www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Umfla Tul De Preturi, Cu Rea-credinta, La Firma Cargus


barbarossa
 Share

Recommended Posts

Este a doua oara cand mi se intampla, pe parcursul a 2 saptamani. Aflu cu stupoare de la cumparatori ca pretul pe care l-au platit pe transport este umflat rau, si asta cu rea credinta, fara stirea mea. Adica eu trimit pachetul, intrebandu-l pe curier cam cat va costa transportul, si aflu apoi ca defapt pretul a fost mult mai mare. Asta pt ca in momentul in care expediezi ceva si curierul vine acasa, el nu are cum sa cantareasca coletul si ca urmare nu trece suma transportului.

Mai concret...Trimit o chitara. Ambalata perfect intr-o cutie speciala de carton, de dimensiuni mari. Curierul imi spune ca desi nu e greu coletul, e mare si va costa ceva transportul. Va fi undeva la 50 ron spune el. Dupa 2 zile aflu cu stupoare ca transportul a costat 175 lei!!! Cand cu alte firme am mai trimis si a fost maxim 60 de lei!!!

Iar pentru !o doza! aflu ca s-a platit transport 45 lei!!! NU MAI FOLOSITI CARGUS!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Salut !

 

un sfat de la un om care a trimis pana acuma peste 400 de pachete in tara...

 

mai incercati si cu alte firme de curierat si chiar si cu mult hulita POSTA ROMANA !

 

Eu nu am avut NICIODATA PROBLEME cu POSTA ROMANA ! atata timp cat se respecta modalitatile de ambalare, se trimite cu sistem ramburs si confirmare de primire, un colet nu are cum ajunga prost si la preturi modificate !

 

Eu am mai lucrat cu FAN CURIER sau cu PEGASUS(sau ceva de genul asta...)...

 

cam asta este !

 

SI INCA CEVA ! NU VA MAI LASATI TRASI IN PIEPT si RIPOSTATI !

 

FACETI RECLAMATIE LA PROTECTIA CONSUMATORULUI !

 

pe de alta parte, eu stiu ca orice firma de curierat are niste tarife in functie de dimensiuni, greutate, etc..

 

incercati sa aflati care sunt si eventual mergeti la sediul lor cand sunt colete mai grele sau mai voluminoase, ca sa se faca calculele in cunostiinta de cauza(cantarire, masurare, etc..) si sa dea pret corect si factura !

 

Eu am lucrat de vreo 2 ori cu Cargus si de fiecare data mi-au taiat factura pe loc si au aplicat pe colet un bilet autoadeziv in care erau trecute datele !

 

Poate ca am lucrat eu cu alte persoane !

 

NU VA LASATI CALCATI IN PICIOARE ! CERETI-VA si APARATI-VA DREPTURILE de CONSUMATORI !

 

Marcian

Link to comment
Share on other sites

Si eu am renuntat la Cargus, dupa ce mi-au cerut sa le platesc si drumul din bucuresti pana la mine, in conditiile in care in contractele lor scrie explicit ca drumul se plateste doar in AFARA rutei de transport iar eu avand nevoie de ei undeva la 300 M de soseaua Buc-Targoviste si pachetul urma sa ajunga in Targoviste ...

Link to comment
Share on other sites

Eu am patit-o cu "Urgent-Curier" care, cand am intrebat cat costa transportul unui colet din Satu-Mare -> Aiud, au zis ca in jur de 26-30ron, cand au ajuns am platit 68ron. De ce? pt ca pachetul desi a trecut in drumul lui prin Aiud l-au dus la Alba-Iulia si am platit transportul din Alba-aIulia ->Aiud(30km) mai mult decat transportul din Satu-Mare -> Alba-Iulia. Coletul avea in jur de 500gr.

Am mai patit-o cu "Nemo", care mi se pare cea mai neprofesionista si nashpa firma de curierat. De doua ori am avut de-a face cu ei si de ambele dati a ajuns coletul deteriorat(evident a doua data n-am apelat eu la ei ci mi-au fost "bagati pe gat" de expeditor).

Cu "Fan-Curier" am avut de-a face de cateva ori, in general OK dar daca se poate evita ii mai bine :)

 

Singura care nu m-a dezamagit, pana acum, a fost "Posta Romana", toate coletele au ajuns in stare buna, ieftin(~5ron Buc-Aiud - ~600gr cu ramburs de 250ron), si destul de repede(cam 2-3 zile).

De ce sa dai la o firma de curierat de 6-8ori pretul Postei Romane? numai ca face cu o zi mai putin(cand face, ca, de ex un colet cu Fan Curier mi-a ajuns in 6 zile, cu Nemo, in 4 zile(si deteriorat). Plus ca in cazul cand trimit ceva ramburs banii mi-i aduce postasul acasa :)

 

p.s. Asta o aplic la obiecte solide(pedale, unelte, chiar si un head am primit cu P.R.) la chestii mai "firave"(ex. chitare) n-am incercat cu P.R......si parca nici n-as incerca :)

Link to comment
Share on other sites

Nici eu nu mai vreau sa aud de CARGUS! Pe doua colete (ce-i drept destul de grele) din Bucuresti pana in Ploiesti a trebuit sa platesc 120 Lei! Cu alte firme plateam cel mult jumatate din suma ceruta. Am ramas pur si simplu stupefiat la auzul sumei de plata. A trebuit sa ma imprumut pe loc prin vecini... Dupa ce am platit, abia atunci mi-a dat sa semnez, eu socat nu am mai fost atent, abia dupa ce a plecat curierul am vazut ca pe factura scria 87 lei. La banii astia (120!!!) ma duceam personal pana in Bucuresti de doua ori. Halal firma. NU MAI APELATI la CARGUS!!!

Link to comment
Share on other sites

curierul nu spune ca si rambursul,returnarea baniilor SE PLATESTE separat.plus asigurare nu stiu cat %din suma respectiva.am trimis o pedala si am platit 36 lei,iar cu posta 8 .am trimis o chitara cu 65 lei,cel mai tare faza:am trimis un procesor,si ma suna cel care a primit,ma intreaba daca am facut cadou,nenea de la curier nu a luat banii,pu si simplu a uitat.m am dus repede la sediul fan courier,am aflat cine era nebunul,a fost trimis inapoi dupa banii,nervii,timp consumat degeaba.bine ca colegul forumist era de teaba,cred ca era Ilun? multumesc din nou,om de incredere

 

da ,era vorba de colegul Ilun,am facut schiimb de procesoare,si curierul nu a luat un korg ax 3000!!!!ce trebuia sa-mi aduca

Link to comment
Share on other sites

Cand coletele nu sunt foarte voluminoase si foarte grele apelati cu incredere la Posta Romana. Eu am trimis de zeci de ori cu ei si nu am avut probleme, coletul a ajuns de fiecare data la destinatie, intact, in cel mult 3 zile, singura mica problema ar fi ca in cazul in care ai de primit bani pe coletul trimis (ramburs), acestia se intorc mai greu (aprox. o saptamana de la primirea coletului).

Link to comment
Share on other sites

Guest En1gma

Faza ce am patit cu Fan Courier: imi trimite cineva niste vaze( vorba aia, era sticla impachetat in cutii de carton+bilute de polistiren), erau in total cred ca 6 cutii a cate 8kg.Cand ma duc sa ridic pachetele, aud cu stupoare ca cele 6 cutii cantaresc...tineti-va bine.. 225 kg :)

Dupa ce jumate din cate erau au ajuns sparte( nefiind din cauza curierului,erau ambalate necorespunzator si nu era trecut FRAGIL pe ele), ar mai fi trebuit sa platesc si vreo 780 de lei.

Posta Romana intr-adevar e foarte ok daca nu ai ceva de trimis urgent, sau daca nu e ditamai coletul.Singura problema e completatul formularelor..

Link to comment
Share on other sites

cand platesti banii la posta,(ramburs)trebue sa spui ca vrei sa trimiti cu e-mandat(electronic,cred)si imediat suna la cel care primeste,practic tu ai platit banii ,el asteapa la ghiseu,la el in oras, nu se pierde nici o ora.ultima data asa am facut,la cererea unui coleg forumist,functioneaza.

Link to comment
Share on other sites

Asa e Cargus au inceput sa fie incredibil de scumpi. Posta Romana e de baza, dar foarte cretin sistemul birocratic. Alta mentiune demna e RO COURIER, care da rambursuri numai cind vrea :)) Adica ultima oara am sunat de vreo 10 ori, si abia cind am anuntat Protectia Consumatorului am primit banii, dupa 1 luna.

Link to comment
Share on other sites

Guest vomital

sa faca RGC-ul un curier pt noi :) CARGUS SUCKS !!! cei mai ok posta roman si ro curier nam avut treaba cu indivizi .. singurul lucru nasol la posta romana i ca ai de completat o gramada de hartii !!!

Link to comment
Share on other sites

Mi s-a întâmplat și mie sãptãmâna trecutã.

Am apelat la Cargus la recomandarea unei colege de serviciu... și rãu am fãcut. Trimiterea unei pedale de o juma de kil la 50 de km de București, cu ramburs, a costat (țineți-vã bine!) 41,39 lei! Și, dacã nu știați, Cargus percepe o "taxã de persoanã fizicã" de 3 lei. :)

Deci, în concluzie, boicotați-i cât puteți pe hoții ãștia și faceți-le reclamã negativã cu orice ocazie!!! :)

Link to comment
Share on other sites

Mie mi-au cerut astia de la Cargus ,ptr un pachet pe care vream sa-l trimit in Franta (am renuntat si l-am trimis cu un prieten) 78 de euro.Pachetul avea sub un kg.Daca stau si ma gandesc bine cred ca si biletul de avion pana la Paris e mai ieftin.

 

 

N-ai cu cine...

Link to comment
Share on other sites

Fiti atenți aci, cei care mai vor încã sã trimitã cu Cargus!

Cereți o estimare a costurilor înainte și o sa va piarã pofta. Eu am fãcut-o abia acum și iatã rãspunsul:

 

"Costul unui colet de 1kg din Bucuresti in ...... jud. Prahova este de 20.65 RON ( cu index de combustibil de 8.5% si TVA incluse ). Daca expedierea se face de la/catre persoana fizica se mai adauga 3 RON tarifului initial. In cazul in care pentru o expeditie se solicita ramburs (130 RON), pe langa plata transportului se mai adauga: 2 % asigurare si 12 RON returul banilor.

 

In consecinta vom avea:

 

16 RON tariful de baza (transport) + 8.5 % index pentru combustibil + 2.6 RON (2% din 130 RON) + 12 RON returul banilor + 3 RON taxa persoana fizica + 19 % TVA."

 

 

 

 

 

 

La revedere! :)

Link to comment
Share on other sites

Eu pana acum am folosit doar Posta Romana si nu m-au dezamagit.Chiar daca nu ajunge coletul in 48 de ore eu zic ca se merita sa astepti 3 maxim 4 zile lucratoare si ai coletul.Am trimis/primit colete si din Alba,Timisoara,Bucuresti......nu au fost probleme absolut niciodata.Cat despre firmele de curierat au niste tarife nejustificat de mari.....

 

Folositi cu incredere Posta Romana !!!!

Link to comment
Share on other sites

Eu nu am patit cu Cargus..si am trimis tot o chitara,ambalata frumos.

Pretul l-a pus in fata mea la transport si a costat 50lei...ideea e ca aveam ramburs la bani si aceea se taxau cu 2 sau 3% din valoarea totala...si s-au mai adaugat inca 60lei...

Nu bag mana in foc pentru ei,nu am nici un interes,dar poate curierul avea nevoie de o clatita :)

De ce nu ai facut reclamatie?

Prin posta romana o doza de chitara Galati-Constanta m-a ajuns 50lei.

Cu DHL un cinel de 11" a ajuns tot 50lei (avea undeva la 100-200grame)

Depinde cine vrea sa te arda...cel mai bine sa fie scrise ,cantarite in fata ta...sa umble cu cantarul la ei daca vor sa faca bani,nu?

Link to comment
Share on other sites

eu am avut probleme cu Fun courier , doar odata , in rest sun seriosi . am luat uun amplificator din Timisoara , costa 200 lei , nu stiu cum s-a intamplat , cand a trebuit sa dau banii mi-a zis 1500 lei ( 15 milioane ) . evident ca nu iam dat banii :) , am dat cateva telefoane la sediul lor si se rezolvase problema , incurcasera preturile :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.