www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

O inventie... in sfarsit utila


Gix
 Share

Recommended Posts

Guest p_aciulea

alta gaselnita...

 

pana la urma o sa faca astia o chitara full digitala wireless, si un dispozitiv pe care sa ti-l montezi in cap, tot wireless, si sa cante ce gandesti tu,s nu ne mai omoram sa facem nimic. sa stam ca prostii sa amortim de tot si sa faca masinile totul in locul nostru.

 

:)

Edited by p_aciulea
Link to comment
Share on other sites

(pt cei care nu au inteles: unde e whammyul si cum poate fi folosit pt o chitara hollowbody..cand chestia aia ocupa 1/3 din chitara)

 

la 3000 de para mai bine imi cumpara inca o chitara; iar cei cu floyd probabil ca stiu ca nu e asa de greu sa acordezi o chitara

Edited by Susceptor
Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

plus de asta, sistemul asta exista pana acum. se chema Doza MIDI, care bagata printr-un sintetizator de chitara si cantand numai pe doza aia, puteai sa lasi corzile cat de moale vroiai, ca setai din sintetizator ce acordaj vroiai si p-ala ti-l dadea, deci nu e noua chestia, numai ca e adaptata, so.........

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

ideea este ca exista asa ceva :)

 

si fara doza MIDI nu faceai nimic :)

 

deci nu e vb numai de sintetizator, e vb de principiu. sintetizatorul ala era prea mare sa incapa intr-o chitara ca avea si altele pe el.

 

astia s-au gandit ca ar fi bine sa bage intr-o chitara doar sistemul de acordat si gata, daca vrei sa stai o secunda sa iti acordezi chitara dai 3000 de coco, daca nu stai mai mult si anume, 5 minute :)

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

nu e ma, 3000$ e o idee de pret de chitara. Oricum nu as sapa in asa hal in bassul meu ca sa pun jucaria aia. Mai bine as invata sa cant..

Link to comment
Share on other sites

alta gaselnita...

 

pana la urma o sa faca astia o chitara full digitala wireless, si un dispozitiv pe care sa ti-l montezi in cap, tot wireless, si sa cante ce gandesti tu,s nu ne mai omoram sa facem nimic. sa stam ca prostii sa amortim de tot si sa faca masinile totul in locul nostru.

 

:)

bah k bine zici...

Link to comment
Share on other sites

Da' ce nu-i decent la pretul asta? Exista un pret mai decent?

 

For most people, tuning a guitar takes three to five minutes and when they have finished, the final result is not very good. These people will love the Transperformance self-tuning guitar which takes less than a second to lock into perfect tune.

 

Bollocks... ca bine zicea Benson mai sus.

Link to comment
Share on other sites

Jucaria nu este nici pe departe noua. Inventia are pe putin 5 ani si a fost sustinuta din greu de jimmy page care a fost unul dintre primii posesori ai sistemului. La acea vreme se putea monta doar pe chitare model Les Paul si costa cam 5000$ (fara chitara). Parerea mea este ca e o treaba foarte utila... ma intreb cum de nu au copiat-o chinezi pana acum...

Link to comment
Share on other sites

Probabil e mult prea greu de implementat... stau si ma gandesc motorasele alea asa aproape de doze oare n-au nimic de "spus" ? sunt niste magneti totusi :)

 

Sincer, nu vad de ce ar costa asa de mult.Si nici nu vad vreun amator care sa tina la chitarele sale si sa-si masacreze chitara in felul asta.In rest, intr-adevar si mie mi se pare o inventie utila, dar nu cred ca marii chitaristi cu echipa de sunet in spate au probleme cu acordatul...

Link to comment
Share on other sites

E o inventie foarte buna, chitara trebuie sa evolueze si ea.De ce sa stai sa acordezi chitara cand ea poate sa fac acest lucru singura. Este chitara viitorului chiar daca unii sunt mai conservatori si nu sunt de acord cu ea.

Link to comment
Share on other sites

un kid ca mine nare bani de asa ceva, iar un pro are echipa de sunet si mai multe chitari....

presupunand ca ar scadea pretzul....de ce nu ne apucam mai bine toti de clape si punem efect de chitara...pana va ajunge jucaria aia affordable..efectele de chitara disponibile pe clape, vor suna la fel de bine ca o chitara.....

cand mai aud cate un manelar cu "chitara electronica" jur ca nu mai rad de el!

Link to comment
Share on other sites

Bai, deci parerea mea e ca o chitara e facuta sa canti la ea, nu sa cante ea pentru tine. Chestiile astea sunt jucarioare pt tipii care n-au ce face cu banii si-i pisa pe chestii absolut nefolositoare.

 

Si mai e o chestie. Lemnul ala din chitara nu e pus degeaba, are si el proprietatile lui, si ofera si el o acustica, ceva. Din cate am inteles, cu cat pui mai mult metal (thingies) in chitara, cu atat sunetul se "murdareste". Pai la cate panarame are chitara aia... nu stiu cat de curat mai e sunetul de chitara! Dar...fie... omenirea statea in loc daca nu inventau astia chestia asta... Astept cu nerabdare urmatoarea gaselnita... creca o sa fie o chitara cu wap inclusa, un minifrigider, sa tin berea rece, televizor, sa nu ma plictisesc, minitastatura sa pot trimite mailuri de pe ea, binenteles camera foto, sa ma pozez cu prietenii, ringtonuri polifonice... hai si o masina de spalat ciorapi nu strica, umbrela... (mai bine tac, ca s-ar putea sa se apuce naiba vreun disperat sa inventeze asta!!!!! :) )

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

pai da, sunt de acord cu george, gix si cu cosu, este o inventie foarte folositoare... de fapt, daca stau bine sa ma gandesc, am putea sa ne strangem toti, intr-un loc, o data, si sa inventam o chitara care sa cante doar ea... fara nici un pic de efort din partea noastra. in felul asta, generatiile viitoare vor sta si se vor uita cum chitara (acel instrument glorios cu care candva chiar se canta rock) canta singura doar apasand un simplu buton.

 

cred ca e cea mai mare prostie inventata de cand au facut unt de arahide si gem in acelasi borcan (in felu asta nu mai trebuie sa folosesti 2 tacamuri...) . asta o sa fie uimitor de populara daca o ieftinesc astfel in cat sa o poata cumpara orice lache de pe strada si nici sa nu invete nimic si sa stie sa cante la ea...

 

the gods made heavy metal... and these guys are trying to destroy it...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.