www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Inseamna "un Chitarist Bun"?


Morgred
 Share

Recommended Posts

@Salut RARES !

 

 

Nu te-am mai auzit de mult! Ai putea sa ne mai spui vreo parere .....sa ne mai dai vre-un sfat etc.

 

Astept!

 

Sorin T.

La asta cu ce inseamna un chitarist bun,credca si tu,si Dan aveti,intr-un fel dreptate !

Iata parerea mea: Un chitarist trebuie la inceput sa isi largeasca la maxim orizonturile,sa studieze TOT ce-i pica in mana,cat mai multe stiluri.Daca se poate,sa invete,macar putin,si la alte instrumente.Sa scoata solouri si riffuri de la chitaristii care-i plac,sa FACA TRANSCRIPTII la solourile care-i plac,sau,de ce nu,la piese intregi.Eu am cantat luni intregi cu radioul,adica dadeam drumul la radio si improvizam peste,incercand sa fiu intai in tonalitatea corecta,sa inteleg cum se misca acordurile in piesa,iar mai tarziu,incercand sa fiu in stilul piesei.Nu conta ca e rock,muzica usoara,opereta sau muzica populara,eu improvizam peste :).Aceasta e faza de asimilare In faza urmatoare,trebuie ascultata o cu totul alta muzica decat cea pe care o canta in mod normal.Apoi trebuie ascultate si studiate ALTE instrumente deat chitara,in cazul chitaristilor saxofonul si vioara sunt cele mai importante,dar si VOCEA.Trebuie pus accent pe calitatea vocala a solourilor,si,de asemenea,pe frazarea saxofonistilor.Faza finala,pentru care ne pregatim toti,este atunci cand deja esti un chitarist mai complet.Din acest moment trebuie,zic io,FOCALIZAT spre un singur stil,o singura directie.DOAR ASA se va ajunge la performanta desprecare vorbeste Sorin.

Cat despre sfaturi,EU le astept cu nerabdare pe ale tale,asa cum astept sa te vad cantand,dupa ce am auzit mituri si legende despre tine 25 de ani :)

 

Dacã tot vrei sã vorbim despre mine, pot sã-ți spun cã eu sunt primul meu critic, iar laudele de pe forum m-ar fi entuziasmat dacã aveam 20 de ani. Aºa cum îți spuneam ºi acum ceva timp, nu sunt un virtuoz, mai mult, sunt un chitarist slab. Nu am mai studiat serios la chitarã de doi ani, iar în ultimele luni nici nu am mai pus mâna pe chitarã decât în concerte. Asta bineînțeles cã se simte, mai ales când foloseºti corzi de 12, nu jucãrele de 9. Sunt praf! :)

Faptul cã apar la TV nu este meritul meu.

 

Aºa, ºi acum cã am terminat-o cu mine, trebuie sã-ți spun cã discuția mea cu Aldea de pe acest forum nu are nicio legãturã cu cât suntem de buni pe chitarã, eu sau el. Este o treabã de onoare. Mi-au fost aduse jigniri gratuite ºi am considerat cã este o chestiune de onoare faptul de a da un rãspuns. Aºa ar trebui sã facã orice om care are coaie. Eu în locul tãu m-aº uita la înregistrarea ta de la tonomatul dp2, apoi la topicul cu Deep Purple ºi apoi în oglindã. Doar aºa poți vedea dacã tu posezi aºa ceva. :D

uite,m-am uitat la inregistrarea respectiva,am si recitit topicul cu Deep Purple.Si uitandu-ma in oglinda,nu am vazut nimic care mi-ar da dreptul sa-l atac pe Aldea.....Poate ca in trenul de Brasov nu s-a studiat respectul...cine stie....Si intre a avea coaie si a fi obraznic e cale lunga,desi in societatea actuala,ea pare,cumva,mai scurta

Link to comment
Share on other sites

Cu cat sunteti mai mari*, cu atat va certati mai urat. Intr-adevar este trist.

Atunci ce pretentii mai aveti de la muritorii de rand? :)

 

 

*mari - ma refer la personalitati, nu la fizic :)

Link to comment
Share on other sites

Cu cat sunteti mai mari*, cu atat va certati mai urat. Intr-adevar este trist.

Atunci ce pretentii mai aveti de la muritorii de rand? :)

 

 

*mari - ma refer la personalitati, nu la fizic :)

Am lasat postul lui Cyfer necomentat la vremea lui,sperand sa treaca neobservat.Doar ca cineva s-a gandit ca e cool sa se dea bine cu Cyfer si sa-l readuca in actualitate,dandu-i respectul cuvenit, si pana sa nu se apuce si alti epigoni de-ai sai sa arunce cu noroi sau ingrasamant in te miri cine,am crezut de cuviinta sa intervin.

Link to comment
Share on other sites

Excelent karpi , ai dat si de cele cu Buddy Mills .....2007 (Los Angeles) ?

 

Am dat de de toate , iaca asa pierd noptile , haha .

 

Am ajuns la .Malmsteen cu un Purple Haze ..ce nu am mai vazut pana acum ...........si tot asa .................>>>>..................... Rainbow..........."Eyes of The World" cu Bonnet , i-mi trece cheful de cantat .De unde au astia asa vocalisti , unu si unul .Asculti versiunile si nu mai stii care i-ti place .

 

Mai zburda un mulatru ce canta Hendrix foarte bine si vocal si chitara ,l-am vazut la sarbi de la ceva festival Hendrix...sarea si se arunca peste cap ( hehe ) si cred ca festivalul era in germania ( parca).

 

Cine-mi place si are stil ar fi Robin Trower ..el ca si Frank Marino au continuat conceptia Hendrix .

http://uk.youtube.com/watch?v=EDjFR3JHj-c

http://uk.youtube.com/watch?v=lLDVjtQFCGI&...feature=related

Link to comment
Share on other sites

uite,m-am uitat la inregistrarea respectiva,am si recitit topicul cu Deep Purple.Si uitandu-ma in oglinda,nu am vazut nimic care mi-ar da dreptul sa-l atac pe Aldea.....Poate ca in trenul de Brasov nu s-a studiat respectul...cine stie....Si intre a avea coaie si a fi obraznic e cale lunga,desi in societatea actuala,ea pare,cumva,mai scurta

Atunci poate mai citeºti o datã topicul ãsta ºi ai sã înțelegi ce anume îmi dã mie dreptul sã-i rãspund lui Aldea.

Dacã nu înțelegi, asta e... Mã bucur cã au înțeles alții.

 

Cât despre respect, hai sã o lãsãm baltã. Cautã-ți posturile în care vorbeºti despre Andrieº ºi despre Baicea ºi apoi putem vorbi despre respect.

Link to comment
Share on other sites

Guest u_morphine
Un pic de umilinta nar strica...

...laudele trebuie sa vina de la alti

 

Se pare cã existã cineva pe acest forum care citeºte la fel de repede ºi de precis precum Nicolae Iorga, istoric, politician, ziarist român, numai el mai citea fotografic, în timp record...el avea însã memorie bunã...

 

Când un Club care crede despre sine cã este reprezentativ pentru muzica româneascã confiscã ºi acapareazã drepturile celorlalți la liberã expresie ºi opțiune chitaristicã, totul se transformã în derizoriu...rezultã multe legume, puțini chitariºti ºi chiar mai puține ființe umane...

 

În mod sigur liderii de opinie reuºesc sã se impunã altfel, nu cu agresivitate vulgarã, nu cu reguli de monopol ºi nici cu manevre de propagandã obscurã...

 

Bogdan

Link to comment
Share on other sites

Guest Sorin Tudoran

@Rares: Da..in general ai dreptate Rares . Te intreb insa din nu nou ...!

 

-Ce ne facem daca UITAM sa focalizam si continuam sa ne ,largim orizontul' la infinit ??

 

-FOCALIZAREA asta se face si ea in vreo 3-6-9 ani (cu sound bun, specia) .Eu am cam reusit si ai sa te convingi in curind .

- Fi amabil si raspunde-mi la intrebare . Vreau sa te cunosc mai bine....(z. in gluma ...sa stiu si eu cu cine am

onoarea ?!

Link to comment
Share on other sites

Cât despre respect, hai sã o lãsãm baltã. Cautã-ți posturile în care vorbeºti despre Andrieº ºi despre Baicea ºi apoi putem vorbi despre respect.

Ah,da.Doar ca eu am zis CA PENTRU MINE ANDRIES NU PREZINTA INTERES,iar despre Baicea am zis ca a fost angajat la Vama.Nu vad cum se compara asta cu ce i-ai zis tu lui Aldea....Nu vad unde l-am jignit pe Baicea cand am spus ca a lucrat la Vama.Nu credca lui i-o fi rusine cu asta.Ca sa nu scot din context,am zis ca Baicea lucra la Vama atunci cand Tomaselli avea band cu nume propriu si canta cu Hanno (inainte de Nightlooser) prin cluburi in Germania,Franta si Italia.Sa fi tot fost 89-90.Nu vad jignirea....Iar cu Andries,e simplu,nu imi place si nu mi-a placut niciodata,dar oricand am zis asta,am adaugat ca este parerea mea personala.Nu l-am jignit niciodata cu nimic.pentru ca inteleg de ce place la oamenilor,doar ca nu ma pot identifica cu ce face el.De aici pana la noroiul si cacatul cu care arunci tu in Dan mai este cale tare lunga,dar probail ca tu nu sesizezi asta.

 

@Rares: Da..in general ai dreptate Rares . Te intreb insa din nu nou ...!

 

-Ce ne facem daca UITAM sa focalizam si continuam sa ne ,largim orizontul' la infinit ??

 

-FOCALIZAREA asta se face si ea in vreo 3-6-9 ani (cu sound bun, specia) .Eu am cam reusit si ai sa te convingi in curind .

- Fi amabil si raspunde-mi la intrebare . Vreau sa te cunosc mai bine....(z. in gluma ...sa stiu si eu cu cine am

onoarea ?!

Daca nu focalizam,si ne tot largim orizontul,pai e simplu,ne facem critici muzicali

Acuma,fara gluma,nu cred ca exista performanta fara a fi focalizat intr-o singura directie,cum ziceai si tu,decatlonistii sunt misto,dar....niciunul nu trage ca un tragator de performanta,niciunul nu alearga ca un alergator de performanta....si tot asa.

In sederea mea la Londra am invatat o vorba de la ei,despre chitaristii de studio : Jack of all trades..............master of NONE

Link to comment
Share on other sites

Propunere(?)

 

E un forum de chitaristi . nu neaparat de rock sau manele .

 

Tot ce zdrangane la o chitara poate sa se considere chitarist .

 

Aceste clarificari ale pozitiei fiecaruia si lupta de hegemonie in fiecare post nu duce spre nimic constructiv .

 

Sa ramanem in topicul cu " ce inseamna un chitarist bun " cu discutii despre tema data .

 

Artisti pot fi : sensibili, exaltati , nemultumiti , frustrati, visatori , idealisti, egoisti,gelosi,impunatori , dictatori , studiosi , harnici , lenesi , talentati , antitalenti, inteligenti, curiosi ,slabi , grasi , frumosi , urati , inalti ,scunzi ....etc ...etc

 

Fiecare poate fi bun intr-o felie a sa din arta de a canta muzica la chitara.

 

In ce priveste disputele unor stimati colegi de forum ar fi bine sa se abtina un pic cu totii si sa terminam cu aceste atacuri la persoana chiar copilaresti ce se extind ca focul.

 

Dan si Sorin daca au cate ceva de clarificat de precizat s-o faca intr-un mod mai elegant .

 

Parerea mea este ca amandoi au fost ignorati de media din Romania in ultimi 20 de ani .

Ce a fost inainte este foarte interesant de aflat dar intr-un mod mai domol .

Si poate intr-un alt topic .in sectiunea de Forumul "cafenea". sau "desertul nuclear"?

 

Pentru cei ce nu va cunosc din trecut chiar ca pareti niste frustrati cu toate ca nu prea aveti de ce .

Amandoi ati realizat maximumul ce se putea realiza la noi pana in '89 .

 

In acest mod de discutii chiar cu exeple si teste filozofico-psihologice totul pare a cearta de gradinita stil :

 

" A cui bunica e cea mai mica ?"

 

Gigel :- bunica mea este atat de mica incat trebuie sa se urce pe scaun ca sa-mi taie paine ptr micul dejun

 

Gogu :- aaaaaaaa,,,a mea este atat de mica incat trebuie s-o caut cu lupa prin casa

 

.......

......

 

Bula :- asta-i nimic ...bunica-mea este atat de mica incat trebuie sa se urce pe scaunel ca sa spele pe jos

 

Sa hotaram ca toti avem bunicile mici mici de tot si cu asta sa terminam respectand bunica fiecaruia .

Link to comment
Share on other sites

Guest Sorin Tudoran
@Rares: Da..in general ai dreptate Rares . Te intreb insa din nu nou ...!

 

-Ce ne facem daca UITAM sa focalizam si continuam sa ne ,largim orizontul' la infinit ??

 

-FOCALIZAREA asta se face si ea in vreo 3-6-9 ani (cu sound bun, specia) .Eu am cam reusit si ai sa te convingi in curind .

- Fi amabil si raspunde-mi la intrebare . Vreau sa te cunosc mai bine....(z. in gluma ...sa stiu si eu cu cine am

onoarea ?!

 

Eu nu te-am auzit prea mult , o sa mai ascult zilele urmatoare !

Link to comment
Share on other sites

@Rares: Da..in general ai dreptate Rares . Te intreb insa din nu nou ...!

 

-Ce ne facem daca UITAM sa focalizam si continuam sa ne ,largim orizontul' la infinit ??

 

-FOCALIZAREA asta se face si ea in vreo 3-6-9 ani (cu sound bun, specia) .Eu am cam reusit si ai sa te convingi in curind .

- Fi amabil si raspunde-mi la intrebare . Vreau sa te cunosc mai bine....(z. in gluma ...sa stiu si eu cu cine am

onoarea ?!

 

Chiar asta ar fi intrebarea CAND sa inceapa un artist sa FOCALIZEZE .Pana nu stie ce este in jur nici nu stie pe ce sa focalizeze sau cum sa focalizeze , cat sa inchida diafragma ca sa obtina o imagine clara cu adancime si pe un domeniu indepartat .Ce timp de expunere ce diafragma si ce distanta sa regleze artistul , apoi ce filtre , poate mai trebuie si lumina artificiala ca sa putem focaliza si in contralumina.

 

Sunt perfect de acord cu tine in cea ce se refera la timpul necesar isusiri unui sound/maniera de cantat .

De acea tot sfatuiesc incepatorii sa nu piarda timp cu cate o moda "sterpa" ce dupa un timp dispare si nu mai revine niciodata .Daca ai mana si talent si prinzi repede sari pe cate o moda dar numai ptr a te si lasa urgent la urmatoarea moda fara a investi prea multa energie si timp ,iar pe langa acestea "focalizezi" te tii de un gen stil ce va ramane si peste 25 de ani .

 

Cu o moda intri in atentia publicului dar la fel si iesi in uitare odata cu ea.

Link to comment
Share on other sites

Guest Sorin Tudoran

@Karpi : Propunerea ta e total distructiva karpi . Se pare ca tu esti mai frustrat decit noi. Eu nu aveam chef sa ma intilnesc nici cu aldea nici cu altii . Oamenii cu care nu am nimic comun nu ma intereseaza pt ca nu am timpul necesar pt ei . Am militat pentru

o departajare a sectiei de rock, mai multe categorii etc iar tu vii cu contra propuneri de tipul "tot ce zdrangane ..e chitarist".....

 

Claie peste gramada KARPI asta vrei tu ! GRAMADA creaza aparenta frustrare . Daca vrei sa faci neaparat pe profesorul la amatori n-ai decit ! Eu nu primesc sfaturi nici de la tine nici de la altii. Am vrut sa discut cu oameni cit de cit competenti intr-un

minim de cadru adecvat ! Aiurea ...acum am inteles de ce cei care au o valoare nu prea ...discuta ! Mi-am pierdut timpul ,cam de pomana ! Sint si alte forumuri mai diferentiate.....o sa mai vad !

 

Noapte buna copii !!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

@Karpi : Propunerea ta e total distructiva karpi . Se pare ca tu esti mai frustrat decit noi. Eu nu aveam chef sa ma intilnesc nici cu aldea nici cu altii . Oamenii cu care nu am nimic comun nu ma intereseaza pt ca nu am timpul necesar pt ei . Am militat pentru

o departajare a sectiei de rock, mai multe categorii etc iar tu vii cu contra propuneri de tipul "tot ce zdrangane ..e chitarist".....

 

Claie peste gramada KARPI asta vrei tu ! GRAMADA creaza aparenta frustrare . Daca vrei sa faci neaparat pe profesorul la amatori n-ai decit ! Eu nu primesc sfaturi nici de la tine nici de la altii. Am vrut sa discut cu oameni cit de cit competenti intr-un

minim de cadru adecvat ! Aiurea ...acum am inteles de ce cei care au o valoare nu prea ...discuta ! Mi-am pierdut timpul ,cam de pomana ! Sint si alte forumuri mai diferentiate.....o sa mai vad !

 

Noapte buna copii !!!!!!!!

 

Se fac sectiuni de .......x ...y.....z asta nu inseamna ca nu poate veni un manelist sa intrebe cum e cu tonul pentru trioleti .

Un forum este domeniu public nu poti sa interzici cuiva sa nu "deranjeze" sa nu se bage in discutii si asa am vazut mai pe toate forumurile din lume .Am vazut si forumuri mai stricte dar acestea in alte domenii , electronica , inginerie, informatica,,,artisti nu prea sunt disciplinati..

 

Se pot face Forumuri si topicuri DAR nimeni nu se conformeaza .

 

Daca te uiti atent vei gasi 10 topicuri separate incepute alandala despre cum se tine pana, sau cum se seteaza grifful , sau la ce inaltime se regleza dozele sau ce putere are o statie , ce-i cu bias-ul tuburilor ..etc.

De cand sunt pe forum tot propun sa se "foloseasca " doar un singur topic dintr-un forum ,primul initiat intr-o tema . Nu pentru altceva dar ca sa se poata gasi raspunsurile , toate , intr-un singur loc.

 

Deschide-initiaza un topic in forumul "Cantatul la chitara " cu titlul de "Cantatul la electrica in muzica rock " si este rezolvata treaba. In acel topic poti sa rogi pe cei care posteaza sa se tina de regulamentul forumului si sa ramana "ontopic".

Cine vrea folk i-si face un topic de folk.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Musaro Adriano a punctat exact, nu cred ca e se poate dovedi cineva a fi mare "chitarist" prin declaratii belico-birjaresti la adresa unei d-soare (femeie etc) cu atat mai mult nu intra in categoria oamenilor educati si care se pretind modele..."domnule" S.T. sa stii ca salut ideea ta de a parasi forumul acesta, nu-i asa, nu-ti trebuie dumitale compania unor frustrati.

Pacat ca anii care trec peste oameni nu-i fac mai buni, mai intelepti...

Link to comment
Share on other sites

De aici pana la noroiul si cacatul cu care arunci tu in Dan mai este cale tare lunga,dar probail ca tu nu sesizezi asta.

 

A, tu asta ai înțeles? Greºit!

 

Postul respectiv rãspunde unei formulãri plastice a lui Costi Iorga. Putem lãsa la o parte analogiile care folosesc cuvinte sensibile pentru cã, desigur, deranjeazã. Ceea ce am spus este cã Aldea ºi-a stricat propria imagine prin comportamentul arãtat pe RGC. Tot în acel post am continuat concluzionând cã efectul ar putea fi opus dacã va continua în felul ãsta. Va deveni mai popular. Observi cã sunt oameni pe aici cãrora le place sã vadã bâte fluturate prin aer, lovituri pe spate, scene full-contact.

 

Spre deosebire de tine, care preferi sã te îndoi ºi sã faci ºpagatul între douã mari formate ºi, la întrebãrile directe adresate de Tudoran, sã dai un rãspuns corect politic despre chitaristul bun, încercând sã împaci ºi capra ºi varza, eu pot fi obiectiv. Tudoran a arãtat pânã acum cã doreºte sã poarte un dialog cu forumiºti inteligenți, experimentați, inițiați, care sunt pe aceeaºi lungime de undã cu el, sunt direcți ºi mai ales, înțeleg exact ce vrea sã spunã el. Chitariºtii aºteaptã de la el informații interesante, mãcar despre istoria rockului românesc, dacã nu despre cum se obține un sunet bun. Din pãcate informațiile astea se lasã aºteptate, iar o autobiografie pigmentatã cu oareºce punere la punct a elementelor disturbatoare pentru mesajul lui principal, poate duce la diminuarea interesului general pentru aceste informații extrem de importante. Totuºi, țin sã remarc verticalitatea lui Tudoran.

 

Chestiile astea chiar nu mã intereseazã, sunt scârbit de mizeria umanã de pe topicul ãsta, ºi nu vorbesc aici doar de Aldea. Pentru mine, dacã pânã acum personajul exista doar în legende, acum nu mai existã deloc. Ceea ce mã doare mai tare este cã am aflat ce crezi tu despre mine. Am avut tot timpul discuții interesante cu tine, am fost pe la concertele tale, am crezut cã suntem în relații amiabile ºi mature. Acum aflu cã de fapt crezi despre mine cã sunt un puºti obraznic care nu-ºi mai vede lungul nasului din cauza recentelor apariții TV.

 

Cât despre Andrieº ºi Baicea, tu ai comentat tendențios despre ei în lipsa lor. Ei nici mãcar nu puteau replica. Sunt convins cã dacã s-ar fi apucat sã polemizeze cu tine pe RGC, i-ai fi desființat fãrã milã.

 

Cer scuze forumiºtilor care s-au sãturat de trivialitãți ºi ironii mai mult sau mai puțin fine, dar sunt unele chestiuni care nu pot fi ignorate ºi lãsate fãrã rãspuns.

Link to comment
Share on other sites

Ceea ce am spus este cã Aldea ºi-a stricat propria imagine prin comportamentul arãtat pe RGC.

...

Chestiile astea chiar nu mã intereseazã, sunt scârbit de mizeria umanã de pe topicul ãsta, ºi nu vorbesc aici doar de Aldea. Pentru mine, dacã pânã acum personajul exista doar în legende, acum nu mai existã deloc.

 

Cyfer, de ce o tot tii pe una si buna? crezi ca prin repetare asidua te faci mai înteles?

Tot ce am facut, a fost sa laud un post care mi s-a parut bun (am dreptul asta? ) si sa spun ca raspunsul tau a fost copilaresc (ceea ce sustin si acum). De ce te-oi fi simtit atît de insultat? te-am facut bou? am zis ca esti un chitarist prost? te-am bagat în pm? La spusele mele ai reactionat atît de violent, te-ai concentrat pe agramatismul userului laudat de mine de parca ar fi telul tau major în viata... zau, reciteste posturile, cyfer. N-am facut decît sa ma apar. Mai mult: un post de-al meu, postat ca sa facem cu totii putin haz, cel cu cimpanzeul, a devenit problema suprema a forumului. Cyfer, zau ca ma simt într-o carte de Kafka.

Link to comment
Share on other sites

Cyfer, de ce o tot tii pe una si buna? crezi ca prin repetare asidua te faci mai înteles?

Tot ce am facut, a fost sa laud un post care mi s-a parut bun (am dreptul asta? ) si sa spun ca raspunsul tau a fost copilaresc (ceea ce sustin si acum). De ce te-oi fi simtit atît de insultat? te-am facut bou? am zis ca esti un chitarist prost? te-am bagat în pm? La spusele mele ai reactionat atît de violent, te-ai concentrat pe agramatismul userului laudat de mine de parca ar fi telul tau major în viata... zau, reciteste posturile, cyfer. N-am facut decît sa ma apar. Mai mult: un post de-al meu, postat ca sa facem cu totii putin haz, cel cu cimpanzeul, a devenit problema suprema a forumului. Cyfer, zau ca ma simt într-o carte de Kafka.

Aldea, mã vei scuza cã voi vorbi direct. O fac pentru uºurința comunicãrii.

 

Eu consider cã tu te-ai întors pe forum pentru a-mi da o lecție, EXCLUSIV. Retragerea ta de pe acest forum a fost atât de emoționantã ºi spectaculoasã încât sã susții cã ai revenit pe forum pentru a lãuda postul lui Hysteria, pare o glumã.

 

Mesajul de retragere al lui Aldea se poate (re)citi aici. http://forums.rgc.ro/index.php?s=&show...st&p=192007

 

Cum m-ai insultat? Ai început din post-ul 44, de la discuția despre sex. Ai folosit formulãri de genul „Ce inseamna pentru tine "to have a good sex"? Inseamna sa impingi si sa tragi? Desigur ca nu, sau poate mai stii?” sau „Dar nimeni nu poate sti despre toate astea, daca n-a avut in viata sa un adevarat "good sex", si intr-un sens, si in celalalt”. Apoi ai sugerat în post-ul 75, cu o aluzie directã la mine, cã nu ar trebui sã vorbesc neîntrebat, cã nu am cei 7 ani de acasã ºi cã sunt obraznic (licențã preluatã cu succes ºi de Totu). Ei bine, eu nu aº adresa acele cuvinte nici mãcar unui puºti pe care îl îndrum la chitarã. Adresate unui om de 33 de ani, care mai este ºi tatã, acestea reprezintã o insultã gravã.

 

Ai intervenit pe topicul ãsta pentru cã este un topic ultra-subiectiv. Orice aº fi spus eu, tu puteai sã spui cã nu e adevãrat, ceea ce s-a ºi întâmplat. Mai distractiv este cã, luat probabil de valul polemicii, ai polemizat cu propriile idei. Ai fãcut o bãºcãlie nemaipomenitã despre explicația mea în legãturã cu tonul unui chitarist. Cât de mult te-ai distrat, vorbind despre porii, sudoarea, pana sau slide-ul chitaristului. Eu spuneam cã cea mai mare parte din soundul unui chitarist vine din degete ºi pleacã de la tonul pe care îl are pe chitarã. Acum un an mi-ai fi dat dreptate. Într-un post de pe propriul topic spuneai: „Si oricum, daca intrebi pe orice chitarist care stie ceva despre sunetul cu care cinta, iti va spune exact ce spun eu acum: sunetul sta, 90%, in degetele celui care cinta".

http://forums.rgc.ro/index.php?s=&show...st&p=163693

 

Poate unii de pe RGC înțeleg explicațiile mele, dar necunoscând istoria lui Aldea pe acest forum de acum un an, s-ar putea întreba: „Bine mãi Cyfer, te crezi aºa de important încât sã te bage Aldea în seamã? De ce s-ar lua de tine?”. Ei bine, atunci când Aldea s-a retras de pe RGC, a fãcut-o în mare parte pentru cã a avut un conflict cu userii @fenderstrfat ºi @mmg. Dupã ce a plecat, eu am avut o poziție neutrã, încercând sã atenuez verva fanaticã a susținãtorilor lui Aldea ºi totodatã sã arãt greºelile pe care acesta le-a fãcut în abordarea polemicilor cu cei doi. Acest mesaj se poate citi aici.

http://forums.rgc.ro/index.php?s=&show...st&p=192263

 

În fine, sper cã cei care nu au înțeles de unde a pornit "scandalul" de pe acest topic, au reuºit sã punã cap la cap informațiile ºi acum au o idee despre fondul problemei. Rugãmintea mea este sã reciteascã cu mare atenție topicul ãsta ºi alte topicuri cu care acesta se leagã...

 

În concluzie dragã Aldea, sper cã ai înțeles ce mã deranjeazã, deºi mã îndoiesc cã pânã acum credeai cã ai fãcut acele afirmații pentru scopul nobil de a-mi explica mie ºi celorlalți ce e acela un chitarist bun. Dupã cum vezi, reacționez prompt la jigniri ºi nu mã intereseazã de unde vin ele. Nu sunt un om ranchiunos. Cu niºte scuze ai rezolva problema. Dacã preferi status quo, sã rãmânã aºa atunci. Vom continua sã fim subiectivo-pertinenți la pãrerile celuilalt.

Link to comment
Share on other sites

A, tu asta ai înțeles? Greºit!

 

Spre deosebire de tine, care preferi sã te îndoi ºi sã faci ºpagatul între douã mari formate ºi, la întrebãrile directe adresate de Tudoran, sã dai un rãspuns corect politic despre chitaristul bun, încercând sã împaci ºi capra ºi varza, eu pot fi obiectiv.

Ma bucur ca tu poti fi obiectiv.Eu nu pot,fiindca parerea mea despre un chitarist bun este cea enuntata mai sus,si e o parere care nu da in totalitate dreptate niciunuia dintre cei doi.Mi-a luat mult timp sa o postez,DAR am simtit nevoia fiindca enunturile cam categorice ale celor doi puteau fi intelese gresit de catre cei mai putin experimentati.Stai linistit,am inteles EXACT ce a vrut sa spuna Sorin,la fel cum am inteles EXACT ce a vrut sa spuna Aldea.Doar ca pentru cineva mai la inceput de drum,enuntul lui Sorin ar putea fi tradus asa:"Studiem doar metale,nu ne intereseaza alte stiluri,nu ne intereseaza babalacii cu bluzul,frustratzii cu jazzul sau libidinosii cu cantryu lor,metal all theway.ce treaba avem cu teoria,cu alteratiile,etc.Pana la urma nici cu terta mare sau mica nu avem treaba,metalul e tot in minor,si oricum in powerchord n u se prinde terta,asa ca ce importanta are daca piesa e in major sau minor,atata timp cat pot face foarte repede tapping sau trioleti.Asa ca sunt un chitarist bun !!!"

 

Cât despre Andrieº ºi Baicea, tu ai comentat tendențios despre ei în lipsa lor. Ei nici mãcar nu puteau replica. Sunt convins cã dacã s-ar fi apucat sã polemizeze cu tine pe RGC, i-ai fi desființat fãrã milã.

Intre a comenta "tendentios" cum spui tu (desi nu vad ce e tendentios in a spune ca nu imi place cutare sau cutare artist,mai ales ca am adaugat INTOTDEAUNA ca asta e parerea mea personala) si a jigni o personalitate de talia lui Aldea e cale lunga.Ti-am mai spus-o ! Cat despre a desfiinta fara mila,nu am desfiintat fara mila pe nimeni de pe aici,nici pe Grosmann macar,cu care am avut meciuri pe alte planuri,iar el si-a facut un cont nou ca sa ma terfeleasca.Iti promit ca,la prima intalnire pe care o s-o am cu Baicea,am sa-l intreb daca LUI i se pare tendentios faptul ca am amintit ca lucrat la Vama.

De altfel te rog sa observi ca diferentele de :varsta,valoare,realizari sunt mult mai mici intre mine si Baicea decat intre tine si Aldea.Am considerat ca Aldea si Tudoran merita un plus de respect,de aceea am intervenit.

Cat despre ce cred eu despre tine,asta e irelevant in acest topic si pe acest forum,as prefera sa ti-o spun in particular !

Link to comment
Share on other sites

Cat despre ce cred eu despre tine,asta e irelevant in acest topic si pe acest forum,as prefera sa ti-o spun in particular !

:) , Pãi tocmai ți-ai spus pãrerea pe forum ºi chiar e on-topic. Cum pânã acum, ca sã nu agiți apele, te-ai limitat la post-uri gen „uite un chitarist bun este Mike Stern”, puteai continua, „… aºa cum Cyfer nu este un chitarist bun”. E on-topic. Rareº, ai avut ocazia sã-ți spui pãrerea ta despre mine în particular în diverse contexte mai vechi sau mai noi, ai preferat sã spui ce crezi despre mine pe forum...Cum de s-a întâmplat asta, oare?

 

De altfel te rog sa observi ca diferentele de :varsta,valoare,realizari sunt mult mai mici intre mine si Baicea decat intre tine si Aldea.

Hm, nu mi se pare cã diferența de vârstã ºi realizãri dintre tine ºi Stratman ar fi mici ºi totuºi ai dat cu el de pãmânt.

http://forums.rgc.ro/index.php?s=&show...st&p=195476

 

Ma bucur ca tu poti fi obiectiv.Eu nu pot,fiindca parerea mea despre un chitarist bun este cea enuntata mai sus,si e o parere care nu da in totalitate dreptate niciunuia dintre cei doi.Mi-a luat mult timp sa o postez,DAR am simtit nevoia fiindca enunturile cam categorice ale celor doi puteau fi intelese gresit de catre cei mai putin experimentati.Stai linistit,am inteles EXACT ce a vrut sa spuna Sorin,la fel cum am inteles EXACT ce a vrut sa spuna Aldea.Doar ca pentru cineva mai la inceput de drum,enuntul lui Sorin ar putea fi tradus asa:"Studiem doar metale,nu ne intereseaza alte stiluri,nu ne intereseaza babalacii cu bluzul,frustratzii cu jazzul sau libidinosii cu cantryu lor,metal all theway.ce treaba avem cu teoria,cu alteratiile,etc.Pana la urma nici cu terta mare sau mica nu avem treaba,metalul e tot in minor,si oricum in powerchord n u se prinde terta,asa ca ce importanta are daca piesa e in major sau minor,atata timp cat pot face foarte repede tapping sau trioleti.Asa ca sunt un chitarist bun !!!"

Aºa, am avut ºi eu un post, adresat chitariºtilor care sunt la început. E ceva mai cuprinzãtor.

http://forums.rgc.ro/index.php?s=&show...st&p=252356

Been there , done that

Link to comment
Share on other sites

Si totusi de ce l-a inclus Rares pe Cyfer in data de 2 februarie 2008, in urmatoarea lista?

 

 

 

"Acuma pana la "Cel mai bun chitarist de blues" sau "unul dintre cei mai buni" e o cale lunga,foarte lunga,cale marcata cu pietre de hotar ca Hanno Hoffer,AG Weinberger,Jimi Lako,Florin Ochescu,Eugen Caminschi,Zsolt de la Survolaj&Crossroads,Nicu Patoi,Cyfer,Laci de la Desperado,si ar mai fi destui."

Link to comment
Share on other sites

:) , Pãi tocmai ți-ai spus pãrerea pe forum ºi chiar e on-topic. Cum pânã acum, ca sã nu agiți apele, te-ai limitat la post-uri gen „uite un chitarist bun este Mike Stern”, puteai continua, „… aºa cum Cyfer nu este un chitarist bun”. E on-topic. Rareº, ai avut ocazia sã-ți spui pãrerea ta despre mine în particular în diverse contexte mai vechi sau mai noi, ai preferat sã spui ce crezi despre mine pe forum...Cum de s-a întâmplat asta, oare?

Nu fi fraier ! Eu te consider un chitarist BUN si am spus-o ori de cate ori am avut ocazia.Nu cred ca n-ai auzit inapoi macar odata ca as fi zis asta.Aici nu e vorba de asta,ci ,repet,de respectul cuvenit unora care au facut rockul romanesc,au scris tratatele dupa care noi,acum,AR TREBUI sa ne ghidam. Si cand am spus ce gandesc,cam dur,e drept,si intr-un mod in care ma manifest rar (desi tu dai linkuri la aceste manifestari cat de des poti) a fost pentru ca m-a revoltat reactia,NU A TA,care,intr-un fel te aparai de atacurile cam acide si cam multe ale lui Dan,ci reactia lui @Horica,care iti dadea semn de rspect pentru ca ai vorbit urat cu Aldea.ASTA E CEEA CE AM CREZUT EU CA TREBUIE COMBATUT,in primul rand,mai ales ca sa nu inceapa o vanatoare impotriva celor mai buni si mai valorosi pe aici :)

 

Hm, nu mi se pare cã diferența de vârstã ºi realizãri dintre tine ºi Stratman ar fi mici
NU? mai documenteaza-te,atat despre varsta cat si....

Nu vreau sa il supar peStratMan in niciun fel,doar.....mai cauta.Iar de dat de pamant cu el nu am dat,io cred ca tu habar nu ai cum e cand dau EU de pamant cu cineva....Doar i-am pus la indoiala caderea sa emita judecati de valoare despre alte instrumente decat chitara,mai ales cand e vorba despre copii in formare,ca in cazul discutiei de acolo,si ,mai ales cand s-au pus semne de intrebare asupra competentei unui anume user cu identitate necunoscuta voua,dar care este cel mai profesionist din cati am lucrat/intalnit in domeniul respectiv.Care nu au fost putini.......pe doua continente,chiar.....

 

 

 

Si totusi de ce l-a inclus Rares pe Cyfer in data de 2 februarie 2008, in urmatoarea lista?

 

 

 

"Acuma pana la "Cel mai bun chitarist de blues" sau "unul dintre cei mai buni" e o cale lunga,foarte lunga,cale marcata cu pietre de hotar ca Hanno Hoffer,AG Weinberger,Jimi Lako,Florin Ochescu,Eugen Caminschi,Zsolt de la Survolaj&Crossroads,Nicu Patoi,Cyfer,Laci de la Desperado,si ar mai fi destui."

E simplu:) Pentru ca,asa cum am zis mai sus,eu il consider pe Cyfer un chitarist bun,Asta n-are ,practic,nicio legatura cu restul !

Link to comment
Share on other sites

Guest Sorin Tudoran

@ nico : - Se pare ca te pricepi bine la "birje" si " birjari " , breasla din care cred ca faci parte . Ti-ai pierdut cumva " biciul "

 

si "potcoavele" de rezerva aici pe forum ?? Atit tu , cit si Musaro nu cred ca aveti mai mult decit 2 ani de-acasa.

 

-Nu v-au invatat parintii prea multe ....se vede , m-ai puteti recupera . Aici in Germania , unde traiesc de 30 de ani

 

nu se primesc sfaturi de la italieni obraznici iar de la o " barba lunga ca tine " ..nici atit !

 

 

 

D -soara (sau ce-o fi), a intrat pe forum ,atacind' direct pe cei cu ,nume' (post . 249),jignind,folosind

cuvinte ,dure' , postind pictograme cu gesturi "aiurea" , n-a ramas datoare nimanui , nu-i mai plingeti de mila !

Nu-i puteam raspunde decit printr-o gluma ....glume pe care le faceti toti ...de zeci de ori pe zi .

M-am distrat de fapt copios ! DA!

Tocmai voi va gasiti sa faceti pe moralistii? Sinteti de ris toti 3 !

Germania e in orice caz mult mai toleranta!

As cita un distins coleg de pe forum : "Penibilele sincronizari ale fratiei" functioneaza ,....chiar si jos,jos de tot....!

 

O calatorie cu birja lui nico v-ar tonifia .....triole peste triole si la capat ...multe forumuri !

 

-Ma ocup in continuare de ceea ce mi-am propus ! Sa fiti iubiti !

S.T.

Link to comment
Share on other sites

Guest u_morphine

mai ales cand s-au pus semne de intrebare asupra competentei unui anume user cu identitate necunoscuta voua,dar care este cel mai profesionist din cati am lucrat/intalnit in domeniul respectiv.”

 

@Rareº, eu în locul tãu nu aº miza pe faptul cã doar un grup restrâns de forumiºti, apropiați ție, ºtiu cine este userul acela, vocal profesionist, despre care este vorba...pânã ºi un prieten drag ºi apropiat mie, care e doar vizitator pe forum ºi se ocupã de IDD-urile alea de la comunicare/ºtiințe politice ale UBB-ului, a cam putut sã „ghiceascã” identitatea userului cu pricina... :)

 

Bogdan

Link to comment
Share on other sites

mai ales cand s-au pus semne de intrebare asupra competentei unui anume user cu identitate necunoscuta voua,dar care este cel mai profesionist din cati am lucrat/intalnit in domeniul respectiv.”

 

@Rareº, eu în locul tãu nu aº miza pe faptul cã doar un grup restrâns de forumiºti, apropiați ție, ºtiu cine este userul acela, vocal profesionist, despre care este vorba...pânã ºi un prieten drag ºi apropiat mie, care e doar vizitator pe forum ºi se ocupã de IDD-urile alea de la comunicare/ºtiințe politice ale UBB-ului, a cam putut sã „ghiceascã” identitatea userului cu pricina... :)

 

Bogdan

 

Aha, deci stii. Cine e?

Link to comment
Share on other sites

Guest u_morphine

Dragã George, atunci când o doamnã refuzã sã-ºi dezvãluie identitatea ºi/sau vârsta nu e frumos sã comiți aceastã impolitețe interogativã, în public... Dacã cineva e interesat sã afle, va cãuta rãspunsuri pentru sine...ºi va afla, în cele din urmã...

 

Cu prietenie,

 

Bogdan

Link to comment
Share on other sites

Guest Sorin Tudoran

@Rares : Spune-mi te rog ,cine a scris vreodata in Romania vreun TRATAT DE GHIDAJ , asa cum afirmi ?

 

-Ceea ce cinti tu (atit cit cinti) ai invatat din vreun "Tratat" romanesc ? Cred ca te inseli RARES !

 

- In orice caz eu n-am invatat ceva din vreun Tratat de tip "ro" ,n-am auzit de asa ceva si nici

nu cred ca exista! ......stie cineva ? Sa fim seriosi !

 

S.T.

Link to comment
Share on other sites

Dragã George, atunci când o doamnã refuzã sã-ºi dezvãluie identitatea ºi/sau vârsta nu e frumos sã comiți aceastã impolitețe interogativã, în public... Dacã cineva e interesat sã afle, va cãuta rãspunsuri pentru sine...ºi va afla, în cele din urmã...

 

Cu prietenie,

 

Bogdan

multumesc ,atat in numele meu cat si al ei,Bogdane ! Pana la urma un domn e un domn,oricat de diferite ar fi parerile sale:)

cei mai atenti sau cu urechi de auzit gasesc aici pe forum raspunsul.cei care nu,nu merita sa stie....:)

A bon entendeur,salut !

Edited by midnight rider
Link to comment
Share on other sites

@Rares : Spune-mi te rog ,cine a scris vreodata in Romania vreun TRATAT DE GHIDAJ , asa cum afirmi ?

 

-Ceea ce cinti tu (atit cit cinti) ai invatat din vreun "Tratat" romanesc ? Cred ca te inseli RARES !

 

- In orice caz eu n-am invatat ceva din vreun Tratat de tip "ro" ,n-am auzit de asa ceva si nici

nu cred ca exista! ......stie cineva ? Sa fim seriosi !

 

S.T.

Pai tu nu ai inteles,si deja,daca nu l-am desfiintat pe Aldea,nu mai cant nici eu mare lucru,nu? :)

Eu vorbesc ,eufemistic,de "tratatele"si "legatia" lasata de voi doi.Dan are marele avantaj ca a lasat si albume in urma sa,tu,din pacate,nu.Stiu ca asta a avut directa legatura cu faptul ca Igretiu nu era ofiter de securitate,ca tobarul din trupa lui Dan,dar asta,acum,dupa atatea zeci de ani are mai putina importanta pentru noi,cei care ar trebui sa ne inspiram din aceste "tratate".Eu vorbesc de mostenirea si mesajul lasat de voi amandoi.Copilaria mea a fost marcata de jaloane gen"hai sa-ti arat ce cioaca am invatat de la Sorin Tudoran" sau "ai putut sa scoti parte a doua din soloul dela "Ursitoare"?"

Pentru ca,si foarte multi chitaristi mi-au confirmat asta,unii de mare valoare/popularitae,cum ar fi Dickey Betts,e la fel de important sa-l vezi pe chitaristul next door cum face anumite lucruri,sa vezi pur si simplu cum canta,cum aplica anumite chestii,la fel cum e de important sa studiezi marii chitaristi ai vremii sau ai genului.Nu ma refeream la un tratat in sensul concret al cuvantului.

Link to comment
Share on other sites

@ nico : - Se pare ca te pricepi bine la "birje" si " birjari " , breasla din care cred ca faci parte . Ti-ai pierdut cumva " biciul "

 

si "potcoavele" de rezerva aici pe forum ?? Atit tu , cit si Musaro nu cred ca aveti mai mult decit 2 ani de-acasa.

 

-Nu v-au invatat parintii prea multe ....se vede , m-ai puteti recupera . Aici in Germania , unde traiesc de 30 de ani

 

nu se primesc sfaturi de la italieni obraznici iar de la o " barba lunga ca tine " ..nici atit !

PAI, ce sa zic, cum am mai spus cineva un DOMN ramane un DOMN, incapatanat, orgolios peste limita, cu tendinte de pe 'vremuri' lui ciasca si atitudine de o persoana care incepe sa da la tastatura dupa o sticla de suc de struguri...sau de grau,,,forte intalnit in germania unde stati dumneavoastra. Inteleg ca ati stat mult in strainatate si de acea tin sa va spun ca in tara (romania) multe lucruri sau schimbat, nu mai este comunism, lumea poate sa vorbeasca un pic mai liber fara sa asculte toate prostie care le zice un 'erou' imaginar care se ridica in slavi singur.

Nu in ultimu rand faza ca trebuie sa invatati 8/9 tremolo lui malmsteen cred ca vati dat seama si dumneavoastra ca este penibila. Va zic mai mult, cred ca sunteti o persoana frustrata care in viata nu a reusit sa faca nimic concret decat sa castige marele premiu din '71 (ausi tu din 71?????? :) ) si ati ajuns acu la 70 de ani si vati tresit ca trebuie sa faceti ceva pentru rockul romanesc???? Un ultimu sfat, ca pierd avionu sa merg la Caraibe, stati la o bericica cu prieteni 'toleranti' din germania si lasati la romani, astia mai tineri sa se ocupe sa desvolte rockul in romania ca credetima, informatie a ajuns si aici, si sunt chitaristi care ar putea sa fie cotati la nivel international....DA, ca si dumneavostra de altfel :) !!!

Toate cele bune!!

Acu puteti sa ma ofensati cat vreti, nu importa, chiar imi pare bine ca nu suntem de aceasi idei!! TOATE CELE BUNE!!

Cer scuse la admin si la forumisti daca mam alterat un pic si am fost offtopic dar cred ca 'toleranta' de aici este mai scazuta decat in germania si cred ca cineva trebuia sa baga puncte pe ii!!

Numai bine!!

Ps. italian obrasnic??? Credetima ca am fost cat se poate de finut si intelegator. toate cele bune

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.