www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Inseamna "un Chitarist Bun"?


Morgred
 Share

Recommended Posts

pana la urma, simte careva ca a devenit mai bun chitarist sau ca macar e pe drumul ala dupa topicul asta?...

 

LE: si sa zica si cu ce, ar fi interesant sa vedem care sunt efectele principale sau secundare.. si nu cred ca sunt offtopic, e o concluzie, daca vreti, un alt fel de a continua.

Edited by Razvan Alexandru
Link to comment
Share on other sites

pana la urma simte careva ca a devenit mai bun chitarist sau ca macar e pe drumul ala dupa topicul asta?...

 

:) eu nu simt asa ceva din pacate;probabil ca daca timpul pe care l'am alocat cititului acestui topic il foloseam la studiu/exercitiu eram un chitarist poate "un pic mai bun" :). In fine...e clar ca nu m'a obligat nimeni sa citesc toate paginile astea (majoritatea le consider inutile); nu am de gand sa intru in polemici cu nimeni. In ce'l priveste pe @musaro nu cred ca a jignit pe nimeni spre deosebire de altii si's prfect de acord cu @caramba.

Link to comment
Share on other sites

pana la urma, simte careva ca a devenit mai bun chitarist sau ca macar e pe drumul ala dupa topicul asta?...

 

Eu nu. Pentru mine cei doi, in prezent, sunt nuli (nu mi-au demostrat contrariul). Repet, pentru mine. Istoria a trecut, iar aspirantii in ale cantatului la chitara de pe rgc au o gramada de chitaristi valorosi si originali pe care sa-i studieze si de la care sa invete. Netul e plin. In opinia mea cei care sau intors dupa revolutie - chiar si virtual - (DAA, ST, Covaci) nu au facut decat sa-si demonteze miturile pe care le lasasera aici si sa reverse mizerie in jurul lor.

Link to comment
Share on other sites

cand am vazut Dan Andrei Aldea pe forum, am zis WOW, la fel si cand am vazut ST (pentru ca stiam de el din auzite, nu am apucat sa ascult nimic din ce a cantat). si cu ce raman eu, chitaristul invatacel de blues, din prezenta lor pe forum?

 

chiar, domnilor Dan Andrei Aldea si Sorin Tudoran - cu ce ne puteti fi de folos?

 

@midnight rider isi iese din pepeni , justificat sau nu, dar macar e tangibil, pot sa-l sun si sa ne vedem, ne putem contra in particular (desi n-am prea avut motive), invat lucruri de la el, despre chitari, muzica si nu numai...

@cyfer, la fel.

pe chitaristii de care vorbiram nu-i "vad" decat pe forum si, pana acum, nu mi-au dat mare lucru.

 

e un pic ciudat sa le cerem sa participe la duel sau sa isi dovedeasca calitatile asa cum a zis cineva cu cateva posturi in urma, dar asa cum inregistrarile ramase sunt putine, nu se reediteaza, nu se gasesc in magazine, cred ca ar fi frumos ca cine are astfel de inregistrari sa le puna pe forum. dupa tot tam-tamul asta mi se pare de bun simt ca atat ST cat si DA sa fie de acord cu asta.

 

nu prea par sa ne ajute cu nimic deocamdata, ba din contra, 2 oameni importanti ai RGC-ului(Rares si Cyfer) cu care mai mult sau mai putin am avut toti de a face si ne-au ajutat mereu (cu sfaturi sau chiar mai mult :) ), ajung sa se certe intre ei.....

Link to comment
Share on other sites

salut cyfer si toti prieteni: Merci, cu italiana, franceza si latina mam decurcat, cu japoneza mai putin...eh,eh.

Vreau sa specific ca nu imi place sa fac pe victima, si, o sa urmaresc topicul, dar, va dati seama si voi ca este inutil si contraproducent sa merg inainte cu discutii aceste, nu aduc niciunde si creaza cearta si scandal. Cum a zis bine riffjohn mai bine foloseam timpul acest pentru sa cant.

A fost gresela mea, si la intrebare de Razvan: simte careva ca a devenit mai bun chitarist sau ca macar e pe drumul ala dupa topicul asta?...

Raspund: Eu personal nu, dar mam facut o idea despre ce nu vreau sa devin cu siguranta!

In sfarsit mam gandit si am analizat situatie generala, si intadevar, fara nicio gluma, il inteleg acu pe domle tudoran:

atunci prin 71 era mai usor sa devii vedeta pentru ca concorenta era putina, nivelu destul de scazut fata de astazi, chitaristi erau numarati intro palma. Astazi informatie este la indemana oricaruia si poate sa se intampla ca vine un pusti si te lasa cu ochi in soare de nai taba de cum canta, astazi nu mai este vorba sa te compari in romania cu cateva chitarist, exista youtube (din fericire) si poti sa te compari cu restul lumi, poti sa invati multe si poti sa schimbi esperienta si ideii cu useri de toata lumea.

Asa ca la persoane mai conservatoare i deranjaza chestia aceasta, si de aceea, un comportament ma aspru, care vrea sa impuna nimicuri pe care le stie ridicandule in slavi cu pretentia ca restul lumi ....nu a inteles nimic.

Respect si numai bine!!ADRY

Link to comment
Share on other sites

Eu am invatat ,fara indoiala,ceva din acest topic..................Din pacate nu ceea ce imi doream,dar acest topic mi-a dat o lectie importanta de viata!!!

Intai as vrea sa-mi cer oficial scuze,in primul rand intregului forum,apoi lui Cyfer personal,pentru ca am fost prea dur,poate chiar badaran.Cei putini care ma cunosc mai indeaproape stiu ca nu prea imi sta in caracter.Va rog inca odata sa intelegeti ca pe mine nu m-a impins la replica postul lui Cyfer,citindu-l am injurat usor,in gand :) PE MINE M-A SPERIAT REACTIA LUI @HORICA,si faptul ca datorita influentei (absolut benefice,de altfel) pe care o are Cyfer pe acest forum,exista posibilitatea inceperii unei isterii in masa sau a unei vanatori de vrajitoare impotriva lui Dan Aldea sau Sorin Tudoran.

ACESTE DOUA NUME SUNT,FARA INDOIALA,CELE MAI IMPORTANTE IN ISTORIA CHITARISTICA A ROMANIEI.De aceea am considerat ca ele merita mai mult respect. FOARTE MULTI DINTRE NOI N-AM FI AZI AICI DACA ACESTE PERSOANE N-AR FI EXISTAT !!!!

Ceea ce am invatat de aici este CUM SA NU MA COMPORT LA VARSTA DE 55+ !!!!!!!

 

 

@Musaro Adriano: cu tot respectul pentru ce faci si cum canti,as vrea sa te intreb daca ai fi fost la fel de categoric si vehement daca in locul lui Sorin Tudoran era,de exemplu Dodi Bataglia.Probabil ca nu,si asta e normal.Istoria unui popor apartine acelui popor.Chiar daca suntem cetateni europeni,cumzice Karpi :) si chiar daca eu ma pregatesc sa nu mai fiu :)

Link to comment
Share on other sites

Guest lp2005
Eu am invatat ,fara indoiala,ceva din acest topic..................Din pacate nu ceea ce imi doream,dar acest topic mi-a dat o lectie importanta de viata!!!

Intai as vrea sa-mi cer oficial scuze,in primul rand intregului forum,apoi lui Cyfer personal,pentru ca am fost prea dur,poate chiar badaran.Cei putini care ma cunosc mai indeaproape stiu ca nu prea imi sta in caracter.Va rog inca odata sa intelegeti ca pe mine nu m-a impins la replica postul lui Cyfer,citindu-l am injurat usor,in gand :) PE MINE M-A SPERIAT REACTIA LUI @HORICA,si faptul ca datorita influentei (absolut benefice,de altfel) pe care o are Cyfer pe acest forum,exista posibilitatea inceperii unei isterii in masa sau a unei vanatori de vrajitoare impotriva lui Dan Aldea sau Sorin Tudoran.

ACESTE DOUA NUME SUNT,FARA INDOIALA,CELE MAI IMPORTANTE IN ISTORIA CHITARISTICA A ROMANIEI.De aceea am considerat ca ele merita mai mult respect. FOARTE MULTI DINTRE NOI N-AM FI AZI AICI DACA ACESTE PERSOANE N-AR FI EXISTAT !!!!

Ceea ce am invatat de aici este CUM SA NU MA COMPORT LA VARSTA DE 55+ !!!!!!!

 

 

@Musaro Adriano: cu tot respectul pentru ce faci si cum canti,as vrea sa te intreb daca ai fi fost la fel de categoric si vehement daca in locul lui Sorin Tudoran era,de exemplu Dodi Bataglia.Probabil ca nu,si asta e normal.Istoria unui popor apartine acelui popor.Chiar daca suntem cetateni europeni,cumzice Karpi :) si chiar daca eu ma pregatesc sa nu mai fiu :)

 

Ca mai totdeauna midnight rider sintetizeaza "totu" cel mai bine:). Chiar ma gandeam ca cineva sa-l intrebe pe Adriano daca ar fii avut aceeasi atitudine in fata unui mare chitarist pe care nu l-a ascultat dar i-a auzit pe Page si Blackmoore vorbind despre el. Probabil ca nu s-ar fii indoit foarte mult de calitatile acestuia daca spunea ca ar putea sa-l invete cateva lickuri pe Malmsteen.

Dan Aldea si Sorit Tudoran au fost doi asemenea chitaristi in Romania. Pe S.T l-am ascultat foarte putin, pe Aldea ceva mai mult. Oricum faptul ca alti mari chitaristi (inclusiv Aldea pe acest topic) il puneau pe Tudoran pe acelasi level (sau mai sus) cu D. A. nu era nevoie sa-l ascult foarte mult ca sa stiu ca a fost un chitarist la fel mare.

 

Numai bine,

 

PS:

si chiar daca eu ma pregatesc sa nu mai fiu :D

 

Cum o sa faci asta?

Link to comment
Share on other sites

Guest u_morphine
Eu am invatat ,fara indoiala,ceva din acest topic..................Din pacate nu ceea ce imi doream,dar acest topic mi-a dat o lectie importanta de viata!!!

Ceea ce am invatat de aici este CUM SA NU MA COMPORT LA VARSTA DE 55+ !!!!!!!

 

Dar pânã la 55+ care ar fi comportamentul de învãțat ºi de urmat?

Bogdan

Link to comment
Share on other sites

m-am apucat sa citesc topicul asta tocmai pt a intelege un pic mai bine fenomenul chitaristic de la noi,radacinile(daca le pot spune asa) rockului romanesc,sa mai aflu si eu cate ceva ca sa-mi pot forma pareri mai bune si mai concrete si la obiect despre chitaristi(eu neincadrandu-ma in aceasta categorie).

cand colo,am dat peste balacareala cat cuprinde,informatie destul de putina si multe offtopicuri.

am tot respectul pentru dl aldea si dl tudoran,nu as vrea sa fiu inteles gresit,dar dupa vreo 15 pagini din care mai mult de atacuri la persoana n-am prea gasit altceva m-am cam saturat.

nu vreau sa iau partea nimanui si nici nu pot fi influentat prea usor(sau cel putin asa cred).

eu doream sa gasesc in acest topic mai multa informatie si in primul rand un raspuns:

CE INSEAMNA UN CHITARIST BUN???

ROCK ON :)

Link to comment
Share on other sites

m-am apucat sa citesc topicul asta tocmai pt a intelege un pic mai bine fenomenul chitaristic de la noi,radacinile(daca le pot spune asa) rockului romanesc,sa mai aflu si eu cate ceva ca sa-mi pot forma pareri mai bune si mai concrete si la obiect despre chitaristi(eu neincadrandu-ma in aceasta categorie).

cand colo,am dat peste balacareala cat cuprinde,informatie destul de putina si multe offtopicuri.

am tot respectul pentru dl aldea si dl tudoran,nu as vrea sa fiu inteles gresit,dar dupa vreo 15 pagini din care mai mult de atacuri la persoana n-am prea gasit altceva m-am cam saturat.

nu vreau sa iau partea nimanui si nici nu pot fi influentat prea usor(sau cel putin asa cred).

eu doream sa gasesc in acest topic mai multa informatie si in primul rand un raspuns:

CE INSEAMNA UN CHITARIST BUN???

ROCK ON :)

 

Sari si tu peste partile "OFF" ,ai citit numai acele posturi de OTV sau stirile de la ora 5 pe PROTV erau mai interesante ?

 

Nu cred ca nu gasesti chiar nimic in tot topicul acesta stufos.

 

Mai cauta .

Link to comment
Share on other sites

Salut Rares si lp2005: raspunsul la intrebare este da, mas fi comportat exact la fel.

Sa ne intelegem, eu nu judec nivelu chitaristic, nici nas putea, cu siguranta domnule tudoran era un maenstru al chitarei, am mai repetat ca chiar astept video sal vad in actiune si daca se baga la vreo jam session mi ar parea bine sa cantam impreuna, eu mam aprins, pentru nivelu de mediocritate ridicata la care am asistat, si sincer de care nu ma asteptam. Atat.

Pentru discutie cu cetatenie si cu popor sa stiti ca ma simt mai mult roman decat italian, traiesc aici de 12 ani, sunt integrat in societate, am studiat istorie romania, am scris ani de zile la revista 'aventuri la pescuit, finantez orfelinate din bucuresti si scolile de copii surdomuti, sunt un cotizant la stat foarte bun, si am acte care zice ca am aceasi drepturi de un cetatean roman. Nu mai zic ca ma supar foarte tare cand ma intorc a casa si aud de la prieteni: Ai vazut ce au facut pe aici romeni de la tine? find ca si eu ma imt un pic roman.

Toata discutia aceasta pentru sa va esplic ca persoane pana la urma sunt persoane, nu contaza cetatenia, pentru a aprecia de fapt cineva care in 70 era un erou (bag mana in foc ca asa este) si dupa 40 de ani se 'rentorce' virtual a casa plin de fite si basini (nah, sa ziceti ca nu mam romanizat..) si incepe de a trea postare sa se certe cu cineva pe teme veche de 40 de ani si sa atace in dreapta in stanga toata lume care, culme, are numai o opinie diferita de al lui.

A mea este numai o opinie personala, nu am pretentie sa fie adevarul absolut, sau sa conditionez cineva, respect pe ale voastre dar cu tot respectul pentru voi, in particolar pentru rares, nu pot sa port respect lui domnul tudoran pentru atitudine folosita pe topicul acest. Lam tratat exact cum a tratat el alte persoane inclusiv pe mine.

Conclusionez zicand ca eu nu sunt ofticos, nu port pica si traiesc lejer si dupa esperiente din astea, facand parte, de viata de fiecare zi.

Numai bine va aurez!!

Link to comment
Share on other sites

Guest lp2005
Salut Rares si lp2005: raspunsul la intrebare este da, mas fi comportat exact la fel.

Sa ne intelegem, eu nu judec nivelu chitaristic, nici nas putea, cu siguranta domnule tudoran era un maenstru al chitarei, am mai repetat ca chiar astept video sal vad in actiune si daca se baga la vreo jam session mi ar parea bine sa cantam impreuna, eu mam aprins, pentru nivelu de mediocritate ridicata la care am asistat, si sincer de care nu ma asteptam. Atat.

Pentru discutie cu cetatenie si cu popor sa stiti ca ma simt mai mult roman decat italian, traiesc aici de 12 ani, sunt integrat in societate, am studiat istorie romania, am scris ani de zile la revista 'aventuri la pescuit, finantez orfelinate din bucuresti si scolile de copii surdomuti, sunt un cotizant la stat foarte bun, si am acte care zice ca am aceasi drepturi de un cetatean roman. Nu mai zic ca ma supar foarte tare cand ma intorc a casa si aud de la prieteni: Ai vazut ce au facut pe aici romeni de la tine? find ca si eu ma imt un pic roman.

Toata discutia aceasta pentru sa va esplic ca persoane pana la urma sunt persoane, nu contaza cetatenia, pentru a aprecia de fapt cineva care in 70 era un erou (bag mana in foc ca asa este) si dupa 40 de ani se 'rentorce' virtual a casa plin de fite si basini (nah, sa ziceti ca nu mam romanizat..) si incepe de a trea postare sa se certe cu cineva pe teme veche de 40 de ani si sa atace in dreapta in stanga toata lume care, culme, are numai o opinie diferita de al lui.

A mea este numai o opinie personala, nu am pretentie sa fie adevarul absolut, sau sa conditionez cineva, respect pe ale voastre dar cu tot respectul pentru voi, in particolar pentru rares, nu pot sa port respect lui domnul tudoran pentru atitudine folosita pe topicul acest. Lam tratat exact cum a tratat el alte persoane inclusiv pe mine.

Conclusionez zicand ca eu nu sunt ofticos, nu port pica si traiesc lejer si dupa esperiente din astea, facand parte, de viata de fiecare zi.

Numai bine va aurez!!

 

Salut Adriano,

 

Tot nu sunt convins 100% ca ai fi reactionat la fel. Raspunsul tau mai acid pt. S.T. si referitor la discutia care se purta la un moment dat, a aparut destul de tarziu (cateva zeci de posturi dupa mesajele off topic ale lui S.T). Acum normal ca tine de firea fiecarui om dar eu daca as discuta cu cineva de talia lui D. A. parca nu mi-as permite sa-i dau sfaturi:) Dupa cum te cunosc (numai de pe forum) credeam ca nici tu. De-asta ti-am pus intrebarea din postul precedent (ca sa nu existe alte interpretari).

Tu chiar faci cinste forumului si ma bucur ca esti aproape "roman" (totusi parca nu ti-as dori sa ajungi roman de tot:)). Eu traiesc intr-un cartier italian (dar nu in Italia) si marele lucrul bun la asta este ca "un neinitiat" nu prea are curajul sa traiasca acolo (din cauza temperamentelor mai impulsive si din cauza soccerului, nimic altceva). E singurul cartier unde sotul se poate certa cu sotia in park in loc sa o faca acasa.

 

Sper ca ai inteles postul meu. S. T. a fost un reper pentru multi chitaristi mari de pe rgc (cum este Rares Totu si altii). Faptul ca vorbeste sau a vorbit urat o sa fie prompt taxat si de aici inainte.

 

Numai bine si mult succes in Romania si pe rgc.

 

LP

Edited by lp2005
Link to comment
Share on other sites

Nu mai zic ca ma supar foarte tare cand ma intorc a casa si aud de la prieteni: Ai vazut ce au facut pe aici romeni de la tine? find ca si eu ma imt un pic roman.

...asta ma deranjeaza si pe mine .... oamenii in general vad totul macro- economic ca sa zic asa ... si aici in US ... mexicanii sunt asa si asa ....black people ce sa mai vorbim ... europenii sunt bla bla ...cand de fapt , ca fiinte umane , suntem unici ...doar avem amprente unice ... insa , paradoxal , ne place sa ne inregimentam si raportam in/la mase .... multimi ... e mai simplu probabil sa avem idei preconcepute...mai comod ... am tot urmarit posturile lui Adriano si am realizat ca apreciez cel mai mult la el bunul simt si spiritul tolerant ... acum , fiindca Alitalia ( ce Delta )m-au lasat prin aeropoarte doua zile anul trecut sa nu mai suport italienii ? ... sau sa nu mai mananc pizza la Napoli Centrale in CJ ? ... hai sa fim seriosi ... Adriano , cand vin prin Ploiesti te invit la o bere ... Peroni ... desi ar parea ca sunt off topic , in muzica ( si arta ) , masura , bunul simt si spiritul tolerant sunt trasaturi esentiale de baza ....

Link to comment
Share on other sites

Guest Red_X
Saxoo , cred ca a baut deja doua - trei beri,plus una la Ploiesti ....np., si la mai mare !

 

 

Petrecere mare! Desigur....Musaro mostra de bun simt:vreo 20 de epitete jignitoare,sfaturi,inventii,asociatii defaimatoare, vreti sa facem un tabel cu toate?O sa va cam minunati!Cei mari au plecat...ati ramas intre voi... bere pentru toata lumea! Ura! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest u_morphine

De ce atâta încrâncenare? O revoluție pe un forum, dacã cumva asta se vrea, nu poate fi decât o revoluție „de catifea”...Ajung sã mã întreb ºi eu, inspirat de un post al colegului apocalipsa, de ce sunt atât de mulți ingineri de execuție ºi atât de puțini ingineri de concepție? O persoanã din a cãrei ființã iese muzicã e obligatã sã rezoneze în spirit cu frecvențe înalte, nu cu frecvențe atât de joase... Violența e un instinct primar, de conservare, într-un mediu ostil...Vã întreb: poate fi un forum de discuții între chitariºti o junglã, un mediu atât de ostil? Ostil cui?

 

Bogdan

Link to comment
Share on other sites

Petrecere mare! Desigur....Musaro mostra de bun simt:vreo 20 de epitete jignitoare,sfaturi,inventii,asociatii defaimatoare, vreti sa facem un tabel cu toate?O sa va cam minunati!Cei mari au plecat...ati ramas intre voi... bere pentru toata lumea! Ura! :)

 

.. d-le redics alias clona lui umbra lu'STefan cel Mare (de ce nu ? la o adica ) ... ne distram si noi( acum ca am ramas de izbeliste si vai de mama noastra ) astia mici si insignifianti ....lol...tabel - netabel , epitete , metafore, complemente (si complimente) ,a fost in "legitima aparare" ... ura ! si la gara , ca se sugraveste...mache love(le) , no var(fi rusine ) !

Link to comment
Share on other sites

Intai as vrea sa-mi cer oficial scuze,in primul rand intregului forum,apoi lui Cyfer personal,pentru ca am fost prea dur,poate chiar badaran.Cei putini care ma cunosc mai indeaproape stiu ca nu prea imi sta in caracter.

Aºa cum am zis, nu sunt un om ranchiunos. Accept scuzele. ªi mie îmi pare rãu cã am rãspuns afirmațiilor tale jignitoare.

 

Va rog inca odata sa intelegeti ca pe mine nu m-a impins la replica postul lui Cyfer,citindu-l am injurat usor,in gand :) PE MINE M-A SPERIAT REACTIA LUI @HORICA,si faptul ca datorita influentei (absolut benefice,de altfel) pe care o are Cyfer pe acest forum,exista posibilitatea inceperii unei isterii in masa sau a unei vanatori de vrajitoare impotriva lui Dan Aldea sau Sorin Tudoran.

Dupã cum vezi, nu ai reuºit sã opreºti inevitabilul. Sunt oameni aici pentru care cei doi nu mai înseamnã NIMIC , în acest moment, sunt doar niºte "mituri" blocate în proiect ºi sunt propriile lor victime colaterale.... Mai mult, sunt chiar oameni care erau mai mult decât entuziaºti la venirea lui Aldea pe forum acum un an, iar acum sunt dezamãgiți total. Crezi cã asta s-a întâmplat din cauza/datoritã mie, sau ca urmare a post-ului cu pricina? Nici vorbã! Problema a constat în atitudinea lor.

 

Rareº, ai cunoscut o grãmadã de instrumentiºti fabuloºi, am cunoscut ºi eu destui. Ai remarcat cât de umili sunt, cât de deschiºi, gata sã discute cu tine aproape orice secret al meseriei. Sunt convins cã ai fost respectat de ei, la fel cum ºi eu am fost respectat, chiar dacã nu am ajuns nici pe departe la realizãrile lor. Asta pentru cã în filosofia lor, ei cred cã pot învãța câte ceva ºi de la cei mai neexperimentați. Mi-l amintesc acum pe Freddy De Marco, chiaristul american de la WorkShopul MCmusic de acum doi ani. Când a fost la jam sessionul de la Big Mamou, era foarte interesat de tehnica mea de slide. Când a plecat, mi-am dat seama cã a aflat el mai multe de la mine, decât eu de la el. Ghinion! :)

 

Nu ºtiu, poate este o problemã de comunicare. Pe internet (forum, chat, msg) comunicarea se desfãºoarã puțin diferit ºi dacã nu eºti experimentat, pot apãrea probleme.

 

ACESTE DOUA NUME SUNT,FARA INDOIALA,CELE MAI IMPORTANTE IN ISTORIA CHITARISTICA A ROMANIEI.De aceea am considerat ca ele merita mai mult respect. FOARTE MULTI DINTRE NOI N-AM FI AZI AICI DACA ACESTE PERSOANE N-AR FI EXISTAT !!!!

Cred cã sesizezi cã ei au fost primiți cu respect în aceastã "comunitate"... Din pãcate, ei nu au înțeles cã se bucurau de respectul nostru cu mult înainte de a-ºi face apariția pe forum. Au crezut cã trebuie sã facã ceva sã ni-l câºtige, sã ne demonstreze ceva cu orice preț... ºi mai mult rãu au fãcut, propriei lor imagini...

Link to comment
Share on other sites

Modelul nostru de chitarist sau mai bine zis influenta cea mai puternica in Timisoara (pentru Nicu Covaci , Laci Herdina , Arpad Kajtar si pentru altii ) de prin anul '65 a fost Karl Zirenner .

 

A fost primul chitarist virtuoz din Timisoara ,de la el am auzit ca exista blues in lumea asta mare , el mi-a facut prima statie si de al el am furat tot ce am putut la vremea acea in ale cantatului la chitara .

 

Canta Shadows si Ventures 1:1 dar era si primul de la care am auzit despre improvizatie , despre jazz , si m-a invatat conceptia cantatului ,sa fac diferenta intre interpretare si copiere , intre cantatul strict al unei teme si intre improvizatie libera ...

 

Eram prea tanar si nu prea intelegeam ce-mi spune asa ca am furat mai mult din partea ce se "vede" adica din tehnica .Stateam in fata lui la club unde si la repetitii si in serile de dans si bal .

 

Am avut norocul sa locuiesc la 200 m de locuinta sa asa ca ma tineam de el ca scaiul caci nu prea avea timp liber incontionu era ocupat cu cate un proiect artistic .La el am vazut prima chitara electrica de calitate , un FRAMUS ce semana cu Fender Jaguar.Chitara mai tarziu a fost cumparata de Laci Herdina .

 

A fost si intr-o formula Phoenix nu mi-a spus niciodata de acest lucru ! acum am gasit pe un blog de a lu' Phoenix .

 

Si el este membru rgc.ro

 

http://forums.rgc.ro/index.php?showuser=3155

 

Este un fotograf super profesionist,artist plastic ,electromecanic , electronist foarte bun , chitarist bun, lutier .

 

M-a recunoscut dupa continutul posturilor mele si am schimbat cateva mesaje .

 

Mi-a povestit cum a fost in concediu in spania unde a castigat un "contest" la chitara , el spune ca l-au lasat sa castige din politete . inca se mai ocupa de muzica si construieste din placere "laute".

 

Din pacate nu s-a implicat in discutiile de pe forum si am avea ce sa invatam de la el din toate punctele de vedere !

 

A fost cel mai de seama exemplu si dascal pentru mine a fost si ramane un chitarist bun .

 

Nu pot decat sa-i multumesc pentru tot ce m-a invatat si indrumat .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.