www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Boss Gt 10


Recommended Posts

Eu zic ca Gtxxx astea is scule de metalisti . SI cam atat . Unde tre sa sune toate notele la fel , sa le lege , etc. Dar , daca tot ai nevoie de "versatilitate" si vrei sa canti blues sa zicem , gt e la filmu cu spioni . E normal , pt ca nu are dinamica . NU pricepe micutza navutza ca asa vrei tu abia sa atingi cu pana coarda . Sau vrei sa dai un 79# la care sa simti in stomac fiecare nota in parte si nu o salata beoff atunci e cam nasol .

SIncer , poate acest GT 10 este un fel de holy grail , dar am vazut demonstratia lu Rob Marcello la NAMM si , cum ziceam , foarte bun la insirat carnaciori . Eu am avut Gt3, EM 50 , GT 6 . M-am convins k e de rahat cand am observat ca diferenta de sunet dintre un Reghin , un Strat Mexican si un Strat Custom Shop e k Reghinu avea 22 taste . Cam trist , tinanand cont ca un Custom SHop costa cat 30 reghinuri

Iar domnu Gramsteen , v-am vazut la Workshop si sincer , cantati prea bine la chitara, sunteti in cea mai buna trupa romaneasca si e pacat de munca dvs sa cantati pe Boss Enterprise !

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 112
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ce naiba sa mai zic Alex_Strat69? M-ai dezarmat.! Multumesc pentru aprecieri. Daca-mi amintesc bine te-am ajutat candva sa-ti reglezi chitara...sper sa nu ma insel, doar nu-s senil.

 

Cel mai urat cosmar al meu sa sun brici pe scena iar publicul sa "primeasca" un baz-baz, miau - miau. In Romania inca nu se prea stie cu sunetul...si cine stie, nu se poate exprima pentru ca participa la sushe la zile ale oraselor unde in timpul unei zile se urca pe rand scena 2 manelisti, 10 trupe de fete care se fak k knta si in final se bucura de singura trupa adevarata la care, din pacate, nu se pot concentra ca-s deja cu nervii la pamant. Deci asta e principalul motiv pentru care am renuntat la amp. Plus ca nu mai stateam acasa cu familia...stateam la sala de repetitii si cantam tare de tot iar noaptea-mi tziuiau urechile.

 

Iar la treaba cu dinamica problemele au fost rezolvate de la Gt3 si GT6 (in opinia mea , ORICUM, cele mai NE-reusite din seria GT). Am spus...conteaza omul care stapaneste scula. Ea a fost inventata sa faca multe...ideea e cum stii sa o exploatezi. Un metalist o sa te impresioneze-NU ! daca tu esti pasionat de fusion sau blues. Asta mi-a placut la Gundy Keller...a cantat foarte bine si orice...si chiar a sunat impecabil. Pacat ca nu aveti ocazia in Romania sa vedeti asa demonstratii.

Edited by gramsteen
Link to comment
Share on other sites

E simplu,nu mai po(l)emizati :Echipamentul potrivit,pentru omul potrivit. Din punctul meu de vedere,ampul Delta (romanesc,din anii 70-80) pe care il are de vanzare @statiunea la mica publicitate se pisha pe orice procesor/simulator.Pentru ca acel amp CANTAT DE MINE suna mult mai bine ca orice procesor CANTAT DE MINE.La Cristi e taman invers,el a avut nervii sa stea nopti in sir cu GT 8-ul sau pentru a scoate din el un sunet BUN,orice ar zice oricine,si sunt sigur ca din GT 10 va scoate un sunel cel putin la fel de bun,sau MAI BUN.Daca ,sa zicem ,as reajunge in situatia in care eram in anii 80,sa trebuiasca sa cant mai multe stiluri in aceeasi cantare,sau sa emulez mai mult de 2 sounduri pe cantare,probabil ca as innebuni.

Link to comment
Share on other sites

Exact Rares! Of, naiba sa le ia de scule. Cat zic eu sau cat credeam eu ca le am cu reglatul unui GT...dupa ce l-am vazut pe Gundy Keller ce poate sa scoata din cateva butonari am inteles ca nu stiu nimic...sau mai nimic. Dar nu ma oftic pentru ca omul lucreaza in tabara Boss de 22 de ani. Ar fi culmea sa nu stie. Si m-am imprietenit cu el. Mi-a spus ca are o colectie impresionanta de ampuri si chitare si canta cu placere pe toate. De ce? Eu zic ca reuseste asta pentru ca e bun. Iubeste muzica , iar obiectele astea numite ampuri si efecte sunt facute sa ne serveasca nu sa ne subjuge. El a zis ca de multe ori prefera sa ia Gt ul in loc de amp...pentru ca el stie clar ce poate si nu se complica sa dea tare s.a.m.d. Un amp daca vrei sa scoti ceva din el tre sa-i dai "goarna". Nu toata lumea mai are nervii pentru asa ceva...oricand si mai ales cand vrei sa creezi sau lucrezi in studio. Live e altceva. Dar am zis...am multe nopti nedormite din cauza ca echipamentul meu a sunat brici pe scena si ca o basina pe P.A.

Edited by gramsteen
Link to comment
Share on other sites

No...liniste la galerie! Fara cearta se poate?

 

Sa ramanem la noul produs de la BOSS. Am concert in Piata Revolutiei pe data de 12 mai. Voi presta cu GT10 direct in linie. Pentru fanii Phoenix acest lucru va fi cat se poate de neinteresant...insa pentru chitaristii curiosi sa auda cum suna cred ca prezinta destul interes. Din cate am inteles suntem programati sa cantam la ora 17.

Link to comment
Share on other sites

Conteaza enorm cui te adresezi. Sunt instrumentisti, ca si mine, care folosesc o gama variata de tonuri in functie de evenimentele la care participa. De exemplu, daca esti implicat in mai multe proiecte, mai faci si ceva muzica de reclame, film etc. ai nevoie de multe tonuri. Din acest punct de vedere, procesorul este ideal. Tinand cont de conditiile muzicale din Romania si eu consider ca procesorul te scoate din belea. nu mai vorbesc de comoditate si banii pe care ii cheltuiesti pe el.

 

Din pacate s-a deviat mult de la subiect. Avand in vedere multitudinea de artisti care evolueaza pe scene mari din Romania unii care folosesc procesor altii nu, inseamna ca ambele solutii sunt viabile. Fiecare isi gaseste singur cea mai potrivita metoda pentru el. Eu personal voi lua in considerare si gt-10, desi cred ca voi alege pod X3 live ca urmatoarea achizitie.

 

Offtopic: Spin si Phoenix 11 mai la Galati, 20 mai la Pitesti.

Link to comment
Share on other sites

Am vazut un test intre x3 live si gt 10... nu a iesit bine pentru x3. nu zic mai mult decat in particular...nu vreu sa fac antireclama. Avantajul la x3 e ca tonurile presetate suna decent si nu are o plaja de reglaj mare. Asa ca daca nu le ai cu editatul sunetului nu poti devia prea mult de la "subiect". Daca vrei detalii in ce priveste diferentele vazute pe viu la test in aceleasi conditii cu acelasi artist, chitara si sistem de amplificare , vorbim pe private.

Link to comment
Share on other sites

Trebuie inventat un compartiment special in forum unde oamenii sa-si poata exprima nervii si ambitiile la a avea ultimul cuvant si la experimentarea de apelative noi si interesante.

 

Hai sa pastram topicul asta ...sa zic...linistit. sa vorbim de scule civilizat si fara a influienta discutia decat prin forta argumentului bazat pe experienta...practica. Lasand la o parte dragostea ce fiecare o poarta pentru sculele din posesie.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Va rog sa va potoliti, sa fiti calmi si cu bun simt si sa pastrati discutia on-topic. Nu vreti sa ploua cu suspendari pe aici. :)

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Guest lp2005

Pentru ca sunt mai multi useri de BOSS GT pe topicul asta am zis ca pot sa intreb si eu tot aici. Are cineva tutoriale de BOSS GT-5 ca cel al lui Simon Less (Free tutorial on THE GT-5 AND GP100)? Asta e singurul tutorial pe care l-am dus pana la capat si sunetul obtinut e deosebit fata de preseturile de la GT-5.

 

Thanks,

Link to comment
Share on other sites

Am imrpesia ca in topicul asta se utia un aspect. Personal am cantat in deschidere la beyonce si am vorbit cu tehnicul chtiaristei. Folosea Line6 Hd147 care reprezinta o statie hybrid care are la baza o simulare dsp de mai multe amplificatoare iar aceasta statie era trecuta prin linie direct in mix fara sa fie conectata la vreo boxa. Chitarista se monitoriza doar cu in ear nu exista nici un monitor pe scena in apropierea ei. Spre exemplu cu un Vox AC 30 pe lampa si foarte bun ma refer la seriile vechi nu o sa canti niciodata PANTERA. Cu un Engl Invader nu o sa canti nicioadata Jazz. Cu un Gt-10 sau cu alt floor de f buna calitate te poti apropia foarte mult si de un ton si de celalalt. E foarte important ce vrea si ce urmareste fiecare. Nu incurajez nici o directie nici cealalta. Dar luati in seama urmatoarele aspecte:

 

 

Versatilitate ( variatie de Tonuri)

Usurinta cu care iti poti instala setupul (in cazul in care canti Cu robbie williams probabil ai Multi Tehnici si Multi ani in cazul in care canti in Preoteasa sau in Big Mamou tre sa te gandesti de 2 ori inainte sa-ti cari muntii)

Microfonul pe care ti-l pui in fata statiei, CUm iti pui microfonul in fata statiei si ciocanul care sa afla la mixerul acela dynacord de 2 lei si care iti face corectiile numai pe inalte.

 

Personal acasa am ajuns la concluzia ca studiez la fel de bine dand drumu la guitar port sau la guitar rig.

Link to comment
Share on other sites

Cati bani dai, atat face. Cu 450 de euro, te simti de 450 de euro. Dupa ce ai cantat o viata pe procesor (care e un fake), pe o instalatie reala s-ar putea sa constati ca nu esti chitaristul care credeai ca esti. Asta am spus-o fiindca multi s-au referit la, vezi doamne, ce aude publicul, dar nimeni nu a luat in calcul ce simti tu atunci cand canti. Sigur, cand dai banii depinde de prioritati, pentru unii prioritate are bicicleta, nu-i absolut nici o problema si nici o rusine, nu suntem toti la fel si din fericire exista scule pe buzunarul tuturor. Poate daca esti influentat de Malmsteen procesorul e OK pt tine. Daca esti influentat de altii, poate nu. Unora le place Malmsteen, altora nu. Daca esti demonstrator pentru oarecare firma poate trebuie sa zici pe forum ce trebuie. Daca nu esti, poate poti fi obiectiv. Dar e loc pentru toti.

Link to comment
Share on other sites

Dragi prieteni chitaristi,

Vad ca iar incepe duelul pe tema procesor vs. pedale.

Parerea mea...vorba lunga...frectie la picior de lemn.

Decat sa va contraziceti pe forum, urmati exemplul amintit mai sus (petrucci vs friedman) si puneti mana si organizati un duel, schimb de experienta si impresii, sau cum vreti sa-i ziceti si in felul asta poate reusiti sa aveti un dialog , nu sa monologati fiecare pe limba si cu logica lui.

Numai bine si multa bafta

Link to comment
Share on other sites

PAI SA SUGERAM CELOR DE LA BOSS SA-L SCOATA CU 4500 DE EURO...INCA NU E LA VANZARE ASA CA EI SE POT SCUZA CA AU UITAT SA PUNA INCA UN ZERO LA NUMAR. POATE O SA-TI CUMPERI SI TU, FAUST, GT10...SA TE SIMTI DE 4500 DE EURO SI POATE SI MAI MULT.

 

Cine ma cunoaste , stie...in perioada '94 - 2000 am avut Marshall Jcm 800 de 100w si boxe A si B jcm series 1960. Plus diverse pedale Boss ( altele nu mi-au placut si nici nu eram endorser Boss). O perioada de 3 ani am oscilat intre utilizarea Gt5 ului si ce am enumerat mai sus...pana cand am obosit si am ales ce e mai simplu si servea 100% nevoilor mele.

 

Si intr-adevar am fost si m-am convins ca unii chitaristi cunoscuti din Romania care canta doar pe "lampa" nu sunt ceea ce zic ei ca sunt...adica am fost martor la niste legato de lemn cum nu am mai auzit...macar atat trebuie sa inveti ca la legato sau alte tehnici rapide , chitaristii celebri care canta cu amp-uri pe lampa mai au intre chitara si amp un distors cu drive-ul la minim...pentru a egaliza si compresa sunetul chitarei...alfel, oricat de fotzos ai fi o sa suni ca un amator care doar de cateva secunde a descoperit cum se face hammer on & pull off. Peace !

Edited by gramsteen
Link to comment
Share on other sites

daca il vor scoate de 4500 eu poate o sa-l cumpar. dar poate voi fi singurul care voi da 4500 pe un procesor, altii cumparand ceva real cu banii astia. iar o firma cu un singur client, acela fiind eu... are un viitor stralucit :)

 

Uite, apropo de pret. Am ajuns la concluzia ca atunci cand cumperi ceva s-ar putea sa te pacalesti si de fapt sa nu faca banii aia. Dar niciodata nu o sa cumperi ceva care sa faca mai mult decat dai tu. Trist dar adevarat. Evident, ma refer strict la produse noi cumparate din magazin.

 

Mai adaug ceea ce am mai spus intr-un post pe topicul asta. Procesorul serveste cu brio nevoile unora, iar pe ale altora nu. E normal, suntem diferiti. In 90% (cred ca sunt indulgent cu procentul) din cluburile de la noi nu ai unde sa-ti montezi un rack si 3 amp-uri. Discutia asta am avut-o si cu Mibu. Intr-adevar, e ideal sa ai un rack si 3 ampuri, dar e inutil pt 99% din chitaristii romani.

Edited by Faust
Link to comment
Share on other sites

Totul se rezuma la costuri de productie - cercetare. Japonezii au avantaj la treaba asta...de aici si pretul. Ei au "inventat" procesorul asta cu mult timp inainte sa apara pe piata GT 8. Dar na...asa se fac banii. Altii se chinuie sa scoata pe piata un surub si din cauza ca s-au chinuit si financiar...surubul va va avea un pret exorbitant.

Edited by gramsteen
Link to comment
Share on other sites

Guest lp2005

Pretul e influentat de foarte multi factori. Pretul produselor digitale scade pe masura cu evolutia tehnologiei respective. Anul asta am primit un telefon celular cu jumatate din pretul unui telefon de acum 3 ani si cel nou este incomparabil mai bun. Cam asa si este si cu GT-urile astea. Cica o reducere drastica de pret a fost de la GT-5 la GT-6. Asa ca daca anul asta te simti de 4500 $ la anul s-ar putea sa te simti mult mai ieftin. Plus ca odata aparatul scos de la dealer scade nu stiu cat. Deci poti sa te simti de X $ cand testezi produsul si de X - 150 $ dupa ce il platesti.

Link to comment
Share on other sites

...alfel, oricat de fotzos ai fi o sa suni ca un amator care doar de cateva secunde a descoperit cum se face hammer on & pull off. Peace !

Adica ca Robben Ford si Larry Carlton? Hm,that's fine with me

Link to comment
Share on other sites

Guest lord-c-clone

ok... stiu ca dupa faza asta imi voi lua ban pe IP (THANK GOD)... dar nu ma pot ambtine... serios... cand stergeti posturi si dati suspend... aveti macar bun simt si stergeti TOATE POSTURILE CARE AU GENERAT UN FLAME... caci nu m-as fi luat de toti terminatii daca nu ar fi inceput sa ma jigneasca :)

 

 

Scuze Cristi ca m-am bagat cu faza asta tocmai in topicul tau... dar aici s-a intamplat totul si nu vreau sa stie lumea ca eu sunt oaia neagra...

 

 

Cu asta am zis tot... serios nu as fi avut nici o reactie daca s-ar fi sters tot, insa se pare ca lumea pe aici e impartita in bisericute si unii pot sa ****-ta altii doar sa inghita!... o sa faceti voi ceva tare in felul asta cand o sa cante Vai pentru delfini! Un forum romanesc pt romani get-beget!... Ma asteptam la mai mult de la tine Cosule...

 

 

URA SI LA GARA!!!

 

 

 

LE: Pt putinele participari pertinente la discutiile de aici... Rares, Cristi, Mano, Karpi, Toni si altii cativa :) ... pt restu... stiu ei...

Edited by lord-c-clone
Link to comment
Share on other sites

Totul se rezuma la costuri de productie - cercetare. Japonezii au avantaj la treaba asta...de aici si pretul. Ei au "inventat" procesorul asta cu mult timp inainte sa apara pe piata GT 8. Dar na...asa se fac banii. Altii se chinuie sa scoata pe piata un surub si din cauza ca s-au chinuit si financiar...surubul va va avea un pret exorbitant.

Romanian Guitarist Community Forums > Chitara & Co. > Discutii despre echipament > Boss Gt 10

 

tot n-am inteles despre ce se discuta de fapt .

 

fapt este ca aceasta serie de procesoare si convertoare este depasita si slaba dar pe scena cu difuzorul din capatul lantului acustic ce reda 60Hz-4500Hz este OK .

 

In afara de faptul ca un chitarist cu experienta gaseste un compromis si se foloseste de tonul pe care il poate scoate din scula ( dar pe care-l scoate tot cu mici compromisuri si din alta scula) nu prea vad ca GT -NNN sa fie singura rezolvare ideala.

 

Nu am prea vazut nici argument solid la obiect doar impresii "artistice" .

 

Ce inseamna la tine dinamica ?

 

Bagi un Strat si reda dinamica Strat-ului pe clean ? macar ca si un VOX AC-30 la Hank Marvin ? ca daca nu poate unde-i dinamica?Daca poate GT-10 asa ceva maine cumpar unul .( deocamdata ma gandesc la un Zoom-G2 dar trebuie sa ma duc sa-l incerc , apoi ma da afara nevasta cu colectia de procesoare de efecte si chitare .lol)

 

Ce timpi de raspuns scula are ce reglezi cand te referi la dinamica , fara date exacte totu-i pare ca vine dintr-o impresie sau o obisnuinta.

 

Si eu fabric tonuri acasa de toate felurile dar la cantari ma duc cu un Korg Pandora ce stiu sa-l reglez cel mai rapid si sunt obisnuit cu el plus este mic si functioneaza 10 ore cu doua acumulatoare AA .De altfel nu folosesc nici un ton "preset" complex fabricat acasa , intotdeauna fac tonul la fata locului doua trei vatriante ptr cele cateva piese ce se canta cam in acelasi gen .Si folosesc Korgul cu toate problemele de IMD si de esantionare slaba , numai eu stiu unde nu suna bine altul nu stie asa ca nu are rost sa duc o uzina cu mine.

 

Am mai observat o treaba , orice scula , orice procesor are un chitarist i-si va regla tonul sau specific , poate el nu-i multumit dar pentru spactatori el apare intotdeauna cu acelasi ton.

Sunt convins ca daca te pui sa canti cu alt procesor de la alta firma tot acelasi ton il scoti , fiecare are o imagine interioara despre "tonul" cel adevarat pe care-l simte cel mai bine si face ce face si suna ca si el pe orice scula.

 

Problema cu dinamica va fi intotdeauna una foarte spinoasa .De exemplu daca o sa canti pe Line/In , cum mai controlezi dinamica ? Nu cred ca poti controla dinamica pe o scena cu zeci de mii de watii daca nu ai in spatele tau cel putin 1000W .

Si in acest caz fata de ce ai folosit inainte ( 100WMarshall) ai numai 10dB + la dinamica cea ce este cam putin.Nu poti mari dinamica muzicala si de interpretare numai daca ceilalti in trupa se "retrag" cu -10dB si tu urci cu +10 dB headroom-ul , asa poti ajunge la 20dB plaja de dinamica muzicala cea ce ptr un solo in muzica rock trece-merge.

 

S-au inventat boxe de bass unidirectionale dar nu cred ca se folosesc pe scara larga , mai ales la noi ,acestea ar rezolva unele probleme de sonorizare si atuncea se poate canta si cu scule mici pe scena cu dinamica buna .Pana basul este omnidirectional si se intorc cei cateva zeci de mii de watii pe scena ce ridica pragul "zero dB" cu +50 dB este greu sa ai control .

 

Colegi care tot amintesc statia pe tuburi in overdrive folosesc doar un singur ton !! unul overdrive bine gatuit si comprimat .In caz de ton "clean" dau mai fin cu pana , mai reduc din volum de la chitara si este rezolvata treaba.

Cu etajul final in overdrive nu mai poti face mai nici o schimbare in cea ce priveste tonul , el va fi dominat de armonicele si timpul de raspuns al etajului final +difuzor ,efectele ambientale si de colorire puse inainte nu-si mai au rostul caci sunt "anulate".

 

Dar daca canti intr-o formatie in care se canta diferite piese cu diferite sounduri fiecare nu poti sa rezolvi treba cu un singur ton, si Phoenix nu-i un "garrage band" , fiecare piesa i-si are sonoritetea proprie , instrumentatia aleasa dupa factura piesei ,plus necesitatea de a reproduce cat se poate sunetul/sonoritatea de pe disc necesita o atentie marita ( altfel uni spectatori nu-si mai recunosc trupa preferata ) .Dupa cum il cunosc pe Nicu dar si pe Jozsi pun pret mare pe personalitatea trupei ce a fost castigata si prin sonoritatea aparte a compozitiilor proprii.

 

Spune-i lui Jozsi ca o "cutie de zahar" rezolva treaba.

Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca e cazul sa mai discut prostioare cu Ioji...cantam impreuna de 4 ani buni si am intampinat diverse conditii de "cantare" si echipamente de amplificare bune, proaste si de tot soiu'...el chiar apreciaza "cutiile mele de zahar"...Chiar asteptam ca dupa 22 de ani de cantat si studiat plus inca 11 ani de lucru in studio sa vina cineva priceput cu adevarat ...sa ma "invete" despre cum sta treaba cu...dinamica sunetului. Mi se pare complet inutil...astea-s povesti de spus chitaristilor incepatori, inainte de culcare.

 

Rolul acestui topic este atragerea atentiei asupra unui produs nou, modern. Asa ca ce se discuta de unii in diverse posturi nu are legatura cu subiectul in cauza. Chiar ca e ciudat cum pot unii ca califice un produs, fara sa aiba proba practica ...personala , pe acel produs. Paranormal si stupid...2 in 1 "super oferta.

Link to comment
Share on other sites

Nu vorba de DSP ci de generatia urmatoare de procesoare , numite WSP... Gandeste bine si tinte-ti repiratia.

 

BUN , in alta ordine de idei, cine vrea CHIAR AZI BOSS GT10 ...AM 2 bucati , inca destul de calde (doar ce au sosit !) la 450 euro. Astept semnale pe mess sau private.

 

Unul e deja dat... Mai ce se inghesuie lumea la "cutiile astea cu zahar". Deci mai am unul...

Link to comment
Share on other sites

nici vorba...doar potriveala. Eu am primit procesorul acum o luna insa nu am apucat sa-l butonez fiind "prins" in studio (lucrez la discul meu solo). Insa dupa demonstratia de la Budapesta m-am gandit sa fac referire la acest nou aparat. Acum o jumatate de ora am fost sunat de la FBS Lines ca-mi vin 2 efecte. Vreau sa vad daca ce am spus eu pe aici conteaza sau nu. Unul deja l-am vandut. Felicitari ! (l-am vandut inseamna, inca nu am banii si aparatele inca nu le-am primit...masina fiind inca pe drum...notat?...)

Edited by gramsteen
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.