www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Boss Gt 10


Recommended Posts

  • Replies 112
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

fata de Boss GT8, GT10 are in PLUS urmatoarele:

 

Convertori AD/DA profesionali,

tehnologia COSM (gt3, 6 si 8)are un upgrade la COSM 2.0 pe GT10

2 cipuri de procesare WSP (de doua ori mai puternice decat cele 2 cipuri DSP prezente in GT8)

posibilitatea de a creea 2 lanturi de efecte complet independente, unul pentru "left" , unul pentru "right"

2 pedale CTL pe patch

lista de efecte completa atat in modulul FX1 cat si in FX2 (34 de efecte printre care si un egalizator grafic pe 10 benzi)

doua Noise Gate independente( cate unul pentru fiecare preamplificator sau lant de efecte)

phrase loop cu posibilitate de imprimare a 40 de secunde mono si 20 stereo

phrase loop se poate conecta intre chitara si lantul de efecte (patch edit) - functie utila atunci cand vrei sa editezi un patch nou...adica imprimi fraza si poti sa lasi chitara in stativ dupa...timp in care poti linistit sa butonezi in cautarea sunetului dorit)

sau "performance" cu phrase loop conectat dupa lantul de efecte (adica imprimi o armonie cu un ton si poti improviza peste cu orice patch doresti)

are USB 2.0 cu posibilitatea de transmitere a semnalului audio stereo in si din laptop sau PC precum si MIDI...

are alimentator ce accepta de la 100 la 240 V...deci nu va trebuie doua alimentatoare in cazul in care cantati prin America

 

 

baieti...mie nu mi iese nimic la afacere...si nu am nimic de pierdut ...deci...no ofense. Sa-l mute cine poate si e pe felie cu asta la vanzari. Eu sunt artist si deci...impulsiv. Mi-a sunat telefonu in timp ce eram pe forum la topicul asta...nu m-am gandit la conduita...scuze!

 

 

 

Imi pare rau pentru cei care au amanat sa reactioneze...insa l-am dat si pe celalalt. Felix, imi pare rau! :) Data "aviatoare".

Edited by gramsteen
Link to comment
Share on other sites

Ti se pare ca-i lipseste ceva modelului GT10, in sensul ca ai asteptat sa ai ceva ce ti-a lipsit pe GT8 dar n-a fot adaugat? Sau, mai bine zis, ce i s-ar fi putut adauga in plus? :)

Link to comment
Share on other sites

buna intrebare...regret ca cu are iesiri XLR asa cum am pe GT-PRO...si o sa fiu nevoit sa cer iarasi in riderul tehnic DI-uri. in rest e bine...are mult mai multe in plus la capitolul abilitatilor "sonice" decat am eu nevoie...asa era si cu gt8 ul. Nu pot sa zic ca am folosit 100% din ce pot aceste aparate. Insa simularile de preamp se simt din ce in ce mai natural...asta e bine...Gt-urile sunt ORICUM mai ecologice decat alte aparate de moda veche...

 

 

Faust...daca stai fata in fata cu Traian Basescu s-ar putea sa uiti sa clipesti...sa nu mai zic de vorbe. Respectul inainte de toate.

Edited by gramsteen
Link to comment
Share on other sites

BUN , in alta ordine de idei, cine vrea CHIAR AZI BOSS GT10 ...AM 2 bucati , inca destul de calde (doar ce au sosit !) la 450 euro. Astept semnale pe mess sau private.

 

Unul e deja dat... Mai ce se inghesuie lumea la "cutiile astea cu zahar". Deci mai am unul...

Pacat....

Chiar nu ma asteptam..........

Link to comment
Share on other sites

Nu fac politica...doar muzica.

 

Din atata critica la adresa digitalului am sarit cu vanzarea (nu era cazul...efectele erau , cel putin teoretic, vandute inainte sa vina). Am si eu ucenici la chitara care au vazut cu ce cant si cum suna si cu toate astea nu-i influientez sa asculte ce ascult eu, sa cante cu ce cant eu, etc.

 

Nu am nevoie de RGC sa vand scule sau sa fac afaceri. Insa am testat daca e interes pentru ce am discutat in prima si a doua pagina din acest topic. Iar pe un forum ar trebui permis orice...mai putin lipsa de respect. Si am spus...sa fie mutate la mica pubicitate posturile despre vanzare. A fost gafa mea neintentionata. Credeti sau nu, mi-e indiferent.

 

 

Si posturile cu vanzarea ar trebui direct sterse...nu mai e cazul. Aparatele si-au gasit stapani in 30 de minute.

 

 

Altii fac "afaceri" pe rgc...unii care si daca pun o virgula la un post (adica nu zic nimic) le apare ca sunt dealeri la "ceva firme de scule"...sau altii care anunta ca dau lectii ... zice bine cartea sfanta...pana sa vezi scobitoarea din ochiul altuia...scoate-ti barna din ochiul tau !...sau ceva de genu'

Edited by gramsteen
Link to comment
Share on other sites

in ce masura pedalele inserate digital in gt10 suna ca cele reale (si aici ma refer si la cele analog)? cel putin din punctul de vedere al "all in one" este mult mai avantajos sa dai banii pe un sg digital decat pe 15 pedale separate dar tot digitale. right?

Edited by apocalipsa
Link to comment
Share on other sites

eu sunt curios de cum suna GT-10 si ce poate si se poate face cu el. am sapat dupa informatii pe net, dar deocamdata sunt putine, iar clipurile de la NAMM sau ce mai este pe youtube chiar nu mi-a placut, dar sunt convins ca suna pur si simplu prost inregistrarea sau nu sunt cele mai grozave tonuri pt scula asta.

 

caut pt viitorul apropiat o scula care sa-mi permita un lucru facil de inregistrare prin intermediul calculatorului si versatilitate maxima (da, mie imi plac multe tonuri, multe efecte si tot feluri de sf-uri si sunete). momentan detin un vox tonelab de care sunt ff multumit, dar are niste minusuri la partea sus-amintita. ca pret mi se pare super ok noul Boss si sunt convins ca daca ai rabdare si esti baiat istet poti scoate ulte chestii misto din ele. unii dintre voi stiti ca ma ocup cu fotografia si nu cu mult timp in urma, revizuind niste poze, am ramas oarecum surprins sa vad cat de des am vazut pe scene piese precum gt-6 sau gt-8 in setup-ul multor chitaristi faini de la noi si nu numai, si imi aduc aminte foarte bine cat de frumos sunau. deci e clar ca se poate. discutiile astea interminabile despre dinamica, feeling alea alea nu duc nicaieri, sunt constient de avantajele un amplificator bun pe lampi, cred ca toti stiu asta, insa e vorba de latura practica, la fel e si in fotografie, nu iti trebuie varfurile de lance ca sa realizezi poze grozave, daca esti baiat istet si ai mana/ochi poti scoate lucruri similare cu setup=uri muuuult mai ieftine.

 

in fine... vine un moment in viata cand in fotografie, spre exemplu, nu te mai uiti pur tehnic la o poza. nu mai conteaza sa fie cea mai sharp poza, cele mai vibrante culori sau cel mai bun contrast, sau nici cmacar sa respecti cu sfintenie regulile de compozitie, ci va prima ideea, conceptie, momentul declansarii, starea pe care o transmite, povestea pe care o poti desprinde din ea. ori la fel e pt mine si in muzica, nu trebuie sa-mi cante un muzician bun pe cele mai bune scule, sa sune zid! ma multumesc si pot aprecia ceea ce face concret acolo, ceea ce reuseste sa-mi transmita, faptul ca ma poate pune intr-o stare, ca ma pot desprinde si incerc sentimentul placut al unei povesti pe marginea notelor si armoniilor sale. asa ca... se poate face treaba asta si la un Strat ieftin, si la un procesor ieftin si pe o boxe mediocra.

 

cat despre muzicieni valorosi de la noi, printre care se numara si Cristi Gram, sunt convins ca nu pune el la suflet dumele de pe forum si nici nu isi va modifica comportamentul pt ca ii zice un rookie cu multe pretentii ca vezi tata ce marfa e THD-ul ala si pt ca ti-l poti permite, nu stiu ce mai astepti.

 

revenind on topic, aveam in calcul o solutie gen Guitar Rig cu tot cu acel pedalier sau un Line6 noul pod live, si acum ca am vazut GT-10, cu siguranta l-am trecut pe lista de selectie. sunt convins ca are posibilitati extraordinare, insa sa vedem cum si cand il voi putea auzi, butona, testa, evident ca sa pot face o comparatie reala cu celelalte varinate.

Link to comment
Share on other sites

Mai bine unul decat 10 aparate conectate...apar pierderi la fiecare cablu conectat. Am vazut demontratii clare la ce inseamna true bypass si muuulte alte mituri desfiintate...insa nu mai comentez ca si asa nu asculta nimeni. Nu e stilul meu sa-mi fac nevoile contra vantului. Cine are urechi sa auda , bine...cine nu, la fel !

Link to comment
Share on other sites

In ultimul numar din Guitar Player este un articol 'How to Build the Perfect Pedalboard' un articol foarte interesant pe care il recomand, acolo se discuta printre alte lucruri extrem de interesante si problema true bypass vs. buffering (apropo de pierderi), evident nu din punctul de vedere al unui vanzator de GT10. De asemenea, se discuta si de ce probabilitatea de a vedea la picioarele chitaristului din trupa preferata un procesor, este aceeasi cu a o vedea pe Lindsay Lohan lucrand voluntar la bucataria restaurantului din cartier (probabil toti acesti profesionisti iubesc pierderile). Un articol de Barry Cleveland, iar printre cei care ne explica ce si cum sunt Pete Cornish, Bob Bradshaw si Dave Friedman pentru ca chitaristii se ocupa de muzica iar pentru scule exista oameni care fac numai asta si o fac mult mai bine decat orice chitarist. Desigur, nivelul este mult peste acest topic la toate capitolele: tehnic, bun simt, educatie si fair play (apropo de reclama mascata).

Lectura placuta.

Link to comment
Share on other sites

Ca fost posesor de GT-8, nu pot nega ca este extrem de versatil, insa timpul e mai important pentru mine in momentul asta decat orice altceva. Pe langa un manulal neprietenos si in lipsa unui software oficial de creare/modificare a patch-urilor, ca sa obtin un sunet cat mai aproape de preferintele personale trebuia sa pierd ceva vreme modificand zecile de parametri ai procesorului. Sa nu uitam totusi ca un procesor de genul asta nu este destinat in special profesionistilor sau celor care au un nivel foarte avansat de cunostinte in domeniul audio. A se vedea cati chitaristi de seama au asa ceva in rig (il admir foarte tare pe Marty Friedman, dar nu consider tonul lui unul de referinta; stilul, insa, da :) ).

Intrebarea e: este noul GT mai user friendly decat predecesorul, avand in vedere ca odata cu avantajele i-a crescut si complexitatea?

Si se amintea ca simularile de preamp "suna din ce in ce mai natural". O simulare poate cel mult sa ajunga la nivelul originalului, nu?

 

Si ca sa fiu un pic off-topic:

Acum o jumatate de ora am fost sunat de la FBS Lines ca-mi vin 2 efecte.

S-a pomenit doar in treacat ceva legat de "endorsement Boss" in topicul asta. Ne poate spune Cristi ce presupune un astfel de contract? Eu, din pacate, nu cunosc foarte bine ce conditii trebuie sa indeplineasca un artist pentru a incheia un astfel de contract si care sunt obligatiile acestuia.

Iar cele doua procesoare sunt pentru endorsement, nu pentru vanzare, asa-i?

Edited by Doctor X
Link to comment
Share on other sites

Nu stim daca exista un astfel de contract intre Cristi si Boss, dar stim ca a avut doua de vanzare, si ca pe pagina www.cristigram.com desi site-ul nu este gata, la loc de cinste stau patru link-uri: Transsylvania Phoenix, Ibanez, MCMusical si Roland (pentru cine nu stie Roland detine brandul BOSS)

Link to comment
Share on other sites

Efectele erau pentru vanzare "pe sub mana" sa zic asa. Inca nu se pot gasi in comert dar am prieteni care au cerut sa le aiba inainte.

 

Povestile despre setup-uri scumpe imi provoaca ameteli.

 

In primul rand nu aveti nivelul artistic, ierarhic si financiar sa posedati asa ceva...

 

Petrucci primeste tot ce are in rig si ce e mai scump ...oamenii care fac toate sculele sa functioneze impreuna.

E vorba de un chitarist dintr-o trupa cu renume mondial, nu de orice "ciuri-buri" de pe forum...si eu ma consider "ciuri-buri" fata de Petrucci.

 

Instinctul de a avea ceva foarte scump e general la manelisti.

 

Sunt multi avocatei si mici afaceristi in Bucuresti care au Q7 si Touareg dar stau cu chirie la garsoniera si mananca paine cu margarina!

 

Ca si chitarist amator plin cu bani...poti sa-ti cumperi ce vrei, ca-ti permiti...dara asta nu inseamna ca ai "fatza" de sculele alea.

 

Un pic de realism nu strica. Cunosc o persoana care are scule de "guitar hero" de afara...dar nu canta nimic. Rusinos !

 

Pot chiar acum sa-mi achizitionez un setup cu 2 mesa Roadking(chiar 3 cu un LoneStar pt. clean) boxele aferente, router MIDI si un rack cu efecte. M-as alege cu o bataie de cap de nedescris plus ca mi-ar trebui niste baieti priceputi sa ma ajute si o masina sa le car peste tot in conditii optime...iar cand am concerte in Germania, Spania si chiar USA sa cheltui "gajul" pe care-l primesc doar ca sa le car. Poate chiar sa-mi fac si datorii...sunt eu nebun dar nici chiar asa.

 

 

Aaa...si nu am contract cu Boss...cant cu Boss de nevoie - nevoia mi-e satisfacuta si pentru ca-mi place ce pot scoate din el !

Edited by gramsteen
Link to comment
Share on other sites

Eu unul apreciez complexitatea unui procesor si ca iti da acces la multe setari pentru ca asa simti ca poti scoate un sunet pe placul tau si nu esti limitat in sunet. (ok trebuie putin timp sa setezi sa asculti sa faci sunetul dar daca vrei sa ai sunetul tau cred ca ai sta cu mare placere sa analizezi tot ce poate acel procesor). Intradevar trebuie sa intelegi ce se intampla in procesor ca sa poti creea un sunet bun. Nu sunt mare cunoscator de tonuri si scule dar dar eu ce pot zice este ca apreciez o scula care iti da acces la multi parametri si nu te limiteaza. Pentru mine posibilitatea de a modifica si ajusta multi parametri este un mare + . :) Dealtfel daca esti in graba cu timpul si totusi vrei un sunet rapid si bun GT-10 are EZ mode unde chiar e cea mai usoara si placuta modalitate de a crea un ton.

Si ca sa fac un apel la toti cei care intra in polemici si discutii: mai bine discutati despre echipament, chitari, sunete, tonuri ce ofera ce nu ofera echipamentul, si nu despre oameni si despre "pitici" pe creier.

Link to comment
Share on other sites

Povestile despre setup-uri scumpe imi provoaca ameteli.

 

In primul rand nu aveti nivelul artistic, ierarhic si financiar sa posedati asa ceva...

 

In primul rand care sunt criteriile dupa care spui ca nu avem nivelul artistic sa avem scule scumpe? In lumea asta sunt chitaristi de 100 de ori mai putin pregatiti tehnic decat tine si care au scule de 100 de ori mai scumpe decat tine.

Pana la urma totul tine de gusturi si preferinte si nu cred ca e nimeni in masura sa judece talentul sau pregatirea altcuiva.

Eu continui sa recomand tuturor forumul www.thegearpage.net pentru ca oamenii de acolo au scule una si una. Si fac pariu ca esti tehnic si artistic peste foarte multi dintre ei. Acum, stau si ma intreb, chiar 30.000 de instrumentisti din toata lumea sa fi luat teapa cumparandu-si scule simple si scumpe in timp ce raspunsul la toate intrebarile si cautarile lor este o scula de 450 euro care se vinde pe sub mana? Si sincer, prefer un chitarist cu 1 ton de exceptie decat unul cu 10 tonuri pierdute in mix.

 

:)

Link to comment
Share on other sites

Ca si chitarist amator plin cu bani...poti sa-ti cumperi ce vrei, ca-ti permiti...dara asta nu inseamna ca ai "fatza" de sculele alea.

 

Desigur, tu nu esti departe de adevar, dar problema nu o reprezinta chitaristii amatori plini de bani care isi cumpara ce vor, necazul in Romania e ca chitaristii profesionisti din pacate nu castiga suficienti bani sa-si poata cumpara scule profesionale. Dar exista cativa bunicei carora le pasa si si-au cumparat cate ceva. E adevarat, poate ei nu si-au cumparat bicicleta, dar asta e alta discutie. Intr-un cuvant, romanii nu merita sa aiba chitaristi de valoare atat timp cat nu stiu sa-i aprecieze.

 

Si ca sa mai ating un punct al discutiei, tot respectul pentru acei chitaristi care au realizat ca in romania nu poti atinge un nivel financiar decent cantand la chitara si au fost capabili sa se reorienteze si sa castige bani in alt domeniu, bani cu care isi alimenteaza pasiunea in particular. Daca tu ii pui pe picior de egalitate in sens peiorativ cu manelistii, te priveste. Nu iti cunosc decat nivelul acrobatic pe chitara, cel muzical nu ti-l cunosc, nu ne cunoastem si n-am cantat impreuna deci n-am avut ocazia sa te iau la bani marunti si nici nu ma intereseaza, nu stiu cu cati manelisti ai cantat, dar pot sa-ti spun ca exista printre tigani si manelisti muzicieni de un nivel la care marea majoritate a chitaristilor profesionisti de la noi doar viseaza. Chiar in ipoteza in care ai un nivel muzical ridicat, ar trebui sa ne respecatm colegii. Cine vorbea de respect mai sus?

Link to comment
Share on other sites

Instinctul de a avea ceva foarte scump e general la manelisti.

 

Sunt multi avocatei si mici afaceristi in Bucuresti care au Q7 si Touareg dar stau cu chirie la garsoniera si mananca paine cu margarina!

 

Ca si chitarist amator plin cu bani...poti sa-ti cumperi ce vrei, ca-ti permiti...dara asta nu inseamna ca ai "fatza" de sculele alea.

 

Un pic de realism nu strica. Cunosc o persoana care are scule de "guitar hero" de afara...dar nu canta nimic. Rusinos !

 

 

Mult adevar in aceste cuvinte. In general e destul de greu sa te autoevaluezi si sa achizitionezi cel mai potrivit echipament pt tine intr-un anumit moment. Si asta este inca un element important care face ca unii sa fie ACOLO si altii in sufragerie.

Link to comment
Share on other sites

Analogia cu manelistii nu era generala...doar pentru cine se simte. Nu trebuie sa mai iei la bani marunti cum nici eu nu iau pe nimeni la bani marunti. La fel poti sa-l iei la bani marunti si pe Valter Popa sau alt chitarist CONSACRAT

Nu le stiu pe toate si nici nu vreau. IAR DACA CINEVA STIE UN ACORD SAU RITM PE CARE EU NU-L STIU ...BRAVO DE O MIE DE ORI !

 

Sunt lautari care canta genial. E nemaipomenit si cinste lor.

 

Nu comentez, iar orice gen de muzica trebuie sa aiba adepti. Tine de gust si educatie.

 

Insa cunosc INFATUATI care se cred 70% din Petrucci! :) Sau unii care vor chitare custom fara a sti prea bine sa cante sau ce vor de la instrument. Adica fitze. Normal ca fitzosii or sa se atace la vorbele mele.

Edited by gramsteen
Link to comment
Share on other sites

Guest Ender_Eugen

ce topic interesant...

 

 

 

ontopic:

gt 8 sau gt 10, sunt procesoare exclusiv pt. chitara?

Link to comment
Share on other sites

Se poate folosi in diverse cazuri. Eu cred ca o sa arunc cu unul dupa cineva sau la atletism , proba pentru aruncarea greutatii...are 5 kg. Dar pana atunci o sa cant cu el asa cu pot si am invatat !

 

Sunt concepute pentru chitara, nu pentru voce sau altceva. Insa poate fi folosit si de violonisti excentrici sau pentru alte instrumente in mid range.

Edited by gramsteen
Link to comment
Share on other sites

Guest Ender_Eugen

nu il stiu pe jimi lako dar ma refeream nu la ton de clean cu un eventual reverb sau chorus... ma refer si la simulari de cabinete si la efecte... ma gandesc, ca vioara are un alt el de output decat chitara...

Link to comment
Share on other sites

Guest Ender_Eugen

am avut ocazia sa cant pe un cabinet marshal si suna bestial. defapt, a sunat mult mai bine decat pe messa, fender, crate si peavy. si cu vioara direct in p.a, suna bine insa e mult de stat pe reglaje. asta cu electrica. clasica suna bine pe orice:P

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.