www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Marci De Corzi Sunt Cele Mai Rezistente?


apocalipsa
 Share

Recommended Posts

si acum ca sa ne revenim dupa frigul de la mare si dupa ouale rosii ale iepurasului care chiar nu inteleg ce legatura are cu obiceiul pagan al pastelui, as vrea sa aflu care e cea mai rezistenta marca de corzi pt o chitara normala std.

 

enumerati 1 max 2 branduri

 

rezistenta adik:

 

in timp, la sarcini, care nu oxideaza sau mai bine zis care oxideaza greu

Link to comment
Share on other sites

Probabil Elixir, dar mie imi plac mai mult Blue Steel.

 

corzile de chitara nu sunt proiectate sa tina o mie de ani.doar ontz are impresia asta si se lauda ca le schimba la 8 luni si vai..tonul sau este impecabil in toata aceasta perioada.

evident,jegul si oxidarea care predomina corzile de pe chitarile majoritatii chitaristilor de la noi se datoreaza lipsei de bani(nici un chitarist profesionist nu tine mai mult de 2 saptamani un set pe o chitara care este in uz curent) si de aia unii fac intreceri de rezistenta.

unde mai pui ca ele au un termen de garantie de 30 de minute din momentul in care le desigilezi...asta la cele cu pachet vidat.celelalte..dumnezeu cu mila si cu norocul.

problema rezistentei este pur si simplu o problema de apartament care chiar nu ar tb sa iasa din cadrul dormitorului de unde s-a postat topicul asta.dar Dzeu ne-a dat netul sa ne spalam pe cap cu el.

 

Postul meu contine o parere personala,nu va inflamati inutil.bineinteles nici nu imi pasa dc asta se intampla.

Link to comment
Share on other sites

corzile de chitara nu sunt proiectate sa tina o mie de ani.doar ontz are impresia asta si se lauda ca le schimba la 8 luni si vai..tonul sau este impecabil in toata aceasta perioada.

evident,jegul si oxidarea care predomina corzile de pe chitarile majoritatii chitaristilor de la noi se datoreaza lipsei de bani(nici un chitarist profesionist nu tine mai mult de 2 saptamani un set pe o chitara care este in uz curent) si de aia unii fac intreceri de rezistenta.

unde mai pui ca ele au un termen de garantie de 30 de minute din momentul in care le desigilezi...asta la cele cu pachet vidat.celelalte..dumnezeu cu mila si cu norocul.

problema rezistentei este pur si simplu o problema de apartament care chiar nu ar tb sa iasa din cadrul dormitorului de unde s-a postat topicul asta.dar Dzeu ne-a dat netul sa ne spalam pe cap cu el.

 

Postul meu contine o parere personala,nu va inflamati inutil.bineinteles nici nu imi pasa dc asta se intampla.

 

Ai dreptate! Dupa trei saptamani, o luna nu mai pot canta pe ele. Nu doar suna naspa ci si le simt naspa.

 

Totusi, marcile care le-am recomandat se oxideaza mult mai greu decat GHS sau D'Addario de exemplu. Sa nu mai vorbim de rezistenta.

Link to comment
Share on other sites

topicul meu nu are nici o legatura cu topicul la care faci trimitere. pe mine ma intereseaza strict 1-2 marci de corzi care rezista cel mai mult...

 

voiam 1 parere nu o lalaiala pe sute de pagini cu grosimi nichele etc

 

Sunt sigur ca vei gasi niste informatii folositoare in acel topic. Daca ti-e lene sa cauti, probabil nu meriti sa afli.

Link to comment
Share on other sites

Din ce am incercat la chitara, nu imi plac corzile fabricate de Fender si Squier. :)

Pe bas, Fender flatwounds suna bine si nu se uzeaza repede. :)

Edited by Guest
Link to comment
Share on other sites

Cele mai REZISTENTE LA CORODARE corzi netratate pe care le-am incercat (pentru ca mie nu imi plac corzile coated,precum Elixir,DR coated sau GHS black) au fost Maxima Gold,care au un strat de aur de 24 de k.care nu se ia asa usor jos ca nichelul.Cel mai bun sound l-am gasit,asa cum bine zice mibu,la Snake Oil,cel mai bun feel la mana mi-l da Ernie Ball.

Si Squier are perfecta dreptate :)

Link to comment
Share on other sites

Guest mibu

o mica completare:

 

atentie! corzile indeobste folosite au doar un strat subtire de nichel (sau de aur sau de mai stiu eu ce inventie). acest strat se duce cu timpul (uneori chiar farte repede). asta spre deosebire de corzi cum sunt SOB, care sunt facute total din nichel (asa cum se faceau corzile pe vremuri, cand societatea de consum inca nu era atat de agresiva ca acum). singurul "dezavantaj" posibil al acestora este, eventual, faptul ca nichelul suna ceva mai incet datorita faptului ca nu are proprietati magnetice la fel de bune ca al aliajelor moderne. sincer, mie asta nu mi se pare un impediment, ba dimpotriva...

Link to comment
Share on other sites

Eu folosesc GHS pentru ca nu gasesc nimic mai scump in Constanta, dar as canta pe Ernie Ball pentru ibanez si Fender pentru Fender.

 

Nu prea imi place cum suna corzile imediat dupa ce le pui prima oara si inca vreo 2 zile dupa aia. Dupa aceea ai vreo saptamana jumate de sunet ideal dupa care incep sa sune din ce in ce mai intunecat si mai plat.

Link to comment
Share on other sites

ofticul asta...

 

 

nu puiule ,nu sunt ofticat, sunt bucuros ca am dreptate.hai nu te supara,nu am zis cu rautate ci zambind asa usor.

nu are rost sa tii un set asa mult pe chitara din 2 motive:

1.oricat le-ai curata tot se umplu de respect

2.barbatilor le plac lucrurile mereu innoite:P

3.dc esti fetitza ,nu vei aprecia mizeria de pe corzi ca intra la unghiutze:P

 

 

 

Ps:dar ce stiu eu sunt un biet amator:) in topicul asta un singur user cu autoritate a postat si hai sa o lasam cum a zis el :)

Link to comment
Share on other sites

Guest nigol_emanresu?
Cele mai REZISTENTE LA CORODARE corzi netratate pe care le-am incercat (pentru ca mie nu imi plac corzile coated,precum Elixir,DR coated sau GHS black) au fost Maxima Gold,care au un strat de aur de 24 de k.care nu se ia asa usor jos ca nichelul.Cel mai bun sound l-am gasit,asa cum bine zice mibu,la Snake Oil,cel mai bun feel la mana mi-l da Ernie Ball.

Si Squier are perfecta dreptate :)

 

 

ernie ball se simt super la mana, au ton bun, iar seria slinky are un caracter metalic atunci cand lovesti corzile care mie personal imi place...se duce dupa vreo 2 saptmani ce'i drept. rezista cu mult peste ghs ..ca exemplu. le recomand

Link to comment
Share on other sites

Salve,

 

Din fericire, Squier are dreptate (se simte experienta involved).

 

In primul rand, producatorii NU gandesc (chiar de-ar detine secretul longevitatii) corziel astfel incat sa te tina mai mult de 1 luna. Pt profesionistii de studoi, nici corzile de bass nu stau mai mult de 2-3 zile cu ele pe chitara.

 

Apoi, depinde f. mult de factorii pur subiectivi: mediul in care sta chitara, umiditatea din aer, aciditatea transpiratiei chitaristului. (unii spun ca NICI macar sa nu dai chitara, chiar si pt scurt timp, la mana altuia..caci in mod clar are alt PH).

 

Asa un clasament obiectiv..in acest ti pde topic...e imposibi de facut. Tot ce se poate enumera este numai empiric, si parerea unora e chiar demna de luat in seama.

 

Din experienta mea: DR m-au tinut destul de mult si cu to bun, Dean markley si SOB strings. Ernie Ball slinkys sunt insa cele cu tonul cel mai placut la urechea mea..si consistent..fie el si pt 2-3 saptamani chiar.

 

Recordul personal absolut: D'addario XLS (stainless steel)...6 luni, luni de exercitii curate. Tonul insa..mediocru: bun de exercitii.

 

Bafta

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest Velvetman

eu am d'addario pro steels de 0.8 de vreo 3 luni, si suna impecabil...inainte de asta am avut un set penal de vreo 6 luni...singura diferentza e ca cel penal suna prost de cand l-am pus, si in 6 luni nu si-a modificat tonu. sau poate nu am sesizat eu(cant pe un roland micro cube). in orice caz nici banii nu-mi permit sa-mi skimb corzile mai des

Link to comment
Share on other sites

o mica completare:

 

atentie! corzile indeobste folosite au doar un strat subtire de nichel (sau de aur sau de mai stiu eu ce inventie). acest strat se duce cu timpul (uneori chiar farte repede). asta spre deosebire de corzi cum sunt SOB, care sunt facute total din nichel (asa cum se faceau corzile pe vremuri, cand societatea de consum inca nu era atat de agresiva ca acum). singurul "dezavantaj" posibil al acestora este, eventual, faptul ca nichelul suna ceva mai incet datorita faptului ca nu are proprietati magnetice la fel de bune ca al aliajelor moderne. sincer, mie asta nu mi se pare un impediment, ba dimpotriva...

 

Apropo de corzile fãcute integral din nickel, eu am avut o experiențã neplãcutã cu acestea. Nefiind în cunoºtințã de cauzã, mi-am luat un set de SIT 0,09-0,42 pure nickel ºi în momentul în care am încercat sã le pun am obsevat cã au tensiunea complet diferitã fațã de cele nickel coated ºi vedeam cum floyd-ul se ridicã la 45 de grade (pt. acordajul standard). Aºa cã le-am dat jos ºi le-am înlocuit cu un set de D'addario EXL ºi totul a revenit la normal. Deci, deducția logicã e cã cele corzile fãcute integral din nickel au tensiune diferitã fațã de cele doar acoperite cu un strat de nickel, fiind mult mai tari dacã se încearcã un acordaj standard. SIT-urile le-am pus pe o ghitarã fãrã floyd ºi am acordat-o în re (parcã), ºi totul a fost ok. Sunet bun, dar altã tensiune, aºa cã aveți grijã la corzile PURE NICKEL (adicã la compoziție).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.