www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Placa Sa Aleg?


Recommended Posts

Ok, m-am hotarat sa cumpar o placa de sunet externa pentru home recording, pe usb (pentru a o putea folosi si pe laptop cand merg undeva). Cerintele mele de baza sunt: intrare pentru microfon cu phantom power, intrare pentru instrument (si support pentru ASIO) si evident un sunet cat mai bun.

 

M-am oprit la aceste 3 variante:

 

1. Native Instruments Audio Kontrol 1

http://www.native-instruments.com/index.ph...udiokontrol1_us

 

2. Line 6 TonePort UX2

http://www.line6.com/toneportux2/

 

3. M-Audio Fast Track Pro

http://www.m-audio.com/products/en_us/FastTrackPro-main.html

 

Ce imi recomandati dintre acestea? M audio este cea mai ieftina (750) , line 6 la mijloc (800) iar Native Instruments sare la 1000. Isi merita banii? Sau sunt alte solutii mai bune la acesti bani?

Link to comment
Share on other sites

Ti-as recomanda un produs M-audio, evident dupa buget si necesitati, dar probabil cel mai sigur un Firewire 410. Se pare interfetele USB nu respecta vitezele specificate iar firewire a fost mereu o interfata destinata transferurilor mari si stabile. Indiferent ce alegi verifica daca are phantom power si sa aiba review-uri favorabile, Firewire 410 are ceva useri multumiti. Daca te-ar lasa bugetul te-as sfatui sa te indrepti spre RME, sunetul e la alt calibru si probabil nu vei avea nevoie de ceva mai bun calitativ nici peste ani. NI sunt producatori de software, desi mai recent au introdus solutii soft/hard, nu au facut istorie cu placile lor de sunet, ceea ce M-audio...

Link to comment
Share on other sites

Treaba sta in felul urmator:

USB 2 are o rata maxima de transfer de 480Mb/s, Firewire de 400 Mb/s

Datorita unor particularitati de conceptie, in special pt ca Firewire utilizeaza mai putin procesorul, transferul sustinut de date prin firewire e insa mai rapid.

 

Sa presupunem ca vrei sa lucrezi 96khz/24 biti (desi in mod evident 96 khz nu se justifica decit atunci cind tragi in studiouri de 100 E/ora)

Asta inseamna ca un track audio are un flux de date de 96000*24 b/s, adica aprox 2,2 Mb/s.

Cred ca e evident in cazul asta ca pentru aplicatii uzuale, nu viteza interfetei este factorul care te limiteaza, deci in concluzie nu ar trebui sa conteze.

Link to comment
Share on other sites

deci intre un producator de placi de sunet cu traditie, unul producator de soft pt muzica si unul de simulatoare mediocre de amp tu ai alege...

si cand majoritatea studiourilor folosesc sau prefera firewire ( desi e mai scump ) decat usb, cand e vb de stabilitate si o viteza garantata de transfer, nu merita firewire peste usb...

 

ok toti astia sunt tampiti, ia-ti orice placa pe USB, nu conteaza producatorul :)

Link to comment
Share on other sites

Pai eu nu spun ca nu ai dreptate, in principiu, dar:

 

1. eu nu sunt studio, nu voi obtine niciodata calitate de studio si nu am asemenea iluzii.

 

2. nu am firewire nici pe computerul fix, nici pe laptop si ar presupune mai multe complicatii + investitii suplimentare, care nu cred ca se justifica la acest nivel.

 

3. nu zic ca m-audio nu sunt buni, insa ei au produse mult mai avansate si la preturi mult mai mari... la pretul asta, la modelele entry level, nu sunt convins ca sunt neaparat cea mai buna solutie. Daca ai niste argumente mai solide (in afara de prestigiul producatorului) prin care sa imi demonstrezi ca M-Audio Fast track pro este mai bun decat Audio Kontrol sau TonePort te rog sa le spui, sunt dispus sa ascult. De aceea am si deschis topicul.

Link to comment
Share on other sites

Pe langa asta,la aplicatii de studio PROFESIONALE,M Audio sunt Z*E*R*O. Asa ca nu tot dati cu traditia,ca nu e Fender,Marshall sau Gibson sa le iertam greselile de acum pentru zilele glorioase din trecut.

Link to comment
Share on other sites

De acord, nu cred ca un studio mare va folosi convertoare m-audio. Cand dai +1000E pe un convertor AD/DA nu te uiti la M-audio. Insa:

 

-gasesti usor pe net useri nemultumiti de compatibilitatea placilor de sunet usb, iar un adaptor firewire nu costa asa mult. Poate chiar problemele pe usb apar mai frecvent si din cauza ca sunt mai multi useri cu usb decat cu firewire, insa o data ce vezi ca mai multi se plang de un lucru, parca nevoia de siguranta te indreapta in directia opusa.

 

-in ce priveste placile de sunet, momentan ceilalti doi sunt noname fata de m-audio, niste ani de experienta sigur isi spun cuvantul, chiar daca m-audio sunt acum parte dintr-un gigant si produc pentru mase ( e drept nu ii poti insa compara cu creative ) necomparandu-se cu producatorii care vor clienti pretentiosi. Insa, la nivel "prosumer" cum zic ei nu prea iei teapa cu m-audio, ceea ce inca nu se stie despre placile de sunet NI ( care cel mai probabil sunt facute pe comanda in China, NI fiind niste programatori talentati, nu producatori de hardware )

 

Cam asta e ideea, si nu vreau sa ma simt ipocrit recomandand m-audio in timp ce eu nu intentionez sa mai cumpar produse m-audio, dar macar stii sigur ca au drivere bune. Si specific ca asta as alege eu, avand in vedere ca nu am probat interfetele line6 sau NI. Deci ai toate sansele sa fii multumit cu oricare din ele, toti sunt nume mari, cam asta e ideea mea.

Link to comment
Share on other sites

Eu am un toneport UX1 si nu am avut nici o problema cu el. Drivere-le se instaleaza cu un ajutorul unui soft (line 6 monkey) si softul placii (Gearbox) e simplu si intuitiv (insa varianta care vine cu placa e castrata de anumite efecte si simulatoare de amp/cabinet care se cumpara separat). Ce mi-a placut e faptul ca are doua senduri, poti sa inregistrezi simultan un track procesat si unul cu semnal dry sau doar cu simulatorul de amp, pe care poti sa il procesezi ulterior. Ca minus ma asteptam ca Gearboxul sa functioneze si ca plugin VST, ceea ce nu o face (se poate cumpara separat si pluginul VST, si nu e tocmai ieftin).

Link to comment
Share on other sites

Din optiunile tale eu as alege pe UX2.

Cum s-a zis mai sus, placa PCI - FW e vreo 50 RON, nu cred ca ar fi o problema.

Arunca un ochi la Presonus, au acum si placi (mai exact un singur model, un fel de Firebox "downgradat" - 2 iesiri in loc de 6, fara S/PDIF si intrarile linie) USB - vezi aici: http://www.presonus.com/products/Detail.aspx?ProductId=53

 

E-Mu de asemenea mai are reviewuri bune.

As adauga Tascam la selectia de USB (eventual si Edirol, un amic are si e multumit).

Apoi Presonus, RME si in primul rand TC Electronic (la FW)

 

 

Cat despre FW - USB, FW lucreaza direct, poate comunica cu alte componente (P2P), USB functioneaza pe principiul Master - Slave (totul trece pe la proc), insa are avantajul ca e portabil si merge alimentare direct pe bus (asta daca te apuca cheful sa mergi undeva unde nu ai priza si tii mortis sa tragi acolo cu laptopul).

Link to comment
Share on other sites

Guest Iustin

Si eu intentionez sa cumpar o interfata audio USB, pentru inregistrat chitara, bassul si vocile. UX2 e destul de tentant, daca ai nevoie de acele simulari. Eu as avea nevoie mai ales de preampurile pt voce.

In cautarile mele am dat si peste LEXICON recording interfaces (alpha, lambda si omega). In plus mi-a trecut prin cap (la cererea tobarului) sa caut ceva cu care sa pot inregistra si tobele.... ma gandesc la vreo 4 - 6 microfoane.

 

http://www.lexiconpro.com/ProductPortal.aspx

 

comparatie: http://www.lexiconpro.com/ProductCompariso...pRecording.aspx

 

Voi ce ziceti ?

Link to comment
Share on other sites

Guest Iustin

tomanu nemtzesc: 165 E + 30 E transportu = vreo 730 RON

 

si eu inclin puternic inspre omega... insa mai vreau sa citesc si alte pareri

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
Guest Rob Zombie

La nivelul asta e chiar subiectiva treaba. Ia care iti e mai simpatica. USB2 de ex e mai eficient decat firewire, daca e sa luam treaba asa. Dar daca vrei sa discuti de transfer de date, PCI-X e cea mai buna solutie. Personal, mie Toneport-ul de la Line 6 imi place cel mai mult (jucariile alea, simulatoarele, sunt chira simpatice :) ) dintre cele pe care le-ai enumerat. La nivel de home studio, e de ajuns daca ai 24 biti si ASIO. Serios, se rezuma doar la gusturi cand e vorba de invistitii de nivelul asta.

Link to comment
Share on other sites

Pentru audio, firewire nu ofera absolut nici un avantaj fata de USB 2

 

 

putin gresit. o sa caut unde a citit eu despre asta si o sa postez linkul.

eu am o placa FW si in comparatie cu una USB, zboara si asta fara sa fiu subiectiv. give it a try.

 

@ulfhedar

cat despre faptul ca nu ai FW la laptop nu prea e ok. folosirea unui USB pt audio pe laptop consuma resurse mari, ceea ce un laptop nu prea are.

solutia ar fi sa schimbi laptopul, dar cum cred ca nu se pune problema si daca e sa raman la propunerile tale, as alege toneport-ul (ofera niste avantaje ca si chitarist),

apoi m-audio, la orice ora.

 

dar repet, FW este o solutie mult mai buna. avantaje: viteza constanta mare si alocare de resurse mai buna in computer.

 

 

EDIT:

http://www.firewire-1394.com/firewire-vs-usb.htm

http://www.bigbluelounge.com/forums/viewto...4bcd916a7a6aca8

http://www.studio-central.com/phpbb/viewto...134&t=61117

http://forum.recordingreview.com/f8/audio-...-firewire-4352/

http://forum.notebookreview.com/showthread.php?t=29903

Edited by Razvan Alexandru
Link to comment
Share on other sites

Firewire "de baza" este cam la aceiasi "viteza" cu USB2.0

 

dar atentie la USB 2.0 nu toate sculele au High speea mai toate ca am sunt cu Full Speed adica 10Mbitps

 

USB 2.0 high are 480mbps cam ca si Firewire 400 Mbps

dar mai este vorba si de protocoale

 

o scula simpla pe USB 1.0 in mod full stereo functioneaza bine la 44KHz/16bit stereo

 

USB3/0 ---600Mbps

 

doar ca cipul Firewire 400 ..IEE 1394 duce intr-o veselie 96 canale la 96Khz /24 bit

si este dezvoltat special pentru multimedia .

 

Firewire S3200 duce 3,2Gbps si urmeaza 6,4GHzps

 

USB-urile trebuiau sa ramana la "birotica" dar se mai baga uni peste altii cu toate intelegerile

 

Firewire nu consuma atatea resurse ca si USB de la PC sau alta scula "mama"

Link to comment
Share on other sites

Guest MagiCool

salut in caz ca nu ai achizitionat inca placa dorita,

iti pot oferi eu Audio Kontrol 1

am 2 buc, placile sunt noi

pachet complet: cablu, softuri, licente softuri, etc.

din cate am inteles, numai softurile ajung pe la 400$ (pare absurd, dar este adevarat)

 

pret 700 ron / buc

Link to comment
Share on other sites

Am ajuns in situatia de a-mi lua si eu o placa externa. Ma duc peste hotare la facultate si nu pot sa car decat laptopul, astfel imi trebuie o placa calumea de home studio, dar pana in 6-7 milioane. Adica o sa am studio complet echipat acolo dar imi trebuie ceva mai ieftin pentru ce mai lucrez in timpul liber. Din pacate, nu gasesc nicaieri in romania ceva calumea in stoc. Am ajuns la concluzia ca o sa iau cand ajung acolo, si o sa merg ori pe TC Electronic Konnekt 8 ori pe ceva de la M-Audio.

 

Imi imaginez insa, ca pe firewire exista mai putine sanse sa ai latenta (e mai rapid ca USB) dar nu vad cum ar putea fi resimtita. Pur si simplu firewire suna mai apetisant. Probabil consuma mai putine resurse si ramai mai greu fara RAM.

Edited by Metabog
Link to comment
Share on other sites

nu cred ca viteza de transfer e acelasi lucru cu latenta iar consumul de ram depinde de drivere mai mult decat de hardware. oricum va fi cam acelasi pt ca vei 'canta' acelasi lucru.

 

poti incerca E-MU 0404 usb in loc de m-audio. depinde de ce vrei sa faca jucaria. in banii aia poti nimeri si ceva si mai profi.

bafta.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.