www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ajutati Va Rog Un Ratat Batran!


Guest Ben
 Share

Recommended Posts

M-am lasat de cantat de multa vreme la modul serios, dar dupa cum stiti SIDA e un fel de guturai pe langa microbul cantatului. Am o tona de scule fiind posesorul unui studio de post-productie de zece ani, mai putin ce mi-as dori pentru mine. Asa ca o sa ma apuc sa-mi iau in sfarsit un Les Paul. Ei bine intrbarea mea este ce amp sa-mi iau avand in vedere ca nu o sa calc fortajul decat daca e incendiu. ma intereseaza un clean coios curat si foarte "tube". Inclusiv la treaba cu Les Paul-ul, ori ce sugestie e binevenita. Am avut o discutie cu Moshu de la Zob care zice ca l-ar vinde pe al lui dar nu era inca hotarat. Multumesc anticipat tuturor celor care vor sa treaca strada o baba!

Edited by Ben
Link to comment
Share on other sites

Guest andrei009
M-am lasat de cantat de multa vreme la modul serios, dar dupa cum stiti SIDA e un fel de guturai pe langa microbul cantatului. Am o tona de scule fiind posesorul unui studio de post-productie de zece ani, mai putin ce mi-as dori pentru mine. Asa ca o sa ma apuc sa-mi iau in sfarsit un Les Paul. Ei bine intrbarea mea este ce amp sa-mi iau avand in vedere ca nu o sa calc fortajul decat daca e incendiu. ma intereseaza un clean coios curat si foarte "tube". Inclusiv la treaba cu Les Paul-ul, ori ce sugestie e binevenita. Am avut o discutie cu Moshu de la Zob care zice ca l-ar vinde pe al lui dar nu era inca hotarat. Multumesc anticipat tuturor celor care vor sa treaca strada o baba!

 

super tare formularea:)) ai ramas la fel de tanar inseamna:))

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

Bai draga ratatule, uite ce-ti recomand eu :

 

DR103 head + SE4123 cabinet

 

:)

 

iar mai power clean ca asta nu o sa gasesti in viata ta [sau poate da! - la SoundCity alea vechi] - E UN STANDARD!

Edited by leo2pop
Link to comment
Share on other sites

Chiar ma gandeam ca daca vede Razvan postul asta cred ca ma injura ca nu l-am intrebat intai pe el. Ce bine a cazut. Dati va rog cu informatii in mine caci absorb cu cea mai mare placere de la voi orice. De acum o sa incep sa bantui pe la voi pe www.moresound.ro. Er4am pe semenic cand a facut Dragos prima factura la more sound. Foarte tare.

Onor la toata gashca!!!

Link to comment
Share on other sites

Fender bassman si clonele mai reusite sau nu de la ,Schaller, Dinacord, Selmer toate Head si cabinet separat cu incinta inchisa.

 

acestea le-am auzit si am cantat pe ele .Precis mai sunt si alte firme bune..Aproape de puterea maxima cand plesneai un acord suna perfect cristalin ca un clopot cu joase frumoase "tight" si inalte curate.

 

ptr GLP eu nu sunt de acord cu incinta deschisa , suna prea labartat si nu are definitie tonul mai ales AC30 care nu are nici reactie negativa , si care in schimb suna bestial cu Strat ( strat care nu are joasele de la GLP)

 

daca nu canti cu joase multe merge si AC30 dar pe joase " muge" la volum mare.

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

 

Sau si mai bine decit cea din video, este ...varianta lui David Gilmour DG103

Edited by leo2pop
Link to comment
Share on other sites

ptr GLP eu nu sunt de acord cu incinta deschisa , suna prea labartat si nu are definitie tonul mai ales AC30 care nu are nici reactie negativa , si care in schimb suna bestial cu Strat ( strat care nu are joasele de la GLP)

 

daca nu canti cu joase multe merge si AC30 dar pe joase " muge" la volum mare.

 

korekt, nu prea merge lp pe ac30 decat poate cu o incinta inchisa dar deja pierzi prea mult din vocea clasica a ampului... in schimb, cu strat e :)

Link to comment
Share on other sites

Un singur detaliu ai uitat :Cati Wati sa aiba (aprox) ampul !!!!

Ce caracter sa aiba? Ce inseamna la tine clean "coios"? Sa aiba "clopotzel" ? Ca la mine cleanul "coios" e fara clopotzel,de exemplu.

Iar cu LesPaulul suna-ma,pentru ca sunt cateva modele care trebuiesc evitate,si nu vreau sa ma mai lansez in polemici pe forum cu oameni care au auzit de la cineva,care are un var care a citit pe Harmony Central.

Daca vrei un amp cu loudness si headroom mare,atunci Hi Watt sau,scuzati,Marshall :)1959 sau JCM 800.s-ar putea ca prin "cooios" sa intelegi si putin grind.

Daca vrei clopotzel,el vine in doua arome:cu volanul pe dreapta,adica VOX sau cu cutie automata si motor mare,adica Fender.La Vox nu sunt prea multe variatiuni,la Fender sunt zeci,dar nu prea dai gres cu niciunul,atata timpcat s-a fabricat pana in 84-85.Pentru mai multe detaii,fa-mi o vizita :) S-ar putea sa te imbolnavesc cu un nou virus,cel al ampurilor boutique,sper,insa sa nu iei si GAS-ul,ca aia e boala grea,si o duci pe picioare pana la moarte :)

Edited by midnight rider
Link to comment
Share on other sites

korekt, nu prea merge lp pe ac30 decat poate cu o incinta inchisa dar deja pierzi prea mult din vocea clasica a ampului... in schimb, cu strat e :)

Parere personala care merita respectata.

Dar exista oameni care fac euroi frumosi cantand in fata a zeci de mii de oameni (deodata) cu un LP si un AC30.

Link to comment
Share on other sites

Parere personala care merita respectata.

Dar exista oameni care fac euroi frumosi cantand in fata a zeci de mii de oameni (deodata) cu un LP si un AC30.

gen chitaristul lui Robert Plant de la Strange Sensation (mai e unul care canta pe Hiwatt). ce LP-uri are si ce ton scoate cu Vox-ul. dar ma rog, cred ca e chestie de gust deja, nu exista reteta batuta in cuie.

Link to comment
Share on other sites

gen chitaristul lui Robert Plant de la Strange Sensation (mai e unul care canta pe Hiwatt). ce LP-uri are si ce ton scoate cu Vox-ul. dar ma rog, cred ca e chestie de gust deja, nu exista reteta batuta in cuie.

 

ala eu l-am vazut cu un LP cu P90'uri , care suna un pic diferit de unu normal ...

Link to comment
Share on other sites

Parere personala care merita respectata.

Dar exista oameni care fac euroi frumosi cantand in fata a zeci de mii de oameni (deodata) cu un LP si un AC30.

 

da canta multi pe de toate asta nu inseamna ca si au tonul caracteristic GLP.

 

asa cum canta multi jazz pe Telecaster asa canta multi rock pe GLP , neexploatand adevaratul "sound" ,Personal cred ca tine mai mult de Moda la multi interpreti.

 

Inca mai exista tendinta sa ai GLP ca sa intri in "aristocratia" chitaristica.( bineinteles numai ca si aparente )

 

Apoi depinde la ce volum si ce canti , la volum mic mai orice statie este foarte versatila .AC30 este o statie prin clasa AB si raspunde foarte bine la semnale mici .

Comportarea extrem de nelineara a difurilor survine numai la o excursie mai mare a membranei .Deci la volum mai mic este OK.

La sunete fara joase la fel suna bine ,dar daca ai nevoie la puterea apropiata de maxim al unui ton clar puternic cu definitie buna cu doza "neck" mule statii+boxa se sinucid , si scot numai un fel de muget ,

 

Ce sa zic daca unele scot scartaieli si mugete cu Strat neck pickup , ce sa mai poata cu un GLP.

 

Vorbim de sound "clean" , cu distors se schimba treaba poti configura soundul cum vrei din multitudinea de armonici .

Link to comment
Share on other sites

poate vrei un amp versatil(clean,drive si more drive),full lampi,60w, si un pret rezonabil

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=21724

 

Clean-ul e bun, dar pt drive va trebui sa te bazezi pe o pedala ca sursa a distorsiunii pt ca drive-ul din combo e nasol rau.

Eu am varianta deluxe de 40w cu un difuzor. http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=20977

Edited by mihaitarta
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.