www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Diferenta Intre Sg (solid Guitar) Si Lp (les Paul)


Guest blackraven
 Share

Recommended Posts

Guest blackraven

Dupa cum probabil v-ati dat seama si dupa numele topicului, v-as ruga pe cei care stiu, sa imi spuna si mie care este diferenta de sunet, playability, etc intre modelele SG si LP? Epiphone. In afara de cea vizuala. Vizual, prefer LP-ul dar nici SG-ul nu arata prea rau :) .

Link to comment
Share on other sites

Guest singuraticul

man....tu inca nu te-ai hotarat ce chitara iti cumperi..?.ca mai aveai un topic cu lp...sg...epiphone parca... lol....

in fine...eu posed tot lp (epiphone goth)...si recomand oricui acest tip de chitara....

Edited by singuraticul
Link to comment
Share on other sites

Guest blackraven

Oarecum.

A fost un topic "LP Standard vs Lp Standard Plus", unul "O Chitara Epi intre 300 - 400E". Dar astea nu au legatura cu asta. Adica au prin faptul ca toate ma intereseaza pe mine si ca toate chitarile mentionate sunt Epi :) .

Oricum Multumesc si astept si alte pareri.

Link to comment
Share on other sites

In nici un caz SG nu este varianta imbunatatita a LP. E pur si simplu o alta chitara. A fost conceputa ca o incercare a celor de la Gibson de a face o chitara mai usoara si cu double cutaway, pentru a lua din cota de piata Fender. Ca fapt divers lui Les Paul i-a displacut complet acest model atunci cind i-a fost prezentat, si a refuzat sa isi puna numele pe el.

Link to comment
Share on other sites

Guest blackraven

Hehe, nu, nu l-am auzit deloc pe Iommi. Nici nu am B Sabbath pe primul loc la last fm thingie. Deci sa inteleg ca LPul e mai bluesy si SG e mai pt metal/coi things? Adica sa le imbini nu merge? Ca am obs ca unii scot niste sunete coioase si din LP..

Link to comment
Share on other sites

Si ca sound and shit.. care e cum? LP ul e bun pt blues n stuff si SG ul e bun pt .. ?

 

Ambele chitare sunt la fel de bune pentru orice stil la fel de mult pe cat este buna mana care le canta, si pot sa-ti garantez asta, din moment ce am ambele modele.Sg-ul este mult mai usoara si cu griful mai comod, dar nu sunt la fel de plin.Ambele suna de "intepenesti", dar cum s-a zis si mai sus, sunt chitare total diferite si nu prea isi are rolul orice comparatie :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Legion
Hehe, nu, nu l-am auzit deloc pe Iommi. Nici nu am B Sabbath pe primul loc la last fm thingie. Deci sa inteleg ca LPul e mai bluesy si SG e mai pt metal/coi things? Adica sa le imbini nu merge? Ca am obs ca unii scot niste sunete coioase si din LP..

 

Tu te auzi ce spui ?

De unde scoti generalizarile astea ???

 

Diferenta principala intre SG si Les Paul e ergonomica.

SG-ul e mai usor si ai acces mai bun la tastele superioare.

 

Exista o diferenta tonala cauzata de constructia diferita (LP-urile au in general un top din lemn de artar peste corpul din mahon, in timp ce SG-urile au corpul doar din mahon), dar (in opinia mea) diferenta nu e chiar asa de mare.

Si cine are chef sa ma contrazica e rugat sa asculte albumele formatiei Cream si sa imi spuna pe ce piese s-a folosit SG si pe care Les Paul ....

 

Asa ca dilema (din punctul meu de vedere) se reduce la "care imi place mai mult cum arata".

 

Si ca un sfat - nu exista "chitara doar de blues", "chitara doar de hard-rock". Abtine-te de la asemenea afirmatii pe viitor.

 

LE - Evident, ma refer la chitari din aceeasi "categorie". Pt ca e clar ca intre un Les Paul de 1500 de euro si un SG de 400 diferentele sunt mult mai mari decat cele ergonomice.

Edited by Legion
Link to comment
Share on other sites

Hai sa revenim la subiect.

 

LesPaul are un singur cutaway adica o singura adincitura in corp pentru ca mana sa poata canta mai sus de tasta 12, pe cand SG are double cut -adica are o taietura si sus si jos.

Pe de alta parte corpul de SG este o scandura (plata) taiata si finisata minimal in forma de chitara, LesPaul are un top (fata) in relief (carved) mai aproape de forma unei viori - de la care imprumuta si proportiile de 2/3 (formula de aur) - adica lungime/latime, latimejos/latimesus etc...

 

SG, pana la urma, este de fapt incercarea de a face o chitara electrica (solidbody) cu mai putine etape in procesul de fabricatie, adica cu costuri mai mici. Rezultatul - neasteptat - a fost un nou standard, si de aici un sunet, ergonomie, diferite.

 

Personal prefer ca forma LesPaul - o chitara ceva mai sofisticata - daca ese vorba de Gibson.

 

Iar la general, prefer Stratocaster (cea mai ergonomica - incluzind aici si clonele de diferite specii, Ibanez spre exemplu...) iar ca simplitate si standard... ce crezi? - Telecaster... cea mai buna (practica) chitara pentru orice stil (vorbesc de forma - ca dozele si electronica pot fi adaptate).

 

Hai ca m-am ambalat si m-a atins logoreea ...

 

@Felix

Processorare humanum est, stomp-box diabolicum

 

(hihihi am beut ceva bineinteles)

Link to comment
Share on other sites

Mai nou exista internet ...GOOGLE...........Wikipedia .........dai cu degetele in tastatura si ajungi la indformatii

 

 

In 1960, Gibson Les Paul sales were significantly lower than they had been in previous years, so in 1961 the model was given a completely new body style that was thinner and had two sharp cutaway horns that made the upper frets more accessible. The neck was slightly heavy, which made it tilt downwards. The neck joint was also moved up about three frets. It was felt the new design could compete with the popular Fender Stratocaster, another benefit being lower production costs than that of the previous model. The guitar was advertised as having the "fastest neck in the world," due to its slender neck profile and virtually non-existent heel.

 

 

[edit] SG versus the Les Paul

Physically, the SG has a shallower body than the Les Paul, and thus is much lighter; the neck profile is also typically shallower, although this varies from year to year and guitar to guitar. The body is usually made entirely of mahogany (a notable exception is the Swamp Ash SG Special and some walnut bodied 1970's models), and does not have the curved, maple top section of the earlier design; neither does it have the accompanying body binding. Perhaps the most striking visual difference is that the SG is a double-cutaway guitar. The standard SG shares the basic pickup and control layout (twin humbuckers with dedicated tone and volume controls, three position selector switch) with the standard Les Paul. The three main variations on the basic Les Paul design (Special, Jr., Custom) also had equivalent SG models.

(wiki )http://en.wikipedia.org/wiki/Gibson_SG

 

 

Gibson introduced the Les Paul Model in 1952

 

Gibson pushed on into the 1960s with two more bold, modern solidbody lines-the

double-cutaway SG models The 'bursts rediscovered

 

So the Les Paul Sunburst had few fans in either camp in '58-'60, and it wasn't until some years later with the white, British, blues/rock invasion of the USA by players like, firstly, Eric Clapton, and later on Jeff Beck and Jimmy Page, that suddenly the Les Paul came into its own.

etc...

 

 

 

si iata niste diferente evidente

Link to comment
Share on other sites

Guest blackraven

Ceea ce ai postat, karpi, citisem deja. Eu ceream opinia cuiva care are sau a probat chitari LP si SG cam in acelasi price range (un exemplu : LP standard si g400 custom gold hardware).

Link to comment
Share on other sites

Guest Superman

depinde de sunetul pe care vrei sa il obti omule ...

 

LP chestii cu sustain mia mare un sunet ami gros cauta sample pe youtube si gasesti multe combinatii si auzi cum suna fiexcare chitara daca esti interesat

 

SG cunosti AC DC

intereseaza-te si u nu ami postan aici tampenii citesc aici si vad nuami aberatii... numai u le poti scoate atat de bine eu ma abtin sa postez avand atatea intrebari nu e urgent asa ca astept si intreb pe mess persoane si cand se iveste atunci aflu ...

 

 

peste ceva timp o sa te uiti la posturile vechi si zici doamne ce prost eram .... asa faceam eu cand ma uitam la o filmare facuta in prima zi cand mi-am laut chitara PRIMA peste jumatate de an ma uitam la ea si am aruncat cd-ul ....:| regret ca am facut asta dar era prea jenant ...pmn

 

...

...

...

 

mi se pare ca e un topic sa votam chitara favorita si intre LP si SG mai multe sunt LP se prefera LP-ul are u sunet mai cald mai interesant...

 

 

parere personala ai mai mult coi pe un LP decat pe un SG e diferenta de corp si sustain :) daca ar fi sa aleg intre un SG Angus Young Signature si un LP standard as alege LP-ul ... eu nu sunt Angus Young si daca modelul ala nu ma ajuta in sunetul pe care il vreau eu nu vad rostul sa aleg AGS... alege ce iti place dar tine mine TOATE CHITARELE SUNT BUNE, ACUM DEPINDE DE CE VREI U SA SCOTI DIN EA!!!

 

cred ca s-a plictisit karpi sa lumineze fiecare user care pune intrebari ciudate si fara logica....

 

Mai nou exista internet ...GOOGLE...........Wikipedia .........dai cu degetele in tastatura si ajungi la indformatii
Edited by Superman
Link to comment
Share on other sites

Omul intreba ce diferenta este intre EPIPHONE les paul si EPIPHONE Sg

Nici tu si nici Karpi n-ati pus mana pe aceste doua chitari.nu ati facut o comparatie intre ele.

Karpi a dat niste generalitati,iar tu ai trimis omul pe youtube.

Cel mai aberant post este chiar al tau !

Link to comment
Share on other sites

pt. ca @midnight rider a pus punctul pe i si i-ul sub punct :) , eu pot sa precizez doar ca ambele modele de epiphone (lp si sg) incearca sa sune spre originalele din care provin, pastrand, evident, proportiile. dpdv ergonomic este preferabil lp-ul, deoarece sg-ul, la EPIPHONE, cu toate avantajele accesului mai usor spre anumite pozitii, nu este prea bine echilibrat si cam cade in gat.

Link to comment
Share on other sites

deoarece sg-ul, la EPIPHONE, cu toate avantajele accesului mai usor spre anumite pozitii, nu este prea bine echilibrat si cam cade in gat.

Ca si multe Gibsonuri SG ,de altfel

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest Sharky
man....tu inca nu te-ai hotarat ce chitara iti cumperi..?.ca mai aveai un topic cu lp...sg...epiphone parca... lol....

in fine...eu posed tot lp (epiphone goth)...si recomand oricui acest tip de chitara....

 

E mai naspa pe chitarile "Goth" pt ca au un singur inlay ( pe fretul 12) si mie mi se pare mai dificil de cantat. adica bine..daca esti f. bun e usor de cantat pe goth..dar incepatorilor nu le recomand chitara asta.

Link to comment
Share on other sites

Guest ExTrode

Pentru RGC: Ar trebui ca numai persoanele cu adevarat.... experimentate (karpi, midnight_rider etc) sa aibe dreptul sa foloseasca cuvantul "recomand" , cu toate ca este putin absurd sa recomanzi niste chestii care difera de la individ la individ

 

ma amuz cand vad oameni cu experienta unor dovleci in ale chitarei bagandu-si nasul peste tot

 

iar pentru initiatorul topicului: cel mai bine e sa canti pe amandoua tu, cu mainile tale si te asigur ca o sa observi diferentele.

 

pt sharky: daca ai fi pus mana pe un goth...sau pe o chitara ai fi observat ca pe griff mai e un loc in care sunt inlay-uri inafara de freboard...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.