www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce corzi folosim ??


Guest Razz
 Share

Recommended Posts

Depinde la ce pret de angros le achizitioneaza .

sigur ca da, asta-i lucrul cel mai important, pretul de achizitie! dar, tocmai asta am dorit sa subliniez, ca daca intr-un magazin, care plateste o gramada de taxe si impozite, pretul este de 25RON, cum poate sa ajunga la un particular, care le-a achizitionat tot dintr-un magazin de afara, la un pret atat de mare? ce plateste el de ajunge la un asemenea pret? asta doar pe principiul ca nu-i prost cine cere! eu incerc sa fac cumparatorul sa inteleaga sa nu mai plateasca sume nemeritate pe o marfa care are un pret real mult mai mic iar pe vanzator sa nu-si mai puna adausuri nejustificate pe principiul ca lumea-i proasta si cumpara oricum si in orice conditii. sa nu uitam ca vorbim de un set de ernie ball (o marca excelenta, de altfel!) care in state costa in jur de 5$ in magazin (sub 5$ la elderly de exemplu, la fel ca si un set de fender superbullets, asa cum am mai spus-luna trecuta mi-a cumparat un prieten corzi fender superbullets din magazin, de la manny`s, in mew york, cu 5$/set) iar in europa ajung, in magazin, la vreo 6E (la viena, de exemplu!). ne trezim aici, in romania, ca ni se spune ca a fost achizitionat acelasi set de prin italia cu 10E! eu, unul nu cred lucrul asta, iar daca chiar asta-i adevarul, atunci nu vad, sincer, ce afacere mai face vanzatorul daca le cumpara cu 10E si le vinde cu 35RON! mai usor este sa se duca la casa de schimb! asta-i motivul pentru care am spus ca pana si zapada poate fi motivat (?!) sa le vanda cu 35RON, dar in nici un caz un particular, care mai are si pretentia ca se pricepe, pentru ca vad ca le da note si face clasamente. :)

 

scuze, dar acest comentariu, ca si cele de ieri, sunt legate de anuntul in legatura cu vanzarea corzilor ERNIE BALL 0.10-.46!

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

Guest Fenderash

Sunt proaste Dean Markley ? Daca da spuneti`mi si mie de ce.Eu acu ceva zile mi`am luat pentru prima oara un Dean Markley 0.9 - 0.42 Nickel Steel Electric ca nu mai aveam 5 RON pentru un set de Ernie Ball Hybrid :).Revenind la subiect:ma impac foarte bine cu corzile noi.De ce aveti o parere asa proasta despre Dean Markley ?

Edited by Fenderash
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Sunt corzi bune, stai linistit... de la un punct un colo, corzi proaste la un chitarist inseamna "mie nu imi plac ca sunt nushtu cum". Mie personal imi plac Ernie Ball Regular Slinky. Dar astept cu nerabdare sa pun mana pe un set de DR sa vad cum sunt...

Link to comment
Share on other sites

Guest Fenderash

Mie Dean Markley mi se par extraordinar de comode in comparatie cu Fender Bullets 0.9 - 0.42 ce foloseam pana acum.

Link to comment
Share on other sites

Mie Dean Markley mi se par extraordinar de comode in comparatie cu Fender Bullets 0.9 - 0.42 ce foloseam pana acum.

pai, normal ca fender (original) bullets nu-ti plac in comparatie cu dean markley nickel STEEL electric. dar ia incearca superbullets sau standard tension bullets si-ai sa-ti mai schimbi din parerea proasta pe care o ai despre corzile fender. indiscutabil, dean markley este o marca foarte buna, dar aveti totdeauna in vedere cand alegeti un set de corzi care este combinatia dintre NICKEL si STEEL.

am mai vorbit odata despre acest subiect asa ca am sa ma repet dar acum voi fi "la obiect": corzile fender original bullets au material preponderent NICKEL-ul (pure nickel wrap-scrie pe pachet!). in consecinta sunetul este mai moale, mai catifelat deci mai putin stralucitor si cu nivelul de semnal mult mai redus. este, de altfel, caracteristica generala a corzilor electrice in care materialul majoritar este nichelul. urmeaza corzile pe care scrie NICKEL PLATED STEEL (fender superbullets sau standard tension bullets) sau, in cazul tau NICKEL STEEL (dean markley). la aceste corzi materialul preponderent nu mai este nichelul. sunetul devine mai puternic si mai stralucitor si cu atac mai mare (din cauza otelului-STEEL), dar avand o oarecare "dulceata" data de nichel cu care se face acoperirea corzilor si care ajuta si la intarzierea efectului de corodare. a treia categorie, in mare vorbind, o constituie corzile bazate in majoritate pe otel-STEEL. semnalul este foarte puternic, avand loc chiar un fel de "saturare" a atacului iar sunetul este destul de "dur".

deci, atentie la materialul preponderent care da caracteristica corzilor si care, de regula, este scris pe pachetul de corzi. restul tipurilor de acoperiri au, in mare, o influenta mai mult asupra rezistentei la corodare decat asupra tonului. atentie insa, odata cu cresterea otelului din combinatie, creste usor si tensiunea mecanica din corzi dar si atacul mecanic asupra tastelor!. o combinatie foarte reusita intre nichel si otel se gaseste si la cozile ernie ball slinky etc, care da si un sunet bun si o tensiune mecanica placuta in corzi, motiv pentru care multa lume le prefera. pe pachetele de GHS exista candva o diagrama care indica zona in care se gasea sunetul corzii, mergand spre culoarea rosie, indicand astfel, un procentaj foarte mare de otel.:)

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

Eu folosesc corzi Fender Bullets de 0.9. Si sunt super OK.

 

p.s. Acum cateva zile am fost pe la magazinul Grosmann si am vazut la el corzi fender bullets la care ambalajul e un pic altfel facut ... nu prea seamana deloc cu cel de la ProGuitar .... stie cineva care-i faza .... io l-am intrebat, el mi-o zis ca sunt mai smechere, dar am uitat sa intru in detalii.

Edited by megasoft
Link to comment
Share on other sites

Mi-am luat si eu ErnieBall Super Slinky(0.009 - 0.042) 27.RON (mag. Barock din Cj.) suna si se comporta peste asteptari(pana acum m-au dezamagit: fender, ghs, d'addario, galli si belson nu se pune = sarma :) ).

 

-Fender: dupa doua zile erau oxidate si sunau ca din canal

-GHS: sunau bine, rezistau la oxidare, dar dupa 2 saptamani au inceput sa se rupa si aratau jalnic(e vorba de infinity steel, alea negre)

-D'Addario: sunau bine dar dupa o saptamana au inceput sa se rupa

 

 

Sunt curios cat tin ErnieBall(le am doar de o saptamana).

Edited by teckus
Link to comment
Share on other sites

Guest Fenderash

Asa este domnul Silviu.Am cantat de curand pe un Super Bullets - Nickel Plated Steel Bullet End si sincer la urmatorul pachet de corzi Fender imi iau :).

Link to comment
Share on other sites

Eu cu D'addario am avut experiente ciudate, mi se tot rup la baza (unde se sustin de chestiile alea metalice... nici nu stiu cum ii zice).

 

Foarte des se rup, un set nu tine mai mult de o luna decat cu slujbe ciudate...

 

Ce corzi au unii - la concert Nightwish si-o bagat mainile sub corzi si tinea chitara doar de corzi sau mi s-a parut mie? A fost doar imaginatia mea?...

 

Da, sunt corzi mai proaste decat Belson: Reghin.

 

Inca o intrebare in legatura cu corzile, tatal meu se zice ca a fost chitarist pe vremea lui (acu 35 ani!) si el zice ca la corzile de electrica pe corzile D, A, E nu se vedea infasurarea aceea ca era bagata sa fie topita si astfel era mai neteda.

 

Abereaza? sau exista si asa ceva? Ca eu unul n-am vazut...

Link to comment
Share on other sites

sa va zic eu ce sa nu folositi.

sa nu folositi Elixir.

nu de alta, dar dupa prima utilizare de Elixir, s-ar putea ca fiecare schimb de corzi sa va coste 15 euro.

bafta

 

PS cine n-a inteles, ii explic in detaliu :)

PPS acu am vazut c-au mai scris si altii, in esenta celasi lucru :)

Edited by malex
Link to comment
Share on other sites

Eu cu D'addario am avut experiente ciudate, mi se tot rup la baza (unde se sustin de chestiile alea metalice... nici nu stiu cum ii zice).

 

Foarte des se rup, un set nu tine mai mult de o luna decat cu slujbe ciudate...

 

Ce corzi au unii - la concert Nightwish si-o bagat mainile sub corzi si tinea chitara doar de corzi sau mi s-a parut mie? A fost doar imaginatia mea?...

 

Da, sunt corzi mai proaste decat Belson: Reghin.

 

Inca o intrebare in legatura cu corzile, tatal meu se zice ca a fost chitarist pe vremea lui (acu 35 ani!) si el zice ca la corzile de electrica pe corzile D, A, E nu se vedea infasurarea aceea ca era bagata sa fie topita si astfel era mai neteda.

 

Abereaza? sau exista si asa ceva? Ca eu unul n-am vazut...

corzile de care vorbim noi sunt asa-numitele corzi tip "rock&roll" cu infasurare de tip"round wound". corzile de care vorbeste tatal tau sunt cu infasurare de tip "flat wound", folosite mai mult in jazz. ambele se fabrica de foarte mult timp. confuzia tatalui tau si, implicit, a ta, provine din faptul ca, acum 35 de ani, in tara noastra nu se importau decat corzi de chitara electrica de tip "flat wound", ("lise" le mai spuneam noi), marca ARISTONA (RDG). romania nu fabrica la acea data corzi de chitara electrica! BELSON au aparut mult mai tarziu. oricum si aristona se gaseau greu. asta este motivul pentru care tatal tau nu cunoaste tipurile celelalte, uzuale astazi, pentru noi. ca un exempu personal, pot sa-ti spun ca, desi cantam la chitara electrica de prin `68, am avut pentru prima data corzi electrice originale de tip "round wound" abia in `75. habar n-aveam, pana atunci, ca exista asa ceva! a fost o revelatie! dupa ce le-am pus pe chitara a trebuit sa-mi revizuiesc modul de a canta, pentru ca aceste corzi erau mult mai subtiri, sunau mult mai bine si se puteau executa "bend"-uri de peste un semiton! descoperisem si eu, abia atunci, apa calda si mersul pe jos! :)

Link to comment
Share on other sites

... acum 35 de ani, in tara noastra nu se importau decat corzi de chitara electrica de tip "flat wound", ("lise" le mai spuneam noi), marca ARISTONA (RDG)...

 

Stratule, mai erau unele prin anii '80, tot lise, facute in Bulgaria - tara vecina si prietena (am facut si io prostia sa-mi cumpar un set d-ala - din Muzica, bineinteles, de unde de altundeva? :) ) si le-am dat jos dupa o zi :) Sunau mai bine sarmele de la Hora (ca sa nu mai zic ca aveam un colac de sarma otelita - coarda de pian, asa i se spunea - de aproximativ .010 care era aur curat :) )

 

hai bafta

Link to comment
Share on other sites

Shi io am trecut pe Elixir shi nu cred ca mai vreau sa cant pe alte corzi de acuma inainte :)

 

Folosesc ligh-top heavy-bottom: 0.10 0.13 0.17 0.32 0.43 0.52 , suna foarte bine asa, corzi subtiri(usor de benduit) pt solistici shi mult c.o.i. pt riffuri.

 

Le am de mai mult de o luna shi inca nu s-au inegrit, au inca sunet de corzi noi, deci chestia cu anti-rustu functioneaza :)

Link to comment
Share on other sites

Stratule, mai erau unele prin anii '80, tot lise, facute in Bulgaria - tara vecina si prietena (am facut si io prostia sa-mi cumpar un set d-ala - din Muzica, bineinteles, de unde de altundeva? :) ) si le-am dat jos dupa o zi :) Sunau mai bine sarmele de la Hora (ca sa nu mai zic ca aveam un colac de sarma otelita - coarda de pian, asa i se spunea - de aproximativ .010 care era aur curat :) )

 

hai bafta

sigur ca da, malex, asa este, au fost si alea bulgaresti, pe care nu le puneai decat o singura data pe chitara, au fost si "decalatele" si "sarma dentara", dar eu m-am referit, ceva mai strict, la perioada de acum 35 de ani, de cand datau relatarile. :(

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Mi-am luat un set de elixir (super light, 0.09) din Plymouth (13 lire m-or costat, dammit!!!) (12.99 mai precis).

 

Azi le-am pus pe chitara, adica acu 20 minute.

 

Am devenit addicted. Mai da parca au un dezavantaj, nici nu le simti! Nu iti dai seama cand pui degetu: oare am nimerit coarda ? :))

 

EDIT: Si cred ca in momentul cand o sa trebuiasca sa trec pe alte seturi de corzi, nu o sa mai fiu in stare sa fac barreuri ca pe corzile astea sunt asa simplu de facut...

Edited by thedarkdream
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Nici la mine... pot sa afirm ca dupa doua luni de cantat (cam 1-2 ore pe zi) un set de EB STHB era aproape nou (recunosc ca l-am ingrijit: curatat cu o carpa dupa fiecare cantare, si dat cu string cleaner cel putin o data pe saptamana).

Link to comment
Share on other sites

Mi-am luat niste Fender stainless steel si in 2 zile erau oxidate (la modul ca eu ma joc max 1 ora pe zi cu chiatra si p-orma sterg corzile, dci dupa 2.5 ore erau oxidate) (comparativ, setul de Belson de vreo 3 luni pare nou-nout) (se simte totusi diferenta de sunet, chiar pe doze de Behringer, desi nu prea mare)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.