www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce corzi folosim ??


Guest Razz
 Share

Recommended Posts

  • 2 weeks later...

hihi... daca te duci maine la muzica.. ai avea chef sa ne vedem pe acolo? parca uite asa m-ai facut sa imi amintesc ca trebe sa ma duc cu chitara la garantie.. si singur mi-e urat.. asa daca mai e cineva cu mine o sa fie mai putin urat... so ce zici? imi dai un pm? nicku meu de yahoo daca e sa vb s_stanciulescu...

a si poate incercam si vreo chitara ca stii mai bine ca mine :)

care ar mai vrea sa vina?

Link to comment
Share on other sites

Nu mai stiu cat am dat pe ele ca mi-am mai luat si unele de clasica si niste pene si a fost totul aproape 600.000

Link to comment
Share on other sites

Guest Razvan

Eu nu mi-am mai schimbat corzile din septembrie :) Mah dar daca dau comanda la Barock de niste corzi/pene/etc. cat imi ia pe taxe de transport ca nu mai suport corzile astea si as dori sa invatz sa cant si cu pana. :)

Link to comment
Share on other sites

nu ma stiu asa la taxe

dar in orice caz nu e mult , vreo 2 lei Gre

eu cumparasi 2 seturi corzi + 5 pene = total platit vreo 50-60 lei

Link to comment
Share on other sites

  • 11 months later...

Sa nu deschid inca un topic... intreb aici. Here it goes:

Eu am GHS Boomers .009-.046 problema e ca mi-ul subtire e al naibi de subtire :) incat cu simturile mele "delicate" de cele mai multe ori ies cu biata coarda de pe griff atunci cand fac tremomo-uri...

A doua problema tot cu mi-ul ala ar fi ca suna... bleg :) dozele e bune... hell knows.

Data viitoare m-am gandit sa-mi iau ceva mai heavy... .012... (?)... macar .010... would that help? e asa sesizabila diferenta? nu ma refer doar la feeling ci si la sunet...

Link to comment
Share on other sites

apropo, va recomand corzile D'Addario, suna super marfa. Cele pe care mi le-am luat acum, sunt super moi, si super marfa :), insa sunt un pic cam scumpe :)

 

 

vad k aici toata lumea e cu D'addario... eu am folosit 5 ani doar D'addario de 008... ei, m-am saturat, mereu se rup de la bridge... sa nu va mai zic k studiam ceva de la Vai,shi dupa 5 whammy-uri se dezacorda...nashpa. eu folosesc S.I.T (stay in tune). ma mir k nimeni nu foloseste...merita de incercat. :)

Link to comment
Share on other sites

Am frunzarit acest topic si am constatat ca se discuta mai mult de dimensiunile si de marca corzilor. Dar de materialele din care sunt fabricate, mai nimic. Exista, din punctul meu de vedere, o corelatie intre dimensiunile preferate de fiecare si materialele folosite. Citeam ca cineva a constatat ca ghs sunt mai bune la ton decat fender bullets. Probabil ca a testat niste ghs steel sau nickel steel (adica cu continut mai mare de otel decat nickel) si atunci sunetul e mult mai bright. Daca compari, in schimb, sunetul acestor ghs cu niste fender SUPER bullets (otel acoperit cu nickel) ai sa constati ca si fender au un sunet foarte bun, puternic, deschis si bright. D`Addario la aceleasi dimensiuni si materiale au tonul mai inchis si sunt mai tari la degete si mie personal nu-mi plac. GHS face mai multe variante in care creste otelul in defavoarea nickel-ului si sunetul devine din ce in ce mai bright. La fel si fender. Deci atentie la materiale! Cititi pe coperta pachetului de corzi din ce materiale sunt facute si abia dupa aia cumparati! Dupa cum am explicat, daca este mai mult nickel sunetul este mai slab si mai dulce si pe masura ce creste cantitatea de otel (steel) sunetul devine mai puternic si mai dur. Mai exista si diverse tratamente (termice) si acoperiri cu diverse substante (nano web, poly web, acoperiri cu aur, etc.) care le fac mai rezistente la coroziune dar si mult mai scumpe. Si n-am discutat decat despre corzi ROUND WOUND!

Link to comment
Share on other sites

Sa nu deschid inca un topic... intreb aici. Here it goes:

Eu am GHS Boomers .009-.046 problema e ca mi-ul subtire e al naibi de subtire :) incat cu simturile mele "delicate" de cele mai multe ori ies cu biata coarda de pe griff atunci cand fac tremomo-uri...

A doua problema tot cu mi-ul ala ar fi ca suna... bleg :) dozele e bune... hell knows.

Data viitoare m-am gandit sa-mi iau ceva mai heavy... .012... (?)... macar .010... would that help? e asa sesizabila diferenta? nu ma refer doar la feeling ci si la sunet...

 

Anybody....? :)

Link to comment
Share on other sites

la blues se zice ca tot ce e sub 0.9 e pentru puturosi :) .

daca vrei mai mult smanes, iti iei de 0.10 sau chiar de 0.11 (mi se pare ca cyfer pe d-astea canta)...

daca vrei shred, intreaba-i pe shrederi, ca nu stiu, nu ma pricep.

ce pot sa-ti spun sigur este ca tonul e mai cu cojones cu cat e coarda mai groasa. eu am cantat aproape exclusiv pe fender si d'addario de 0.9 si 0.10 si in mod absolut evident, fenderul stainless a fost mai bun (identic ca ton, dar mai rezistent - eu transpir mult in timpul cantarilor si asta afecteaza cam mult corzile)

pentru cei care au postat mai sus, e cineva care a incercat corzi PRS sau DR???

Link to comment
Share on other sites

Aveti grija cu Dean Markley-urile... sunt cele mai proaste corzi din afara pe care am avut neplacerea sa cant! :):)

Tin sa te contrazic. Folosesc in general D'adario 009 - 042 stainless steel si cu toate ca au sustain mai bun i-si pierd calitatile mai repede (chiar incepe mi suptire sa falseze dupa multe benduri, vibrato,ruginesc mai repede) decat Dean Markley care au sunet mai moale dar rezista mai bine. Asa ca daca omu' canta mai soft si nici nu le schimba des chiar ii recomand Dean-urile. Parerea mea :)

Link to comment
Share on other sites

Dean Markley au un sunet mai moale (cu mai putina brilianta), cum a zis riffsjohn si mi se par mai moi si ca si senzatie (mai usor de facut bend-uri etc), si tot cum a zis riffsjohn, tin foarte bine in timp.

 

Am cantat ceva vreme pe ele si, sincer, daca as gasi DM-uri la pret bun (mai ales cryo-uri) la noi, as trece intr-o secunda in apoi pe d-alea.

 

Cat despre shredderi, Yngwie canta pe set compus din cate stiu, 0.008 mi subtire, 0.046 sau 0.048 mi gros.

Link to comment
Share on other sites

Guest alexandru(altu)

am o chitara reghin student 4/4 si mi-am luat de curand niste corzi d'orazio foarte groase 0.13-.56. problema e k acum e cam greu sa mai cant, corzile scot un sunet ciudat dak nu le iau bine. ce-mi recomandati? adik problema e de la mn sau de la corzi?

Link to comment
Share on other sites

Care ati folosit GHS Boomers Sub Zero? Ma intereseaza cat tin, am pe chitara in momentul de fata GHS Infinity Steel si dupa aprox 2 saptamani arata ca naiba(negreala aia de pe ele se duce jos neuniforn), dupa 3 saptamani au inceput sa se rupa(de la floyd), de fapt daca stau si ma gandesc si la "Sub Zero" E, B si G sunt identice cu "Infinity steel". D'Addario iarasi se rup, Fender am avut si-s dezastru(dupa doua zile si-au "pierdut" sunetul initial si dupa 2 saptamani au inceput sa se rupa). Ziceti oameni buni ce corzi sa-mi iau(care sa tina la "tavaleala") ca "inebunesc" :) .

 

 

Oare o coarda de pe centura tine? :)

Edited by teckus
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Eu folosesc de cativa ani corzi hybrid, 009-046. De regula Ernie Ball sau GHS.

DAR, prefer Elixir. Din pacate la ritmul in care nimicesc eu corzi sunt definitiv prea scumpe (20€). Am castigat odata un set la un mic concurs (de genul cine trage tare de coarda primeste un set de corzi... :) ) si am fost foarte incantat de ele.

 

Tibi, am si eu set cum ai tu, Zakk Wylde, dar inca nu l-am pus. Oricum, cred ca suna beton daca la acordezi in Eb sau D.

Link to comment
Share on other sites

Tibi, am si eu set cum ai tu, Zakk Wylde, dar inca nu l-am pus. Oricum, cred ca suna beton daca la acordezi in Eb sau D.

 

Ya... dar nu sunt adeptul acordanjelor joase...

Pe langa asta nu prea as vrea sa umblu prea mult la keitze ca mi-au scartzait urat de tot cand am acordat cu corzile astea si am vazut si ceva spanuri desprinzandu-se de pe rotitzele dintzoase :)

Mai exista si Zack Wylde-Low.... cu Mi-ul gros de 0.70 :)

Link to comment
Share on other sites

GHS Boomers Zack Wylde Signature Series 0.10-0.60 ... Yeah!! gigi de gigi! :)

Mai greu de manevrat dar m-am obisnuit repede.

Tibi, m-am gandit, eu zic sa dai REPEDE jos corzile alea , ma tem ca o sa ti se strambe gatul chitarei din cauza tensiunii prea mari.

Alea sunt facute ca sa canti low-tuned.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.