www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce corzi folosim ??


Guest Razz
 Share

Recommended Posts

Guest MrJackson

Killahead are dreptate... tensiunea in corzile alea (acordate standard in E) e mult mai mare decat la niste corzi de 0.46 de ex. Griffu tau sar putea sa sufere saracu...

 

Revenind la corzi, dupa experiente cu Fender, D'Addario, GHS, Ernie Ball si Dean Markley, tin sa va spun ca Ernie Ball-urile (Skinny top heavy bottom) mi-au placut cel mai mult. Imi cumparasem doua seturi de DM Cryo dar unu din ele l-am vandut ieri ca nu mi-au placut de loc. Acuma abia astept sa imi cumpar din nou EB.

Link to comment
Share on other sites

De vre-o saptamana am bagat si eu un set Dean Markley Nickelsteel Electric signature blabalabla CL 9-46. Inainte am avut D'addario XL tot 9-46, Nickelwound. Evident, suna mai bine pentru ca sunt noi fata de cele vechi care le aveam de 2 ani ( stiu, cant rar :) ) . Lasand asta la o parte, mi se par mai dure (tensiune mai mare) in acelasi acordaj si parca semnalul e mai slab sau/si sunetul mai cald. Nu ma deranjeaza, dozele scot destul de mult oricum, iar cu tensiunea...cred ca voi cobora acordajul cu un semiton.

Concluzia? nici una, trebuie sa mai las dracu prostiile si sa cant mai des :)

Link to comment
Share on other sites

Guest _Theo_

de curand (cam 1 luna ago) mi-am pus pe chitara un set de gibson brite wires de 0.09 pe care le-am primit cadou. au un sunet super...foarte dulce...m-am indragostit de ele. treaba e ca nu se gasesc pe la noi...daca stie cineva unde as putea gasi sau daca aduce cineva din afara, as fi foarte recunoscator (doar sa se incadreze in 40-50 RON). in rest...ghs ca-s ieftine :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Tibi, m-am gandit, eu zic sa dai REPEDE jos corzile alea , ma tem ca o sa ti se strambe gatul chitarei din cauza tensiunii prea mari.

Alea sunt facute ca sa canti low-tuned.

Killahead are dreptate... tensiunea in corzile alea (acordate standard in E) e mult mai mare decat la niste corzi de 0.46 de ex. Griffu tau sar putea sa sufere saracu...

 

Oh my... :)

"Zack uses this set when using standard tunings and some drop tunings... bla bla"

Griful reghinului astuia pare destul de sanatos... dupa 15 ani sau cat o avea e inca perfect drept (cu burtica normala de 0,15mm... :) ) dar... I love em... :(

In 2 sapt nu a dat nici un semn ca ar fi tensiunea prea mare, dar sper sa nu inceapa sa dea brusc... semne :)

Link to comment
Share on other sites

am si eu o intrebare pentru cei care au chitara cu bridge gen gibson [ JT390 Adjustable Bridge with Strings-Through-Body ]

eu am asa un bridge pe un jackson js30keelly si mi se tot rupe re-ul, folosesc Fender Stainless Steel 350l .009 - .042 , wih ball end, si pana acum mi sa rupt la 3 seturii in 3 saptamani [ un set pe sapatamana :) ] , si chestia ciudata ca corziile care au venit pe ea de cand am cumparat-o m-a tinut vreo 4 luni si s-au rupt din prostia mea ca mai tineau...

 

credeti ca e de la la bridge sau de la corzi,

 

maine am sa ma duc sa imi iau un set de GHS Boomers .009-.042 [ din ce am citit pe aci cica astea ar fi bune, nu am mai folosit decat fender pana acum... ]

 

post-90-1143572741_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest Johnny I

tocmai am trecut pe ernie ball skinny top heavy bottom si suna de rup!!!!! imi place super mult timbrul pe clean

.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

am si eu o intrebare pentru cei care au chitara cu bridge gen gibson [ JT390 Adjustable Bridge with Strings-Through-Body ]

eu am asa un bridge pe un jackson js30keelly si mi se tot rupe re-ul, folosesc Fender Stainless Steel 350l .009 - .042 , wih ball end, si pana acum mi sa rupt la 3 seturii in 3 saptamani [ un set pe sapatamana :) ] , si chestia ciudata ca corziile care au venit pe ea de cand am cumparat-o m-a tinut vreo 4 luni si s-au rupt din prostia mea ca mai tineau...

 

credeti ca e de la la bridge sau de la corzi,

 

maine am sa ma duc sa imi iau un set de GHS Boomers .009-.042 [ din ce am citit pe aci cica astea ar fi bune, nu am mai folosit decat fender pana acum... ]

 

post-90-1143572741_thumb.jpg

 

Inclin sa cred ca e de la bridge.Am mai vazut chestia asta la un prieten;el a rezolvat problema printr-o bucatica mica de hartie impaturita intre saddle si coarda.

Link to comment
Share on other sites

am si eu o intrebare pentru cei care au chitara cu bridge gen gibson [ JT390 Adjustable Bridge with Strings-Through-Body ]

eu am asa un bridge pe un jackson js30keelly si mi se tot rupe re-ul, folosesc Fender Stainless Steel 350l .009 - .042 , wih ball end, si pana acum mi sa rupt la 3 seturii in 3 saptamani [ un set pe sapatamana :) ] , si chestia ciudata ca corziile care au venit pe ea de cand am cumparat-o m-a tinut vreo 4 luni si s-au rupt din prostia mea ca mai tineau...

 

credeti ca e de la la bridge sau de la corzi,

 

maine am sa ma duc sa imi iau un set de GHS Boomers .009-.042 [ din ce am citit pe aci cica astea ar fi bune, nu am mai folosit decat fender pana acum... ]

 

post-90-1143572741_thumb.jpg

 

n-are cum sa fie de la corzi, corzile fender nu is chiar asa niste mizerii sa se rupa dupa o saptamana. concluzia logica e ca e de la bridge. sfatul meu e sa te duci cu chitara la un lutier, nu incerca sa bagi tu acolo bucatele de hartie sau alte prostii, ca omori tot sustainul. sunt sigur ca problema se poate rezolva usor si ieftin, in cel mai rau caz tre sa schimbi piesele alea mici din bridge pe care stau corzile si care probabil sunt finisate aiurea si/sau prea ascutite.

Link to comment
Share on other sites

Guest Zoltano

Nu exista cele mai bune... depinde ce vrei tu... mai tensionate, mai moi, pe urma depinde si de sound-ul pe care il cauti. Totusi iti zic care sunt cele mai proaste, Belson. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Dzieky

dar pentru asa ceva?ce sar potrivi cel mia bine.......care au cele mai frumoase sunete? :)

elixir.....sunt si pentru acustica?....ca numai de bass am auzit

post-1605-1144173068_thumb.jpg

Edited by Dzieky
Link to comment
Share on other sites

Guest Steven

Da' pentru fiecare post trebuie sa faci un topic nou... :) (incearca sa spui tot ce ai de spus in topicul pe care l-ai facut deja despre corzi).

Daca ai incerca sa folosesti google-ul, ai afla ca exista corzi elixir si pentru acustica.

Elixir Acoustic Strings

 

Cum s-a mai spus, nu poti sa ceri sfaturi de genul "care suna cel mai bine", etc.Chestiile estea sunt relative.Incearca pe propria piele si ai sa afli care suna cel mai bine... :)

Edited by Steven
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Impaler

Eu am un Fender DG5 cumparat acum cateva luni(de la Muzica),cu corzile din fabrica.It is,of course,made in China.

As vrea sa schimb corzile si am aceeasi dilema,care corzi dom'le :)

Elixir din astea se gasesc la Muzica ?

Nu as putea sa spun decat ca vreau sa nu mai bazaie,mai ales "treptele" superioare (10+),sunetul prefer sa fie metalic (pentru ca eu cant piese rock,de exp.acum am cantat Pallar Anders Visa si suna...so so),si as vrea sincer sa fie mai moi corzile,e o combinatie posibila ? Ce mi-ati recomanda ? (efectiv un model si unde gasesc, din pacate lucrez toata ziua si mi-e greu sa caut peste tot :) ).Multumesc.

 

Edit : am mai gasit si alte topicuri si inteleg ca exista la Muzica.O sa dau o tura pe acolo sa iau Elixir :)

Edited by Impaler
Link to comment
Share on other sites

Guest mateiutzu

Zilele trecute am fost pe la magazinul Grosmann deschis de curand ... si am fost uimit sa gasesc acolo niste corzi importate din AUSTRIA de la MUSIC PRODUKT cu pretul in euro stantzat pe ambalaj ... :) ... faza misto e ca pretul este tot de 250 de mii ... exact ca la proguitar .. doar ca ambalajul si continutul este clar facut pt. Europa ... calitatea corzilor este mult mai buna ca la corzile luate de la proguitar .. si vb. in cunostiinta de cauza. sunt super multumit ... :)

Link to comment
Share on other sites

Care ati auzit de corzi "Galli" - made in italy

 

Pe pagina lor costa 7,3 euro dar le-am gasit intr-un magazin cu 18 RON

A folosit careva? sunt bune de ceva?

 

Le-am cumparat dupa cateva zile. Acum au aproape 3 saptamani si "se tin" bine E, B, G, inca nu s-au oxidat, de rupt inca nu s-a rupt nici una, desi am tras cu floyd-ul de ele in draci. La partea de sunet insa lasa de dorit, inainte am avut GHS Infinty Steel - nu se compara cu ele, distanta de la cer la pamant in favoarea GHS-ului(pacat ca GHS-ul nu tin la tavaleala) dar pt. 18 RON(i) sunt satisfacatoare.

Link to comment
Share on other sites

Guest Dzieky

miam luat elixir.....dar de electrica :) cele de acustica au un scor....un milion douasute :) ....parca ar fi de aur tata....oricum va recomand daca aveti bani aceste corzi..."nu sunt scumpe degeaba" odata traiseti asa ca iati eixir:D

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

notarea pare a fi buna, desi si DR-urile au avut la tine aceeasi nota! scorul mi se pare cam maricel si-ti dau argumente: ernie ball-urile de care vorbesti sunt o idee mai ieftine decat fender-urile super bullets (in$), care la pro guitar sunt 25 RON si pro guitar este firma care plateste chirie pe spatiu, angajati, etc. este un mare mister cum ajung la tine la cca 350RON! :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.