www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pedale


lucky_b
 Share

Recommended Posts

fost posesor de mt-2:)suna bine dar...DAR...iti dai seama mai tarziu ca nu e chiar asha:)e bunicica dar se poate si mai bine:)

 

oricum silver dragon suna categoric mai bine(de multe ori mai bine)plus ca are si true bypass si mai multe posibilitati de reglaj(versatilitate).Insa...tot categoric....rocktron este mult mai scump:)E cam mare si greu fatza de mt-2...dar unetul e mai important.

 

Cred ca suna mai greu rocktron decat bossul in cauza:)

Link to comment
Share on other sites

Silver Dragon suna MULTE CLASE peste Boss, ba as zice ca e printre cele mai bune pedale de drive,ca raport calitate/pret.Spre deosebire de Boss,care daca nu-i dai driveul la maxim sau aproape de maxim e doar o partzaitoare,silver dragon poate sa scoata si un ton de overdrive natural,care poate fi EXACT ce ai tu nevoie daca folosesti si distorsul din proc AX 3000.Mai ai optiunea sa folosesti putin distors din Korg si mai mult din Silver Dragon.

Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg, vrei sa legi una din alea doua pedale la korg?

 

la distorsurile din FX=uri sau la unele pedale , cum se vede practic ai un distors cu diferite EQ si diferite nivele de "taiere/formare" ( deformare) al formei semnalului .

 

Acestea dau culori diferite si atac diferit fiecarui "preset" cu denumirile respective( Tube,valve,Crunch,Highgai,Scoop...etc nu le stiu pe toate aceste denumiri stiintificofantastice )

 

Cand ai un timbru coresopunzator ai avea nevoie de alta dinamica ! si invers la o dinamica alt timbru ( plus la distors in functie de dinamica taieri /formarii semnalului odata cu taria ciupiri corzilor sunt schimbari de armonice majore)

 

Asa combini doua distorsuri cu caracteritici de care vrei tu ( sau experimental) si ai tonul dorit.

 

Bineinteles cum a amintit @midnight rider , nu dai la maxim gain-ul la amandoua , de obicei primul al dai mai mic ca sa nu ai zgomot dar poti si invers daca pana ce zgomotul nu apare.

 

Se poate folosi gate intre cel edoua efecte si un expandor pe iesire sa refaci cumva semnalul la o dinamica mai naturala . Sepoate experimenta ca sa gasesti sunetul si dinamica optima , depinde de semnalul chitarei de maniera de cantat de reglajele satiei , de piesa in care trebuie sa se incadreze.

Link to comment
Share on other sites

Silver Dragon suna MULTE CLASE peste Boss, ba as zice ca e printre cele mai bune pedale de drive,ca raport calitate/pret.Spre deosebire de Boss,care daca nu-i dai driveul la maxim sau aproape de maxim e doar o partzaitoare,silver dragon poate sa scoata si un ton de overdrive natural,care poate fi EXACT ce ai tu nevoie daca folosesti si distorsul din proc AX 3000.Mai ai optiunea sa folosesti putin distors din Korg si mai mult din Silver Dragon.

 

+100...exact cum zice rares este...eu am un silver dragon si cred ca este singurul efect de distorsiune de care nu m-as desparti :)...poti sa canti cu el si blues si metale grele...eventual mai adaugi un eq mai pricopsit dupa el si-l faci sa sune cum ai tu chef!

Link to comment
Share on other sites

putzin offtopic:

dar intre rocktron silver dragon si seymore duncan twin tube mayhem, cam are ar fii diferentzele???

stiu ca SD Mayhem ii mai scump dar se merita banii sau mai bine un rocktron??

un link cu SD

Link to comment
Share on other sites

" DANI " am vazut ca, construiesti pedaliere . Ai cumva schemasau orice detalui de constructie pentruun Marshall JCM 800 ?????????

 

Sau chiar JCM 900 ?????????

 

aproape sigur o gasesti fie aici http://www.schematicheaven.com/marshall.htm, fie aici http://www.freeinfosociety.com/electronics...mpage.php?cat=1

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest misanthropia

o mica mare rugaminte catre cunoscatori: vreau o pedala pt metal(death/black...chestii nashparlii de tot) care sa aiba distorsul clar, definit si totusi taios si rau, cat se poate de rau(acum sper sa nu mananc castane ca nu am mai folosit asa ceva). sa sune bine si la soloiala. am de gand sa o montez deocamdata pe un cub roland care are si el un distors cat de cat dar nu conteaza asta. am urmatoarele alternative:

- death metal

- Mega distorsion - BOSS

- Metal muff(se mai fabrica sau se gaseste la fericitii baietasi?)

- Metal master - heavy metal distorsion. - DIGITECH

- Metal zone - BOSS

altele nu intra in calcul decat daca sunt pana in 300 de lei. si asa tre sa strang din cur mult si bine pt astia.

multumesc anticipat

Link to comment
Share on other sites

Guest ozzybui
o mica mare rugaminte catre cunoscatori: vreau o pedala pt metal(death/black...chestii nashparlii de tot) care sa aiba distorsul clar, definit si totusi taios si rau, cat se poate de rau(acum sper sa nu mananc castane ca nu am mai folosit asa ceva). sa sune bine si la soloiala. am de gand sa o montez deocamdata pe un cub roland care are si el un distors cat de cat dar nu conteaza asta. am urmatoarele alternative:

- death metal

- Mega distorsion - BOSS

- Metal muff(se mai fabrica sau se gaseste la fericitii baietasi?)

- Metal master - heavy metal distorsion. - DIGITECH

- Metal zone - BOSS

altele nu intra in calcul decat daca sunt pana in 300 de lei. si asa tre sa strang din cur mult si bine pt astia.

multumesc anticipat

 

 

Eu am avut si metal zone si metal muff. Daca canti metal, ia-ti un metal muff, e de 10 ori mai buna decat metal zone : contructia din metal, are 1.5 canale (adica top boost), mai putin zgomot. Merita toti bani. Una noua, gasesti la Totu Rares cu 285 RON. Eu am vandut pe a mea cu 250 RON aici.

Link to comment
Share on other sites

Guest misanthropia
Eu am avut si metal zone si metal muff. Daca canti metal, ia-ti un metal muff, e de 10 ori mai buna decat metal zone : contructia din metal, are 1.5 canale (adica top boost), mai putin zgomot. Merita toti bani. Una noua, gasesti la Totu Rares cu 285 RON. Eu am vandut pe a mea cu 250 RON aici.

 

mersi mult ozzbuy pt sfat. dar mai am o dilema: ea se mai fabrica, adica se gaseste undeva la vreun magazin sau e ldoar a Dl Totu sau alte persoane care o au deja?, pt ca aici la camin imi ia putin timp sa strang 300 de lei pt a o lua, decat sa dau 400 pe ea de la magazinul din iasi, unde sunt eu acum.

Link to comment
Share on other sites

Guest ozzybui

domnul Totu Rares este distribuitor pentru produsele electroharmonix in Romaniam ai bine iei de la el. Cred ca poate sa-ti trimita pana la Iasi. Vorbesti cu el.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.