www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Melodii cantate de noi #2


cearny
 Share

Recommended Posts

Gata am inregistrat-o iar...prima oara chitara si apoi vocea...din 4 incercari mi-a iesit ca tot aiuream versurile :). Am dat si un normalize la voce, am umblat pe la gain-ul de la chitara si de la voce putin. Le-am impartit pe left right si rezultatul e mai jos :) .

Sa-mi spuneti cum vi se pare... gen : dude you suck ...sau mai bine ....ai gresit colo si colo dar in mare e prost/bine, your voice is nice/sucks. :) Mersi ...

 

A si btw.. chitara e acordata cu un semiton mai jos :(. A si sorry pt. zgomotul de fond dar nu puteam sa-l scot fara sa fac totul sa sune total aiurea B).

funeralofheartsbetter.mp3

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 1.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Guest spyked88

Daca tot am primit atatea dedicatii as vrea si eu sa dedic ceva ... nu prea am inspiratie dar am sa postez totusi un picut din ... cum sa zic ... nu stiu ... ceva ...

... acel ceva care aduce oricui un zâmbet pe faţă, fiindcă... te-am văzut cântând cu zâmbetul pe faţă în clip-ul postat, şi la fel îl vedeam şi pe Louis Armstrong în înregistrările alea vechi. frumoasă melodie şi frumoasă interpretare, biutiful indeed.

 

În privinţa micii mele "compoziţii" (are elemente din altă melodie compusă de mine, una din puţinele), m-am inspirat din vorbele cuiva care spunea că şi-ar dori să picteze din nou, să aibă acea inspiraţie, fapt ce m-a făcut să îmi dau seama că ar fi interesant să încerc şi eu aşa ceva, în felul meu. Ar merge nişte clape, poate fac ceva în guitar pro fiindcă live nu pot imprima aşa ceva momentan. Dacă îşi face cineva timp să bage o clapă peste melodie pentru a adăuga la atmosferă, i-aş fi veşnic recunoscător.

 

Hix, dude, you don't suck. Nu prea am ce să îţi reproşez, înafara zgomotului de fond, care e justificat din cauza lipsei sculelor. Sigur, mai poţi lucra un pic la dicţie, dar asta se va rezolva în timp, nu cred că are rost să te critic tocmai aici. Eu unul aştept şi alte cover-uri, sau de ce nu compoziţii postate, sunt curios să văd ce îţi mai poate pielea.

Link to comment
Share on other sites

Gata am inregistrat-o iar...prima oara chitara si apoi vocea...din 4 incercari mi-a iesit ca tot aiuream versurile :). Am dat si un normalize la voce, am umblat pe la gain-ul de la chitara si de la voce putin. Le-am impartit pe left right si rezultatul e mai jos :) .

Sa-mi spuneti cum vi se pare... gen : dude you suck ...sau mai bine ....ai gresit colo si colo dar in mare e prost/bine, your voice is nice/sucks. :) Mersi ...

 

A si btw.. chitara e acordata cu un semiton mai jos :(. A si sorry pt. zgomotul de fond dar nu puteam sa-l scot fara sa fac totul sa sune total aiurea B).

Mult mai bine ... poti aduga si un mic efect pe voce ... ai voce placuta ... te astept si eu cu piese.

 

@Moisoiu .... sotia mea ... dar canta pe 2 voci ;)

Link to comment
Share on other sites

mai oameni buni, nu stiu daca va dati seama, dar forumul asta a deventi de-a dreptul bogat in oameni talentati, pe atatea si atatea planuri. sunt aici chitaristi foarte buni, pentru aproape toate stilurile posibile, sunt orchestratori excelenti (cel putin leo2pop si art vandalay), plus basisti foarte buni, michel la clape (poate si gix?) si sunt destui prieteni buni tobari. daca se va pune vreodata problema realizarii (mai mult sau mai putin oficiale) a unui proiect RGC (compilatie, ceva), sunt sigur ca vor fi oameni care sa duca asta la bun sfarsit!

felicitari tuturor pentru lucrurile bune si frumoase pe care le faceti si bafta pe viitor!

forumul asta a fost una din cele mai frumoase chestii care mi s-au intamplat, am gasit aici multe lucruri excelente si oameni deosebiti. nu stiu cand si cum voi mai ajunge sa citesc sau sa mai scriu ceva...

va multumesc tuturor ca existati!

 

@michel: la multi ani inca o data! si bucura-te ca ai o sotie intelegatoare (macar din cand in cand), stii foarte bine cat conteaza! numai bine!

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

ok leo ..

 

Hot jammin' iata un cintec pe care nu am putut sa-l termin singur...

Am tras bass-ul si tobele si stateam ...asa... cu el mult si bine daca nu intervenea arosulescu cu chitara sa, sa ma scoata din necaz. Sper sa-l ascultati cu placere.

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

... nu prea am inspiratie dar am sa postez totusi un picut din ... cum sa zic ... nu stiu ... ceva ...

Nu stiu cum se face, dar atit ieri cit si azi am fredonat incontinuu "WHAT A WONDERFUL WORLD

(George Weiss / Bob Thiele [pentru cine nu stie!])" Ce mai coincidenta! Iar acum o sa pun un alt jam session pe care-l am la suflet - cu Angelica Stoican, care are un titlu....hmmm ....cam la polul opus.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Hix, intr-adevar, mult mai bine.Cum a spus si Michel, baga un efect pe voce si fii mai intepat, zau asa! :(

 

Michel, iti multumesc pentru aprecieri :) Foarte frumos filmuletul, atat melodia cat si improvizatia ta. :)

 

PS:se vede vinutzu'! : :)

Link to comment
Share on other sites

Hot jammin' iata un cintec pe care nu am putut sa-l termin singur...

Am tras bass-ul si tobele si stateam ...asa... cu el mult si bine daca nu intervenea arosulescu cu chitara sa, sa ma scoata din necaz. Sper sa-l ascultati cu placere.

Uite .. "pipa pacii" ... piesa asta imi place chiar foarte mult .. mai ales ca am ocazia sa ascult doi artisti asa buni cantand impreuna ... mai astept colaborari.

 

"George Weiss / Bob Thiele" ... da .. ei sun compozitorii acestui cantec interpretat pentru prima oara de Louis Armstrong, ... "What a Wonderful World (WWW...hmmm)" ... in 1968 .. anul in care am avut si eu curajul sa dau cu ochii de lumea asta ... asa frumoasa :)

 

Ascultand jam-ul tau cu Angelica Stoican ... dealtfel, o mare voce a folclorului romanesc .. acompaniata pe discurile sale de Orchestra Paraschiv Oprea sau Ansmblul Ciocarlia ... orchestrele astea aveau in componenta artisti foarte buni de folclor ... dar .. revenind ... inspirat modul de a "colabora" cu vocea ei ...

 

Cum sa zic .. de cand ai inceput sa postezi ma cam trece asa un gand ... sa strig .... :)

Link to comment
Share on other sites

de piesa asta am uitat,e tot din acelasi concert.mi-am adus aminte acum de vremurile in care vedeam muzica sub forma de duel,competitie,insa acum imi place sa o cant,cat mai aerisit(unde e cazul).din pacate chitara nu suna cum mi-as fi dorit,la vremea aia nici nu puteam sa o fac sa sune cu un digitech rp3. :)

eu_la_18_ani.mp3

Link to comment
Share on other sites

de piesa asta am uitat,e tot din acelasi concert.mi-am adus aminte acum de vremurile in care vedeam muzica sub forma de duel,competitie,insa acum imi place sa o cant,cat mai aerisit(unde e cazul).din pacate chitara nu suna cum mi-as fi dorit,la vremea aia nici nu puteam sa o fac sa sune cu un digitech rp3. :)

 

:)

 

Pai io la 18 ani nu stiam nimic!Abia imi luasem chitara electrica!

 

Esti foarte bun!Felicitari!

 

Si tonurile sunt destul de bune pt un procesor!Iar despre cantare, mi se pare destul de aerisita!

Link to comment
Share on other sites

Guest hututui

bravo mario.

esti genul de om care "tace si face"

imi plac piesele tale, in special "18 ani" si sunt curios daca folosesti doar alternative picking, sau daca mai combini cu economic picking.

ma bucur ca tarishoara asta ne da chitaristi ca tine.

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

michel2233

- Ok o sa mai astern ceva cintece in timp, cu astfel de colaborari chitaristice. :(

Interesanta observatia cu "www". B)

- Cu Angelica Stoican, a carei voce imi place foarte mult, am facut cinci cintece, balade in special - care nu au mai fost cintate. Sint culese de la ea de la munte si transpuse, asa, la prima vedere. De altfel a fost foarte circumspecta la inceput. Dar se pare ca pina la urma i-a placut experimentul. :)

- In ceea ce priveste gindul... uita-l!!! ;)

- Iar cu Block A6 cred ca o sa mai pun 1-2 cintece din diverse perioade. E un rapper interesant care a acceptat sa cinte pe astfel de melodii. :)

- Majoritatea cintecelor in care cint si cu vocea sint pe versurile Anei Blandiana ["In Cadere" - de asemeni] :)

Link to comment
Share on other sites

m-am trezit in dimineata cu chef nebun de cantat,un chef care sper sa dureze o viata intreaga.am ales o interepretare cu mici tente de jazz.sper sa va placa

 

Presupun ca e improvizatie!Nu?

 

Excelent!

 

Eu am mari probleme pe improviztie!La imitat ma descurc!Dar cand e sa improvizez ceva ma pierd!

 

Nu stiu de ce! E foarte ciudat!Probabil pentru ca m-am axat foarte mult pe a scoate solouri de la altii si a

 

le interpreta ca acolo!

 

As avea o mica obiectie la ton!E foarte bun dar pantru negativul asta ar fi mers unul mai moale putin!

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

DA si eu am vrut de multe ori sa postez pipa asta a pacii dar e din perioada cand eram si mai prost ( la chitara vreau sa zic ) si am avut ceva retineri dar... e bine

 

cat despre mario_d... nu esti in toate mintile ma baiete... BRAVO.... aproape ca ma intimidezi deja... te prind eu la un jem odata siapoi om mai vorbi :)

Link to comment
Share on other sites

Presupun ca e improvizatie!Nu?

 

Excelent!

 

Eu am mari probleme pe improviztie!La imitat ma descurc!Dar cand e sa improvizez ceva ma pierd!

 

Nu stiu de ce! E foarte ciudat!Probabil pentru ca m-am axat foarte mult pe a scoate solouri de la altii si a

 

le interpreta ca acolo!

 

As avea o mica obiectie la ton!E foarte bun dar pantru negativul asta ar fi mers unul mai moale putin!

probabil ca ai dreptate dar pt interpretarea pe care am ales-o nu puteam sa aleg un ton mai moale cu mai putin drive ca nu se preta la acea tehnica,nu cred ca ar fi sunat,poate ca frecvente nu e ok.si asa distorsul e cam 40% ca nivel.am vrut sa sune mai fusion.in legatura cu improvizatiile,nus ce sa zic,am ascultat mult jazz si de acolo am invatat anumite chestii,nu neaparat de la chitaristi,ci de la de la saxisti si pianisti.sunt sigur ca daca esti in stare sa scoti un solo,esti in stare sa si improvizezi(e o chestiunde de timp).asa am facut toti chitaristii,cred eu.toti am copiat la inceput.apoi am inventat paternuri pt ca cel mai important este sa le ai pe ale tale,asta e cel mai greu,nu sa-l copiezi pe x pe y.

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

Sper sa mai rezistati atacului meu cu piese de pe forum. :) Si sper din tot sufletul sa nu va plictisiti, dat fiind natura evidenta a cursei pentru cel mai iute/arpegiator/pentatonic chitarist. Cautati si melodia intr-un cintec! Cititi postul nr.1 al lui Horea Crisovan.[dar si raspunsul lui michel2233] Iar daca va intrebati de ce pun tot felul de cintece in care nu se aude chitara. [daca nu va intrebati, nu-i nimic! :) ] Ea se aude - dar suna ca orice altceva. Trompete, saxofoane, sintetizatoare, fluiere, piane si chiar tobe pe alocuri. Continui emisia cu cu un demo cu Bloc A6.

Link to comment
Share on other sites

DA si eu am vrut de multe ori sa postez pipa asta a pacii dar e din perioada cand eram si mai prost ( la chitara vreau sa zic ) si am avut ceva retineri dar... e bine

 

cat despre mario_d... nu esti in toate mintile ma baiete... BRAVO.... aproape ca ma intimidezi deja... te prind eu la un jem odata siapoi om mai vorbi :)

salut arosulescu,crezi ca degeaba l-au luat pe mario la desperado?e betooon baiatul asta

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

Nu stiu altii cum sunt dar eu nu pot canta calm (pat) daca nu ma iau la intrecere mai intai ( in sensul cel mai constructiv vreau sa zic...iuteala isi are rolu si savoarea ei...). Parerea mea

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.