www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Melodii cantate de noi #2


cearny
 Share

Recommended Posts

  • Replies 1.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Guest leo2pop

Sper sa fie cu folos. Multumesc Geiger! Cred ca am fost pe aceiasi lungime de unda la un moment dat cu iarna si cu -15 grade.

Si mie-mi place michel2233, dar n-o spun [deocamdata] :)

Tema urmatoare e un R&R - fara bass. [n-am apucat sa-l pun nici pina-n ziua de azi]

Link to comment
Share on other sites

Nu stiu altii cum sunt dar eu nu pot canta calm (pat) daca nu ma iau la intrecere mai intai ( in sensul cel mai constructiv vreau sa zic...iuteala isi are rolu si savoarea ei...). Parerea mea

bravo pt piesa!imi place ideea muzical vorbind.daca muzical nu e,nimic nu e.am sa postez si eu partea muzical-componistica a mea pt ca sunt stimulat de voi toti din punct de vedere componistic.bravo!

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

Ce tare.. pur si simplu nu te poti abtine :) You're out of control..

'r you talkin' to me? :(:)

...dar dat fiind faptul ca acum sint singurul pe sirma la sectiunea asta, tre'sa te'ntreb: asta e de bine sau de rau? :)

Link to comment
Share on other sites

Am oarece probleme si nu am mai postat de ceva vreme ... am ascultat insa tot ce a fost postat ...

Imi place tare mult ce aud la tine Geiger ... imi place ca-ti pui imaginatia la munca .. suna tare bine ce ai facut tu acolo ... BRAVO!

 

Baumwolle imi place chitara cum suna .. si ca ai prins curaj sa improvizezi ... si mai astept piese de la tine. M-am referit la piesa cu muzicuta. La Hey Joe iarasi ai reusit in sfarsit sa mixezi mult mai aproape de adevar chitara si vocea. Stiu ca esti incepator la cantatul cu vocea asa ca-ti recomand posturile mele referitoare la voce, cred ca ai ceva ceva de invatat de acolo ... persevereaza ... stapanirea vocii ca si manuirea unui instrument se face cu studiu si multa munca. Bravo si tie ...

 

Asa cum am banuit, si de fapt m-am temut, aparitia pe forum a unor instrumentisti foarte buni nu face altceva decat sa descurajeze pe cei care abia pun mana pe un instrument .. ei zic cumva .. hmm .. "...nu-i de nasul meu aici .. ma fac de ras" ... spun asta pentru Geiger si cei care gandesc asa (daca gandesc asa) ... dar si pentru cei care sunt foarte buni fiindca de fapt pentru ei am o rugaminte ... ajutati si voi cu comentarii sau cu sfaturi pe cei care sunt incepatori ... eu cred ca au nevoie, inclusiv eu, de sfaturile voastre ... fiindca dincolo de virtuozitate aveti un lucru mai de pret ... experienta, si un bagaj de cunostiinte care poate sa ajute tare mult pe ceilalti. Exista din pacate o doza de mandrie a celor care ajung la un anumit nivel, si asta fiindca au muncit foarte mult ca sa ajunga acolo, inteleg lucrul asta, chiar foarte bine, si eu, chiar daca nu sunt un instrumentist bun, sunt mandru de ce am invatat, mai ales singur ... dar recunosc ca fara ajutorul unor oameni cu dragoste de muzica, prieteni, colegi de orchestra cu mai multa experienta .. nu as fi invatat nimic. Sper ca m-am facut un pic inteles .. este doar o parere personala si luati-o ca atare.

mario_d, leo2pop, arosulescu, hututui, art vandalay .. ohh ... si cati mai sunt buni sau foarte buni ... amintiti-va cat ar fi insemnat pentru voi la un moment dat sa vina cineva sa va spuna niste lucruri utile despre muzica ... daca poate nu ati avut aceasta sansa .. uite o aveti voi acum ...

 

In alta ordine de idei ... cei care nu au apucat sa-si faca o galerie de cantece sa-si faca! pentru a putea toata lumea sa acceseze mai usor muzica lor.

 

Imi place tare mult ce am auzit in ultima vreme (am ascultat si piesele cu trupa Seven) si sper sa mai postez si eu cat de curand ... am un deget cu probleme si mi-a cam pierit cheful de cantat ...

 

Va astept cu piese .. dar pe toti! ... cu tupeu si in functie de posibilitati cu piese cat mai inspirate ...

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

... cu tupeu

Da te-ai facut foarte bine inteles! Insa parerea mea este ca "oamenii de muzica" trec prin niste faze [ca si A.D.S.R.* de la sintetizatoare].......

- Faza "vreau sa stiu" e ok. Daca omul e avid de cunostinte si baga la cap ceea ce i se spune [de catre un om de incredere pentru el], e foarte bine. Daca mai si asculta foarte multa muzica, ca sa-si dezvolte mintea, e si mai bine. Si cind deja isi pune probleme, ca "cum si ce se intimpla pe discul ala?"...atunci cred ca-i pe drumul cel bun. Nu-i mai trebuie decit exercitiu, mult, foarte mult in domeniul in care vrea sa se afirme. Adica vrea sa fie interpret [si sa nu copieze - parerea mea - pe altii] ci sa exerseze tematic pe felurile de muzica pe care si le propune. Sau sa fie compozitor - adica sa creeze probleme/teme/structuri/etc. Aici e o zona foarte delicata - ca si in cazul interpretilor - usurinta de a cadea in capcana a ceea ce ai ascultat/acumulat in decursul vremii.

Si intr-un caz si in celalalt, parerea mea este ca nu trebuie copiat sub nici o forma. Omul respectiv, in acest caz nu va fi decit o copie [mai buna sau mai rea] a originalului. Din pacate de cele mai multe ori e mai rea.

- Faza "stiu si sint bun" - asta-i cea mai periculoasa faza a unui om de muzica. E momentul in care tot ceea ce asculti si cinti este cel mai bun. Nu incape loc de nimic altceva. Mai e un singur pas si incep "razboaiele" iscate din orice alta parere spusa decit a ta!!!

- Faza "bai fraierilor" - aici e aici. Sigur ca dupa ce ai acumulat destul de mult si cinti destul de bine - te trezesti ca vrei sa dai lectii si altora. Ajungi sa crezi ca-i bine sa scoti si o metoda de instrument scrisa de tine - nimeni nu-ti mai ajunge la nas si te lauzi cu ce nu-i al tau, cu ce nu ai cintat sau ascultat niciodata. Incepi sa emiti nume de cintareti pe care nu i-ai inteles niciodata, dar dau bine, sa spui ca"esti cu ei"

Asta-i faza de platou in care esti pe muchie de cutit:

Poti cadea in ceea ce am descris eu aici, mai mult sau mai putin ironic - sau poti sa fi modest in continuare si sa acumulezi si sa si dai in acelasi timp neconditionat.

- Faza "hmm" - faza in care ai devenit "tu". Ceea ce cinti/compui te reprezinta. Ai deja un sunet al tau. Lumea te recunoaste pe tine si nu pe altii in interpretarile/creatiile tale. Aici nu am ce sa mai adaug - este evident.

- despre faza cind nu te mai intereseaza/nu mai poti - nu vreau sa vorbesc! [probabil ca exista si asta]

 

....... pe care unii le parcurg mai repede si altii mai lent.

Sint multe de spus pe tema asta in general. Am fost provocat de michel2233 si de aceea am deschis gura :) O sa va intrebati ce dracu mai vrea si asta? De unde stie el timpeniile astea? Raspunsul e unul:

Stiu!

Desigur ca vreau si pot da sfaturi/explicatii, asa cum sintem rugati - numai ca trebuie puse mai intii problemele. Mai intii e intrebarea si apoi raspunsul.

michel2233 ai pus mai multe probleme in dizertatia ta, dar o sa ma opresc aici, deocamdata. O sa revin si cu alte vorbe!!!

Ma repet: sper sa nu va plictisesc cu cuvintele astea ale mele. Spuneti-o deschis, ca mai bine tac si cint in continuare.

*ADSR = Atack, Decay, Sustain, Release

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

Multumesc Michel! Am planuri mari dupa sesiune.

leo2pop este de bine.. aseara eram putin suparat pentru ca nu prea se mai comenteaza ce este postat, iar tu postezi in draci :) Anyway, faci o treaba buna :)

BAFTA! si da-i bice in continuare... iti multumesc pentru apreciere...si daca tot am devenit si eu azi "membru" o sa mai pun una vesela... [o adaptare]

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

:) Esti tonomat? Tu nu mananci, nu bei? Nu muncesti? Ai idei bune si variate.. acum esti pe un fel de country cred.. genial. :(

:) Ba.... toate astea le fac si mai mult decit atit: fumez, beau cafele si dorm din ce in ce mai putin.... B) "Bafta" e un blues, totusi! Dar mai pun una, asa, din grupa "meteo" ha, ha, ha :)

Link to comment
Share on other sites

BAFTA! si da-i bice in continuare... iti multumesc pentru apreciere...si daca tot am devenit si eu azi "membru" o sa mai pun una vesela... [o adaptare]

Country, blues sau amandoua .. ce mai conteaza .. suna bine asta-i cel mai important ... si asa-i .. sunt un pic mai vesel .. ai prins frumos atmosfera cu pricina in cantecul tau.

Multumesc pentru raspuns tau leo2pop .. impartasesc ideile tale ... am avut insa un motiv mai mult sau mai putin intemeiat sa postez "disertia" cu pricina ... Nu uita sa-ti faci o galerie fiindca la modul cum postezi o sa-ti fie mai greu sa o faci mai tarziu .. un alt motiv pentru care te rog sa faci asta este ca piesele tale, si asta tot din cauza rapiditatii cu care postezi, sunt destul de putin ascultate (ma refer la numarul de download-uri).. posturile se pierd si nu toata lumea are rabdare sa caute prin paginile vechi

Esti tonomat? Tu nu mananci, nu bei? Nu muncesti? Ai idei bune si variate.. acum esti pe un fel de country cred.. genial.

.. chestia cu mancatul si bautul imi aduce aminte de orele petrecute de mine in fata instrumentului ... rupt de realitate si probabil si de mine ... Chestia cu munca nu-mi place insa .. am auzit de atatea ori .. "iar canti? munceste si tu ceva!!!" .. incat .. hmmm .. ma abtin ... efort fizic am depus si eu in viata destul de mult dar efortul depus in cantat ma "suge" cel mai rau ... totusi.

 

Uite postez si eu o piesa veche de care nu sunt chiar asa mandru ... nu prea este blues dar asa i-am zis atunci ... cochetez in ea cu jazz-ul, cu swing-ul si cu niste masuri de blues as zice .. in fine .. astept critici.

michel2233_33_blues.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Uite postez si eu o piesa veche de care nu sunt chiar asa mandru ... nu prea este blues dar asa i-am zis atunci ... cochetez in ea cu jazz-ul, cu swing-ul si cu niste masuri de blues as zice .. in fine .. astept critici.

 

Frumoasa melodie ai tu acolo, calma, atmosferica...Cum ai spus si tu, are prea putine tangente cu un blues, mie mi se pare mai mult jazzy asa...Felicitari!

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

uite ... ca saii intorc pipa asta a pacii lui leo i-am facut o interpretare dupa angelica stoican... sper ca am incalcat cine stie ce drepturi de autor...

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

michell CE SA ZIC as comenta cu placere piesele prietenilor nostri mai putin experimentati dar eu nu am net acasa si apoi chiar m-am simtit atunci cand leo a zis ca nu poti sa arunci doua piese si apoi sa te dai mare critic... nu... inteleg ca nu s-a referit neaparat la vreunul dintre noi da... deja am o jena :)

 

era sa uit mario_d ... esti dragut ... mersi de aprecieri... chiar sunt curios cum compui? Sa stiu daca ma las de chitara sau nu... :(:)

 

Geiger nu prea am inteles la ce te-ai referit cu :) ?

Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

Baumwolle am ascultat hendrix -ul tau am remarcat toba vocea si apoi chitara. Nu poti sa dai chit mai tare unpic? Ai pe chitara posibilitatea de a canta pe o doza single coil? ( din inregistrare nu ma prea prind sau... leaga doza humbuker invers si poate obti un efect de single... si atunci reusesti sa te apropii mai mult de sunetul acela al lui jimi zic eu... :) ). Eu zic ca e misto ce ai facut.

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

E bine ca ne mai aplecam si asupra folclorului romanesc [mai reusit sau nu!] - zic eu! Asta dupa ce cu totii ascultam sau facem cintece populare ale americanilor, brazilienilor, spaniolilor sau irlandezilor, spre exemplu.

Va mai pun si eu un cintec vechi [va suna cunoscut?] - sa-l ascultati.

Link to comment
Share on other sites

hmmm .. folclor romanesc ... mi-ai adus aminte de o partitura care zacea la mine in biblioteca .. cred ca a apartinutut strabunicii mele ... era tiparita pe la 1900 ... am fost la un moment dat curios ce-i cu notele alea si m-am apucat de scris direct in clapa o oarece orchestratie .. partitura era doar pentru pian asa ca am avut ceva de lucru ... si iata si rezultatul .. nu-i asa grozav dar pentru mine inseamna mult ca am reusit cumva sa dau viata acelor note. Pare un colaj de piese traditionale romanesti, cred ca se chema Pastorala romana .. dar nu mai sunt asa sigur ... probabil cei care au fost mai mult ca mine in contact cu folclorul stiu mai bine .. oricum, sper sa aveti rabdare sa o ascultati trecand cu vederea orchestratia stangace mai ales ritmice... folclorul adevarat nu se canta asa "drept" ... dar am facut si eu ce am putut.

michel2233_Pastorala_Romana.mp3

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Arosulescu, iti multumesc ca mi-ai ascultat piesa si ca mi-ai dat sfaturi.Eu am o copie Strat HSS, deci posibilitate de a canta pe single-coil am...Chitara insa nu mi se pare nicicum ca ar fi prea incet, ba chiar cred ca volumele sunt bine echilibrate in piesa...Poate sunt egoist...Humbucker-ul, din cate stiu eu, nu poate face split coil, nu are decat 2 fire...Poate am sa refac piesa dupa indicatiile tale, insa momentan, pe langa faptul ca sunt in sesiune(dar nu ma deranjeaza catusi de putin asta) nu prea am deloc tragere de inima :)

 

Moisoiu, vazut, ascultat, placut! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

hmmm .. folclor romanesc ... ... folclorul adevarat nu se canta asa "drept" ... dar am facut si eu ce am putut.

:) e foarte frumos!

Dar e prea serioasa treaba, ca sa las numai "zimbetul".

E mare pacat ca sintem invadati numai cu timpenii pe mijloacele media - si astfel ceea ce este misto in amarita asta de tara se duce de ripa si ca si un proces ireversibil, o sa se stinga. Ma refer la mediatizarea cintecelor populare romanesti. Sigur ca si aici se "copiaza", daca imi este permis sa zic asta, cu toate ca se cheama "influenta", dar asta se intimpla in timp indelungat si in principal in zonele de influenta multiculturale.

De aici nu-i decit un pas [zeci de ani] si in cercuri concentrice influentele astea se dilueaza odata cu inaintarea spre centrul regiunii sau tarii. Si astfel iese un nou "produs".

Orice lucru bun, din pacate, se face greu - mai ales sa fie si durabil.

Pacat, mare pacat. Nu sint un fan al muzicii populare, dar tin cu echipa asta, sa-i zicem Romania si mi-e necaz cind vad ca luam si inghitim toate timpeniile astea frumos colorate care ni le dau altii - asa pe nemestecate. SI eu le iau si inca din plin - adica nu sint cel mai bun exemplu, dar incerc sa constientizez acest fenomen si sa strig in gura mare.

Macar atit lucru puteti face si voi.

Si nu ridiculizati folclorul autentic, ca e pacat!

Intorcindu-ma din parabola asta, va mai pun unul de data asta din zona Dobrogea cu influente pregnant bulgare [pe alocuri orientale]

Edited by leo2pop
Link to comment
Share on other sites

Am oarece probleme si nu am mai postat de ceva vreme ... am ascultat insa tot ce a fost postat ...

Imi place tare mult ce aud la tine Geiger ... imi place ca-ti pui imaginatia la munca .. suna tare bine ce ai facut tu acolo ... BRAVO!

 

Baumwolle imi place chitara cum suna .. si ca ai prins curaj sa improvizezi ... si mai astept piese de la tine. M-am referit la piesa cu muzicuta. La Hey Joe iarasi ai reusit in sfarsit sa mixezi mult mai aproape de adevar chitara si vocea. Stiu ca esti incepator la cantatul cu vocea asa ca-ti recomand posturile mele referitoare la voce, cred ca ai ceva ceva de invatat de acolo ... persevereaza ... stapanirea vocii ca si manuirea unui instrument se face cu studiu si multa munca. Bravo si tie ...

 

Asa cum am banuit, si de fapt m-am temut, aparitia pe forum a unor instrumentisti foarte buni nu face altceva decat sa descurajeze pe cei care abia pun mana pe un instrument .. ei zic cumva .. hmm .. "...nu-i de nasul meu aici .. ma fac de ras" ... spun asta pentru Geiger si cei care gandesc asa (daca gandesc asa) ... dar si pentru cei care sunt foarte buni fiindca de fapt pentru ei am o rugaminte ... ajutati si voi cu comentarii sau cu sfaturi pe cei care sunt incepatori ... eu cred ca au nevoie, inclusiv eu, de sfaturile voastre ... fiindca dincolo de virtuozitate aveti un lucru mai de pret ... experienta, si un bagaj de cunostiinte care poate sa ajute tare mult pe ceilalti. Exista din pacate o doza de mandrie a celor care ajung la un anumit nivel, si asta fiindca au muncit foarte mult ca sa ajunga acolo, inteleg lucrul asta, chiar foarte bine, si eu, chiar daca nu sunt un instrumentist bun, sunt mandru de ce am invatat, mai ales singur ... dar recunosc ca fara ajutorul unor oameni cu dragoste de muzica, prieteni, colegi de orchestra cu mai multa experienta .. nu as fi invatat nimic. Sper ca m-am facut un pic inteles .. este doar o parere personala si luati-o ca atare.

mario_d, leo2pop, arosulescu, hututui, art vandalay .. ohh ... si cati mai sunt buni sau foarte buni ... amintiti-va cat ar fi insemnat pentru voi la un moment dat sa vina cineva sa va spuna niste lucruri utile despre muzica ... daca poate nu ati avut aceasta sansa .. uite o aveti voi acum ...

 

In alta ordine de idei ... cei care nu au apucat sa-si faca o galerie de cantece sa-si faca! pentru a putea toata lumea sa acceseze mai usor muzica lor.

 

Imi place tare mult ce am auzit in ultima vreme (am ascultat si piesele cu trupa Seven) si sper sa mai postez si eu cat de curand ... am un deget cu probleme si mi-a cam pierit cheful de cantat ...

 

Va astept cu piese .. dar pe toti! ... cu tupeu si in functie de posibilitati cu piese cat mai inspirate ...

cei care participa pe forum ca sa intimideze,nu au ce cauta aici,cred eu.nimeni nu trebuie sa fie luat ca o arma de intimidare,ci ca un stimul.nu cred ca muzica sta in multe note pe secunda,desi multi cred despre mine ca asa vad eu lucrurile.nicidecum nu le vad asa.poate ca am gresit ca am selectat piese in care am omis muzicalitatea evidentiind improvizatia.voi posta si piese dupa cum am spus.nu e rau sa ai o mandrie in tine,dar nu una care sa te conduca spre o infatuare fara limite si la frustrari adanci.ai mare dreaptate referitor la ajutorul cu comentarii ar trebui sa ma implic si eu,dar mi-e teama sa nu fiu catalogat in sens rau de oameni cu posibile frustrari(sper ca nu exista acei oameni),cel putin pe mine m-ai incurajat sa-mi dau cu parerea.

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

Doua exercitii, trei bassisti si o joaca de la miezul noptii.

Este evidenta asemanarea intre cele doua cintece - deoarece sint facute la o ora unul de altul. [asta-i explicatia ca le-am pus deodata]. Joaca a plecat de la "exercitiul 221" si apoi l-am prelungit schimbindu-l pe alocuri. Astfel a devenit "exercitiul 222".

Culmea distractiei a fost cind am adaugat niste voci de rapper [sample].

Link to comment
Share on other sites

... cel putin pe mine m-ai incurajat sa-mi dau cu parerea.

Ma bucur ca ai facut-o ... ca ti-ai exprimat parerea ... va rog sa nu ma intelegeti gresit ... nu am cum si nu-mi sta in fire sa dau ordine ... era o parere dar mai ales o rugaminte ... atat cat aveti posibilatatea cei care se simt mai stapani pe instrument sa ajute pe cei care posteaza .. nu am zis sa dea cineva lectii .. exista profesori pentru asta ... iar piesele postate de voi iarasi raman doar la vointa voastra . postati ce vreti ... asa cum va place... Am deschis aceasta discutie .. un pic offtopic, deoarece deseori vorbesc cu useri de pe forum in particular ... unii din ei sunt putin dezamagiti .. ei spun doamne! nu o sa cant niciodata asa ca nu stiu cine ... dar niciodata frustrati sau invidiosi ... pur si simplu se jeneaza ... lucru rau fiindca in muzica trebuie sa ai mult tupeu ... ma intreb daca vine Steve Vay pe forum sa puna si el o piesa ce naiba se intampla .. renuntam cu totii ... dar asa ca ramane pe disc acolo nu mai supara pe nimeni ... :) in fine ... spor la cantat la toata lumea!

 

mario_d eu unul sunt uimit de ce canti acolo .. nu stiu daca am apucat sa-ti spun .. dar sunt mandru ca am posibilitatea sa cunosc, asa prin intermediul acestui forum, artisti de valoare romani ... eu unul chiar daca nu o sa cant niciodata ca tine pe clapa (si nu pe chitara) te ascult cu multa placere si abia astept sa postezi .. asa cum astept si pe cei care sunt incepatori fiindca de multe ori ideile lor sunt mai apreoape de muzica adevarata .. de sentimente, de melodie ... chiar daca inca nu se exprima corect cu ajutorul unui instrument ... ma credeti sau nu .. va ascult pe toti cu placere ... pot in capul meu sa indrept un falseu si sa-mi dau seama unde bate omul ala .. ce vrea sa spuna si nu poate ... asta e tot.

 

Moisoiu ... ascultati si voi pe Moisoiu de exemplu .. ce "preludiu" frumos .. o trecere frumoasa poate intre doua piese ... suna curat si cu mult feeling ... un mic solo simplu dublat parca de un bass ... un chitarist care canta de atat de putin timp. Si cati mai sunt ...

 

leo2pop .. imi este tare greu sa tin pasul cu piesele postate de tine, nu pot decat sa-ti spun ca le ascult .. ultimele doua ... cea cu influente folclorice ... nu stiu ce sa zic .. inafara tonurilor nu prea naturale, toba imi place insa ... sunt atras destul de mult de folclor cu toate ca nu am fost in contact direct cu el .. a fost, este si va ramane mereu o sursa de inspiratie de nepretuit pentru muzica lumii .... hai sa nu mai dau exemple de artisti inspirati de aceasta muzica.... tocmai am urmarit un concert de jazz cu un violonist celebru Didier Lockwood care canta cu ocazia celor 30 de ani de cariera .. in finalul acestui concert ... un cantec romanesc folcloric.

 

A doua piesa este placut de ascultat ... nu stiu vocea de care spui dar suna bine ... iar negativul si el este lucrat frumos.

 

Dumnezeule! .. ai postat deja din nou .. nu reusesc sa tin ritmul ... la piesa postata da .. la posturi nu ... :)

 

interesanta piesa .. imi place bass-ul cum suna .. la prima varianta mergea un solo de chitara ceva ... eu zic ca permite piesa.

a doua varianta suna chiar profi pentru genul asta de muzica ... bine ca vocile sunt "sample" .. am auzit ca sunt cam scumpe alea adevarate ...

Edited by michel2233
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.