www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Melodii cantate de noi #2


cearny
 Share

Recommended Posts

  • Replies 1.1k
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

draga michel,m-ai rupt in 2 cu piesa ta spain,foarte frumoasa interpretare si foarte in sil chitaristic chiar daca a fost facuta pe clapa.am mai apucat sa ascult si dmc,buna interpretare,pe acel negativ eu as gandi mai jazzistic,pt ca asta imi pare ca impune negativul,dar e bine cum ai gandit,si tonul e misto,parca un pic mai deschis nu ar strica ca frecvente de inalte.

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

holy christ leo2pop...taticu da tu nu stai deloc dejaba...bravo...misto piese...si MULTE !!!!

Multe, multe! Multumesc - si sper sa foloseasca la ceva.

Mai pun una facuta pentru un bun prieten al meu din Petrosani. Boo.

Link to comment
Share on other sites

am adaugat niste reverb chiar ieri. era in mod evident necesar. melodia in sine nu e neaparat foarte inspirata, de data asta m-a interesat mai mult sa obtin un ton cat mai bun. prefer sa fie oleaca mai "in your face" chitara :) , de aia folosesc cat mai putin efect posibil. in fine, mai populez si eu threadul asta cu versiunea finala.

Link to comment
Share on other sites

dmc,imi place mult ce ai facut tu acolo!! negativul e tot de tine facut? cum ?

 

mersi moisoiu. negativul e luat de pe net :) , eu nu am nici timp nici cunostinte destule pt a face tobe si bas de calitate cu vreun software. am zeci de backing trackuri destul de bune pe care exersez. daca la un moment dat simt ca se leaga ceva mai mult decat un "jam", ma apuc si intregistrez si chitara peste negativ. uneori dublez si armonia, dar la ultima melodie nu e cazul.

Link to comment
Share on other sites

:):):):(B)

Imi place tare mult piesa asta ... Etalon .. chiar asa se cheama? ... cam tot ce este in piesa suna foarte bine, tonul de bass, chitara, interventiile pianului, padurile, vocea este lucrata foarte bine ... solo-ul de la chitara acustica nu suna prea natural dar este un solo bun .. in schimb nu imi place toba cum suna, cred ca este o masina de ritm mai veche, apoi volumul ei este putin cam in fata, cred ca eu as fi folosit o rama in loc de premier pe strofa si un premier mai gras pe refren ... Compozitia imi place si orchestratia de asemenea ...

Vocea?... super! nu stiu cum abordeaza alte genuri dar la piesa asta imi place .... Cine zici ca este?

 

Imi este greu sa-ti comentez piesele ... dar am sa incerc sa o fac cumva in viitor ... sunt unele piese care imi plac foarte mult. Pacat ca nu lucrezi piesele cu oameni .. ma refer la orchestra ...

 

Hai Bafta! ... si piese frumoase sa mai bobinez si eu .... ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

Asa se cheama! :) Nu folosesc masina de ritm deloc. Asa a fost sa fie. Ti-am mai zis. Cintecele astea odata facute, nu m-am mai aplecat asupra lor niciodata. Drept e ca unele au un grad de finisare mai mare, altele zero. Unele piese sint facute si cu alt om/oameni, dar marea majoritate sint facute cu patura-n cap - la modul cel mai serios!

Am reinceput de citeva luni sa lucrez cu trupa.

Sa fie!

Iata, acum si mijlocul lucrarii: "cearta"

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

Exemplificarea a ceea ce am spus pe forumul "despre chitara & bass" la topicul "chitara hollowbody"

Ignorati interpretarea. :) Ca de obicei nu sint nici refacute si nici duse mai departe. :)

Link to comment
Share on other sites

am adaugat niste reverb chiar ieri. era in mod evident necesar. melodia in sine nu e neaparat foarte inspirata, de data asta m-a interesat mai mult sa obtin un ton cat mai bun. prefer sa fie oleaca mai "in your face" chitara :) , de aia folosesc cat mai putin efect posibil. in fine, mai populez si eu threadul asta cu versiunea finala.

Cu siguranta mai bine ca in prima varianta ... hmmm .. nu cred ca ai urmarit doar tonul chitarii. Am sa-ti spun ce nu-mi place in improvizatia ta ... notele tinute lung la sfarsitul unei fraze .. in locurile alea in blues se folosesc oarece artificii .. nu stiu cum sa zic .. niste sincope .. arpegii pe mute .. un vibrato mai pronuntat ... uff .. nu stiu sa explic. Este adevarat ca si negativul, chiar daca foloseste schema clasica de blues, este totusi un swing si trebuie tratat ca atare .. adica mai jazzistic. In "swing" trebuie sa canti cu "swing" .. adica sa ataci notele un picut mai devreme .. asculta bataia de pe cinel fiindca ea da balansul de swing ... in swing se folosesc trioleti din care lipseste nota din mijloc... nu este o regula si este chestie de simt dar in general se ataca intrarea in fraza pe ultima nota din trioletul cu pricina si nu uita, asa cum am spus, imagineaza-ti un cerc care se invarte un pic mai incet decat patratul ala format din 4 timpi ... masoara timpii cu voce tare, drept ca un metronom si in timpul asta schiteaza cu mana un cerc mai "lenes" un pic ... pe mine unul ma ajuta sa intru in starea asta numita "swing" ...

Oricum .. felicitari .. frumoasa incursiunea ta din ultimul timp in lumea asta minunata a blues-ului. Si nu uita, improvizand pe astfel de negative care au tangente cu "swingul" faci fara sa vrei poate, primii tai pasi in lumea jazz-ului ... fa-i corect!

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

In urma unei discutii pe care am avut-o cu cantofabule la "cafenea", mi-am amintit de doua cintece foarte vechi pe care le-am reinregistrat la sfirsitul anului trecut. Sa nu rideti prea tare :) de voci - au fost trase noaptea, cu patura-n cap la propriu [vocal booth] - straduindu-ma sa nu fac prea mult zgomot. Iata-l pe primul:

Edited by leo2pop
Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

Asa vad eu iarna.. sau asa o aud. Pentru "percutie" am prins niste corzi cu o mufa SVIDEO.. am dezacordat ca sa nu se rupa sau.. Partea haioasa este ca viscolul ala sunt eu huruind cu gura in cutia de rezonanta :)

Sper sa va placa :)

 

 

 

salut... mosule mi-a placut foarte mult interpretarea pe care o dai tu iernii... cred ca si eu as fi facut-o aprox la fel... iar ideea cu suflatu in cutia de rezonanta e excelenta.. nu esti normal... :) foarte fain... bravo .. mai hai cu ceva si nu te enerva ca nu avem timp sa comentam toate piesele de pe forum...

Link to comment
Share on other sites

iute inca una. Groov-urile sunt facute de leo cu rm1x ala al lui... interesanta scula

parafrazandu-l pe leo2pop ... nu pot sa zic decat .... :)

 

Super ce aud eu acolo ... voi doi va completati foarte bine ... Pentru cei care sunt curiosi ce este sculicica aceea a lui leo2pop ... http://members.chello.nl/~h.megens/rm1x/html/photo.html

 

Imi plac ultimele doua piese postate de tine leo ... piese grele as spune ...

 

Revin cu o mare rugaminte .. in special leo2pop fiindca a postat si bag seama o sa mai posteze multe cantece ... puneti va rog inaintea numelui piesei si numele (nick-ul) vostru .... De la tine leo am 62 de piese luate de mine la manuta pentru a adauga in fata "leo2pop_ ...... .mp3" ...

Link to comment
Share on other sites

Inca o colab. via internet cu un amic din State(bass, voce si text). Chitarile sunt ale mele. Nu am mai avut rabdare sa ajustez finalul, poate alta data...

 

imi place la nebunie solo-ul. si stilul in care e cantat si tonul chitarii au feeling de rock progresiv, chiar psihedelic, in fine, imi place la greu :)

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

... grele as spune ...

Anno Domini MCMLXXXIII :)

 

Imi pare rau, sincer... o sa incerc sa le refac... dar am un "play list" pe care o sa-l respect, iar cind se termina [saptamina asta] o sa fac modificarile si o sa-mi fac si "galerie" - promit!

Cum pot avea acces la reeditarea posturilor?

 

... si acum una... just for fun! Ca sa mai rup un pic monotonia...Un filmulet pe care l-am facut in anul 2002 cu trupa Timpul Pierdut.

Piesa se cheama Mediu Toxic si este de pe albumul Romanie Plai cu Boi

Poate ca o sa recunoasteti un personaj din film... :) Ia sa vedem!!! Incercati!!!

PS Am tot incercat sa incarc filmul, dar nu a mers... o sa mai revin!

Edited by leo2pop
Link to comment
Share on other sites

Guest arosulescu

leo creca trebuia sa am si eu acceptul ca sa ma vada tot forumul asta cu pieptul dezgolit...in fine ..e bine :)

 

Inca o colab. via internet cu un amic din State(bass, voce si text). Chitarile sunt ale mele. Nu am mai avut rabdare sa ajustez finalul, poate alta data...

 

 

vandaly chiar ma intrebam oare ce mai faci? e misto piesa. Usor monotona dar... e ok

a... eu as diversifica unpic acordurile . Adica rastoarna-le cumva...sau poate ai vrut sa obtii acest efect? :)

hai succes

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

Homework - sau ce fac unii mineri cind ajung acasa de la lucru...

Prietenul meu de o viata Relu Vatuiu facindu-si temele la bass pentru a doua zi:

"p.c.n.l.s.m.n.t.l.s.t" si "cu ochii larg inchisi"

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.