www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Pedale Analog Folositi?


apocalipsa
 Share

Recommended Posts

Prin pedale analog vrei sa spui in general pedale single-effect sau chiar analog? Scuze ca intreb, dar am vazut ca e o confuzie destul de frecventa.

 

Oricum, iata lista:

 

Digitech Main Squeeze - sustain mult si adauga ceva forta clean-ului

DOD Fuzz FX66 - imi place mie cum suna si n-am termen de comparatie in materie de fuzz-uri

Sansamp tri-ac - are trei preset-uri, e foarte practic si nici nu suna rau

Boss BF-2 - no comment, e unul din cele mai bune flanger-uri existente si se intampla sa fie folosit si de unul din chitaristii care ma influenteaza foarte mult ca sunet (probabil chiar de mai multi)

Boss NS-2 - iarasi, no comment

Link to comment
Share on other sites

Ibanez BCL (bi-mode chorus) analog.

E antic, vechi si de demult :)

 

BF-2-ul cred k a fost si pe la mine.

Suna foarte bine, dar nu il prea foloseam...

 

Alt efect analog care suna foarte bine e electroharmonix memory man deluxe delay.

Costa de doua ori cat un DD-6 dar isi merita banii.

Link to comment
Share on other sites

e prima oara cand aud asa ceva.

 

o sa mai auzi multe ...lol

 

stomp box ..........."pedala " , din acea pe are o ti pe podea , de obicei single effect in carcase "standard " micute , fara preseturi dar unle cu posibilitate mai mare de reglaje manuale.

 

acestea pot fi analogice , mixte , digitale .

 

celelalte DSP , FORMATOARE DE SUNET DIGITALE, sunt "multi-FX " , combinand intr-o carcasa mai multe efecte astfel simplificand cablarea , alimentarea ect...dar limitand posibilitatile de restructurare .

 

Dar se poate sa existe si ASP ,analogoic signal processor , in stilul MINI MOOG , au fost cateva la inceputuri ..

 

jargonul tehnic plus jargonul muzicantilor este de vina cu confuziile create .

 

etc

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...
vox Bulldog distortion - distors lampa 12au7 (a.k.a. ecc82)

Artec apw 7 - wah

Digitech Main squeeze - compresor

Boss dd3 - digital delay

Korg DT10 - tuner

DD3 si DT 10 nu e analoage :)

Link to comment
Share on other sites

H&K Warp Factor - it's got da ballz

Rocktron Deep Blue Chorus - foarte cald si placut in fx loop

 

Prefer efectele analoage, caci mi se pare ca imitatiile digitale sunt prea "fixe" (for lack of a better word) in sensul ca, probabil si unele mici "imperfectiuni" dau efectelor analoage caracterul lor unic. In orice caz, mi se pare ca digitalele suna un pic mai "zgariat" si fad (parere personala, poate mi-o impartasesc si altii) si desi unele pot fi mai "tweak-able", nu o sa sune niciodata ca o pedala analoaga pe treaba ei.

Link to comment
Share on other sites

VOX Bulldog Distorsion... extraordinar de versatil .. duce de la un clean/crunch de southern rock la orice gen de metal... si in comparatie cu majoritatea stompurilor de pe piatza produce un distors foarte transparent... nu stiu cum sa explic exact dar se simte la mana mai bine ... si 2 la mana ... e facut de firma mea de suflet :)

Edited by mega.deb
Link to comment
Share on other sites

DD3 si DT 10 nu e analoage :)

Mea culpa! m-a luat valu' :)

 

VOX Bulldog Distorsion... extraordinar de versatil .. duce de la un clean/crunch de southern rock la orice gen de metal... si in comparatie cu majoritatea stompurilor de pe piatza produce un distors foarte transparent... nu stiu cum sa explic exact dar se simte la mana mai bine ... si 2 la mana ... e facut de firma mea de suflet :)

 

Intr-adevar suna bine si tinand cont de raportul pret/calitate m-as mira sa gasesti unul mai bun.N-am avut ocazia sa incerc toata gama cooltron de la vox, dar ieri si-a luat un prieten un Big ben overdrive care suna la fel de bine.

Imi zicea un alt prieten(la deruta) ca lampa aia ii probabil de forma....sincer, si daca ar fi asa I DON'T GIVE A SHIT! pt ca pedala suna foarte bine

Link to comment
Share on other sites

Între chitarã ºi amplif eu am acum cea mai bunã pedalã analog:

un cablu scurt bun. :)

 

E adevãrat, nu oferã nici un briz-briz, dar multe pedale (chiar ºi analog) par sã-ți dea ceva în plus, însã de fapt îți iau.

+1

 

mi audio crunch box - marshall jcm800 in a box

marshall guvnor 1 - vintage coaie

marshall bluesbreaker 1 - vintage dulceatza

 

dar parerea mea e ca ampul ramane cea mai tare pedala.

 

Exact. de cand mi-am luat si eu un amp mai serios [si facut unu pe lampi], nu am mai pastrat decat o pedala de distors. Nu maii am nevoie de altceva :)

Link to comment
Share on other sites

Guest ionica viteazu

Marshall BBII(Bluesbreaker II)...si cam atat :). Consider ca e o pedala buna la banii ei. Isi face treaba exact cum trebuie...cel putin pentru solistica si chestii asemanatoare. O folosesc ca un boost pentru distorsul ampului. Canalul ampului dat la gain 4-5, acolo unde incepe sa devina crocant, apoi continui cu marshall, fie cu boost, fie cu distors...ma rog, boostul e mai ok pentru sustain.

 

Dece pedale analogice? Because it`s the real shit!

Link to comment
Share on other sites

@ felix

 

 

nu stiu cata lume stie si probabil multi se pacalesc...astea se dau pe ebay incepand de pe la 100$

alea made in england se dau pe la 200-300$...

deci tu ai "the real shit" gary moore style...ai grija ce faci cu ea :)

 

si on topic Maxon Real Overdrive/Distortion 881...dupa ce am ascultat cateva pedale tube od gen seymour duncan, rocktron, mesa v twin, vox cooltron, electro-harmonix, hk etc...pot spune ca maxon e in alta categorie...e o pedala exceptionala si ff versatila, care foloseste acel microcip (sau cum i spune) care se gaseste in ibanez tubescreamer din anii 80, alea de se dau acum si cu 600$. Maxon este adevaratul ibanez in zilele noastre si au niste pedale f bune. made in japan...cine stie cunoaste

 

si mai am si un crybaby gcb95

Link to comment
Share on other sites

Da barbarossa, se dau multe tepe pe ebay. Maxonul e o pedala extraordinara, eu mi-am dorit multa vreme un OD808 dar am descoperit Marshall Bluesbreaker 1 care imi da tot ce vreau in materie de OD si booster.

 

Din seria pe ce cant eu acasa, va prezint niste vechituri:

 

1. Marshall Bluesbreaker 1 (am 2 pedale de tipul asta, unul in rig-ul pe care il folosesc cu trupa si unul acasa, nou noutz, adica nefolosit, made prin 199x)

 

post-8-1206207954_thumb.jpgpost-8-1206207971_thumb.jpgpost-8-1206207986_thumb.jpg

 

2. Trace Elliot Dirtbox (2 bucati) + Trace Elliot Quad Chorus (pedale foarte rare, le-am gasit intamplator in depozitul unui magazin din Paris si omul facea curat prin vechituri. Toate au fost cumparate in cutii originale, cu toata documentatia si normal, nefolosite). MADE IN ENGLAND :)

 

post-8-1206208150_thumb.jpgpost-8-1206208167_thumb.jpgpost-8-1206208187_thumb.jpg

Edited by felix
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Boss MT 2

 

o folosesc mai mult pe post de drive, ea fiind culmea mai agresiva decat gustul meu.

 

insa are o mare hiba de design:

 

firele care fac alimentarea din placa in locasul bateriei au tentinta sa se plaseze intre pedala si switch. in timp aceste fire se taie. daca folositi asa ceva lipiti firele alea cu un tape subtire sau un adeziv puternic de margine.

Edited by apocalipsa
Link to comment
Share on other sites

Guest dau.bine

Boss SD1 , pe post de boost in fata

TC Electronic M-One XL ca reverb in bucla

Edited by dau.bine
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
aia nu e digitala? :)

 

Si e si procesor....ce-i drept are cateva pedale (si teoretic le face pe toate :) )

 

 

Sa ma laud si eu cu ce folosesc.

 

Un Rocktron Metal Planet, o pedala de distors facuta de Dan Panaitescu (foarte interesanta si versatila pedala), un wah Dunlop standard (am uitat cum ii spune) si cam atat, pe viitor urmeaza ceva delay-uri si alte chestii, inca meditez :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.