www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Unde Gasesc Spring Reverb?


kreator666
 Share

Recommended Posts

aa..ma refeream in romania :) :)

gasesti pe net ca sa stii ce ti-ar fi bun si comanzi porin careva magazin

ca si de ex mc.music . , ce se ocupa cu import insrt.muzicale si accesorii.

 

dar ce-ti trebuie numai arcurile cu "dozele" ce vine montat in bucla din statie , sau unul standalone ? asta vezi pe net care ce face.Te documentezi cateva zile , citesti , ce si cum ce face care-s problemele , calitate etc..firme, producatori , importatori etc.

Link to comment
Share on other sites

poti sa-ti faci destul de usor un reverb analog care, din cate stiu eu, suna foarte bine...eu vreau sa-mi fac unul anul viitor :)

 

schema este aici: http://www.generalguitargadgets.com/index....3&Itemid=26

 

spring reverb-ul accutronics 4DB2C1D de care ai nevoie il gasesti aici: http://www.tube-town.net/ttstore/product_i...nk-4DB2C1D.html

 

partea mai grea este sa comanzi spring reverb-ul de afara...din cate stiu eu acest model este folosit in statiile marshall, asa ca poate reusesti sa gasesti unul si pe aici...oricum daca facai comanda afara sa stii ca-s interesat si eu de unul!

Link to comment
Share on other sites

poti sa-ti faci destul de usor un reverb analog care, din cate stiu eu, suna foarte bine...eu vreau sa-mi fac unul anul viitor :)

 

schema este aici: http://www.generalguitargadgets.com/index....3&Itemid=26

 

spring reverb-ul accutronics 4DB2C1D de care ai nevoie il gasesti aici: http://www.tube-town.net/ttstore/product_i...nk-4DB2C1D.html

 

partea mai grea este sa comanzi spring reverb-ul de afara...din cate stiu eu acest model este folosit in statiile marshall, asa ca poate reusesti sa gasesti unul si pe aici...oricum daca facai comanda afara sa stii ca-s interesat si eu de unul!

 

E interesanta schema intr-adevar...faza e ca, adaugand si spring reverb-ul ala, o sa ai nevoie de un enclosure cat un head mic :)

Referitor la unde gasesti spring reverb, poate are Andrei Tone sau Dan Overdrive ceva. Ask them :)

Edited by DeatH
Link to comment
Share on other sites

@kreator666

Pai din cate am inteles la delay si la reverb nu prea conteaza daca ii digital sau analog..Corectati-ma daca ma insel

 

Hehe, pai s-ar putea sa te inseli, un pic :)

Precis vei gasi argumente pro si contra pentru efectele de timp digitale si anlogice, insa nu prea sint la fel, ca sunet. Acuma, "de gustibus" :)

Cineva te-a sfatuit la un Accutronics. Ideea nu e rea deloc. Sugestia mea e, orice ai face sa nu te bagi la vreun reverb ieftin (gen China).

Ma refer, bineinteles, la tank (cutia cu arcuri). E bina sa aiba minim 2 arcuri. In tara nu cred ca vei gasi, insa nu trebuie sa te temi sa-l iei din afara. Si eu am vrut sa-mi iau un Accutronics, din Germania, insa am fost indeajuns de "norocos" ca modelul pe care il doream (de impedante e vorba) sa nu fie disponibil decat in USA :). Aste e...

Link to comment
Share on other sites

Deci...unde gasesc spring reverb?

 

Ma intereseaza in principiu pt construirea unei pedali de reverb. smile.gif

 

Cum sa bagi frate un spring reverb intr-o pedala? Tu stii ce-i aia si cum functioneaza? Poate par duri forumistii uneori, dar Google chiar te ajuta sa nu te faci de ras.

Link to comment
Share on other sites

Am vazut tank-ul unui Fender Frontman si nu-i mai mare decat un Tonebone Classic, de ex. Si se pot gasi solutii, arcuri in zig-zag, miscare axiala, o cutie ceva mai mare eventual. Problema-i ca fiind un efect mecanic, o sa zdrangane cand apesi sa-l activezi sau daca va apucati de sarit pe scena, etc.

 

Dar daca tu crezi ca "nu prea conteaza" daca-i digital sau analog, ce-ti veni cu spring reverb-ul? Ia-ti un EH Holy/Holier/Holiest Grail si gata.

Link to comment
Share on other sites

HolyGrail e taticul lor. Nu cred ca ii trebuie lui Holy Grail la nivelul pe care vad ca il are. Doar a auzit si el de la baietii mai mari de la bloc de spring reverb. Vezi ca un spring reverb ca sa functioneze nu inseamna numai arcurile. Cauta pe net ca e explicat clar. De unde iei energia mecanica (cine o sa le miste) pt arcuri? Ehee nu-i asa usor. Si in nici un caz nu poate fi construit de un incepator si sa sune mai bine ca cea mai ieftina pedala digitala.

Link to comment
Share on other sites

In fine...oricum nu ma bagam io sa o construiesc..o construia un prieten electronist...pe mine ma pus sa-i caut un spring reverb...dar pana la urma si-a dat seama ca nu merita...dar daca tot am inceput threadu asta ziceti-mi si mie care e diferenta dintre reverb analogic si cel digital...stiu ca la celelalte modulatoare de sunet se simte diferenta mult de tot din cate am auzit...e valabil si pt reverb? :)

Link to comment
Share on other sites

HolyGrail e taticul lor. Nu cred ca ii trebuie lui Holy Grail la nivelul pe care vad ca il are. Doar a auzit si el de la baietii mai mari de la bloc de spring reverb. Vezi ca un spring reverb ca sa functioneze nu inseamna numai arcurile. Cauta pe net ca e explicat clar. De unde iei energia mecanica (cine o sa le miste) pt arcuri? Ehee nu-i asa usor. Si in nici un caz nu poate fi construit de un incepator si sa sune mai bine ca cea mai ieftina pedala digitala.

 

Hai bre, ce te bagi tu peste postul omului? Poate nu stie el electronica, dar vad ca a explicat mai sus care era treaba, asa ca nu mai insist. Decat sa te apuci sa-i judeci pe altii aiurea in tramvai, mai bine ii explicai frumos omului ce si cum, ca sa priceapa si el, daca tot e la "nivelul pe care vezi tu ca il are".

 

@kreator666: In primul rand un reverb analogic va suna mult mai cald si mai organic decat unul digital. Ideea e ca pedali analogice de reverb nu prea cunosc eu, nu se fac din simplul fapt ca ar ajunge la dimensiuni exagerate, devenind astfel impractice. De aceea, reverburile analogice sunt integrate in ampuri, ca sa ai unde sa pui reverb tank-ul :)

Link to comment
Share on other sites

Hai bre, ce te bagi tu peste postul omului? Poate nu stie el electronica, dar vad ca a explicat mai sus care era treaba, asa ca nu mai insist. Decat sa te apuci sa-i judeci pe altii aiurea in tramvai, mai bine ii explicai frumos omului ce si cum, ca sa priceapa si el, daca tot e la "nivelul pe care vezi tu ca il are".

 

@kreator666: In primul rand un reverb analogic va suna mult mai cald si mai organic decat unul digital. Ideea e ca pedali analogice de reverb nu prea cunosc eu, nu se fac din simplul fapt ca ar ajunge la dimensiuni exagerate, devenind astfel impractice. De aceea, reverburile analogice sunt integrate in ampuri, ca sa ai unde sa pui reverb tank-ul :)

 

eu ma gandeam sa pun tank-ul pe undeva pe sub sursa pedalboard-ului si sa-l leg cu un fir stereo de efect...cand o sa ma apuc sa fac pedalboard-ul :)...holy grail et co. suna foarte bine, dar este digital...si are un chip dedicat care daca se arde ai pus-o :)

Link to comment
Share on other sites

Hai bre, ce te bagi tu peste postul omului? ... mai bine ii explicai frumos omului ce si cum ...

 

Mea culpa.

Cand aveam 16 ani ca tine aveam rabdare sa-i explic, dar nu stiam. Acum e invers. Trist dar adevarat. Oricum, Google e sfant.

 

eu ma gandeam sa pun tank-ul pe undeva pe sub sursa pedalboard-ului si sa-l leg cu un fir stereo de efect...cand o sa ma apuc sa fac pedalboard-ul :)...holy grail et co. suna foarte bine, dar este digital...si are un chip dedicat care daca se arde ai pus-o :)

 

Daca prin absurd pui un spring reverb pe pedalier ce se intampla cu arcurile cand sari pe scena chiar langa el? Mai face reverbul asa cum trebuie? Dar cand luat de val apesi pe pedale nu chiar ca o felina?

Crezi ca atunci cand canti cu trupa, printre restul instrumentelor aude cineva ca reverbul tau e digital? Gandeste-te ca mai ai reverbul natural al salii. Multi merg pana acolo incat spun chiar sa nu folosesti reverb live. Dar pe o inregistrare dupa masterizare? Cine mai poate spune ceva despre reverbul tau? Restul cred ca sunt povesti comerciale.

Edited by Faust
Link to comment
Share on other sites

Daca prin absurd pui un spring reverb pe pedalier ce se intampla cu arcurile cand sari pe scena chiar langa el? Mai face reverbul asa cum trebuie? Dar cand luat de val apesi pe pedale nu chiar ca o felina?

Crezi ca atunci cand canti cu trupa, printre restul instrumentelor aude cineva ca reverbul tau e digital? Gandeste-te ca mai ai reverbul natural al salii. Multi merg pana acolo incat spun chiar sa nu folosesti reverb live. Dar pe o inregistrare dupa masterizare? Cine mai poate spune ceva despre reverbul tau? Restul cred ca sunt povesti comerciale.

 

ai dreptate...dar cum eu nu cant decat prin casa (si nici nu stiu daca voi ajunge vreodata pe scena :)) nu mi-am pus problema cu saritul (care tinand cont ca am cam 110 kg este chiar serioasa :)...)...

 

in legatura cu utilitatea reverb-ului sunt iarasi de acord cu tine (eu am postat aici doar ca sa-i raspund omului :)), respectiv nu foloseasc reverb decat foarte rar, in anumite pasaje mai ciudate al caror fan sunt (de combinatia big muff+small clone/small stone+electric mistress+(eventual) qtron+ibanez de-7(mod reverb) ce parere ai?)...iar ibanez de-7 mi se pare suficient de bun...

Link to comment
Share on other sites

@gigimarga...am inteles ca ai small clone...stiu ca e total offtopic dar vreau si io sa mi-l iau..si vroiam sa te intreb ce parere ai despre el..ca n-am apucat sa-l testez calumea la mcmusic :)

@faust (Crezi ca atunci cand canti cu trupa, printre restul instrumentelor aude cineva ca reverbul tau e digital?) cum isi da seama cineva de chestia asta?

Edited by kreator666
Link to comment
Share on other sites

@gigimarga: DE-7 este o pedala foarte buna, nu coloreaza si nu suge tonul. daca canti in casa nici nu te intereseaza ca e de plastic asa ca s-o canti cu placere. despre small clone ce sa mai zic, multi zic ca e cel mai bun chorus. big muff e excelent pe tuburi, dar pe un amp solid state mie nu-mi place.

@kreator666: tocmai asta spuneam ca nu poate sa-si dea seama. sunt multe scule digitale cu un reverb foarte foarte bun. cele mai mari probleme la efectele digitale sunt la overdrive/distors si compresor, in sensul ca suna steril.

Link to comment
Share on other sites

se cheama ptr cei ce nu stiu :

 

 

Hammond Reverb

 

 

cautati cu GOOGLE

 

Hammond Reverb , sau Hammond Hall efekt in germania

 

http://en.wikipedia.org/wiki/ si aici gasesti linkuri

converting Hammond reverb to guitar - Music Electronics Forum.........

 

erau pline catalogele germane cu asa ceva , precis mai sunt , doar mai toate sttiile combo au Hammond Reverb

 

http://cgi.ebay.com/Huge-36-Hammond-Reverb...3QQcmdZViewItem

 

http://www.axecentral.com/forums/gain-man/...verb-units.html

 

http://www.12fret.com/retail/polytone_ampl..._guitar_pg.html

 

http://www.harpamps.com/ampg/ampg7.html

 

 

si mai cauti documentatie

 

daca tu vrei sa construiesti nu prea conteaza impedanta caci adaptezi ce schema electronica vrei.

 

daca se cauta ptr o anume statie conteazxa impedanta.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

@kreator666: de small clone sunt foarte incantat...personal mi se pare ca este unul dintre cele doua chorus-uri no. 1 in lume, alaturi de boss ce-2 (am o clona facuta de mine...)...cred ca ar fi bine sa incerci sa-l mai probezi pe la muzica sau sa te duci pana la magazinul lui rares (midnight rider - vezi banner-ul!)...

@faust: multam de aprecieri...eu am o statie pe lampi doina care doar un canal de clean si care a fost genial modificata de andrei tone...imi place la nebunie cum suna big muff-ul pe ea...mai ales dupa ce-i bag si un eq dupa :)

Link to comment
Share on other sites

ideea e ca mi-am dat seama ca nu merita sa-mi fac o clona de reverb...in fine...offtopic acu: @gigimarga am inteles...dar mam gandit la alta chestie..am vazut la rares ca are de vanzare clone theory(360 ron)...si sincer parca ar merita mai mult...din punct de vedere al versatilitatii...crezi ca e o alegere mai buna? clone theory in loc de small clone?

Edited by kreator666
Link to comment
Share on other sites

cele mai mari probleme la efectele digitale sunt la overdrive/distors si compresor, in sensul ca suna steril.

 

trebuie sa specifici ca la cele ieftine facute la pacaleala .

 

in antichitate se foloseau circuite SAD1024 analog delay line de ex la Memoryman

 

acestea foloseau cred ca dou acircuite in serie , la o frecventa de esantionare mica ca sa aiba intarziere " mare" .

 

banda de frecvente foarte limitata ...aprox 6Khz si esantionarea aprox 12KHz ( daca nu 10KHz)

 

sunetul direct era normal iar cel cu delay limitat la max 6KHz .Ca si "ecou" era cam slabut dar ptr reverb este OK .

 

La reverb semnalul intarziat se filtreaza inaltele cu 10dB/Octava .Deci nici nu avem nevoie da banda de frecventa mai mare .

Asa ca reverb nu este chiar atat de pretentios , cu cat este mai " musamalizat" cu atat suna mai frumos.

 

daca vrem sa folosim ca si efect ecoul , sa cantam cu semnalul repetat , ar fi nevoie de o banda de aprox 10KHz cat mai curat .Acest lucru se poate reda cu o esantionare de 32KHz /16bit, frecventa de lucru a celor mai multe DSP-uri.

 

Acesasta frecv de esantionare insa nu este suficienta ptr a lucra cu frecvente mai mari de 10kHz , acestea apar in cazul distorsiunilor ( armonicele ) .

 

Daca avem esantionarea de 96 KHz /32 bit nu mai avem nici o problema cu semnalul de pana la 15KHz si majoritatea distorsiunilor de intermodulatie sunt afara din banda audio.( bnineinteles sunt filtrate frecventele ce sunt afara din banda utila ca sa nu mai produca intermodulatii in alte etaje ce urmeaza dupa efect)

 

la 96KHz/32bit suna cum vrea programatorul care a creat programul de efecte al DSP-ului.

 

Nu faci nici o diferenta intre analogic sau cel simulat ( conditia eset sa fie bine facut programul de simulare)

 

 

la fel si efectele ambientale suna perfect , numai programatorul poate sa strice calitatea procesorului .

 

dar baieti au specialsti .Singura problema ar fi care firma producatoare de microprocesor DSP foloseste sistemul mai bun .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

ideea e ca mi-am dat seama ca nu merita sa-mi fac o clona de reverb...in fine...offtopic acu: @gigimarga am inteles...dar mam gandit la alta chestie..am vazut la rares ca are de vanzare clone theory(360 ron)...si sincer parca ar merita mai mult...din punct de vedere al versatilitatii...crezi ca e o alegere mai buna? clone theory in loc de small clone?

 

cred ca da...din pacate nu am gasit deloc sample-uri cu clone theory...n-am nici o idee cum suna...dar ca versatilitate clone theory este evident net superioara...incearca-le pe amandoua si vezi ce-ti place cel mai mult...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

in antichitate se foloseau circuite SAD1024 analog delay line de ex la Memoryman

 

...vai, ce vremuri.. :)

..da, ai putea construi (cu schema de rigoare) un reverb/delay folosind faimosul circuit 1024, sau 512 (din Electric Mistress, cred), si scapi de toate neajunsurile unui reverb pe arcuri --driver, zgomote, dimensiuni, elementele (extra) active pentru incorporarea "buclei" de reverb, etc. Alta optiune ar fi batrinul circuit Japonez din seria MN (3001-3007), -vezi pedalele Boss- folosit in faimosul delay analog DM2 (?), care insa nu "scotea" decit 300ms, fata de 500/1000 la Electro Harmonix...(mai mult decit necesar pt. reverb, evident).

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.