www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Duel nr 8 - Votare si comentarii


Cosu
 Share

Duel 8 - Votare  

49 members have voted

  1. 1. Votati interpretarea preferata

    • Baumwolle
      0
    • Felixanu
      15
    • jacksonman
      19
    • Malmsteen
      9
    • Moisoiu
      7


Recommended Posts

Concurentii din aceasta saptamana sunt :

 

Baumwolle

Felixanu

jacksonman

Malmsteen

Moisoiu

 

Felicitari!

 

Special Guest: cearny (la el nu se aplica votarea pentru ca este admin)

 

Rugaminte: In masura timpului disponibil si a dorintei va rog sa lasati un mesaj in care sa justificati in 2 cuvinte votul. Nu e obligatoriu insa e util concurentilor. Multumesc

baumwolle_duel_8.mp3

felixanu__duel_8.mp3

jacksonman_duel_8.mp3

Malmsteen_duel_8.mp3

Moisoiu_duel8.mp3

cearny_duel_8.mp3

Edited by felix
Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Malmsteen, este foarte indraznet.Ai un control excelent si o precizie de invidiat, dar parca este cam lipsita de suflet si devine la un moment dat plictisitoare, numai shred, shred, shred...Oricum, este un inceput promitator!

 

Jacksonman,asta da.Imi place si chiar foarte mult.Ai pastrat tema originala a melodiei, modificata putin...suna foarte misto.E bine ca ai alternat armonios pasajele de shred cu power-chords.Felicitari!

 

Felixanu', mi-a placut ca nu te-ai axat numai pe shred, ai avut pasaje "bluzice" B) ...Frumoase urcarile si coborile in gama, intra bine in melodie.Bravo!

 

Moisoiu, mama, ce-i aparut in ultimele minute :( .Sincer vorbind, inceputul mi s-a parut foarte "comun", insa in momentul in care ai schimbat efectul, m-a surprins intr-un mod tare placut.Partea aia face toti banii.Pacat ca nu ai continuat in aceeasi maniera.Well done!

 

Special guest star, Cearny, ce pot spune...Cam aceleasi observatii pe care le-am facut si mai sus.Hei...dar tu n-ai voie la duel...:)

 

Date fiind cele spuse, ii acord lui Malmsteen votul meu, pentru incurajare si o abordare indrazneata.No hard feelings... :)

 

Felicitari tuturor! :)

Edited by Baumwolle
Link to comment
Share on other sites

intai de toate: scuze pentru chitara data asa tare.am tras piesa la f. putin timp inainte de inchiderea postarii si nu am reusit sa egalez ca lumea chitara.

clasamentul,dupa mine,fara mine: 1-jacksonman,2-malmsteen,3-felixanu,4-cearny,5-bumbac

loool.il uitasem pe felixanu!! :)

Edited by Moisoiu
Link to comment
Share on other sites

Here's my first comentariu...ofticati-va pe mine toti cei care...

So, Baumwolle, apreciez perseverenta cu care postezi, pentru inceput nu e rau, keep goin'

Jacksonman, intri bine in piesa dar ai multe scapari, mie imi suna a control instabil al instrumentului (hai ca ma iau la scandal cu dmc...), dar nu suna rau, poate un efect mai bine ales m-ar fi convins sa te votez...

Malmsteen, intr-adevar, poti preda lectii de control si tehnica insa, mie mi se pare ca te-ai cam grabit cu postarea, poate era mai bine sa mai exersezi shredu' before...

Moisoiu, hm...omul nemultumit de rezultatul voturilor la duelurile 5 si 7, hm... ce sa zic, n-ar fi asa de rau ce ai facut tu acolo cu diferenta ca poate ar fi trebuit sa variezi mai mult...

Felixanu', (stiu la ce va ganditi deja, gata, cu asta voteaza, ii intoarce votul...), da domnilor, are cel mai bun sound dintre toti, are pasaje de shred combinate cu melodicitate, a incercat sa arate cat mai mult, stiu, nu e extrem de bine ce a facut dar, in opinia mea, are cea mai completa improvizatie dpdv tehnic si melodic...

P.S. N-aveti decat sa ma injurati, sunt obisnuit de la duelurile 5 si 7, asta e, nu va pot demonstra ca sunt corect atata timp cat voi m-ati condamnat deja... Numai bine tuturor.

Link to comment
Share on other sites

frumoasa surpriza moisoiu. totusi, votul meu se duce la jacksonman, si asta nu pentru executiile tehnice care mai lasa pe alocuri de dorit.

Link to comment
Share on other sites

Frumos backing tracku. Sper sa ca si la editiile viitoare, sa bagati tot dastea, ca ne-am saturat de blues B) (cel putin eu).

La editia asta, am votat cu Mr. Moisoiu. Chiar daca s-a auzit ca drq, mie mi-a placut. Mi s-a parut destul de variat soloul, si nu monoton.

Mr. Cearny ne-a aratat ca el stie sa cante cu floyd rose pe chitara ;).

Malmsteen are viteza, are pasaje foarte rapide. Dar si la el mi s-a parut ca a fost cam monoton soloul :|.

Jackson Man: eu nu am auzit nimic in melodia ta, decat backing track-ul, si pe anumite bucati niste benduri :(

Baumwolle: E bine ca participi la fiecare duel, ca ai multe de invatat. Dar ai grija, ca ramai in urma. Incearca sa ai minte ce vrei sa faci, si astfel te vei incadra. Cel putin asa fac eu, uneori am tot soloul in minte :).

Felixanu a cantat frumos. Chitara trebuia prelucrata un pic, pentru ca mi s-a parut ca avea cam multe inalte :).

 

Felicitari tuturor participantilor. Cred ca o sa particip si eu la Duelul nr 9, pentru ca e prea tare backing trackul ales :)

Link to comment
Share on other sites

Daca tot se cere, o sa comentez si eu piesele. Iata clasamentul meu, in ordine inversa:

 

Baumwolle - felicitari, reusesti sa ramai in ton cu melodia ceea ce inseamna ca ai ureche si simt muzical, dar mai multa atentie la ritm.

Cearny - s-a pierdut printre note... probabil ca s-a jucat.

Malmsteen - viteza si picking rapid, dar cam pe langa cu gama si modul back-track-ului. Pasajele de minor melodic nu s-au potrivit deloc in peisaj.

 

Daca pe cei dinainte a fost usor sa-i departajez, urmatorii doi mi s-au parut la egalitate.

Moisoiu - bine lucrat dar melodia e cam trista :)

Jacksonman - un sound heavy bine integrat cu negativul, bine inceput, dar solo-urile mi-au dat la fel o stare de pesimism.

 

Votul meu a plecat la:

Felixanu - cateva scapari, dar mi-a placut cum a reusit sa imblanzeasca piesa fara a cadea spre dramatism asa ca-l iert...

Edited by Gix
Link to comment
Share on other sites

multumesc din suflet celor care m-au votat,si celor care au avut cate o vb buna de spus ptr mine.means the world to me.hih,da mai tare,nu tre sa auzi soloistica peste backtrack ca isi pierde din farmec tot,un om,nu e nici un scandal,gusturile nu se discuta.cheers to everyone.

Link to comment
Share on other sites

:)) poi si cosu ce vrei? sa ma cert cu el,ca nu ii place ce am facut eu?daia am zis,e dreptu lui sa ii placa ce vrea.and by the way,si noi parem la fel de infecti ptr ei,pe cat ne par noua manelistii si dancerii.fiecare are dreptu sa asculte ce vrea,daia gusturile nu se discuta.
Link to comment
Share on other sites

Jacksonman, nu am nimic cu nimeni, cu atat mai putin cu tine, n-am zis ca e rau ce ai facut tu acolo, am procedat doar la a vota si la a argumenta pe scurt ce si cum.

Succes in continuare tuturor!

Link to comment
Share on other sites

backtrack de motorhead .... hmmmm.... in concluzie, "pesele " le vad ashe:

 

jacksonman - suna intr-adevar a motorhead B) you got the vote ! (where's Lemmy?)

malmsteen - bine, da' suna a altceva, a ceva cunoscut :) ... cum dreaq il cheama pe grasu' ala ? ;)

Felixanu' - locu' 3 (solistica ta mi-a sunat mai mult a Maiden - poate-s io diliu :) )

Moisoiu - incepe sa sune din ce in ce mai bine

Bumbacu - I'm speechless :(

 

Cearny, hai norok :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Malex, apreciex ca esti finutz si ca nu vrei sa-mi spui in fata "Man, you suck!", dar as dori totusi parerea ta sincera, pentru ca numai asa pot deveni mai bun.

Link to comment
Share on other sites

eh, oameni buni, ce sa zic? in primul rand le multumesc celor care m-au votat si celorlalti care au avut cuvinte frumoase despre "munca" mea.

Lasand modestia deoparte (o sa pastrez intact fair-play-ul, sper!), clasamentul il vad asa:

1. felixanu' - sa-mi fie iertat, dar de data asta cred ca am facut cea mai ingrijita piesa (stiu ca nu e cea mai ingenioasa), si ca sound si ca elemente cheie ale trackului. Indiferent de rezultat, eu o sa fiu multumit.

2. malmsteen - ar trebui sa ai permis de port-arma! (pentru "mitraliera-solo", zau!). daca ai fi fost mai constiincios si mai cu rabdare, rupeai pisica-n bucati! ai votul meu pentru ce ai fi putut sa faci.

3. moisoiu - nu e rau deloc, poate ai avut sound chiar mai bun ca al meu, deh, poate ai pus mana pe ceva scule ca lumea.

4. jacksonman - ok, o sa castigi de data asta. dar ai fi putut sa nu pui distorsul pe toata piesa ci doar pe solo (clipping all the way, cine stie cunoaste!). cum i l-ai "furat" pe dmc lui moisoiu? :)

5. baumwolle - nu pot sa te critic, man! daca ai deja electrica, trebe sa iasa fum din ea, sa canti si sa participi la orice chestie, nu te descuraja! o sa-ti dai drumu la deshte, dar mai intai da-ti drumu' la ureche... spor!

 

p.s.: stiu ca moisoiu are prietena-user full-righted... oare poate sa ma voteze logodnica mea? :)

Link to comment
Share on other sites

hehe,sunt obisnuit cu tine felixanule,nu mai zic nimic.important e ca nu am pus pe nimeni sa ma voteze,si ai si vazut ce s-a scris.in fine,ma amuzi doar prin faptu ca intotdeauna te pui primu,oricat de prost/bine ai canta tot primu esti,asta spune multe despre modul tau de apreciere.in fine cine stie poate iti apar peste noapte muuulte voturi si castigi,s-a mai intamplat.

Link to comment
Share on other sites

hehe,sunt obisnuit cu tine felixanule,nu mai zic nimic.important e ca nu am pus pe nimeni sa ma voteze,si ai si vazut ce s-a scris.in fine,ma amuzi doar prin faptu ca intotdeauna te pui primu,oricat de prost/bine ai canta tot primu esti,asta spune multe despre modul tau de apreciere.in fine cine stie poate iti apar peste noapte muuulte voturi si castigi,s-a mai intamplat.

 

ce sa-i faci, tot tu te ataci, man. in ce priceste acuzatia ta, scriptele vorbeste (uita-te atent la posturile de vot de la celelalte dueluri ca sa vezi ca nu ai deloc dreptate), eu nu trebuie sa mai adaug nimik. de votat o sa fiu votat de toti (sper) cei care vor fi "miscati" de improvizatia mea, atat. :)

Link to comment
Share on other sites

Let's see

 

Felixanu: Nu e rau, improvizatia iese insa pe alocuri din gama si nu e extrem de "curata"

Baumwolle: Subscriu la ce s-a mai zis: Keep it up! Pina la urma iese ceva :)

Jacksonman: Cel mai aproape de spiritul piesei, mi-a placut si sound-ul, are si energie acolo unde trebuie.

Malmsteen: A doua jumatate mi se pare excelenta. Shredurile de final sint f reusite si dau super in piesa. Cele din prima parte insa nu au absolut nici o legatura cu piesa. Nu ma pricep f bine la teorie dar am senzatia ca abia spre final ai gasit gama corecta.

Moisoiu: Surpriza etapei! Fara sa se sparga in figuri (a se citi isi cunoaste limitele :) ) A realizat ceva de mult bun gust.

Cearny: Cred ca a tras la misto bucata asta. Nu prea are nici o legatura cu piesa.

 

Concluzia: Jacksonman. A surprins cel mai bine energia si brutalitatea piesei.

Link to comment
Share on other sites

@gix: multam fain pentru apreciere. o vorba buna de la cineva care stie bine ce zice conteaza mai mult decat castigarea duelului. banuiesc ca iertarea de care zici vine "la pachet" cu lectia de fair-play, nu? multam si pentru asta!

@jacksonman: daca votarea o sa aiba drept componenta principala "reglarea de conturi", atunci nici nu imi fac iluzii... si, sincer, cu tot jargonul de tip "Y!m" pe care l-ai putea invoca, nu ti-ar strica niste lectii suplimentare de gramatica ("fii" diplomat!).

Link to comment
Share on other sites

tare mult as vrea sa inteleg aceste rabufneli ale tale,e jargonu de yahoo,dar ce sa ii faci,daca nu ai de ce sa te iei de careva bagi fazele astea,bine cunoscute.well,eu iti doresc numai bine,sa fii fericit,si tot ce imi doresti tu mie,sa se intample,insa tie.hai norocel.

Edited by jacksonman
Link to comment
Share on other sites

cred ca vroiati sa spuneti argou :)

felixanule,nu am pus mana pe niste scule mai bune.tot cu un zoom 505 am inregistrat.chitara e diferita,ce-i drept.am imprumutat un bc rich de la un prieten pt. ca nu am bani de corzi :) dar sincer sa-ti spun,imi place mult mai mult sound-ul chitarei mele yamaha.poate si pt. ca acest bc rich are o singura doza...care-i single.iar la capitolul mixare,am mai spus:sunt varza...si folosesc si un program nasol: cool edit.

Edited by Moisoiu
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.