www.rgc.ro Web analytics

Jump to content
Cosu

Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor

Recommended Posts

Just now, FiveseveN said:

Dacă chitara altora (adică muzica pe care o asculți, în general) îți place cum sună prin ele înseamnă că are șanse și chitara ta să-ți placă.
Alea au cumva și un subwoofer care nu apare în poză? Că altfel îți lipsește o octavă din spectru, dacă nu două.

Pentru ascultat muzica sint multumit de cum se aude prin ele.  Subwoofer separat n-au ,  dar producatorul le prezinta ca au 'basXport technology' care ar tine loc de subwoofer  - habar n-am daca e chiar asa sau e doar marketing .

Difuzoarele sint de aprox 7.5cm. 

Ma gindeam ca ar fi sa iau un amp mai simplut (fara modelare)  si la un moment dat ma apuca setea de incercat multe efecte/tonuri ,    va fi o varianta sa iau o interfata audio din aceea de genul cablu cu jack la un capat si usb la celalalt .  Asa as putea incerca si cu amp software la un moment dat,  cu conditia sa nu fiu nevoit sa cheltuiesc pe boxe/monitoare de studio. 

Capacitatea difuzoarelor de a reproduce bas ține de volumul de aer pe care-l poate antrena, care e proporțional cu pătratul diametrului (suprafața) și deviația maximă (cât se poate mișca axial). Ai formula/calculator aici dacă vrei: http://www.baudline.com/erik/bass/xmaxer.html Restul e bullshit ("marketing"): nici un fel de șiretlicuri acustice sau electronice nu poate face un piston să miște mai mult volum, poți cel mult să-l cuplezi mai eficient cu aerul din jur (nu e cazul la tine, ar trebui să arate măcar așa). Este valabil pentru orice boxă și e același motiv pentru care un combo "mic și ușor" nu poate suna niciodată ca stack-urile care au definit sunetul chitarei electrice în ultimii 50 de ani. Vrei să sune "bine", tre' să cari, such is life.

Ma gindeam ca ar fi sa iau un amp mai simplut (fara modelare)  si la un moment dat

De ce? Care e diferența de preț dintre un amp fără DSP și unul cu și care e diferența de utilitate (e incomparabilă)? Cum ziceam, "să ai la dispoziție mai multe unelte nu poate fi dăunător".

Hai să-ți amintesc care e relația tipică a începătorului cu echipamentul chitaristic:

1. Bagă chitara în PC, probabil fără o interfață minim adecvată, o ascultă prin boxe "multimedia" de doi lei, trage concluzia că nu sună bine pentru că e digital.
  2. Cumpără un combo minuscul "pentru începători", poate și o pedală "de distors" pe care o dă la maxim, trage concluzia că nu sună bine pentru că e pe tranzistori.
  3. Cumpără un combo sau stack pe lămpi cu difuzoare decente, pentru că în afară de Champ nu prea găsești proaste, și spune satisfăcut: da, frate, ăsta e sunetul adevărat de chitară!
  • Like 2

4 hours ago, FiveseveN said:

Capacitatea difuzoarelor de a reproduce bas ține de volumul de aer pe care-l poate antrena, care e proporțional cu pătratul diametrului (suprafața) și deviația maximă (cât se poate mișca axial). Ai formula/calculator aici dacă vrei: http://www.baudline.com/erik/bass/xmaxer.html Restul e bullshit ("marketing"): nici un fel de șiretlicuri acustice sau electronice nu poate face un piston să miște mai mult volum, poți cel mult să-l cuplezi mai eficient cu aerul din jur (nu e cazul la tine, ar trebui să arate măcar așa). Este valabil pentru orice boxă și e același motiv pentru care un combo "mic și ușor" nu poate suna niciodată ca stack-urile care au definit sunetul chitarei electrice în ultimii 50 de ani. Vrei să sune "bine", tre' să cari, such is life.

De ce? Care e diferența de preț dintre un amp fără DSP și unul cu și care e diferența de utilitate (e incomparabilă)? Cum ziceam, "să ai la dispoziție mai multe unelte nu poate fi dăunător".

Hai să-ți amintesc care e relația tipică a începătorului cu echipamentul chitaristic:

1. Bagă chitara în PC, probabil fără o interfață minim adecvată, o ascultă prin boxe "multimedia" de doi lei, trage concluzia că nu sună bine pentru că e digital.
  2. Cumpără un combo minuscul "pentru începători", poate și o pedală "de distors" pe care o dă la maxim, trage concluzia că nu sună bine pentru că e pe tranzistori.
  3. Cumpără un combo sau stack pe lămpi cu difuzoare decente, pentru că în afară de Champ nu prea găsești proaste, și spune satisfăcut: da, frate, ăsta e sunetul adevărat de chitară!

Poate ca nu-s chiar asa de tipic, ca nu m-as grabi sa dau vina de tranzistori, pe digital sau pe chitara.   Din cite ma cunosc prevad doar 2 scenarii :  

Scenariul 1:

1.  Amp compact pe baterii (de ex. Blackstar Fly  pe care il laudau mai multi) cu citeva variante de tonuri ,   eventual controbail de pe telefon din aplicatie dar nu neaparat. 

2.  Trag de el cit pot. 

3.  Cind ajung in punctul in care vreau neaparat altceva ,  in principiu ar fi o trecere  la un amp cu DSP modelling ca sa aiba varietate mare de tonuri si efectele si nebunii.

(aici ar fi putut interveni alternative ca software sau procesor multiefect  ,   dar fara boxe mai serioase inteleg ca exista sanse mari sa se auda dezamagitor)  

4.  Iau alt amp daca se strica cel de al punctul 3. 

Scenariul 2:

1. Direct amp cu DSP modelling cu multe functii  (adica cel de la scenariul 1 punctul 3 )

2. Iau alt amp daca se strica cel de la punctul 1.

Deci la mine e cu algoritm  (defect profesional...).    Pe total scenariul 1 costa mai mult ,   dar ramiine util primul amp  iar un avantaj este ca alegerea celui de-al doilea ar fi facuta in mai buna cunostinta de cauza decit acum.  

Ramine sa studiez piata cautind modelling amp (atit mici , cit si ceva mai mari dar nu foarte) .

2
7 minutes ago, Negro said:

Scenariul 1:

Scenariul 2:

Da cu banul. Cand moneda e in aer o sa afli cu adevarat ce vrei :))

Poate nu am inteles bine din ce-ai zis pana acum, dar vrei amplificare la nivelul la care vei canta in sala cu alti instrumentisti? Daca nu... varianta 3: Un Boss GT-1  - https://www.boss.info/us/products/gt-1 - are iesire de casti / monitoare, e compact, are USB...

...iar daca vreodata vrei sa canti cu alta lume poti sa-ti iei doar cabinet :D (cred...)

1 hour ago, jollyca said:

daca vreodata vrei sa canti cu alta lume poti sa-ti iei doar cabinet :D (cred...)

Categoric nu. Procesoarele nu au ieșire de putere (pentru cab). Cele care au se cheamă modelling amps :D.
A se consulta: 

1 hour ago, Negro said:

Vreau amplificare pentru camera de apartament . [...]

Ok, in cazul tau chiar as merge pe amp mai mare, gen Blackstar ID.Core (a sugerat cineva mai sus) si as uita de astea mici (gen Fly 3). Referitor la DSP,  mai e o chestie: amplificatoarele astea ieftine de care vorbim noi au mai multe presets, e adevarat, dar eu nu le-am spune "modelling amps". Alea sunt cu totul alta liga si costa mult mai mult.

Eu am si un Fender G-Dec Junior (discontinued https://www.guitarcenter.com/Fender/G-DEC-Junior.gc ) dar il folosesc destul de rar - preseturile sunt oarecum ok, dar din pacate nu poti sa iesi din ele. Cu alte cuvinte nu poti sa ai un canal de overdrive si atat, trebuie neaparat sa fie "Blackface" sau "Hotrod" sau alt preset. Da, sunt misto sa te joci cu ele, dar devin enervante. In plus de asta consider ca o parte importanta a educatiei muzicale este sa si investi sa-ti modelezi sunetul, sa vezi ce efect are sa schimbi mediile, sa tai din bas etc. Singurul amp pe care mi-a sarit in ochi sa aiba si control din asta este Fender Champion

2
8 minutes ago, FiveseveN said:

Categoric nu. Procesoarele nu au ieșire de putere (pentru cab). Cele care au se cheamă modelling amps :D.
A se consulta:

Am consultat partial, e chiar informativ.

De asemenea, am incercat sa vad ce-ai scris mai pe larg - dead link :(. Vreo sansa sa ai altul?

12 minutes ago, FiveseveN said:

Mă, tu ai stricat forumul :lol:. Butonul Quote nu merge, link-urile interne nu-ți merg, o să te bată @Cosu. Încearcă așa: https://forums.rgc.ro/topic/53623-amplificatoare-pentru-începãtori/

Cum sa nu mearga ^^ :D

Linkul pe care voiam sa-l citesc e  http://www.xonedesign.ro/ip/2010/03/the-case-against-small-combos/ - 404

Aha, m-am speriat degeaba. La postul ăsta merge și quote chiar, celelalte două aparent sunt formatate greșit. 
Între timp a expirat domeniul ăla dar n-ai pierdut mare lucru, în mare explicam ce-am zis și mai sus despre dimensiunea difuzoarelor.

Posted (edited)

Blackstar Fly 3 BT e grozav, dar grozav pentru când vrei să cânți în bucătărie la două noaptea și grozav pentru că poți băga backing tracks sau tobe sau orice prin bluetooth de pe laptop sau telefon (sau na orice stream audio, inclusiv clipuri învățăcioase de pe youtube) și TOTODATĂ poți avea și pe Aux In un procesor pentru a beneficia de efecte sound și mna tot ce nu are la bord blackstar. Eu bag un Amplifire în el, ceea ce e overkill și crimă împotriva umanității, dar asta este :)

Cum zice 57, incinta și diful sunt importante pentru o redare completă și mișto.  Fly n-o să sune niciodată mai mare decât o cutiuță din plastic cu dif de 3" gândită ok. Dar poți asculta muzică cu el la cort, când speli vase, nu e doar amplificatoruț de chitară. Cleanu e bun, OD ... merge, e și el pe acolo :) Însă chiar și el poate fi dat deranjant de tare pentru apartament, seara, în funcție de menajerie (te bate nevasta, sar copii din pat). Și bateria ține de uiți - eu l-am folosit... dunno, destule ore pentru playback bluetooth de muzică și de track-uri împreună cu chitara și sunt la primul set de 6 duracellz :D

Dar nu e nici cabinet de chitară și nici nu are dif de 8,10,12 țoli, deci nu o să simți în stomac sunetul :)

Katana 50/100 orice Mark vrei tu e mai flexibil oarecum fiindcă ai tone de efecte și mai multe canale (faine, zic mulți și nu-i contrazic) dar nu-l iei pe balcon și în general o să-l ții foarte jos ca țignal dacă nu vrei probleme. Mie Katana Head mi s-a părut de departe cea mai bună variantă, dar tot nu merge pe baterii, nu e mic, nu e cel mai ușor, dar are de toate pe el și îl poți băga oricând într-un 4x12.

Deci dacă e vorba de soluție ultraportabilă, trebuie să vezi de ceva HiFi oarecum care să se audă fain și la volum mic (near field) și să îl poți da destul de tare. Din punctul ăsta de vedere, all in all, VOX Adio Air GT mi se pare cel mai bun (THR-like) ca sunet/incintă și ca soft pe care ti-l pune moca în brațe de repetat la PC. Are și Bluetooth are și ceva efecte, modele, te poate ține ocupat mult și bine. Merge pe baterii, dar mă îndoiesc că vrei să tot schimbi 8-10 acumulatori.

Ca s-o iau altfel, pentru amorul propriu, până acum, m-am distrat cel mai bine acasă cu (exact în ordinea asta):

- Mooer GE200 în căști (se aude formidabil în căști), în bucla de efecte a unui amp pe lampi (pentru reverb delay etc, control de volum și looper / aux in totodată). N-o fi cel mai tare proc dar tot ce are pe el e util și distractiv pentru acasă și lumea îl folosește și la cântări cu poweramp separat (mooer baby bomb, ehx magnum etc.) în cabinete de chitară sau direct în mixer/monitoare active cu amplificator de putere propriu.

Nu zic, Amplifire cam face pipi pe Mooer la capitolul modelare/feel și sunet/posibilități dar ca pachet pentru Mucea de zdrăngănit acasă nu e un format mai util și nici nu are în el looper, tobe sau o interfață care să nu necesite PC, bașca editorul și setările nu sunt tocmai pentru începători și prietenoase. De aia, important e ce aduce fiecare aparat pentru situația ta, nu care e mai potent la sunet sau feel.

- Blackstar Fly singur sau cu Amplifire în Aux in

- Boss Katana 50 lângă calc - ca să frec tonuri și parametri și parameciuri + dat tare ca să aud vesela dansând două camere mai încolo (no joke) și Katana Head, care nu îți dă vânt în stomac că are dif de 6" dar se aude super mega ok pentru acasă.

Cred că într-un fel încerc să-ti zic că un multiefect cu metronom și drum machine folosit în căști sau boxe / monitoare active ar putea fi foarte fun dacă vrei departe de calc și chiar dacă nu ține loc de amp mare, că muzica nu știe prin ce e scoasă spre ureche. Dacă are și interfață audio USB (decentuță) e super win. Și ai pe el comutatoare, calci butonu de distors, alea-alea :P

Edited by apocapsile

Salutare,

Pina la urma nu am mai luat amp ci procesor multiefecte (Mooer ge150)  iar  in ceea ce priveste chitara am mers pe Ibanez rg421 .

Chitara mi-a  venit cu niste corzi cam patate ,  pare un soi de rugina.    Am incercat eu sa le sterg dar La si Re tot au ramas murdare.

Exista ceva metode/secrete pentru a le curata   ,  sau sa le folosesc asa ,   sau mai bine le schimb ?

Posted (edited)
13 hours ago, Negro said:

Pina la urma nu am mai luat amp ci procesor multiefecte (Mooer ge150)  iar  in ceea ce priveste chitara am mers pe Ibanez rg421 .

Super, sa le canti sanatos! Am vazut ca Mooer-ul are looper built-in, ceea ce e foarte misto. Cu un modelling amp + pedala looper erai un pic limitat.

13 hours ago, Negro said:

Chitara mi-a  venit cu niste corzi cam patate ,  pare un soi de rugina.    Am incercat eu sa le sterg dar La si Re tot au ramas murdare.

Schimba corzile. Nu stii cat au stat prin cutie si in ce conditii.

Chitara cu e "out of the box"? E intonata ok, bazaie pe undeva?

Edited by jollyca