www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest ultrablu3
Poti incerca si la magazinul Muzica, insa sunt slabe sansele sa gasesti. Cel mai bine vorbesti cu un lutier sa-ti faca unul.

 

tks, eu stau in suceava, ma indoiesc sa fie vreunul pe aici

Link to comment
Share on other sites

as vrea sa stiu daca pot trece la electrica (pana acum am invatat pe clasica si western). cineva mi-a spus ca e mai bine sa invat intai pe de-astea si abia apoi sa-mi lungesc gatul la o electrica, insa eu NU mai am rabdare.

 

pot invata direct pe electrica?

 

 

 

-> sunt incepatoare, am inceput chitara cam din mai 2005 si invat... de la unu`, de la altu`, de pe forum, si tot asa :)

 

edit: am uitat, imi doresc foarte foarte foaaarte FOARTE mult, dar asta deja se cam stie

Edited by Koma
Link to comment
Share on other sites

Guest spyked88

În principiu n-ar avea de ce sã fie rãu (pânã la urmã, dacã te simți mai bine cântând pe electricã n-are rost sã te chinui cu acustica), numai sã ai scule bunicele (chitarã, amplificator, eventual un procesor) - nu extraordinare, dar decente - pentru repetat, altfel nu faci mare lucru.

Link to comment
Share on other sites

deci eu inca mai invat. dar nu vreau sa continui invatatul pe clasica, ci pe electrica. e posibil asa ceva? :):) sculele, la inceput nu cred ca vor fi cine stie ce...

Link to comment
Share on other sites

Din experienta proprie iti spun ca nu poti studia chitara clasica cu o chitara electrica. Oricum, e simplu: te decizi exact care sunt chestiile pe care le poti face pe electrica si pe care nu le poti face deloc pe acustica, iar daca lista rezultata justifica trecerea la electrica (cu tot pachetul de nebunii in timp - amp, efecte, blabla), atunci da-i bataie.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Eu spun altfel... Mananca acustica(western-ul) pe paine si abia dupa aia treci la electrica. Si nici atunci, nu lasa acustica din mana. :)

Link to comment
Share on other sites

Salut. Am o problema, mai mult curiozitate in legatura cu capodastrul.

 

Se poate modula in jos cu ajutorul lui? De exemplu am o melodie in A/LA si as vrea sa o transpun in G/Sol. E posibil? Daca da, poate sa-mi explice cineva?

Link to comment
Share on other sites

Nu. Poti sa acordezi mai jos si cu calapodul sa aduci la normal acordajul

 

Cred ca asta-i cea mai buna solutie si cea mai simpla. M-am mai gandit la chestia asta intr-o zi si nu mi-a venit in minte deloc ca as putea umbla la acordaj... :)

 

Pui capodastru la tasta a 10-a si canti in LA. Nu e prea practic dar vei avea un sound interesant, de mandolina.

 

Vrei sa zici pun capodastrul pe tasta a 10-a si sa cant din FA, nu? Scuza-ma daca gresesc dar nu mi-se pare corect ce ai spus... am nevoie ca din LA -fara capodastru- sa ajung in SOL -cu capodastru-

 

Cantecul e in tonalitatea LA, din moment ce e pus capo-ul pe 10 inseamna ca am urcat (aici vorbesc doar de tonalitate nu si de inaltimea corzilor care sunt urcate cu o nona, de asta banuiesc ca se aude ca "mandolina") cu un ton mai sus gama initiala, deci practic am ajuns in SI daca e sa cant cu acordurile din LA, ca sa ajung in SOL cu capodastrul pe tasta 10 cum ai spus e nevoie sa cant cu acordurile din FA... :)

 

Mai simplificat ar veni: cu cat cobor cate o tasta de pe octava cu atat ridic mai mult tonalitatea cu un semiton. E ca si cand as pune capo-ul incepand de la cheite, doar ca pe langa ca ridic inaltimea fiecarei note cu valoarea pe care o pun cu capodastrul mai adaug o octava.

 

Atunci ca sa cant ce vreau in tonaliatea SOL cu acordurile din LA ar trebui sa pun capodastrul nu pe 10 ci pe tasta 14, nu?

 

Multumesc frumos amandurora si scuzati-ma daca nu am fost prea coerent dar e trecut de 2 noaptea

Link to comment
Share on other sites

Auch, my head hurts :)

 

Dragule, vreau sa vad daca inteleg corect. Tu vrei sa canti din o piesa pe care o stii doar din LA pe chitara. Dar vrei sa o canti din tonalitatea SOL. SOL este mai jos cu un ton (doua taste) decat LA, deci o optiune ar fi sa acordezi chitara cu un ton mai jos. Daca nu vrei sa o dezacordezi si vrei totusi sa o canti cu acordurile din pozitia LA, atunci trebuie sa cobori un ton de la octava, adica de la pozitia a 12-a, deci capo pe tasta a 10-a.

Link to comment
Share on other sites

Auch, my head hurts :)

 

Dragule, vreau sa vad daca inteleg corect. Tu vrei sa canti din o piesa pe care o stii doar din LA pe chitara. Dar vrei sa o canti din tonalitatea SOL. SOL este mai jos cu un ton (doua taste) decat LA, deci o optiune ar fi sa acordezi chitara cu un ton mai jos. Daca nu vrei sa o dezacordezi si vrei totusi sa o canti cu acordurile din pozitia LA, atunci trebuie sa cobori un ton de la octava, adica de la pozitia a 12-a, deci capo pe tasta a 10-a.

 

Da asa e, (n-am fost prea coerent in ultimul meu post :( , scuza-ma era noaptea tarziu si cred ca am gasit greseala) Pur si simplu m-am lovit de chestia asta si n-am stiut cum sa fac asta cu ajutorul capodastrului.

 

Deci fiecare tasta prinsa cu capo-ul incepand de pe octava spre cheite coboara tonalitatea cu un semiton, iar in directia cealalta e invers adica urca. Folosind chestia asta ai spus sa pun capo-ul pe tasta 10, nu? Si sa fac struming deasupra cutiei de rezonanta, sau a dozelor... nu pe griff. :) E acelasi lucru ca atunci cand folosesc acordurile cu barre, numai ca folosesc capodastrul in locul aratatorului.

 

Nu stiu daca eram beat sau nu la ultimul post dar am crezut ca strumming-ul trebuie facut pe griff :) , adica sa tin LA normal, pe tasta a 2-a, capodastrul pe tasta a 10, iar eu sa fac bataile intre ele. Atunci totul s-ar inversa, corzile cand se scurteaza suna mai inalt si atunci ca sa pot canta in sol trebuia sa pun capodastrul doua taste mai sus de 12, ca sa pot transpune in jos un ton sa ajung in sol, altfel pe tasta 10 as urca 2 semitonuri si m-as trezi in SI.

 

Promit ca nu mai postez noaptea. My mistake. Mersi.

Edited by Ismael
Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Sal baietzi mi-am luat o chitara electro-acustica ... si vreau sa ma apuc serios de cantat ... ce sa fac??? sa repet acordurile??? aia fac de 2 zile :) ce ii aia un arpegiu?? ca am intles ca trebuie sa repet arpegiile cu mana drapta :-s scuzati dak vi-se par intrebari banale da mi-e nu mi-se par :)

Link to comment
Share on other sites

Poti incepe cu lectiile lui Toni, ar trebui sa te tina ocupat o vreme. Dupa aia vezi ca exista un topic numit Melodii pentru incepatori sau ceva de genu' care te va tine ocupat inca o vreme si daca dupa toate astea (care ar trebui sa te obisnuiasca cat de cat sa nu iti tremure mana pe chitara, sa iti intareasca degetele etc) tot mai vrei chitara poti sa te apuci de teorie si de exersat game, arpegii si mai ziceai tu.

 

Mult succes

Link to comment
Share on other sites

Sal baietzi mi-am luat o chitara electro-acustica ... si vreau sa ma apuc serios de cantat ... ce sa fac??? sa repet acordurile??? aia fac de 2 zile :) ce ii aia un arpegiu?? ca am intles ca trebuie sa repet arpegiile cu mana drapta :-s scuzati dak vi-se par intrebari banale da mi-e nu mi-se par :)

spre exemplu, arpegiul gamei Do major: do mi sol do

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Pai vezi tu, gama Do Major fiind C D E F G A B, iar arpegiul sau fiind alcatuit din treptele I, III si V, inseamna ca arpegiul este do, mi, sol, fara acel do "de sus". :)

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

THX guis ma apuc acuma de lectiile lu' Tony ... si apoi de melodii ... oricum stiu putin Nothing else matters, one, si island of sun :)

Si eu sa ma apuc sa invat notele de pe grif toate toate??? sau sa invat numa acordurile cele mai folosite (majore,minore, alea cu 7 minore si majore)?

Avand in vedere ca vreau sa devin solist sa cant cu penitza sau cu degetele?? invat mai intai armonie sau solistica??? Sa mai fac exercitii cu metronomul sau nu??? Sorry pt. intrebari da vreau sa devin bun :)

Edited by DoomShadow
Link to comment
Share on other sites

Guest haiNooo

salutari tuturor (avand in vedere ca e primul post,desi va citesc de ceva vreme)

 

ammulte nelamuriri,dar acuma intreb doar o chestie :). Nu amreusit sa ma lamuresc cu digitatia la tabulaturi.Ok, inteleg ca daca notele formeaza unacord se folosesc degetele cu care se tine acordul, dardaca sunt doar insiruiri de note ce degete folosesc? care-mi vine mainatural? incercsa respectca degetele 1,2,3,4 corespund pozitiilor I,II,III,IV? si apoi reluat..sau? ;)

 

A. mi-am mai amintit ceva. Exemplu: Piesa- La adio,tu. Seicaru. Mi-am luat de pe net acordurile, insa se canta prin ciupire (d'oh, doar e folk :)) si nustiu exact cum se procedeaza. de fapt cred ca nustiu exact cum se arpegiaza :(. deciiii, daca am acordul Am, ince ordine ciupesc corzile? ca pe tabmi-as da seama,avand invedere ca citesc stanga - dreapta, insa asa nu stiu exact. Seciupescde sus in jos, in ordine? (de exemplu la Am incep cu coarda libera LA apoi in jos pana la MI, care e tot libera?)

 

Sper sa nu va loviti cu palma peste frunte cand cititi, zicand: inca unu la orizont :)

 

A si da,stiu ca mi-ar trebui un western pt folk,dar deocamdata ma descurc cu ce am. B) N-o sa renunt dintr-atata.

 

Da cred ca vreau prea multe,ca vreau sa invatsi folk si si interpretare de partituri pe clasica (asta pe viitooorr, dupa ce ma pun la punct cu teoria de prin manualele de muzica).

 

Doar din placere.

 

 

edit:scuze ca nu-mi prea functioneste space-u ;) cred ca v-ati chiorat un pic de ati avut rabdare sa cititi inca un post de incepator.

 

va salut

Edited by haiNooo
Link to comment
Share on other sites

Salutare lume! ... am si eu o nelamurie, am o chitara acustica si de patru luni " ma joc " cu ea. Am invatat acordurile de baza, apoi cele cu bareu, chitara ritmica mai mult. Desi ma atrag tabulaturile, am o problema: digitatia.. :) stiu ca viteza e o chestie care se dobandeste in timp, dar nu am gasit lectii mai valabile... sunt nou-venit si probabil ca au mai intrebat multi asta dar nu am gasit eu pe forum. Imi poate zice cineva niste exercitii... sau linkuri? multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow
salutari tuturor (avand in vedere ca e primul post,desi va citesc de ceva vreme)

 

ammulte nelamuriri,dar acuma intreb doar o chestie smile.gif. Nu amreusit sa ma lamuresc cu digitatia la tabulaturi.Ok, inteleg ca daca notele formeaza unacord se folosesc degetele cu care se tine acordul, dardaca sunt doar insiruiri de note ce degete folosesc? care-mi vine mainatural? incercsa respectca degetele 1,2,3,4 corespund pozitiilor I,II,III,IV? si apoi reluat..sau? sad.gif

 

A. mi-am mai amintit ceva. Exemplu: Piesa- La adio,tu. Seicaru. Mi-am luat de pe net acordurile, insa se canta prin ciupire (d'oh, doar e folk tongue.gif) si nustiu exact cum se procedeaza. de fapt cred ca nustiu exact cum se arpegiaza smile.gif. deciiii, daca am acordul Am, ince ordine ciupesc corzile? ca pe tabmi-as da seama,avand invedere ca citesc stanga - dreapta, insa asa nu stiu exact. Seciupescde sus in jos, in ordine? (de exemplu la Am incep cu coarda libera LA apoi in jos pana la MI, care e tot libera?)

 

Sper sa nu va loviti cu palma peste frunte cand cititi, zicand: inca unu la orizont blush.gif

 

A si da,stiu ca mi-ar trebui un western pt folk,dar deocamdata ma descurc cu ce am. smile.gif N-o sa renunt dintr-atata.

 

Da cred ca vreau prea multe,ca vreau sa invatsi folk si si interpretare de partituri pe clasica (asta pe viitooorr, dupa ce ma pun la punct cu teoria de prin manualele de muzica).

 

Doar din placere.

 

 

edit:scuze ca nu-mi prea functioneste space-u biggrin.gif cred ca v-ati chiorat un pic de ati avut rabdare sa cititi inca un post de incepator.

 

va salut

Pai hainooo de exemplu pe o partitura ai sase linii care reprezinta 6 corzi

E|--------------------------------------------------------------

B|--------------------------------------------------------------

G|--------------------------------------------------------------

D|--------------------------------------------------------------

A|--------------------------------------------------------------

E|--------------------------------------------------------------

Pe viecare coarda ii cate o cifra ... poate fi pe la 0 la 24 (sau cv de genu) . Cifrele astea reprezinta tastele pe care trebuie sa apesi ... si vezi ca

E|-------------------------------------------------------------- coarda subtire

B|--------------------------------------------------------------

G|--------------------------------------------------------------

D|--------------------------------------------------------------

A|--------------------------------------------------------------

E|-------------------------------------------------------------- coarda groasa

(e rasturnat)

poate te ajuta asta

 

Intra si tu pe http://www.prochitara.go.ro/lectii.htm is chestii de baza sau intra pe clipurile lui Tony te va ajuta mult

dar dak esti incepatoare ... lasa solistica .. invata bine acordurile majore, mnore ... de baza :)

 

Salutare lume! ... am si eu o nelamurie, am o chitara acustica si de patru luni " ma joc " cu ea. Am invatat acordurile de baza, apoi cele cu bareu, chitara ritmica mai mult. Desi ma atrag tabulaturile, am o problema: digitatia.. blush.gif stiu ca viteza e o chestie care se dobandeste in timp, dar nu am gasit lectii mai valabile... sunt nou-venit si probabil ca au mai intrebat multi asta dar nu am gasit eu pe forum. Imi poate zice cineva niste exercitii... sau linkuri? multumesc.
poti folosi un Metronom dak nu gasesti unul ia id-ul meu ca am unu bun :) si repetitii repetitii repetitii :) Edited by DoomShadow
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.