www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor


Cosu
 Share

Recommended Posts

NUMAI SI NUMAI

 

|----X|-----X|-----X|-----X|

 

Exact, asa e cel mai corect....

Merge si la mijloc dar se pare ca aproape toti chitaristii folosesc solutia de mai sus, asa ca daca ei o fac, de ce n-am face-o si noi!?Eu incerc sa ma obisnuiesc cu noua metoda, e un pic mai greu acuma dar merge :)

Stand cu chitara in brate am mai descoperit un motiv de bun simt pentru pozitionarea degetelor in felul asta. Poti executa indinderi corect si usor asa. De fapt o sa vezi ca e o chestie naturala cand o sa vrei sa canti 3 note consecutive pe aceeasi coarda. Oricum pe masura ce te apropii de tastele superioare nu o sa mai asa multe "optiuni"

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Magnitude

|--0-----0-----0-----0-----0-----0-----0-----0-------|
|--0-----0-0---0-----0-0---0-----0-0---0-----0-0-----|
|--0-----0-0-0-0-----0-0-0-0-----0-0-0-0-----0-0-0---|
|--2-------2-2-2-------2-2-5-------5-5-0-------2-2---|
|--2-----------2-----------2-----------2-------------|
|--0-----------0-----------0-----------0-------------|

 

 

Unde e doar 000 is coarde libere ...e ok ...dar unde e 002 acolo pun numa un dejet? si ciupesc?

Si unde e 002 penultima chestie pe coarda mi subtire nu e nimic , deci nu ciupesc?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest Cossminnn

M-am pricopsit si eu cu o chitara si am zis sa incerc sa invat cate ceva.

Concluzia dupa prima zi: nu-mi mai trebuie, o urasc. :) Ma dor degetele ca naiba plus ca nici bucata aia din "Sandel" nu-mi iese ca lumea.

Acum, vreau totusi sa-mi schimb concluzia aia, ca daca tot e, macar sa iasa ceva... Ala care mi-a dat-o a zis ca-i acordata, tot tacamul; l-am crezut. Azi am luat un soft de-asta de acordat, m-am jucat putin cu el si chitara deja suna altfel (mai bine).

Faza cu miscatul mainii stangi pe griff e departe de mine... parca e intepenita. Asezarea degetelor, la fel, trebuie sa ma chinui sa le asez eu la fiecare nota.

Ma asteptam eu sa nu fie usor, dar nici nu credeam ca e asa greu... :)

 

Acum, o rugaminte la voi. Spuneti-mi si mie cum trebuie sa asez degetele cand am 2 corzi alaturate care trebuie cantate simultan? Un deget pe ambele? Am incrcat, dar fie am eu degetele prea mici, fie spatiul dintre corzi (11mm) este prea mare ca sa mearga asa.

 

e |-----

B |-----

G |--7-

D |--7-

A |-----

E |-----

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Daca situatia cu pricina e cea scrisa de tine in tab, poti canta cu cate un deget pe fiecare coarda(aratatorul, pe coarda re si mijlociul pe coarda sol).

Link to comment
Share on other sites

Guest Cossminnn

Pentru profesor n-am nici timp si nici bani acum. Poate la vara cand o sa fiu mai liber. Deocamdata incerc singur.

Referitor la exemplul dinainte, n-a prea fost cel mai potrivit, cred ca mai degraba ceva de genul asta ar fi:

 

---3

---2

---2

---2

---0

---0

Link to comment
Share on other sites

Guest alpha void

Cossminnn, cel mai bine in cazu ala ar fi sa tii aratatoru pe corzile cu 2 si mijlociul pe 3.

bafta!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Guest Guest_1

Salutare baeti ! O mica nelamurire am :

Am o chitara electrica care are volum si doua potentiometre de TONE . As vrea sa ma lamuriti si pe mine de ce sunt puse alea doua acolo ca dak dau de ele nu se aude diferit si nici mai tare

MS

Link to comment
Share on other sites

Salutare baeti ! O mica nelamurire am :

Am o chitara electrica care are volum si doua potentiometre de TONE . As vrea sa ma lamuriti si pe mine de ce sunt puse alea doua acolo ca dak dau de ele nu se aude diferit si nici mai tare

MS

 

Banuiesc ca e Reghin chitara asta a ta. In mod normal cele 2 potentiometre regleaza tonul pentru dozele middle si neck dar la reghin-uri sunt puse de vrajala. Eu la reghinul meu am refacut toate circuitele si acum pot sa folosesc si tonul dar nu merita efortul... nu te ajuta cu nimic...

Link to comment
Share on other sites

Guest Guest_1

Banuiesc ca e Reghin chitara asta a ta. In mod normal cele 2 potentiometre regleaza tonul pentru dozele middle si neck dar la reghin-uri sunt puse de vrajala. Eu la reghinul meu am refacut toate circuitele si acum pot sa folosesc si tonul dar nu merita efortul... nu te ajuta cu nimic...

 

 

Chitara nu e Regin , dar cred ca e o alta firma de vapor ARIANA se numeste (n-am auzit de ea) zi-mi si mie dak e ceva de capu chitarii asteia .ms

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Pana prin decembrie 2005 cand mi-am luat o electrica Behringer nu mai pusesem mana pe vreo chitara, asa ca distanta dintre corzi si grif nu m-a "deranjat". Dar umbland creanga prin Muzica si "proband" si altceva, mi-am dat seama ca la mine corzile sunt foarte inalte. Chitara are 22 de taste iar la tasta 12 sunt deja 0.5 cm. Am incercat sa cobor corzile din bridge, dar bazaie toate pe 12. M-am gandit ca pragusul (sau cum se numeste acel element de langa cheite pe care se sprijina corzile) e cam inalt (distanta pe tasta 1 e de 0.3 cm). Degetele mele sunt cam scurte si desi chitara e doar un hobby, mi-ar prinde bine o actiune mai joasa. Tips and tricks anyone?

Pozele nu-s prea de calitate, dar ajuta la o idee de ansamblu.

Multumesc.

post-847-1150896074_thumb.jpg

post-847-1150896092_thumb.jpg

post-847-1150896108_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest vlad1980

Hello , si eu sunt incepator de mai bine de o luna, dar practic in fiecare zi cel putin o ora, si zic eu ca am avansat binishor. Problema mea e ca in momentul cand incep sa cant si din voce mi se da peste cap tot ritmul la chitara.......

E ceva normal la inceput, sau tre sa ma ingrijorez?

Si imi recomanda cineva vre-un exercitiu pe care sa-l practic care sa ma ajute sa depasesc acest moment.

Din voce cant bine, la chitara cant binishor (bineinteles doar acordurile majore si minore si cateva barate), dar cand e sa le combin...se duce dreapta in toate directiile, acordurile le tin bine, dar ritmu e haotic...

Link to comment
Share on other sites

Guest tudor.

eu zic ca nu trebuie sa te ingrijorezi...e normal la inceput...dar pe masura ce o sa avansezi cu chitara...o sa poti canta fara probleme si din voce :)

Link to comment
Share on other sites

vlad1980, asa cum zice si tudor, e ceva normal la inceput. inainte de a incerca sa canti si sa bati ritmul la chitara in acelasi timp, trebuie sa poti sa le faci cele doua lucruri separat fara nici o ezitare, adica sa fii sigur ca poti tine ritmul la chitara (eventual inceraca peste piesa originala) ; si sa stii versurile si sa le poti canta la fel, fara ezitari.mai poti incerca sa tii ritmul la chitara si sa fluieri melodia in acelasi timp , ajuta fiindca nu trebuie sa te concentrezi la versuri si cantat prea mult , dupa aceea, daca le poti face acestea fara probleme , o sa iti fie mai usor sa tii ritmul si sa canti.

Link to comment
Share on other sites

Guest vlad1980

Multumesc pt incurajari, chiar imi prind bine. Chestia asta m-a facut sa renunt la cantat acum vreo 7 ani cand am mai avut o tentativa de a invatza sa cant la chitara, dar acum sper sa nu mai intalnesc obstacole care sa ma descurajeze.

Link to comment
Share on other sites

Guest danny_boy_weeeee

cridegnosis, Cred k ti sa concavat gatul. dute la un tip care CHIAR se pricepe si spunei sa umble la fierul care trece prin gatul chitarii. profu meu de kitara a zis k acolo se umbla in caz k se indoaie gatul. oricum, nu-ti recomand sa umbli tu.

 

LUCRU IMPORTANT CAND CUMPERI CHITARA!!! AI MARE GRIJA SA NU FIE GATUL STRAMB!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest EPSYLON_CURSE

Informatie utila pentru incepatori. Acorduri cu bare:

Luati acordul Fa in pozitia mare (bara completa) apoi deplasati-va o casuta:' va fi fa# inca o casuta si va si sol major inca una sol # major si tot asa. aveti grija la semitonuri. asa veti gasi acordurile potrivite fiecarui cantec. De exemplu se face trecerea mai usoara de la sol major cu bara la fa# sau Bm. Incercati.

Link to comment
Share on other sites

zilele astea m-a apucat un dor de chitara si am stat vreo 4-5 ore cu chitara in mana in fiecare zi.Am invatat vreo 10 acorduri, puteti sa-mi spuneti toate acordurile pe care ar trebui sa le stiu? Pana acum:

C, A min, F, G, G7, D, D min, E7,A, D7.

Link to comment
Share on other sites

Guest rock_akasha

Eu sunt incepatoare, desi am chitara de 2 ani. Am o chitara clasica ( sau standard cum imi spunea un prieten la fel de priceput ca mine ). Intrebarea mea este daca ar trebui sa cant cu pana sau fara. Acum nu stiu decat cateva chestii, nici nu pot sa schimb repede degetele. Pls dati-mi niste sfaturi!!!

Edited by rock_akasha
Link to comment
Share on other sites

Eu cant de vreo 3 ani la chitara si pana acum am cantat doar cu degetele(inclusiv pe electrica, riffurile le faceam cu unghia de la aratator). Am incercat si cu pana dar de fiecare data am renuntat. Eu vreau sa ma apuc sa fac si chestii de viteza dar pe langa game am inteles k este nevoie de panatie buna. Aveti idee unde pot gasi ceva exercitii de panatie pt a imi imbunatati viteza? Si eventual tehnici alternative pt viteza cu degetele. Pls help a n00b :)

Link to comment
Share on other sites

Guest claxonn
Eu cant de vreo 3 ani la chitara si pana acum am cantat doar cu degetele(inclusiv pe electrica, riffurile le faceam cu unghia de la aratator). Am incercat si cu pana dar de fiecare data am renuntat. Eu vreau sa ma apuc sa fac si chestii de viteza dar pe langa game am inteles k este nevoie de panatie buna. Aveti idee unde pot gasi ceva exercitii de panatie pt a imi imbunatati viteza? Si eventual tehnici alternative pt viteza cu degetele. Pls help a n00b :)

 

Cauta Speed Mechanics a lui Troy Stetina. E plina de exercitii de panatie si dezvoltare a vitezei. Mi se pare o carte buna.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest eye_heart_pi

salut. m-am apucat de chitara si am incercat sa invat acordurile de baza.

chestia e ca incerc sa fac de exemplu A major... si chiar daca apas foarte tare cu aratator pe coarda D tot zgarie foarte urat ... am incercat sa schimb si sa apas cu mijlociul pe D si cu aratatorul pe G ... da apoi nu imi iese bine sunetul de pe G... :)

nu prea stiu ce sa fac...mi se intampla si la Em chestia asta... am vazut ca e bine sa apesi |---x| asa pe tasta... da la unele acorduri cel mai bine .. imi iese |-x--| si imi dau seama ca daia se aude atat de prost.

 

e posibil sa ma obisnuiesc cu timpu si sa inghesui mai bine degetele pe taste, sau fac ceva gresit? :-\

multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Guest danny_boy_weeeee

fara sa-mi dau seama m-am obijnuit sa dau din pana numai in jos. si am auzit k nu e bene. si am vazut k nu pot sa fac spider rifful din master of puppets. sa ma kinui sa:

 

ma obijnuiesc sa dau si de jos in sus?

sau

sa exersesz asa pana imi iese?

Link to comment
Share on other sites

Guest eye_heart_pi

stie cineva cum se da bataia la redemption song - bob marley ... partea de inceput am rezolvat-o... da nu stu cum se da bataia...cine ma poate ajuta... apreciez...:)

Link to comment
Share on other sites

Guest bravesoul

M-am pricopsit si eu cu o chitara si am zis sa incerc sa invat cate ceva.

Concluzia dupa prima zi: nu-mi mai trebuie, o urasc. :) Ma dor degetele ca naiba plus ca nici bucata aia din "Sandel" nu-mi iese ca lumea.

Acum, vreau totusi sa-mi schimb concluzia aia, ca daca tot e, macar sa iasa ceva... Ala care mi-a dat-o a zis ca-i acordata, tot tacamul; l-am crezut. Azi am luat un soft de-asta de acordat, m-am jucat putin cu el si chitara deja suna altfel (mai bine).

Faza cu miscatul mainii stangi pe griff e departe de mine... parca e intepenita. Asezarea degetelor, la fel, trebuie sa ma chinui sa le asez eu la fiecare nota.

Ma asteptam eu sa nu fie usor, dar nici nu credeam ca e asa greu... :)

 

Acum, o rugaminte la voi. Spuneti-mi si mie cum trebuie sa asez degetele cand am 2 corzi alaturate care trebuie cantate simultan? Un deget pe ambele? Am incrcat, dar fie am eu degetele prea mici, fie spatiul dintre corzi (11mm) este prea mare ca sa mearga asa.

 

e |-----

B |-----

G |--7-

D |--7-

A |-----

E |-----

Imi poti da si mie tabulatura de la "Sandel", te rog? :) Thanks a lot!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Cyclops

Salut,

 

Nu stiu daca asta e topicul cel mai bun pt ce urmeaza sa scriu, dar daca gresesc rog adminu / moderatorii sa ma ierte si sa mute mesajul meu spre locuri mai indicate :)

 

Sa incepem cu inceputul: chitara m-a fascinat de cand ma stiu, si mereu am incercat sa stau pe langa acei muntzomani cu cate o chitara legata de rucsac, care cantau cantece frumoase la focul de tabara, in sali de mese la cabane sau chiar pe tren (asta se intampla acum 8-9 ani). Intre timp am mai crescut :), dar atractia catre instrument (sa nu va ganditi la prostii :)) nu a scazut... de curand fratele meu (mai mic cu 12 ani decat mine) si-a cumparat o chitara si s-a apucat sa "studieze" impreuna cu netul nostru cel de toate zilele diverse tabulaturi si tutoriale video, fapt ce mi-a redeschis o dorintza veche. In consecintza, ieri, sub imboldul de moment am intrat in magazinul Rapsodia (cel de la P-ta Alba Iulia din Bucuresti) si am iesit impreuna cu o chitara Western Hora, model 12204-CTW (http://www.hora.ro/pages/guitars_ro.htm). Desi erau modele si mai ieftine si mai scumpe asta mi-a captat indiscutabil privirea si banii din buzunar B)

 

Acum ca am trecut de faza cu cumparatul am inceput sa caut diverse resurse pt a putea sa invat si eu sa zdrangan cat de cat coerent la ea si poate, mai tarziu sa ma pot lauda ca stiu chiar sa cant :(. Intreband in stanga si in dreapta pe la prieteni, cunoscuti, etc am dat de un site foarte interesant pe care m-am gandit sa-l impartasesc cu voi (poate ca multi dintre voi il stiti deja).

 

http://www.eugenkarban.de/rom/ghitara/index.htm

 

Credeti ca imi va fi de folos in "quest-ul" meu de a invata sa cant?

 

Cu deosebita stima,

Cyclops

Edited by Cyclops
Link to comment
Share on other sites

Guest claxonn
Salut,

 

Nu stiu daca asta e topicul cel mai bun pt ce urmeaza sa scriu, dar daca gresesc rog adminu / moderatorii sa ma ierte si sa mute mesajul meu spre locuri mai indicate :)

 

Sa incepem cu inceputul: chitara m-a fascinat de cand ma stiu, si mereu am incercat sa stau pe langa acei muntzomani cu cate o chitara legata de rucsac, care cantau cantece frumoase la focul de tabara, in sali de mese la cabane sau chiar pe tren (asta se intampla acum 8-9 ani). Intre timp am mai crescut :) , dar atractia catre instrument (sa nu va ganditi la prostii :( ) nu a scazut... de curand fratele meu (mai mic cu 12 ani decat mine) si-a cumparat o chitara si s-a apucat sa "studieze" impreuna cu netul nostru cel de toate zilele diverse tabulaturi si tutoriale video, fapt ce mi-a redeschis o dorintza veche. In consecintza, ieri, sub imboldul de moment am intrat in magazinul Rapsodia (cel de la P-ta Alba Iulia din Bucuresti) si am iesit impreuna cu o chitara Western Hora, model 12204-CTW (http://www.hora.ro/pages/guitars_ro.htm). Desi erau modele si mai ieftine si mai scumpe asta mi-a captat indiscutabil privirea si banii din buzunar :o

 

Acum ca am trecut de faza cu cumparatul am inceput sa caut diverse resurse pt a putea sa invat si eu sa zdrangan cat de cat coerent la ea si poate, mai tarziu sa ma pot lauda ca stiu chiar sa cant B) . Intreband in stanga si in dreapta pe la prieteni, cunoscuti, etc am dat de un site foarte interesant pe care m-am gandit sa-l impartasesc cu voi (poate ca multi dintre voi il stiti deja).

 

http://www.eugenkarban.de/rom/ghitara/index.htm

 

Credeti ca imi va fi de folos in "quest-ul" meu de a invata sa cant?

 

Cu deosebita stima,

Cyclops

 

In primul rand bine ai venit pe RGC.

 

In al doilea rand "Intre timp am mai crescut ;) , dar atractia catre instrument (sa nu va ganditi la prostii ;) ) nu a scazut... " - LOL! :)

 

In al treilea rand, da, e o idee buna sa incepi cu cantece de munte, acorduri, prinderi etc. Invatand cantecelele respective este mult mai distractiv studiul la chitara si in cateva saptamani o sa vizezi acordurile de baza. Mai vezi tu pe urma.. Oricum RGC-ul este o sursa foarte buna si vasta de materiale de toate genurile. Nu ezita sa citesti si topicurile legate de teorie pentru ca s-au spus multe lucruri interesante aici.

 

 

 

Spor la studiu si sa ne auzim cu bine.

Link to comment
Share on other sites

Guest Cyclops

Multzam de primire :)

 

"Spor la studiu si sa ne auzim cu bine." He he he... sigur o sa mai auziti de mine... o sa va saturati :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.