www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest Magnitude

---5---------5---|---6---------6---|---8----------8---|---5---------5---
-------6-------6-|-------6-------6-|-------8--------8-|-------6-------6-
-----7-----7-----|-----7-----7-----|-----9------9-----|-----7-----7-----
-0-------7-------|-0-------7-------|-0-------10-------|-0-------7-------
-----------------|-----------------|------------------|-----------------
-----------------|-----------------|------------------|-----------------

 

 

nunteleg cu care incep ...cand e asa dezordine.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Asta nu e inceputul de la "The Call of Khtulu"? :)

 

 

Raspunsul la intrebarea ta e ca iei notele de la stanga la dreapta, in ordinea in care sunt scrise...Incepi cu coarda re libera, apoi La-ul pe coarda mi si asa mai departe...Succes!

Link to comment
Share on other sites

Guest danny_boy_weeeee

E|-------0-------------1---------------3-----------------------|

B|---------1---------3---3---------------3---------------------|

G|-----2-----2-----2-------2---------0-----0-------0-----0-----|

D|---2---------0-0-----------------0-------------0-----0-------|

A|-0-------------------------0---2-----------0-3-----2-----3-2-|

E|-----------------------------3-------------------------------|

 

am vazut tabu asta mai devreme. nush....praca suna nitzel a don't cry asta o fi?

Link to comment
Share on other sites

Intrebare ... tocmai acum am vazut ca o chestie banala o executam gresit...

 

Cand dai pe tasta 1, unde pui degetul, la mijlocul distantei sau imediat dupa tastiera? Eu puneam la mijlocul dinstanei dintre tastiera si tasta urmatoare, dar am vazut intr-un tutorial video ca trebuie pus degetul imediat in spatele tastierei pe care o canti.

Cum e bine pana la urma?

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Maistre... chiar nu conteaza unde pui degetu ala... daca ai fi avut fretless, atunci era alta poveste, dar la asa zisele "fretted" instruments chiar nu conteaza...

Link to comment
Share on other sites

Desigur, conteaza, ideal e sa sa pui degetul cat mai aproape de fret. Ca sa nu ne incurcam in taste si tastiere ca nu m-am prins daca stii exact care ce e, spatiul pe grif e delimitat de doua piese de metal. Tu trebuie sa apesi in spatiu, cat mai aproape de metalul dinspre corpul chitarii. Asta iti usureaza mult viata...

Acum, tu asculti de cine vrei, ca n-ai de unde sa stii cine are dreptate :)

 

Inca ceva: la chitara totul conteaza, pana si locul in care e bagat fiecare surubel. Asta ca sa nu mai vorbesc de tehnica...

Edited by Faust
Link to comment
Share on other sites

Fratilor, va fac o schema :)

 

 

|----M---X|---------|---------|---------|

 

 

Sa zicem ca aia e coarda E ...

Cand apas pe tasta 1, eu pun degetul la M, adica la mijlocul distantei dintre taste... insa in 2 tutoriale video am vazut ca tipii puneau degetul exact langa tasta(X)... nu mi-am dat insa seama daca puneau degetul inainte sau dupa tasta pe care voiau sa o cante...

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson
nu mi-am dat insa seama daca puneau degetul inainte sau dupa tasta pe care voiau sa o cante...

 

Da tu stii ce vrei sa intrebi de fapt ? Vad ca esti foarte confuz in intrebarile tale... sau nu poti sa te exprimi corespunzator.

 

Cum sa puna degetul dupa tasta pe care vroiau sa o cante... adica ei vroiau sa cante Do si cantau Do diez ? Enlighten me...

Link to comment
Share on other sites

Adica daca vrei sa canti tasta 1 pui degetul

 

Asa

 

|X-----|------|------|------|

 

sau asa

 

|-----X|------|------|------|

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Much better... fret inseamna acea "bara" de metal. Prin abuz de limbaj se foloseste si cu sensul casetei (spatiul dintre cele doua freturi) dar e bine sa mentionez dinainte...

 

Revenind, eu in continuare sustin ca poti linistit sa pui degetul la mijloc, fiindca este absolut tot aia. Diferenta e facuta de faptu ca, daca pui degetu la mijloc, ai nevoie de o forta mai mica in deget. Lungimea corzii nu se schimba, indiferend de locatia in care tii tu degetul, dar dupa cum am spus, pe mijloc e mai usor...

Link to comment
Share on other sites

Da, dar totusi vreau sa o fac ca la carte, daca tipii aia faceau asa in tutoriale nu cred ca sunt prosti :))

 

Deci , daca vreau sa zicem sa cant tasta 2, pun degetul:

 

|-----X|------|------|------| (inainte de tastiera 2 )

 

sau

 

|------|X-----|------|------| (imediat dupa tastiera 2)

Link to comment
Share on other sites

alex prima varianta e grestia!!!!

daca vrei sa canti nota de pe tasta 2 vei pune degetul inainte de bara metalica numarul 2. Uite si o poza sa vezi care e treaba mai clar

Este vorba de coarda LA fretul(tasta) 2 prin urmare nota B (si).

Faust are mare dreptate. Daca te apropii cu degetul cat mai mult de fret forta de apasare este mai mica si prin urmare e mai usor pentru tine sa canti (de unde si viata mai usoara :)).

2fret_a.jpg

Link to comment
Share on other sites

Pana la urma conteaza daca pun degetul la mijloc sau ca in varianta 2, pt. ca m-am obisnuit sa pun la mijlocul tastei si imi va fi greu sa ma dezobisnuiesc.

Insa daca are o importanta cruciala, voi fi nevoit sa o fac.

Link to comment
Share on other sites

Guest danny_boy_weeeee

Mie mereu imi zice profu sa nu tin nici asa

 

|X----|-----|-----|-----|

 

nici asa

 

|--X--|-----|-----|-----|

 

NUMAI SI NUMAI

 

|----X|-----|-----|-----|

 

pt ca dak pun in alta parte s-ar putea sa bazaie si nu e bine sa ma obijnuiesc asa.

Link to comment
Share on other sites

NUMAI SI NUMAI

 

|----X|-----X|-----X|-----X|

 

Exact, asa e cel mai corect....

Merge si la mijloc dar se pare ca aproape toti chitaristii folosesc solutia de mai sus, asa ca daca ei o fac, de ce n-am face-o si noi!?Eu incerc sa ma obisnuiesc cu noua metoda, e un pic mai greu acuma dar merge :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Heretic

Salut, mi-am luat si eu o chitara de doua luni, si ma tot chinui sa invatz sadau din coarde corect la ea...am cantat niste fiddler in the green, si lemuria...si Nothing else matters, si altele in genul asta, si tot nu am impresia ca evoluez... Intrebarea mea principala este: cu se fac barre-urile? am inteles de pe aici de pe forum ca e o tehnica destul de grea..dar eu nu am habar cum sa pun degetul pe grif. cand vad in tab ca trebuie sa tin un deget pe 2 corzi ma iau frigurile (adica abandonez tabul). Poate sa imi explice cineva?

 

:) si mai am inca o intrebare: pana la urma care este pozitia cea mai corecta a chitarii? pe piciorul stang sau pe cel drept? am inteles ca trebuie sa tin cotul pe cutia acustica..dar ar fi cam greu daca as tine chitara pe piciorul stang... :)

Edited by Heretic
Link to comment
Share on other sites

Guest joe black

Ce corzi de nylon imi recomandati pentru o Hora clasica(nu foarte scumpe). Pusesem ochii pe niste corzi metalice dar dc pe forum am citit ca pe clasica nu e recomandat ma conformez.

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Foarte bine ca te conformezi si nu pui corzi de otel pe clasica. :) Iti recomand D'Addario pentru clasica, mai mult de 30 lei nu cred ca sunt la Muzica(sus, in stanga).

Link to comment
Share on other sites

Am o intrebare, am o chitara clasica si vreau sa ma apuc sa cant fiecare coarda, fiecare tasta, si sa incerc sa memorez cum suna fiecare tasta...

Insa suna altfel cand dau cu pana fata de atunci cand folosesc degetele... cum e mai bine sa le memorez, folosind pana sau degetele? :)

 

Ceva sfaturi sau metode prin care sa imi fie mai usor sa le memorez?

 

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Eu stiam ca daca ai ureche absoluta poti sa distingi ce note sunt cant bate cineva cu creionul in masa, sau ce note face sirena ambulantei s.a.m.d

Euv reau sa tin minte cum suna fiecare tasta de pe chitara, pentru ca daca imi canta cineva o melodie(un riff sau ceva de dimensiuni mai mici) sa o pot reproduce fara sa stiu tabulatura sau portativul

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Treaba asta vine o data cu experienta... nu trebuie sa inveti mecanic... dupa ceva timp de ascultat, cantat, ascultat, studiat, studiat, studiat, cantat, o sa vezi k nu tre sa stii totu pe dinafara ca sa "simti" unde "tre sa pui dejtu". Pana una alta ia EarMaster Pro si studiaza sa iti dezvolti urechea.

 

Sau daca tii neaparat sa faci treaba aia cu memoratu, iti recomand un exercitiu pregatitor. Ia o carte de matematica si memoreaza toate numerele prime pana la 1000 :)

Link to comment
Share on other sites

Am Ear Master-ul instalat de ceva timp insa imi trebuie cunostiinte de teorie muzicala si cam duc lipsa... saptamana asta sper sa-mi gasesc un profesor sa imi dea lectii, am nevoie mare de teorie :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.