www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor


Cosu
 Share

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
Guest Magnitude

Sal mai oameni eu iau meditatii de o vreme de la un baiat experimentat , si ce sa zic stie omu tot da mai mult imim da de lucru.Acuma mia el o tema la care va rpg sa ma ajutati .Deci uite ce mia dat: sa trec o succesiune de acorduri , asta: Fa#major-G#major-D-A-E......in gama A,G,E.Cum fac asta?

Link to comment
Share on other sites

Guest ArkANGEL

http://www.cyberfret.com/chords/beginning-7/page5.php

 

Pentru A Major sunt propuse doua moduri de a tine degetele. Nu inteleg cum al doilea mod (X0111X) reprezinta tot A Major avand in vedere ca este cantata o coarda "deschisa" in minus. Stie cineva care este motivul?

 

Edit: Am observat ca pe CyberFret sunt prezentate mai multe moduri alternative de a tine degetele pentru a canta diferite acorduri. Este recomandat sa le folosesc?

Edited by ArkANGEL
Link to comment
Share on other sites

http://www.cyberfret.com/chords/beginning-7/page5.php

 

Pentru A Major sunt propuse doua moduri de a tine degetele. Nu inteleg cum al doilea mod (X0111X) reprezinta tot A Major avand in vedere ca este cantata o coarda "deschisa" in minus. Stie cineva care este motivul?

Gresit!

E vorba despre felul in care tii degetele pe grif!

Ele sunt numerotate astfe:

1 - index (aka aratator)

2 - mijlociu (aka the finger)

3 - inelar

4 - mic

 

X0111X indica pozitionarea degetului arator peste cele 3 corzi.

 

A major in pozitia deschisa este

 

---0

---2

---2

---2

---0

---0

exact cum e indicat si in poza de pe cyberfret

Link to comment
Share on other sites

Guest ArkANGEL

Stiu ca X0111X se refera la pozitia degetelor, dar in acest mod prima coarda este "mute" (spre deosebire de X01230), asa cum scrie si pe site: "Bend back the first joint of your first finger just enough to deaden the 1st string. (fig. 3)".

Edited by ArkANGEL
Link to comment
Share on other sites

Stiu ca X0111X se refera la pozitia degetelor, dar in acest mod prima coarda este "mute" (spre deosebire de X01230), asa cum scrie si pe site: "Bend back the first joint of your first finger just enough to deaden the 1st string. (fig. 3)".

Scuzele mele. Eu am priceput altceva din ce ai scris tu .

Acordul La major este compus din notele

 

La Do# Mi

Daca te uiti la formele prezentate acolo o sa vezi ca ambele au in componenta aceleasi 3 note numai ca la unul notele se repeta pe diverse corzi. Din motivul asta unul suna mai plin si celalalt nu. Un acord e suficient sa aiba 3 note ca sa se numeasca "acord".

Link to comment
Share on other sites

Guest ArkANGEL

Scuzele mele. Eu am priceput altceva din ce ai scris tu .

Acordul La major este compus din notele

 

La Do# Mi

Daca te uiti la formele prezentate acolo o sa vezi ca ambele au in componenta aceleasi 3 note numai ca la unul notele se repeta pe diverse corzi. Din motivul asta unul suna mai plin si celalalt nu. Un acord e suficient sa aiba 3 note ca sa se numeasca "acord".

 

Am inteles, multam, eu nu eram sigur daca se poate numi tot La Major daca il cant in al doilea mod.

Link to comment
Share on other sites

Guest ozzykris

am o intrebare: trebuie neaparat sa existe, la un "zdranganitor"de chitara, o legatura intre chitara si voce?

pe scurt: ca sa stii la chitara tre sa ai si voce?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest zubeldia

La cantecul amintire cu haiduci cum e bataia e tot clasica jjssjs si sunt primele batai in jos accentuate ca nu prea ma prind?

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Hmm...nu chiar...Incearca sa-ti dai singur seama de bataie, e destul de usor in cazul de fata...Ia-te dupa melodie...Armonia iese usor...Succes!

Link to comment
Share on other sites

intrebare: e vreo metoda prin care un incepator poate sa-si dea seama daca are talent la chitara?

Sau cel putin, urechea muzicala se poate "antrena", imbunatati?

Link to comment
Share on other sites

parerea mea e k nu ar trebuii sa te streseze asta acum . orice om poate sa faca ceva daca isi doreste cu adevarat.. ureche muzicala... prin mult studiu ..se face la fel si digitatzia....iar apoi dupa multzi ani ai sa incepi sa simtzi ceea ce cantzi iar apoi ai sa-ti dai seama..k ai ajuns intr-un punct si esti talentat .

 

 

studiaza mult si ai sa vezi k ai sa fii talentat

Link to comment
Share on other sites

Pai uite sunt intr-un punct delicat, taica-meu a zis ca imi ia chitara acustica(eu am un jaf de clasica, nici acordurile nu le pot scoate bine) daca merg cu el la palatul copiilor sa ma testeze un profesor daca am talent...

taica-meu a zis ca talentul nu se cultiva, ca te nasti cu el, chestii de-astea tampite... bla bla... si nu stiu daca as da acum testul, as putea sa-l trec :)

Iar daca pic testul, nu mai vad nici chitara, si nici nu voi mai avea chef sa mai cant la jegul asta de chitara(care BTW nu e al meu, l-am imprumutat de la cineva)...

asta e of-ul meu... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Omule, daca vrei, poti!Totul sta in vointa.Crezi ca toata lumea a inceput pe super scule?Multi dintre cei de pe forum s-au chinuit care cum a putut...Nu pot sa cred ca e atat de varza chitara aia incat sa nu poti tine nici macar acordurile pe ea...Dar fie...Intr-adevar, talentul e ceva nativ, insa nefinisat e aproape egal cu zero.Este o aberatie "testul" pe care ti-l propune tatal tau, fiindca tu fiind "foarte" la inceput nu poti arata mare lucru, fie ca ai sau nu talent...Sfatul meu e sa te tii de chitara, chiar daca nu treci "testul" si chiar cu chitara pe care o ai...Pe parcurs ce vei progresa parintii tai se vor lasa mai usor induplecati...It worked for me :) ... Succes!

Link to comment
Share on other sites

Ok, merci pt. incurajari, voi incerca sa ma descurc cum pot, si peste ceva timp sper sa progresez destul de mult incat sa-mi cumpere o chitara.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest Magnitude

d|-----------------------|-----------------------|
A|-----------------------|-1---1-1-1---3---3-3-3-|
F|-2---2--2--------------|-0---0-0-0---2---2-2-2-|
C|-2---2--2---2---2-2-2--|-2---2-2-2---0---0-0-0-|
G|-0---0--0---2---2-2-2--|-3---3-3-3-------------|
D|------------0---0-0-0--|-----------------------|



d|-----------------------|-----------------------|-----------------------|
A|-3-----3---3--------3--|-3-----3---------------|-------3--3-------3----|
F|-2-----0---0h2p0----0--|---0-----0-------------|-------2----2-------2--|
C|-0--3--0---------3--2--|-----2------3--2h3p2p0-|-3-2---0-------0-------|
G|-----------------------|-----------------------|----3------------------|
D|-----------------------|-----------------------|-----------------------|

 

Putin ajutor va rog : la astea cum fac ? scuzati dezordinea ca am dat copy -paste.Explicatimi asa de la inceput , mai ales al dolea tab unde apare 0h2p0.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Esti off-topic grasule! :)

 

Legat de tab... 0h2p0 inseamna sa lovesti coarda F libera, dupa care sa faci hammer-on pe tasta 2 si apoi pull-off de pe tasta aia pe coarda libera...

 

Asa la o prima vedere chestia aia imi seamana cu tabu de la My Kantele (poate ma insel). Daca e asa, atunci vezi ca melodia se canta in tuningu clasic, nu ce ai tu acolo.

 

Toate cele bune,

Jackson

Link to comment
Share on other sites

Guest Magnitude

Mersi mai grasule , mia fost lene sa caut ..si atunci miai explicat tu ...mersi o sa ma chinui sa fac cantecu asta.Si cu tuningu clasic carei faza?

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Mersi mai grasule , mia fost lene sa caut ..si atunci miai explicat tu ...mersi o sa ma chinui sa fac cantecu asta.Si cu tuningu clasic carei faza?

 

Care e faza cu "grasule" ?

 

On-topic: Tuningu clasic, adica ala spaniol: E A D G B E de la cea mai groasa la cea mai subtire coarda tu acolo ai D G C F A D... adica D Tuning (mai jos cu un ton). Nu face mare diferenta... decat daca esti maniac sa canti absolut la fel ca originalu.

Link to comment
Share on other sites

Guest Magnitude

Ok mersi Jackson , am si chitara spaniola am de toate , mersi ca miai zis de tuning.Faza cu grasu scuze ...ai postat mai sus si am crezut ca mie imi zici asa.MS.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

No prob... eu ma adresam astfel lui fluffyone, care intamplator... mie coleg si prieten bun.

 

Pentru tuningu ala nu iti tre chitara spaniola :) Pur si simplu asa se numeste tuningu, fiind "inventat" de spanioli.

Link to comment
Share on other sites

Guest Magnitude

Mai io iara nunteleg -pe al doilea tab coarda C , ce e cu 3 ala singuratic, cum ciupesc?

A doua prob - al doilea tab bucata 2 3-0-3 e asezat mai labartat de ce? Nu mai termin tabu asta azi ...singuru care mia dat dureri de cap.

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Na, fii atent: daca toate notele sunt pe o linie verticala, atunci le canti pe toate deodata. Daca sunt labartate atunci le canti separat. Simplu... cel mai bine cauta tab-u in format Guitar Pro (www.mysongbook.com)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.