www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor


Cosu
 Share

Recommended Posts

Guest danny_boy_weeeee

care-i treaba cu acordurile cu 6 si cu 7 si cu alte numere si cu minusuri si cu plusuri??????? :)

daca iau de ex G cum imi dau seama care e G7 sau G6 sau 9 sau alte numere sau minusuri sau plusuri ?????

 

:) I JUST DON'T GET IT :)

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Un numar pus langa numele acordului indica faptul ca acel acord contine treapta respectiva din gama...

 

adica... G7 contine septima, G9 contine nona... etc

 

Un plus inseamna ca maresti treapta respectiva cu un semiton (se aplica numai la intervalele perfecte (cvinta de ex). Analog e si cu minusu...

Link to comment
Share on other sites

salutare tuturor,sunt nou pe aici shi am shi io o mare rugaminte ,am cantat la chitara vre-o 6-7 luni deztul de serios cateva ore pe zii ,aproape zilnic am fost mai mult autodidact ,shi am facut o pauza de kteva luni ,iar acum imi este foarte greu sa reiau ,plus k sunt in impas cu ''lectziile'' am pierdut firu cum sar zice shi am obervat din ce am citit pe aici k am cateva greseli(gen chitara pe picioru drept la dreptaci etc,)am o chitara acoustica destul de bunicik ,orice sfat e bine venit shi multzumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest andrey_832

salut. Vreau sa stiu daca aveti pe acasa vreun programel pt acordat basul(daca aveti si e destul de mic poate il puneti la down..). Daca nu macar spuneti-mi cateva nume.

si inca o intrebare..ce valoare au potentiometrele de la volum-ton de la un bas.

Link to comment
Share on other sites

Guest ~nobody~

hmm de vreo 3 zile m'am apuct de chitara cu un prof...si la prima ora mi'a aratat nijte exerctitii...pe care tot le repet io in ultimile 3 zile da tot nu'mi ies si'mi vine sa ma arunc pe geam :) ex alea clasice [gen mi 1-2-3-4-4-3-2-1 re 1-2-3-4-4-3-2-1 etc....] nu'mi ies cum trebe [adik nu se aud notele "curate" ]...la mine cand ridic degetu de pe coarda se suda ca si cum as trage de coarda si cand apas pe coarda [cand trec de la tasta 1 la 2 de exemplu] se aude aiurea [adik mai pe scurt profu a zis k la mn se aud numa pull'offuri si hammer-onuri si ceva de genu k se aude un semiton in plus...sau cva de genu :)] ...si doar daca fac extreeem de incet si dak apas ft tare pe corzi si doar dak ma concentrez la maxim imi ies ...defapt nici asa la toate corzile...adik e ft greu :) ori sunt io mai varza decat ar trebui... nuj... me :incepator descurajat :( ori o fi ceva neregula cu mine ori nu repet destul [vo 1.30-2 jh pe zi] ori nuj... gresesc io cu ceva ...?

Link to comment
Share on other sites

hmm de vreo 3 zile m'am apuct de chitara cu un prof...si la prima ora mi'a aratat nijte exerctitii...pe care tot le repet io in ultimile 3 zile da tot nu'mi ies si'mi vine sa ma arunc pe geam :) ex alea clasice [gen mi 1-2-3-4-4-3-2-1 re 1-2-3-4-4-3-2-1 etc....] nu'mi ies cum trebe [adik nu se aud notele "curate" ]...la mine cand ridic degetu de pe coarda se suda ca si cum as trage de coarda si cand apas pe coarda [cand trec de la tasta 1 la 2 de exemplu] se aude aiurea [adik mai pe scurt profu a zis k la mn se aud numa pull'offuri si hammer-onuri si ceva de genu k se aude un semiton in plus...sau cva de genu :)] ...si doar daca fac extreeem de incet si dak apas ft tare pe corzi si doar dak ma concentrez la maxim imi ies ...defapt nici asa la toate corzile...adik e ft greu :) ori sunt io mai varza decat ar trebui... nuj... me :incepator descurajat :( ori o fi ceva neregula cu mine ori nu repet destul [vo 1.30-2 jh pe zi] ori nuj... gresesc io cu ceva ...?

 

 

pai...avand in vedere ca esti incepator (ca si mien, de altfel B) ) ar trebui sa stai mai mult la chitara....3-4 ore, macar la inceput...o sa vezi curand progrese...

Link to comment
Share on other sites

hmm de vreo 3 zile m'am apuct de chitara cu un prof...si la prima ora mi'a aratat nijte exerctitii...pe care tot le repet io in ultimile 3 zile da tot nu'mi ies si'mi vine sa ma arunc pe geam :) ex alea clasice [gen mi 1-2-3-4-4-3-2-1 re 1-2-3-4-4-3-2-1 etc....] nu'mi ies cum trebe [adik nu se aud notele "curate" ]...la mine cand ridic degetu de pe coarda se suda ca si cum as trage de coarda si cand apas pe coarda [cand trec de la tasta 1 la 2 de exemplu] se aude aiurea [adik mai pe scurt profu a zis k la mn se aud numa pull'offuri si hammer-onuri si ceva de genu k se aude un semiton in plus...sau cva de genu :)] ...si doar daca fac extreeem de incet si dak apas ft tare pe corzi si doar dak ma concentrez la maxim imi ies ...defapt nici asa la toate corzile...adik e ft greu :) ori sunt io mai varza decat ar trebui... nuj... me :incepator descurajat :( ori o fi ceva neregula cu mine ori nu repet destul [vo 1.30-2 jh pe zi] ori nuj... gresesc io cu ceva ...?

 

Din ce ai scris aici mi se pare ca esti cam violent cu corzile ... esti primul "incepator" care il aud ca face doar h.o. si p.o.

Link to comment
Share on other sites

Guest ~nobody~

poi am aq am realizat si io k sunt cam violenta B) cu corzile...da p bune k si profu a zis k sunt ciudata din punctu asta de vedere...da nuj asa imi sta mie in reflex...aq a inceput sa se rezolva problema...adik ma concentrez mult si incerc sa apas usor si nuj...simplu si vad ca putin cate putin incepe sa se auda sa cum ar trebuui [desigur la viteza minima :) ] da nuj faza e ca si asa cum le fac io aquma tot se aude un fel de trevcere intre tasta si tasta...nuj.. o prietena de'a mea kre canta de 5 ani la chitara mi'a zis k e oarecum normal sa se auda o mica "trecere " de la taste la tasta...da nah...sper k peste o luna sa le pot face calumea si io...

momentan ma chinui cu all apologies :( da nu prea'mi iese cum trebe :) eh c'est la vie...grea viatza de incepator :)

Link to comment
Share on other sites

@nobody:

 

http://forums.rgc.ro/index.php?showtopic=1341

 

Este topicul de exercitii de incalzire. Undeva este un exercitiu excelent care iti formeaza "memoria" degetelor de la mana stanga. Adica fiecare deget sa tina minte cumva independent de tine cat de tare sa apese pe coarda pentru ca aceasta sa sune corect. Asta este important din cel putin 2 motive: 1. sa nu-ti oboseasca mana datorita efortului suplimentar 2. sa sune cum trebuie fara hammers adn pulls.

 

Este normal ca numai in cateva zile sa nu sune chitara cum trebuie. Exerseaza in continuare mai vorbim dupa 2 saptamani.

Nu exagera cu timpul, este prea mult 3 ore pe zi pentru un incepator. Risti sa te plictiseshti pur si simplu sau sa oboseshti sa mai incerci. Pauza este necesara pentru "sedimentare", adica vei constata ca a canta la chitara este ca mersul pe bicicleta, odata invatat, nu se uita prea usor.

 

Nu uita ca la 1:30h de exercitii 20 minute trebuie sa fie de incalzire.

 

Spor la treaba.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest ~nobody~

ok now i have a new problem :) barreurile....ma terimina!

nu pot sa le fac deloc...adik pot sa tin barreu doar dak tin 2 degete unu peste altu peste corzi ..altfel nu...

si mai sunt si ex[alea cu barre pe 5 si apoi poi dgt mij pe 6 si lovesti toate corzile, apoi inelaru pe 7 si lovesti tt corzile apoi ala micu p 8 si lovesti tt corzile and so and so on] la care trei sa sune toate corzile si mie una mise pare imposibil!

adik acordurile cu barre imi mai ies cu chiu cu vai, da exercitiile nu'mi ies deloc..si nah a auzit k cik cine nu poate face barreuri ar fi bine sa se lase de chitara :)

si mai aud pe unii k dom'le ei le'au invatzat intr'o saptamana de te apucca dracii cand vezi k altii pot...adik nuj e vreo tehnica anume...sau ai nevoie de forta multa ca pe mine ma doare mana cand apas [nu degetele ci muschii palmei si mainii] oricum...maybe it's just me but this stuff seems imposible...

:)

Link to comment
Share on other sites

ok now i have a new problem :) barreurile....ma terimina!

nu pot sa le fac deloc...adik pot sa tin barreu doar dak tin 2 degete unu peste altu peste corzi ..altfel nu...

si mai sunt si ex[alea cu barre pe 5 si apoi poi dgt mij pe 6 si lovesti toate corzile, apoi inelaru pe 7 si lovesti tt corzile apoi ala micu p 8 si lovesti tt corzile and so and so on] la care trei sa sune toate corzile si mie una mise pare imposibil!

adik acordurile cu barre imi mai ies cu chiu cu vai, da exercitiile nu'mi ies deloc..si nah a auzit k cik cine nu poate face barreuri ar fi bine sa se lase de chitara :(

si mai aud pe unii k dom'le ei le'au invatzat intr'o saptamana de te apucca dracii cand vezi k altii pot...adik nuj e vreo tehnica anume...sau ai nevoie de forta multa ca pe mine ma doare mana cand apas [nu degetele ci muschii palmei si mainii] oricum...maybe it's just me but this stuff seems imposible...

:)

Nu te lasa descurajat! E normal ca la inceput sa ti se para greu sau aproape imposibil. Aia de spun ca le ies barre-urile dupa o sapt de chitara, ori mint ori sunt super-genii... B) .Cum ti-au spus si ceilalti exercitiul face toata treaba la inceput. Incearca sa tii mana cat mai corect pe grif si apesi atat cat e necesar sa sune corect. A... si nu incerca sa le faci pe toate odata. Fa-ti un program cat de cat care consta atat in acord-uri (cu barre sau fara) dar si degetatie cu doua, trei, patru (daca poti) degete astfel alternezi exercitiile si nu te plictisesti prea repede. Si nu uita sa faci si pauze cand te dor mainile si reiei dupa (important e sa canti cat mai corect si nu viteza sau sa-nveti cat mai repede si gresit... :) ) Poate si mai important e sa ai chitara acordata corect sau cat mai corect si niste corzi cat de cat ca sa nu te chinui. Personal ti-as recomanda sa mrgi la un prof de chitara. Asa vei invata sa canti mai corect. Poate te costa ceva bani, dar rezultatele o sa le vezi mai tarziu si nu o sa-ti para rau.

Bafta! ;)

Link to comment
Share on other sites

Guest ~nobody~

^ms

pai io fac ore de chitara cu un prof, da... mie nu mi'a zis vreo tehnca anume pt barre :) ...doar nijte exercitii, si sincera sa fiu nici nu mi'a prea zis cum trebuie sa tin mana corect, da de asta cred ca m'am prins si singura... :)

si programu meu de ex incepe cu nijte ex de digitatie vo'30 min si apoi astea cu barreurile si paoi mai zdreanganesc alea 2 - 3 cantelecele pe care le stiu sau mai ma joc cu corzile [improvizatii ..prostii d'astea ]

io una nici nu am rabdare sa repet, exercitiile sunt najpa rau, adik cand ma apuc sa fac ex, o dau in cantat nuj ce inceput de melodie si nah...... trei sa fiu mai exigenta cu mine insumi... :)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Guest bravesoul

"Nu mai esti fluturasul din soare,

Care zboara din floare in floare,

Fluturas nu mai ai aripioare,

Domnul conte ti le-a retezat.

Fluturas nu mai ai aripioare,

Domnul conte ti le-a retezat.

 

Fluturas cind aveai aripioare,

Culegeai miere din floare-n floare,

Dar acum nu mai ai aripioare,

Domnul conte ti le-a retezat.

Dar acum nu mai ai aripioare,

Domnul conte ti le-a retezat."

 

Am gasit ca se numeste "Aria fluturasului". Banuiesc ca este scrisa de Mozart. Trebuie sa fac rost de tabulatura sau de note. Stiti cumva denumirea universala (in engleza)? Am cautat pe google tab/partitura si nu am gasit nimic...Ma poate ajuta cineva in acest sens? va multumesc!

Link to comment
Share on other sites

^ms

pai io fac ore de chitara cu un prof, da... mie nu mi'a zis vreo tehnca anume pt barre :) ...doar nijte exercitii, si sincera sa fiu nici nu mi'a prea zis cum trebuie sa tin mana corect, da de asta cred ca m'am prins si singura... :)

si programu meu de ex incepe cu nijte ex de digitatie vo'30 min si apoi astea cu barreurile si paoi mai zdreanganesc alea 2 - 3 cantelecele pe care le stiu sau mai ma joc cu corzile [improvizatii ..prostii d'astea ]

io una nici nu am rabdare sa repet, exercitiile sunt najpa rau, adik cand ma apuc sa fac ex, o dau in cantat nuj ce inceput de melodie si nah...... trei sa fiu mai exigenta cu mine insumi... :)

 

trebuie sa ai rabdare sa te obisnuiesti sa folosesti mana stanga ce pana acum nu era folosita la lucru numai ca ajutatoare ptr cea dreapta.

 

cu bareurile , nici o problema , hehe eu cant de o mie de ani si cateodata suna un G7m de tot rahatu.

 

incearca sa tii degetul putin " rotit " pe axul longitudinal ( un pic de a latul , ca si la karate ) va creste tensiunea asupra corzilor si vor suna mai " curat".

 

In unele pozitii se proind mai usor bareurile , peste pozitia a 5-a deoarece corzile au tensiunea mai mica , apoi dupa pozitia a 5-a nu mai suna frumos corzile , pierd din stralucire ( mai ales cele imbacsite , murdare , vechi.)

 

Depinde si de tensiunea corzilor .

 

exercitiile musai sa le faci , nu le faci acum le vei face mai tarziu dar nu scapi , altfel nu-ti dezvolti tehnica .( nici bine nici rau)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

scuze ca postez problema asta shi ca s-ar putea sa offtopichez dar sunt multe reply-uri shi nu le citesc pe toate

care sunt elementele unei chitare elctrice care o deosebesc de o chitara clasica ( adica .. amplificator.. nu stiu deaia intreb shi google prea obiectiv )

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Tu vorbesti serios cand intrebi asta? :)

 

Chitara clasica are cutie de rezonanta, trei corzi din nylon si trei din matase invelita in metal, iar chitara electrica nu are cutie de rezonanta, are corzile din metal iar vibratiile corzilor sunt preluate de doze, care le transforma in impulsuri electrice ce pleaca prin cablu catre amplificator. Pentru o explicatie amanuntita, foloseste cu incredere Wikipedia.

Link to comment
Share on other sites

diferentza vizuala e simpla > ma intereseaza mai mult cum sunt transmise vibratziile . parca era un aparat care modifica sunetele (cum functioneaza acela etc etc etc ) (intrebare de incepator la " Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor " . ramane sa intreb wiki

Link to comment
Share on other sites

diferentza vizuala e simpla > ma intereseaza mai mult cum sunt transmise vibratziile . parca era un aparat care modifica sunetele (cum functioneaza acela etc etc etc ) (intrebare de incepator la " Threadul oficial cu intrebari ale incepatorilor " . ramane sa intreb wiki

 

Sunetele nu sunt modificate de catre chitara. Vibratia corzilor este preluata de catre doze. Dozele sunt defapt niste bobine. Atunci cand corzile vibreaza se produce un curent slab care este transformat in sunete.

Dar cum o imagine face cat 1000 de cuvinte.... :)

post-515-1163457654_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

Salut TB ... vad ca esti din Tm ... ma ajuti si pe mine cu cv te rog???

Imi spui unde gasesc un magazin de chitari? ... sunt incepator si vreau sa imi iau o chitara acustica sa invat, si mai incolo ma pun pe electrica :)

ma poti ajuta pls???

Link to comment
Share on other sites

Salut TB ... vad ca esti din Tm ... ma ajuti si pe mine cu cv te rog???

Imi spui unde gasesc un magazin de chitari? ... sunt incepator si vreau sa imi iau o chitara acustica sa invat, si mai incolo ma pun pe electrica :)

ma poti ajuta pls???

 

Hello 2 u 2! :)

Acustice daca nu ai pretentii foarte mari, mai ales ca... astepti sa primesti un Ibanez in aprilie :)... poti sa mergi linistit pe Hora.

Gasesti la Arta in centru sau mai poti incerca in Terra (unde se face trecerea dintre corpuri... in fatza la Zass). orientativ (insa nu mai sunt la curent) costa intre 250 si 350 lei...

E bine sa ai pe cineva cu tine care se pricepe putin... daca nu ai cu cine ma poti apela pe YM (vezi la profile)...

All the best

Link to comment
Share on other sites

Guest marcu923

Salut,va rog mult as vrea si eu sa stiu ce acorduri se cinta in tonalitatile minore melodice si armonice,doar 2 exemple!

 

 

 

 

Salut,va rog mult as vrea si eu sa stiu ce acorduri se cinta in tonalitatile minore melodice si armonice,doar 2 exemple.

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

OMG ... azi am "cantat" 3 ore la chitara acustica ( western ) ... ma dor degetele de mor .... cand le-am bagat in apa am zis ca mor :)) ... da am mai capatat cv xp .. :) am mai invatat vre-o 3 acorduri :)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest you_yo_me

salut sunt nou pe aici si a dori daca se poate sa mi recomande si mie cineva o marca de pedalier+efecte la un pret acceptabil decomdata sunt incepator la chitara electrica si nu prea le am in ceea ce priveste echipamentul

Link to comment
Share on other sites

Am si eu o intrebare adica vreau mai bine zis sa va cer parerea..

Am o acustica mai veche Reghin si are griful putin indoit cred ( dar oricum neglijabil - adica nu vizibil )

Asa.. si distanta dintre corzi si grif este de 6mm la cea de-a 12-a tasta..

 

Cat de rau este asta ? Adica as putea invata pe guitara asta ?

Mi s-a spus ca pot invata pe ea, "ca ii mai greu" din cauza ca sunt corzile mai departate de grif, si ca dupa aia o sa-mi fie mai usor.. voi ce parere aveti ? :)

Link to comment
Share on other sites

Guest breakonthrough

Si foarte important, poate cel mai impotant:

Fiti foarte atenti la pozitia corpului cand cantati/repetati!

Nu recomand de nici o culoare sa va invatati sa cantati cu chitara tinuta pe piciorul drept (la dreptaci) - o sa va mute mana dreapta intr-o pozitie foarte dubioasa si o sa va faceti mai mult rau decat bine. Cea mai buna pozitie pentru invatat/repetat este cea clasica - chitara pe piciorul stang, plasat pe un ceva care sa-l tina mai sus (niste carti groase de exemplu), in asa fel incat pragusul sa fie undeva in dreptul umarului.

Atceva foarte important: Fiti foarte atenti la muschii care se tensioneaza cand n-ar trebui sa faca nimic! Mai ales umeri care tind s-o ia in sus, abdomenul care se incordeaza fara motiv, degetele care devin ghiare din cauza crisparii. Opriti-va mereu si concentrati-va asupra starii de tensionare a muschilor! Ca principiu, daca nu-l folosesti, nu tre' sa fie incordat.

[/quot

 

salut!..ummm...in legatura cu pozitia corpului.....e gresit dak tin chitara pe piciorul drept(dupa ce in prealabil piciorul drept se aseaza peste cel stang-pozitia picior peste picior).....ma gandeam k asa am si chitara mai sus(k si cum as fi pus ceva sub piciorul stang,care sa-l tina mai ridicat) si nu trebuie de fiecare data sa pun piciorul pe ceva k sa pot canta(e destul de ciudat)...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.