www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Gibson Roboguitar -prezentare


karpi
 Share

Recommended Posts

Guest costi iorga

Ce pot sa spun? Atat Fender cat si Gibson au ceva pe aceeasi shina! Diferenta e, dupa parerea mea, ca la masini, intre cele japoneze si cele nemtesti. Tind sa cred ca sistemul lui Gibson e masina nemteasca! Ma voi exprima 100% dupa ce voi fi incercat amandoua sistemele! :)

Link to comment
Share on other sites

eu am fost fan gibson pana am pus mana pe mai multe ( gibson si fender )...trebuie sa fi facut ptr a canta pe asa ceva...apoi mi-am dat seama k mai bine sta mana mea pe un grif de strat...si gibson si fender sunt masini 'nemtesti'...mai exact americane...nu le poti compara...e chestie de gust...nu poti sa spui ca rosia e mai buna decat castravetele...fiecare cum ii place...

Edited by marcel
Link to comment
Share on other sites

Gibson> "On December 7, 2007, Gibson will change the guitar world forever. Again. "

 

Fender> FAQ "13. When can I get one?

They are available for order right now, and will be shipping globally in April 2007. "

 

Care e mai buna sau care dupa care e ciordita?

Sunt sigur ca Gibson a trebuit sa plateasca patente ca sa nu ramana cu tehnologia in urma, dar pana la urma, conteaza care suna mai bine.

Dar, la banii aia, cred ca ramane doar o chestiune de gust.

Link to comment
Share on other sites

Si daca mi se strica un tuner ce fac? Dau inca 200$ sau cat e unul?

 

trebuie instalate mai multe sisteme in paralel ca si la avioanele "digitale" , daca se strica un computer intra in actiune celalalt ...Via Ride ...hehe

 

e dragutza idea dar ? nu prea are rost , octava tot cu surubelnitza o reglezi deci pana la urma tot falsa va fi .

 

baitri vedete au mai multe chitare , s- adezacordat una maestrul dechitare care e pe faza da alt achitara acordata .

Link to comment
Share on other sites

yup, chitara pentru prosti. Oricum, am impresia ca este doar un upgrade al unei chitari ceva mai vechi (1-2 ani) Gibson, parca Digiguitar se numea, sau ceva de genul. Si a aparut inaintea VG-ului.

Link to comment
Share on other sites

yup, chitara pentru prosti. Oricum, am impresia ca este doar un upgrade al unei chitari ceva mai vechi (1-2 ani) Gibson, parca Digiguitar se numea, sau ceva de genul. Si a aparut inaintea VG-ului.

Gibson Digital era o chitara cu doza hexafonica (fiecare cilindru al dozei benficiaza de propria iesire (canal)). Nu are legatura cu chestia asta care se acordeaza singura.

http://www.gibson.com/DigitalGuitarNew/gibsonDigital.html

Link to comment
Share on other sites

mbbb why does it have tuners if it auto tunes ? :) kiddin....mi-ai luat-o inainte Arpi cu postul :( e mishto ideea dupa parerea mea dar na, pana si knob-ul ala cretin e ca la fender , pana si pe site daca mergi la VG strat si dupa la Gibson, cand chitara se priveste de sus, kestiile alea care flickare is la fel :) ....kinda pathetic... at least it has a nice calming color B)

 

Degeaba pana nu apare chitara care isi frige si mici in pickguard si are extensie de rotisor la trussrod DEGEABAAAA :) !!!!!

Edited by skarbu
Link to comment
Share on other sites

Astia de la Gibson is plini de invidie. Reclamele lor mi se par de-a dreptul prostesti si ridicole. Ce treaba au ei cu Fenderul VG?! Dupa ce ca l-au copiat cu nerusinare ( a zis bine Cosu, chitara pe care o aveau ei inainte nu avea autotuning key, deci modelul l-au luat de la Fender) se mai si lauda ca ei is cei mai buni. Iar fata de Fender VG nu are niciun avantaj. In primul rand pretul este mai mare decat cel al VG-ului (nu am vazut la ce pret se comercializeaza Gibsonul, dar Fender-ul e la 1700$ in State, in mod clar n-are cum sa il bata, Gibson intodeauna a fost mai scump) si in al doilea rand nu are versatilitatea Fender-ului pentru ca VG-ul are in plus doza Roland. Tonurile mi se par foarte reusite, chiar si cel de chitara cu 12 corzi...Senzational Fender...si modest, pe cand Gibson... :):)

Link cu Fenderul NO COMMENT!

Link to comment
Share on other sites

Ce interesanta treaba cu intonatia: apasati butonul si o sa va afiseze cate jumatati de intorsatura completa trebuie sa faceti cu surubelnita in sensul acelor de ceasornic :). Pai cum bre, nu e Gibson cel mai tare? Nu schimba lumea si alea alea? Schimba lumea cu surubelnita mea?! :) Si daca era nevoie de 3 si 1/4 jumatati de intorsatura de surubelnita pentru o intonatie perfecta?

 

Eu raman la scoala Keith Richards de chitari vechi si sanatoase, si imi permit sa citez din legile lui Murphy: "construieste un sistem pe care si un prost il poate folosi, si in curand numai prostii il vor folosi" :).

 

Eu as pune problema altfel. Desigur ca acum ni se pare ceva bizar, rece si fad, inutil de tehnicizat, rapindu-ti din placerea de a-ti regla chitara, de a fi una cu ea.

Foarte adevarat. Momentan aceste lucruri nu vor fi decat progrese tehnologice.

 

Dar de unde stim noi ca peste 20-30 de ani marii chitaristi care vor evolua pe scenele lumii de la acea data nu vor utiliza ceva de genul acesta. Din comoditate, din curiozitate, din necesitate (?), din ce, nu conteaza, esential e ca ei vor fi exemplul.

Link to comment
Share on other sites

Eu as pune problema altfel. Desigur ca acum ni se pare ceva bizar, rece si fad, inutil de tehnicizat, rapindu-ti din placerea de a-ti regla chitara, de a fi una cu ea.

Foarte adevarat. Momentan aceste lucruri nu vor fi decat progrese tehnologice.

 

Dar de unde stim noi ca peste 20-30 de ani marii chitaristi care vor evolua pe scenele lumii de la acea data nu vor utiliza ceva de genul acesta. Din comoditate, din curiozitate, din necesitate (?), din ce, nu conteaza, esential e ca ei vor fi exemplul.

 

pai daca ne gandim cine o sa fie marii chitaristi peste 20-30 de ani...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.