www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pentru Cei Care Cred Ca ... Gibson=fenomenal


Guest anghelescu
 Share

Recommended Posts

  • Replies 98
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

pai o fi comandato de la un music store online.....

 

:)

 

un om cu asa experienta se presupune ca stie ce vrea de la o chitara, nu cred k ar cumpara orbeste online, ar merge si el si ar incerca mai multe...

 

iar ontopic..dc gibson mai da gherle nu inseamna k trebuie sa ne pisham toti pe firma acuma repede...nu zic ca trebuie sa trecem cu vederea...dar...totusi! frustrarile de genul ar trebui pastrate pt sine sau manifestate intr-un mod civilizat.

 

oricum review-urile astea si bune si rele nu stiu dc sunt 75% adevarate si restul reclama (negativa sau nu)..iar din alea 75% dc sunt 10% relevante..restul sunt balmajeli. las..nu mai cumparati voi gibson k s-au stricat, more for me :) .

 

si btw, inainte de internet, dc era o lipitura naspa pe vreo chitara, cum mai afla tot poporu?

Link to comment
Share on other sites

vrei sa zici ca nu ai citit ce scule are? (la experienta lui, ma mir k a trebuit sa dea pickguardul la o parte)

 

mai.. nu mai va luati dupa scule si nu mai echivalati cu experienta.. nu observati ca pe forumurile de afara si pe harmony central majoritatea userilor au scule bune, ampuri pe lampi etc.? acolo e alt venit mediu pe locuitor iar preturile sunt aceleasi ca si pt noi.. daca un parinte are acolo un salariu de 1500 E pai isi permite sa puna 2-3 luni deoparte si sa ia o chitara de 1000-2000 E pt plod . adica cat un salariu lunar. la noi un salariu echivalent este de 15 mil. si vedeti ca majoritatea de pe la noi de pe forumuri au ibanezuri, jacksonuri, epiphone care se invart pana in 600 E..

Edited by guitarsarpe
Link to comment
Share on other sites

Guest anghelescu

usor usor incep sa urasc forumu asta. numai reply-uri fara bun simt.... de fapt..asta ii lipseste romanului in general....

 

voi nu intelegi ca nu lipitura aia rece e problema..aia se rezolva......ci faptul ca o companie ca gibson nu are trebui sa dea drumu pe piata instrumentelor care au "probleme"...

 

cu asta am incheiat ca nu are rost imi bat capu...

Link to comment
Share on other sites

cred ca toata lumea intelege ca QC-ul a bulit-o la faza asta.

comentariile se legau de contextul glorios in care tu imbracai user-ul cu pricina.

 

interesant de dezbatut, cu ajutorul oamenilor care chiar cunosc, este daca firmele mari au intr-adevar un declin in general in calitate si/sau controlul ei, versus business as usual, atat ca zilele de demult sunt invaluite intotdeauna intr-un abur roze cu sclipici auriu.

eu sunt cu cash la gura, dar am citit pe forumuri ca in 70 lucrurile stateau la fel, si chitaristii care-shi permiteau audiau duzini de chitari/pedale/amp-uri pana sa aleaga un exemplar, care inseamna ca sunetul/calitatea/ceva tot fluctua si atunci, presupunand ca e adevarat ce se povesteste.

Link to comment
Share on other sites

usor usor incep sa urasc forumu asta. numai reply-uri fara bun simt.... de fapt..asta ii lipseste romanului in general....

voi nu intelegi ca nu lipitura aia rece e problema..aia se rezolva......ci faptul ca o companie ca gibson nu are trebui sa dea drumu pe piata instrumentelor care au "probleme"...

cu asta am incheiat ca nu are rost imi bat capu...

Pai toate se rezolva, daca e s-o luam asa. Mai ales ca tipul zice ca are chitara de 4 luni, deci, teoretic, in garantie.

Asta daca n-a cumparat-o de la vreun' binevoitor care i-a facut lipitura aia la rece, i-a f**** finish-ul, i-a stricat cheile, etc. :)

Link to comment
Share on other sites

Pai toate se rezolva, daca e s-o luam asa. Mai ales ca tipul zice ca are chitara de 4 luni, deci, teoretic, in garantie.

Asta daca n-a cumparat-o de la vreun' binevoitor care i-a facut lipitura aia la rece, i-a f**** finish-ul, i-a stricat cheile, etc. :)

 

eu unul nu imi fac nici un fel de probleme cu renumele prost sau bun al unei firme. daca imi place cum suna chitara o iau, daca nu, nu. si o chitara , orice ar scrie pe ea, daca suna se vinde daca nu, iarasi nu. chestiile cu renumele si povestile care circula in jurul unei firme au importanta pt cei care nu fac diferenta intre calitate si imitatie.. ehee, de cate ori am luat plasa si inca o mai fac :) da asa inveti.

Link to comment
Share on other sites

imitatie de calitate , sau calitate imitata .

 

daca o "replica" este mai calitativa decat "originalul" e OK , ptr cei care sesizeaza diferenta calitativa .

 

oameni cumpara brand-uri ptr ca habar nu au de ce le trebuie.

 

Asa ca daca veda ca XY vedeta canta pe un "brand" , care este si scump si este laudat construite mituri peste mituri ,"priceputul" nostru experimentat cumpara , ca de aia sunt banii , nu ? sa circule.

 

nu prea vad sau simt diferenta de 1/100 intre o chitara de 5000$ si una de 50$ .Pot sa cant la fel pe amandoua ,

Link to comment
Share on other sites

asta inseamna ca le simti cam la fel un reghin din 70' copie de les paul de aprox 50 de dolari (care falseaza,bazaie dozele prinzi romania actualitati si nu tine acordaju nici sa mori,asta daca reusesti sa invarti de cheite) si un prs singlecut tot gen les paul de 2500 de coco karpi?ma indoiesc, sincer. :)

Link to comment
Share on other sites

asta inseamna ca le simti cam la fel un reghin din 70' copie de les paul de aprox 50 de dolari
...normal ca nu...cu 2450 in plus...
(care falseaza,bazaie dozele prinzi romania actualitati si nu tine acordaju nici sa mori,asta daca reusesti sa invarti de cheite)
...face parte din programul Guitar Entertaining conceput special de cei de la Reghin...adica te multumesti numai sa astergi praful? :) Ontopic...tu vorbesti de calitatea fabricatiei, karpi de sound :) . Am avut chitara de-aia (reghin les paul ,nu prs), si sincer suna mult mai bine decat multe chitare cu pretentii pe care am pus mana. Intr-adevar, lipseste calitatea fabricatiei, dar cand mi-aduc aminte ca mi-a dat-o un amic de pomana, crede-ma ca nu m-am mai uitat de carii... :) Edited by AddRien
Link to comment
Share on other sites

vbesc de tot nu numai de calitatea produsului,desi si asta e important nu?ca doar dam bani pe ea.dupa parerea mea aceste cazuri izolate de calitate indoielnica apar inevitabil.este imposibil la cate produse fac sa nu mai apara si erori de fabricatie.mai ales ca se mandresc ca sunt fabricate manual,si cum stim a gresi este omeneste.am trecut prin multe firme de chitara de cand cant,am avut reghin la inceput,si ptr cat am dat pe ea,isi facea treaba,si acum gibson si ptr cat am dat isi face treaba.cand o sa am prs la fel o sa spun,sunt sigur de asta.insa am constatat ca precum pretzul si calitatea a crescut,e adevarat nu proportional,dar deja de la un anumit nivel,te astepti sa fie tastata corect nu?sau sa nu bazaie dozele,sau sa nu iti iasa butonu de prindere a chitarei si asa mai departe.pe urma la preturi de mii de euro e vorba de niste aspecte de detaliu care fac diferentierea,si deabea acolo nu mai poti simti o diferenta enorma intre o chitara de 2500 si una de 4000.nujtu,daca ai banu si sti ce vrei,merita sa platesti,parerea mea

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson
usor usor incep sa urasc forumu asta. numai reply-uri fara bun simt....

 

Fa-ne tuturor un bine si pleaca... :)

 

Ti s-a mai spus de 10 ori, un post pe un forum nu inseamna nimic. Tragi concluzii pripite pe baza unor date, cel mai probabil, eronate. Chiar vrei sa ti-l arat pe gagiu' care are 2 (sau 3 KH-uri) si inca vreo 3 custom shopuri (de la ESP, in caz ca nu te-ai prins) si cu toate astea nu e in stare sa cante un riff de la metallica corect. Ah.. am uitat sa mentionez ca are si un Diezel gagiu. E un cunoscut de-al meu... n-as zice chiar prieten. Are aproape 2000 de posturi atat pe forumu Caparison cat si pe ESP Board. Tare nu?

Link to comment
Share on other sites

Chiar vrei sa ti-l arat pe gagiu' care are 2 (sau 3 KH-uri) si inca vreo 3 custom shopuri (de la ESP, in caz ca nu te-ai prins) si cu toate astea nu e in stare sa cante un riff de la metallica corect. Ah.. am uitat sa mentionez ca are si un Diezel gagiu. E un cunoscut de-al meu... n-as zice chiar prieten. Are aproape 2000 de posturi atat pe forumu Caparison cat si pe ESP Board. Tare nu?

Bah, ce seamana asta la descriere cu mine... :) Pastrand proportiile, binenteles. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Manolescu
"Went to play my V last night and it was all microphonic. I thought it was a cable then noticed the volume was scratchy. I pulled the pick guard back a bit and there was a cold solder joint! The guitar is only 4 months old! It looks like it was soldered by a 9 year old. Fuck you Gibson!

 

Cold solder, crappy paint, crooked machine heads, busted nuts, chambered bodies, and way too expensive. Fuck you Gibson! "

 

de pe un forum mare...scris de catre un user mare...care mai are urmatoarele scule(deci nu e incepator):

DSL50

Metro JTM45

1960A/1960BX

Rack & 100% DIY Effect Pedals

Gibson Les Paul Standard, Ebony

Gibson ES137 Classic, Tri Burst

Gibson Flying V, Ebony

 

 

si mai gasesc sute de topicuri in care lumea se plange de calitatea proasta a gibsonurilor din ziua de azi..., face it...nu prea mai e ce a fost :) parerea mea

 

 

Ai un link la acest forum?

 

In fine, si eu am avut si eventual am vandut 3 Les Paul Standards si un SG. Pot spune cu mare sigurantza ca majoritatea chitarilor Gibson fabricate din anii 70 pina in prezent sint bune de soba. Platesti doar pentru nume si scolioza. Mai bine dai banii pe un Epiphone coreean care produce absolut acelas sunet dupa ce ii schimbi dozele. Lemnul difera si de obicei nu e one-piece body dar daca nu o folosesti precum Page sau Slash in fatza la mii de fani, nu are nici un rost sa platesti doar pentru nume.

 

Exista o super firma in Europa care produce chitarii din anii 60. Se numeste Hagstrom. Parerea mea de fiecare data cand compar, e ca Hagstrom suna la fel de bine daca nu si mai bine decat orice Gibson post 1970. Si neck'ul la Hagstrom e de vis.

 

Inafara de Fender American sau Mexican (aproape acelas lucru), singurile chitari Americane care merita banii, sunt National si Martin.

Link to comment
Share on other sites

Pot spune cu mare sigurantza ca majoritatea chitarilor Gibson fabricate din anii 70 pina in prezent sint bune de soba.

 

 

HEHE, indrazneata afirmatie. E cumva experiment de trolling? Ca ma gandesc ca 37 de ani e o perioada suficienta ca sa se prinda lumea ca sunt de ca.cat gibsoanele....A, mai rau, lemn de soba :)

N-ai vrea totusi sa reformulezi in ceva de genul "nu-si fac banii, parerea mea" ? Ma gandesc ca ar fi mai intelept decat sa arunci cu adevaruri absolute...

Link to comment
Share on other sites

@Manolescu:

1. iti spun eu, cu mai mare siguranta decat a ta, ca fenderul mexican nu este catusi de putin "aproape acelasi lucru" cu fenderul american! :)

2. in materie de gibson, pot sa te contrazic din nou fiindca am cantat ceva timp pe un les paul recording "early '70", care nu mi s-a parut absolut deloc "lemn de foc". alaturi de asta, pe la sfarsitul anilor '70 am avut ocazia sa probez un sg standard si un sg custom precum si un les paul 25 anniversary si erau chitare demne de toata lauda. am avut ocazia, tot in perioada aceea, sa probez si doua hagstrom-uri identice ca model, unul al lui laci herdina si unul al lui doru tufis. erau chitare foarte bune, dar pot sa-ti spun ca am remarcat diferente in favoarea gibsonului. asa ca...numai de bine. :)

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

In fine, si eu am avut si eventual am vandut 3 Les Paul Standards si un SG. [...] Mai bine dai banii pe un Epiphone coreean care produce absolut acelas sunet dupa ce ii schimbi dozele.

 

:) data viitoare cand vrei sa mai vinzi vre-un Gibson LP standard (mai rau, chiar d-asta de productie recenta) , cumpar eu un Epi coreean ii pun alte doze si ti-l dau la schimb.. DEAL?

Link to comment
Share on other sites

Exista o super firma in Europa care produce chitarii din anii 60. Se numeste Hagstrom. Parerea mea de fiecare data cand compar, e ca Hagstrom suna la fel de bine daca nu si mai bine decat orice Gibson post 1970. Si neck'ul la Hagstrom e de vis.

 

Hagstrom-urile noi se aseamana cu alea de prin '60? sau e aceeasi chestie ca si la Gibson?

 

by the way, nu dati cu castraveti si rosii ca nu toti s-au nascut cu pistolul de lipit in mana: CE E AIA "LIPITURA RECE"????? :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.