www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pentru Cei Care Cred Ca ... Gibson=fenomenal


Guest anghelescu
 Share

Recommended Posts

Am inteles, tovarasul sef. Esti cumva ruda cu Ana Pauker? :)

 

 

Esti un expert intradevar. Am fost putin confuz cu anii dar acum m-ai lamurit, dar nu cred ca din 60 pana in 68 nu s-au mai fabricat Les Paul'uri. Asta nu am mai auzito. :)

 

 

Vezi, chestia asta nu o stiam. Treaba cu Epi made in china in unltimii 5 ani. Sau ca Hagstrom este facut in aceeasi fabrica. Ti-ai facut lectziile, expertule. :( Ai cumva stock in aceste firme? Ai cumve vre-un link care clarifica treaba cu Les Pauluri nefiind produse intre 60 si 68? Nu cred.

 

 

Parerea ta, nu?

 

 

Mazurkiewicz=Englez? :) Atunci ce cauta in Viena?

 

Refuz sa cred asa ceva. Cred ca Mazurkiewicz asta e ruda cu tine si cu Tovarasa Pauker, asa ca nu mai ai nici o picatura de credibilitate pe linga mine, jew boy.

Super tare post! M-ai prins! Ma las batut. Am mintit tot si m-ai prins tu, marele aparator de jidani, tovarasul midnight rider! B)

Daca vrei sa ai o sedere lunga pe forum tempereaza-ti limbajul. Daca ai sechele postcomuniste evita se la expui aici.

In loc sa apreciezi informatia oferita pe tava faci pe desteptul. Esti la un pas de a sta pe bara si cu ocazia asta te-ai ales si cu un warn.

 

Wikipedia zice ca productia de Les Pauluri s-a reluat in '68 - vezi ultimul rand ahttp://en.wikipedia.org/wiki/Gibson_Les_Pa...Les_Paul_models . maine am sa caut si in literatura ce o am p-acasa sa vad daca gasesc ceva relevant.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 98
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest Manolescu
Manolescule, nu ai inteles nimic... Imi pare rau ca rasismul si antisemitismul (repetate si asumate) se trateaza cu destul indulgenta pe aici.

 

 

Si mie. 88!

 

\o

Link to comment
Share on other sites

@Manolescu:pentru cutura ta generala,NU sunt evreu.Am avut aceeai atitudine atunci cand EugenG s-a luat de unguri si glass de tigani.Nu tolerez discriminarea,pur si simplu,fiindca am avut parte de asa ceva destul,si mai am,si asta fiindca sunt din Romania.

Din pacate ,NU am stock in companiile pe care le-ai mentionat,sunt doar dealer Gibson SI Hagstrom

Andrew Mazurkiewicz este dintr-o renumita familie poloneza de lutieri si fabricanti de viori,familie care s-a mutat la finele anilor 1800 in Londra.Andrew a lucrat la Fender un timp,apoi si-a deschis propriul shop,lucrand pentru Gary Moore,Scott Gorham si Snowy White.La inceputul anilor '90,a fost comisionat de Gibson sa lucreze la deschiderea pietei catre Europa Centrala,ca chief of maintenance.O problema sentimentala :) l-a facut sa ramana p-acolo (nu cu Ana Pauker).Acum are propriul atelier in Viena,la recomandarea mea ,Florin Ochescu si-a retastat acolo chitara.

Am sa caut un link care sa ateste ca Gibson nu a fabricat Les paul intre 60 si 69,informatiile mele nefiind luate de pe net,ci din literatura de specialitate,(foarte importanta cartea "Vintage Guitars",a unuia dintre cei mai mari experti mondiali in chitare si alte instrumente cu coarde vechi si anume George Gruhn.Carte pe care tu probabil nu o citesti,fiindca da,Gruhn este evreu.

Link to comment
Share on other sites

daca tin eu bine minte, faza cu les paul intre 60 si 68 a fost ca atunci firma Gibson a schimbat designul Lp-ului cu cel pe care il stim acum ca SG, dar atunci se numea Les Paul, ceea ce nu i-a convenit lu nenea Les Paul, care nu voia ca numele lui sa fie asociat cu respectiva chitara. Posibil sa zic o groaza de tampenii si va rog frumos sa ma corectati daca e asa.

 

offtopic: nu pute un pic a clona?

Edited by Morgan
Link to comment
Share on other sites

daca tin eu bine minte, faza cu les paul intre 60 si 68 a fost ca atunci firma Gibson a schimbat designul Lp-ului cu cel pe care il stim acum ca SG, dar atunci se numea Les Paul, ceea ce nu i-a convenit lu nenea Les Paul, care nu voia ca numele lui sa fie asociat cu respectiva chitara. Posibil sa zic o groaza de tampenii si va rog frumos sa ma corectati daca e asa.

 

offtopic: nu pute un pic a clona?

din 60 pana in 63 chitarele pe care noi acum le numim SG s-au numit in continuare Les Paul. Cand se face referire la instrumente din perioada aia sunt prezentate ca modelul SG/Les Paul.

Gibson a renuntat la numele de Les Paul pentru ca popularitatea lui era in descrestere iar asocierea cu un nume "nestralucitor" nu era de bun augur. Ca bonus in 62 Les Paul era in divort. Daca semna un nou contract cu Gibson trebuia ca banii incasati sa mearga la partaj :). Ca urmare in 63 s-a adoptat doar denumirea de SG adica "Solid Guitar". Din 68 a venit un nou sef la Gibson care a sesizat fenomenul de "vanare" a modelelor pre '60 si a hotarat ca e un moment bun sa le reintroduca.

Link to comment
Share on other sites

din 60 pana in 63 chitarele pe care noi acum le numim SG s-au numit in continuare Les Paul. Cand se face referire la instrumente din perioada aia sunt prezentate ca modelul SG/Les Paul.

Gibson a renuntat la numele de Les Paul pentru ca popularitatea lui era in descrestere iar asocierea cu un nume "nestralucitor" nu era de bun augur. Ca bonus in 62 Les Paul era in divort. Daca semna un nou contract cu Gibson trebuia ca banii incasati sa mearga la partaj :) . Ca urmare in 63 s-a adoptat doar denumirea de SG adica "Solid Guitar". Din 68 a venit un nou sef la Gibson care a sesizat fenomenul de "vanare" a modelelor pre '60 si a hotarat ca e un moment bun sa le reintroduca.

 

mersi

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.