www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Despre Sistemul De Valori


Killahead
 Share

Recommended Posts

am copiat postul din topicul cu D.A.Aldea

 

 

oameni buni

 

exista scoala obligatorie pana in clasa a -X-a , ( instruire si nu educatie cum le place sa zica unora pe la noi )

 

Dupa ce termina clasa a X-a fiecare face ce crede el ca este mai bine pentru el !! NU este obligatoriu sa te mai instruiesti .

Nu este obligatoriu sa mai urmezi nici o scoala nici un curs ...etc ...dupa X clase . (PUNCT)

 

Daca parintii constienti de problemele reale stau cu "bata" pe copil si-l mana pe la cursuri , a-i plateste scolarizare , camin , hrana, haine , carti , meditatii..etc etc s-ar putea ca sa iasa ceva pana la urma .

 

 

Pe un forum toata lumea participa liber si nesilit de nimeni si fiecare se comporta cum crede el ca-i mai bine pentru el .Sau cat al duce mintea .

 

Nu-ti spune nimeni ..." taci si fi atent la ora , ia-ti notite ,..nu deranja ora ..lasa-i pe cei doritori sa invete "....nu te da afara de la ora sa stai pe coridor .....esti LIBER sa faci ce vrei ....IN SFARSIT LIBER ,...NU ?

 

Sau suntem incontiunu pe "coridor" ?

 

Pe de alta parte , "profesorul" nu primeste salar , nu-i obligat sa se tina de o programa scolara , nu-i obligat sa predea sau sa explice in mod super pedagogic si cu multa rabdare pe intelesul tuturor cunostintele in discutie .. nu-i obligat sa asculte "obrazniciile " , ironiile mascate sau nemascate ale "cursantilor" .are dreptul de a se plictisi de atatea intrebari puerile , enervante , prostesti , tampite, obraznice , ....adica si el are aceiasi LIBERTATE ca si ceilalti .

 

Toata lumea are dreptul sa faca ce vrea si cum crede .DAR cred ca toate discutiile ar trebui sa decurga intr-un mod politicos , chiar daca exista pareri sau perceptii diferite .

 

LEGEA NESCRISA este singura rezolvare , ptr a se respecta o asemenea "lege " in cazul unui forum cultural bazat pe "interesul si ocupatia comuna " este nevoie si de o educatie , un pic de bun simt , toleranta minima .

 

Sa nu se simta nimeni jignit dar este nevoie si de inteligenta .

 

Totusi un forum cultural nu se bazeaza pe legea fortei tip "cel mai tare din parcare " .

 

Este interesanta problema , cam nasol cand toata lumea are LIBERTATE si face ce vrea .

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest costi iorga

+1 Karpi

+1 Danz

 

Se presupune ca avem de-a face cu artisti, muzicieni sau cel putin muzicanti pe acest forum.

Acestia ar trebui sa aibe o sensibilitate mai mare la ce se intampla si sa empatizeze mai bine. Sa-si dea seama de acele "legi nescrise" cum le numeste Karpi. Ce PLM, suntem intre noi! Sa fim fericiti, bucurosi si recunoscatori ca mai vine cate o persoana de REALA VALOARE artistica si ne impartaseste dintr-ale sale! Nu sa ne luam in gura, profitand, ba nu, ABUZAND de libertatea spatiului virtual al unui forum public!

 

In acest sens... un WE placut!

Link to comment
Share on other sites

@killahead

Da .. ai dreptatea dar... scapam de cei care isi fac cont doar ca sa intrebe daka un ibanez e mai bun decat un fender doar findca le e lene sa caute... hmm sau e bine sa fie conturi :) ?! Am citit si anterior... si se bat 2 chestii 1 ar fii faptul ca suntem o comunitate de chitaristi cu si in sprijinul oricui vrea sa studieze chitara si a 2 chestie ar fii ca trebuie si saitul sa traiasca din ceva adik din traficul de pe forum si atunci ce parte compromitem ?? Ii limitam pe cei fara bun simt si scade traficul sau ii ignoram si ne invatam... eu cred ca una din cele 2 este o solutie... dar problema e mult mai complexa de atat! Oricum eu unul am ignorat si ignor oamenii fara bun simt pe forum (cat satu pe forum) pt ca asta e Rom-ania si ma astept si la altii sa inteleaga. Problema se manifesta pe strada .. la teatru .. la film la scoala ... peste tot.

Parerea mea.

Link to comment
Share on other sites

Chris, mersi de parere!

 

Eu unul, in ceea ce priveste acest forum, prefer o solutie de "mijloc", adica trebuie sa impacam si capra si varza. In viata reala treaba sta altfel.

 

Pe RGC nu e vorba de trafic, nu suntem dependenti de nimeni. Asta e un privilegiu de care putini se bucura. Nu e vorba la noi nici de numarul de conturi, nu stiu de unde ti-a venit asta. Vad ca esti membru din 2005, ar trebui sa sti cum merge treaba pe aici :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Ender_Eugen

ar trebui facuta o sectiune separata pt unii useri, sa se discute numai chestii normale, muzicale de bun simt. iar ceilalti useri sa nu aiba deloc acces acolo (nici ca cititori) pt. a se evita aparitia unor posturi la desert sau in alte parti ca sticky la ce e acolo unde au citit si nu pot raspunde. repet, forumul sa ramana la fel, numai sa apara o sectiune in plus. cosmine, ai putea macar ca experiment sa faci asta. nu e bine, se da jos. e bine, un pas inainte pt forum.

Link to comment
Share on other sites

Imi permit si io sa'mi dau cu parerea sau mai bine zis cu parerile altora. :)

Cyfer spunea asta:

"ªefii acestui forum au de luat niºte decizii foarte importante. Pânã acum avertismentele erau date pentru abateri de genul: spam, agresiune verbalã, jigniri, trollism, limbaj obscen... Abateri mai mult sau mai puțin obiective. Dacã acum se vor impune reguli total subiective de protejare a unor useri fațã de alții, se vor pierde mulți useri obiºnuiți. Aceºtia se vor hotãrî sã plece considerându-se nedreptãțiți.

RGCul ar putea înceta sã mai fie un forum în adevãratul sens al cuvântului ºi va deveni un fel de poliblog"...

 

idee cu care sunt de acord si fata de proasta crestere a unora nu cred ca ar trebui sa fim/fiti chiar asa de afectati direct si personal si mai degraba sa ne preocupe scaderea calitatii forumului care pleaca tot cam de acolo.

Din pacate eu nu stiu sa gasesc solutii la problema asta si nici nu cred ca sunt in masura sa o fac, dar admninii (cum au spus si majoritatea) trebuie sa faca ceva ca e clar o problema delicata si cum spunea si Toni, cred ca trebuie impacata si capra si varza. Nu sunt de acord cu ceei care sustiin ideea cotizatiilor mai ales in ideea ca's convins ca se va pune problema jusificat sau nu a gestionarii/cheltuirii lor...de catre cine?/ce faceti cu ei?/pe ce sau unde'i dati?; etc.

Cam atat am avut de zis si sper ca veti gasi o "metoda" pana nu va fi prea tarziu.

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

Pina la urma "lucrurile rele" se uita si ramin cele bune. Si in definitiv cele rele ... sint sarea si piperul, nu?

Cred ca trebuie sa stii sa treci peste orice moment greu, asta a propos de cei care se simt mai mult sau mai putin lezati - si sa lasi natura sa-si urmeze cursul.

E si asta o selectie naturala.

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov
zilnic forumul are zeci de accesari din partea unor persoane care nici nu ne cunosc si care probabil vor sa se inscrie in a noastra comunitate. ce impriesie isi face respectiva persoana cand vede pe aici articole de genul "ar trebui restrictionat accesul" sau " sa poata sa posteze anumite lucruri numai V.I.P.-urile". de ce oameni bune? ca sa ajunga si pe acest forum minunat, fenomenul care a zguduit lumea, numit " DISCRIMINARE "?.

 

 

ar trebui facuta o sectiune separata pt unii useri, sa se discute numai chestii normale, muzicale de bun simt. iar ceilalti useri sa nu aiba deloc acces acolo (nici ca cititori) pt. a se evita aparitia unor posturi la desert sau in alte parti ca sticky la ce e acolo unde au citit si nu pot raspunde. repet, forumul sa ramana la fel, numai sa apara o sectiune in plus. cosmine, ai putea macar ca experiment sa faci asta. nu e bine, se da jos. e bine, un pas inainte pt forum.

 

Cata consecventa!

Link to comment
Share on other sites

Guest Ender_Eugen
Cata consecventa!

 

am stat si m-am gandit mai bine. in plus, nu stii cine se inscrie. este vorba doar de o sectiune ExPERIMENTALA. nu limitezi accesul la o sectiune deja existenta ci faci una noua.

Link to comment
Share on other sites

am stat si m-am gandit mai bine. in plus, nu stii cine se inscrie. este vorba doar de o sectiune ExPERIMENTALA. nu limitezi accesul la o sectiune deja existenta ci faci una noua.

 

Pai vezi?!:)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.