www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Despre Sistemul De Valori


Killahead
 Share

Recommended Posts

(Aceste e un mesaj pentru cei care nu stiu ce e acela respect! )

 

De mult m-am gandit la asta. Cred ca de cand am intrat pe RGC, acum un an si jumatate.

 

Am discutat despre asta cu unii membrii RGC care gandesc la fel ca si mine.

 

Am discutat despre asta si cu multi membrii V.I.P. ai forumului nostru. Nu stiu daca v-ati dat seama, ei nu au degeaba statutul acesta. Ei isi merita acest statut fiindca au la activ multa munca, mii de ore de cantat, sute de mii de kilometri parcursi pe instrumente, tone de scule carate si multe discuri vandute.

 

La noi pe forum am impresia ca nu exista un sistem de valori!

 

Unde va este respectul fata de Dan Andrei Aldea? Fata de Adi Manolovici? Fata de Mircea Bunea? Rares Totu? Bujor Hariga? Arpi Kajtar? Sau fata de Manu Savu, un om care a sprijinit RGC-ul de la inceput nu doar cu vorbe (intrebati-l pe lukeblue la ce ma refer) Sau vine cineva si-l ia pe Emil Lechinteanu la 11 metri? Si se mai crede si smecher! R u nuts? Omul asta a e membru fondator IRIS, a reprezentat si reprezinta tara noastra in lume.

 

Da, eu inteleg ca RGC este un forum unde fiecare are dreptul la o parere si la o replica, dar de aici pana la nesimtire e o cale lunga!

Adica de unde si pana unde am eu dreptul la replica in fata lui Dan Andrei Aldea? Si am mai multi ani de muzica decat majoritatea dintre voi de viata. Pentru ca notiunea de RESPECT este adanc intiparita in constiinta mea, asa am crescut noi, toti cei care stim cu ce se mananca asta.

 

Vorba lunga=saracie

 

Cei care cred ca nu sunt in stare sa se comporte civilizat si sa se bucure de compania si colegialitatea unor nume mari ale muzicii de la noi, ar face mai bine sa ne scuteasca de prezenta lor.

Noi, restul, avem mare nevoie de ei, fiindca vrem sa invatam de la ei. Eu mai am mult de invatat, ar fi bine si voi sa faceti la fel!

 

Keep RGC clean!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 74
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Ai dreptate, dar nu ai ce sa ii faci. Pe rgc se perinda multi copii care au o chitara si un minim de cunostiinte despre muzica sau muzicieni.. asa ca, in prostia lor isi permit sa ia la suturi oameni despre care nu stiu nimic. Cine a inteles ca asa sta treaba, a taiat-o de pe acest forum. Ce sens ar avea sa se umileasca? Aici nu se mai discuta de mult despre muzica, este un refugiu pentru pustani frustrati si plini de nesimtire. Nu este vorba de VALORI. Este vorba de un minim de decenta, de putin bun simt, de respect pentru ceilalti.. respectul se castiga numai in jungla dragutilor, in societate trebuie sa il afisezi tuturor, de aceea se numeste societate.. dar rgc ar putea fi numita fara probleme Cireada.

 

 

Ma repet, cine a inteles cum sta treaba, se ocupa de treburi mai serioase decat RGC.

Edited by Geiger
Link to comment
Share on other sites

De aceea avem RGC, ca se se perinde pe el acei copii cum i-ai numit. Cei care sunt dornici sa invete sa cante la chitara. Insa ei trebuie sa inteleaga ca VALORILE sunt legatura dintre ei si chitara. Fara valori nu putem face legatura. Valorile sunt linkul.

 

Cam asta e ideea.

Link to comment
Share on other sites

VALORILE sunt legatura dintre ei si chitara. Fara valori nu putem face legatura. legaturi...referitoare la...faptul k privesc o chitara...efectiv...doar k pe o chitara...nu k pe o parte a lor..nu se apreciaza pe ei insesi..daramite pe cei din jur..zic sa nu ai mia critivcam..si pe cat posibil sa ai ajutam ..sa le aratam k exista si alti oameni..fatza de cei pe dcare ai intalnim cu totii din pacate in societate.pe o scara de valori..arta este pe ultimul plan...din pacate..de ce sa puna cineva..care provine dintr-un mediu ..hai sa ai zicem neprielnic....cu o conceptie nesanatoasa..sa ne facem mai bine...k ...trecem cu vederea aceste maruntisuri..si sa le explicam..incepand cu acel inceput..

 

A fost odata un OM.....simplu nu????

Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy

singura metoda de a elimina astfel de oameni este prin warn...incercand sa ajung la o concluzie pasnica...realizez ca in duscutia asta o sa vorbeasca doar cei care sunt deranjati de acesti copii. Ei vor trece pe aici, uitandu`se la acest topic precum sarmanu`n traista...si`si vor vedea de drum, iar orice atentionare politicoasa va fii in zadar.

 

 

Opus acestor copii, sunt cei care sunt incepatori si pun intrebari. Dupa mine, merita aproape la fel de mult repsect ca si cei enumerati de Toni, pentru ca doresc sa invete, iar restul...mai bine se apuca de altele, si lasa chitara in cui.

 

 

Numai cele bune

Link to comment
Share on other sites

Ar fi foarte simpul sa aplicam "pedepse" ca warn sau ban, dar ce ne-ar aduce?

Cel mai bine ar fi sa ne gandim de cateva ori inainte sa abordam pe cineva cu rautate sau chiar dispret doar pentru ca anonimitatea unui forum ne permite asta.

Link to comment
Share on other sites

Guest Raskolnikov

E greu de crezut ca cei care "nu sunt in stare sa se comporte civilizat" or sa ne scuteasca de la sine. In conditiile in care mistocareala si denigrarea au devenit, ca sa zic asa, sport national. Si nu cred ca vom scapa vreodata de oameni de acestia, asa stau lucrurile de cand e lumea, tot timpul vor exista. Nu este padure fara uscaturi.

Dar astia la care ne referim aici nu sunt deloc copii, urmariti mai atent, au peste 20 sunt sigur. Respectul, bunul simt, politetea daca nu le ai la varsta asta.... e prea tarziu.

 

Singurul lucru care se poate face este de a lua atitudine impotriva lor imediat, pentru ca ei nu reprezinta decat o minoritate. Nu trebuie sa generalizam la tot forumul acum.

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga

Tind sa ii dau dreptate si lui Toni si lui Raskolnikov. Ergo, pentru mine, adevarul e pe undeva pe la mijloc.

Un forum e un spatiu public, in care, sub protectia unui mai mare sau mai mic anonimat, iti aduci niste contributii la anumite teme puse in discutie de altii sau initiate de tine. Unii aduc aporturi valoroase, altii pun intrebari, ca vor sa afle, iar si mai altii, vin aici sa faca bâza de ceilalti. Eu cred ca este la latitudinea si de datoria moderatorilor si administratorilor acestui forum, sa ne scuteasca de "bâzari". E infinit mai dureros sa-ti plece un Aldea sau un Savu de pe forum, decat un mucos intrusiv si nesimtit.

O monitorizare atenta si serioasa ar putea fi solutia.

Din pacate, chestia asta e un full-time job. De aceea, apelam la cei 7 ani de-acasa si la autocenzura (cuvantul mi-a scapat), cel putin la bun-simt si un dram de seriozitate.

 

Din pacate insa, nu exista o alternativa la cei 7 ani de-acasa!

 

In acest sens... keep on playing!

Link to comment
Share on other sites

Guest leo2pop

Despre Sistemul De Valori, We really need to talk about that!

 

...despre ce? ...despre democratie?

Cred ca asta e realitatea si aici, pe forum - cu bune si cu rele!

Asta-i lumea in care traim. Si din pacate ... e valabil peste tot [nu numai in tara noastra].

 

PS ce credeti ca mie-mi convine ca am un primar de 10 ani ... pe care inainte de '89 l-am avut si primsecretar?

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest Tomcat
Despre Sistemul De Valori, We really need to talk about that!

 

personal ma indoiesc profund ca pt multa lume mai exista asa ceva(si aici vedeti rautatea de care suntem inconjurati peste tot la noi in tara: pe sosele,ce se intampla la tv, politica, etc;nu vad de ce nu s-ar intampla asta si pe forum.asa ca din pacate foarte putini sunt cei care mai au ceea scrie mai sus, dar trebuie sa ne bucuram cat de mult se poate ca unii totusi mai au asa ceva; si ca putem sa invatam cat de mult se poate de la useri ca cei care au fost mentionati de killahead;nu sa ne batem joc de ei.... :)

 

Eu personal de 1 an si jumatate decat citesc forumul pentru ca sunt constient ca nu am experienta necesara pt a oferi ceva in plus forumului;asta ma face sa ma gandesc la faptul ca nu am adus nici o solutie concreta prin acest post....

Link to comment
Share on other sites

Toni, ai pus punctul pe I cu topicul asta.

Ai descris o problema cat se poate de serioasa.

Eu consider totusi ca s-ar putea face ceva.

Personajele care au antecedente din cele mentionata pe forum, sa fie "retrogradati". :)

De exemplu sa apara sub numele lor diverse grade de "asshole" sau orice alte numiri de astea sugestive.

Nu de alta dar sa stie tot forumistul cu cine vorbeste.

Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
Toni, ai pus punctul pe I cu topicul asta.

Ai descris o problema cat se poate de serioasa.

Eu consider totusi ca s-ar putea face ceva.

Personajele care au antecedente din cele mentionata pe forum, sa fie "retrogradati". :)

De exemplu sa apara sub numele lor diverse grade de "asshole" sau orice alte numiri de astea sugestive.

Nu de alta dar sa stie tot forumistul cu cine vorbeste.

 

 

Mi-ai vorbit din suflet, shreddere! Hahaha, "diverse grade de asshole"!!! :) "Asshole first grade", "Asshole apprentice"... etc

YES!

Link to comment
Share on other sites

De aceea avem RGC, ca se se perinde pe el acei copii cum i-ai numit. Cei care sunt dornici sa invete sa cante la chitara. Insa ei trebuie sa inteleaga ca VALORILE sunt legatura dintre ei si chitara. Fara valori nu putem face legatura. Valorile sunt linkul.

 

Cam asta e ideea.

 

Toni, este foarte bun acest topic insa ce ne dorim cu totii sa schimbam mentalitati este destul de greu de realizat. Noi stim si vremurile trecute si nu ne-a placut atunci, am vrut sa schimbam, am crezut in VALORI. Insa in ziua de azi traim un paradox, exista libertate de exprimare, asociere, actiune, etc. insa noua generatie nu crede in VALORI. Trebuie sa spun asta. Fiind profesor vad asta aproape zilnic. Cand nu ai valori nu ai nici idealuri si te complaci in lucruri marunte. "Scoala e doar pentru tocilari sau e doar loc de intalnire unde sa ne etalam toalele de firma, telefoanele mobile sau locul de plecare catre terase, cluburi, baruri". Tineretul din ziua de azi este PLICTISIT. Se plictiseste repede de calculator, de chitara, de baschet, de citit, nu persevereaza in nici un domeniu, insa le place al dracu' de mult sa discute toate tampeniile si sa se laude. Parintii nu au experienta democratiei sa le spuna ce sa faca si ii lasa in pace pentru ca de multe ori au 2-3 locuri de munca pentru a aduce bani acasa. Ceea ce nu le spune nimeni este ca in democratie TREBUIE sa ai abilitati si competente ca sa contezi pentru altcineva, sa ai o vorba de spus. Simplu fapt ca existi nu-ti da dreptul de a fi automat luat in seama. Sorry for that.

Nu vreau sa fiu moralist dar mi-ai ridicat mingea la fileu cu topicul asta. Treziti-va copii, ca la Loterie nu puteti castiga toti, manelisti la fel nu puteti fi, nici macar Gigi Becali sau alte modele de prost gust. Tot ce va ramane sa faceti (la fel ca noi toti dealtfel) - munca, transpiratie/inspiratie si RESPECT mai mult pentru cel ce munceste mai mult. Smecheria nu tine loc de foame si nici de respect de sine. Weekend placut....

Link to comment
Share on other sites

Ei... Toni... am gandit si eu ca tine cu ceva timp in urma. Apoi am fost cuprins de scarba si nu prea am mai dat pe-aici. Cu putin timp in urma am vazut un topic in care Cosu se lauda cu numarul de accesari pe care l-a avut regeceul. Ce stupid! Fie rege, fie dobitoc, accesarile sunt egale. Ce daca pleaca Aldea? I se rupe lui Cosu atata vreme cat vin 15 cretini. Creste numarul de vizitatori, poti avea apoi preturi bune pentru publicitate, link-uri cu Stratan si altele. Economie de piata, asta ne-am dorit cu totii, asta avem. E simplu, pleaca 1 vin 15... matematica. De-aia sau nascut inginerii... unii chiar 'chitaristi'.

Link to comment
Share on other sites

Guest Wierdguy

democratie nu inseamna ca ai dreptul si ti se cuvine sa faci ce vrei. Democratie inseamna libertate pana la un anumit punct, anume pana in momentul in care`l deranjezi pe cel de langa tine.

 

Poti reprosa cuiva un lucru si fara sa folosesti insulte.

Edited by Wierdguy
Link to comment
Share on other sites

Ma bucur enorm de mult ca nu m-ati inteles gresit!

 

Cred ca pana la urma ideea lui Costi e cea mai buna, sa ne gandim putin inainte sa jignim sau sa facem abuz de anonimatul despre care ziceam mai devreme. Chiar e pacat sa aruncam cu noroi in oameni valorosi cand de fapt trebuie sa ne mandrim cu ei!

 

Faust, Cosu cu siguranta nu s-a "laudat" cu accesarile, ci doar ni le-a prezentat. Eu unul am fost foarte bucuros sa vad acele cifre care justifica faptul ca suntem apreciati de userii si oaspetii RGC-ului. Te asigur ca lui Ninja, Cosu, Cearny sau celorlalti din echipa chiar le pasa de calitatea RGC-ului si investesc multa munca in asta. Noi ne-am extins mereu, si asta nu e ultima faza, veti vedea!

 

Inca odata, eu nu vreau si nici nu am vrut sa jignesc pe nimeni, fac doar apel la fair-play. Thanks! :)

Link to comment
Share on other sites

nu stiu de ce m-am bagat in threadul asta...

ma roade o intrebare, pentru tine Killa, ca ai deschis topicul: am citit si rascitit topicul cu D.A. Aldea...spune-mi si mie - ca poate eu n-am perceput lipsa de respect - bai, eu n-am remarcat nici un post in care D.A.Aldea sa fie luat in balon, sau la misto, sau cum vreti voi. Aaaa, ca s-au pus 'spe mii de intrebari, care de care mai la obiect sau nu, este adevarat. Dar mizerii in topicul ala eu n-am vazut.

Lumineaza-ma.

Bafta

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
Guest deadlok

Este un forum PUBLIC, este normal sa vina fel si fel de oameni.

Singura cale de a limita cu adevarat aceste probleme este sa se faca forumul inchis, cu inregistrare pe baza de invitatii, de pilda. Din pacate o astfel de masura ar anula insusi scopul RGC.

Link to comment
Share on other sites

Ei... Toni... am gandit si eu ca tine cu ceva timp in urma. Apoi am fost cuprins de scarba si nu prea am mai dat pe-aici. Cu putin timp in urma am vazut un topic in care Cosu se lauda cu numarul de accesari pe care l-a avut regeceul. Ce stupid! Fie rege, fie dobitoc, accesarile sunt egale. Ce daca pleaca Aldea? I se rupe lui Cosu atata vreme cat vin 15 cretini. Creste numarul de vizitatori, poti avea apoi preturi bune pentru publicitate, link-uri cu Stratan si altele. Economie de piata, asta ne-am dorit cu totii, asta avem. E simplu, pleaca 1 vin 15... matematica. De-aia sau nascut inginerii... unii chiar 'chitaristi'.

forumu asta exista si pe vremea cand nu avea profit si cei care il intretin astazi l-au intretinut si atunci din timpul lor!! si +, un domeniu.ro care sa si mearga bine si un server & alte scule costa ceva bani!! stai linisit ca nu urmareste nimeni sa isi imbogateasca fundul de pe urma forumului!! sa nu mai zic ca in timpul pierdut, cei care se ocupa de el ar fi putut lucra la alceva care sa le aduca venituri sau relaxare, nu sa faca munca in folosul comunitatii! eu unu nu am nimic impotriva daca cosu sau alt admin mai baga un ban in buzunar din reclame, pentru ca munca care a depus-o merita si ea platita! nu? mai ales aia care a depuso "cu credit" adica fara sa se astepte sa primeasca ceva pe ea!!

 

 

nu stiu de ce m-am bagat in threadul asta...

ma roade o intrebare, pentru tine Killa, ca ai deschis topicul: am citit si rascitit topicul cu D.A. Aldea...spune-mi si mie - ca poate eu n-am perceput lipsa de respect - bai, eu n-am remarcat nici un post in care D.A.Aldea sa fie luat in balon, sau la misto, sau cum vreti voi. Aaaa, ca s-au pus 'spe mii de intrebari, care de care mai la obiect sau nu, este adevarat. Dar mizerii in topicul ala eu n-am vazut.

Lumineaza-ma.

Bafta

pai cel care l-a luat la 11 metri pe DAN ANDREI ALDEA a fost chiar Adi Manolovici asa ca se pare ca si in randul VIP urlor nu exista respect reciproc! si trebuie toti sa recunoastem ca meshterul manole are un stil usor arogant! si iata ca fix pe topicul dedicat respectului pt vipuri eu am dat cu mucii in fasole legat de domnul Manolovici!

Link to comment
Share on other sites

subiectul poate extrapolat. daca apelam la un sistem de valori pe care noi il credem existent si universal valabil pt toti ne inselam amarnic si cred ca nu facem decat sa ne lamentam de una si de alta. singura solutie in opinia mea este ca acest site sa aibe un om de servici care sa faca curatenie unde trebe dupa niste reguli f precise si obiective. cu warnurile nu poti educa pe nimeni. ca dovada sunt o groaza de recidivisti...

 

aici e necesara o democratie in niste standarde f stricte. cine nu se incadreaza nu vede postul lui public. asta e cel mau brutal warn posibil. si va taia macaroana multora de a mai posta aiurea.

 

eu personal astept de la rgc sa devina cat mai profi... dar asta nu s-a intamplat pana acum. daca totul devine profi atunci pustii vor trebui sa invete sa citeasca, vor avea timp sa cante si apoi sa posteze pe site. de ce oare nu se intampla "rgc events" pe forumul modest al lui mibu?

 

adik eu nu inteleg de ce sunt obligat la mica publicitate de ex sa tolerez remarci de genul "vai da ce strument misto!" sau io stiu ce alta monologare... care nu face decat sa ocupe spatiu vizual si sa ingreuneze relatiile in cauza...

 

in opinia mea singura sansa ca sa scapam de derapaje este un control strict al postarilor cu domenii tehnice obiective: mica publicitate, recenzii scule etc...

 

pt cafenea, desert nuclear si altele cred ca derapajele sunt utile si apropie sau nu virtual oamenii.

Link to comment
Share on other sites

Imi permit si eu sa scriu cateva idei. Toni, deadlok ti-a zis ca e un forum public nu ca sa te puna la colt, dar asta e realitatea... uite, in cazul meu : mi-e nu stiu cum sa vorbesc la per tu cu oameni mai in varsta ca mine chiar si "virtual" (si e cazul si la tine, dar mi-ai permis intr-o discutie, daca iti amintesti :) ). Dar netul e deja un bun de foarte larg consum si asa cum nu poti astepta "civilizatie" de la toata populatia, nu o poti pretinde nici de la toti membrii unui forum... public (sic!). Desigur, asta nu inseamna ca trebuie tolerat orice acces de urangutan. Din punctul asta de vedere, pe rgc, dupa umila mea parere, treaba merge excelent, comparat cu alte forumuri.

2. Desi eu personal nu gandesc asa, respectul pe un forum trebuie sa-l castigi indiferent daca esti un mare chitarist sau badea Gheorghe din Baltati care posteaza. Cu totii suntem oarecum egali, iar valoarea unui user e data de posturile sale, nu de persoana sa... exemplul cel mai bun e un anume producator roman de chitare, care era pe-aici pe forum, altfel, un om care merita respectul nostru ca si utilizatori de chitare & co pentru activitatea sa profesionala, dar credeti ca merita respectul utilizatorilor rgc fata de userul pe care si l-a facut?

3. Cu totii ne-am dori un forum mai... curat, mai civilizat, mai bogat in informatie si fara certuri/tampenii(cand nu sunt necesare desigur :) )/posturi si topicuri absolut inutile. Dar asta e utopie, este un forum cu foarte multi utilizatori si atata vreme cat in fond treaba e buna (nu ca n-ar fi loc de mai bine), foarte mult nu avem ce reprosa. Iar ideea cu omul de serviciu e buna, dar gandeste-te cate topicuri si posturi se scriu pe zi, practic ar trebui o persoana/echipa care sa faca treaba asta 24/24, 7/7, si chiar daca s-ar gasi 2-3 useri entuziasti care sa faca treaba asta gratis, nu stiu cat timp ar fi dispusi sa aloce.

Link to comment
Share on other sites

Tony, din pacate, iti spun din experienta, varianta asta cu bunul simt nu o sa mearga. Autocenzura? Fiti seriosi. Iti spun eu, solutia in aceste cazuri este BAN dupa AVERTISMENT neluat in seama sau in unele cazuri BAN din prima. Cate avertismente si cui date... asta tine de administratori si moderatori. Bineinteles ca cel banat se va reinscrie s.a.m.d.p , dar dupa vreo doua incercari se va schimba si va cobori din copac. Bun asta e una, alta acuma, vezi tu VIP-urile oricat de VIP-uri ar fi ele sunt in primul rand oameni si cu atat mai umanizati cu cat apar intr-un forum. Aici vor, nu vor isi arata o parte din personalitate, din caracter din felul de a fi. Cam aici sunt atacati. Nu prea ai ce face. De multe ori atacurile astea sunt justificate, chiar daca din bun simt nu ar trebui sa aiba loc. Solutia? BAN, avertisment, etc. Cam asta-i punctul meu de vedere.

Link to comment
Share on other sites

Tony, din pacate, iti spun din experienta, varianta asta cu bunul simt nu o sa mearga. Autocenzura? Fiti seriosi. Iti spun eu, solutia in aceste cazuri este BAN dupa AVERTISMENT neluat in seama sau in unele cazuri BAN din prima. Cate avertismente si cui date... asta tine de administratori si moderatori. Bineinteles ca cel banat se va reinscrie s.a.m.d.p , dar dupa vreo doua incercari se va schimba si va cobori din copac. Bun asta e una, alta acuma, vezi tu VIP-urile oricat de VIP-uri ar fi ele sunt in primul rand oameni si cu atat mai umanizati cu cat apar intr-un forum. Aici vor, nu vor isi arata o parte din personalitate, din caracter din felul de a fi. Cam aici sunt atacati. Nu prea ai ce face. De multe ori atacurile astea sunt justificate, chiar daca din bun simt nu ar trebui sa aiba loc. Solutia? BAN, avertisment, etc. Cam asta-i punctul meu de vedere.

 

Bine zis! Cu autocenzura nu se poate...iar caracterul vipurilor nu poate fi corectat.

Link to comment
Share on other sites

Bine zis! Cu autocenzura nu se poate...iar caracterul vipurilor nu poate fi corectat.

...unde nu e autocenzura...nimik nu e... :) parafrazand un vechi shlagar...

ai comis-o...platesti (avertisment, ban)...nu e nimik rau in asta...

daca nu te poti controla (fie ca esti newbbie or VIP, fie ca ai 15 sau 40 ani) cineva trebuie sa o faca.

admin...be the judge!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.