www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pro&Contra - Femei chitariste


Guest Develina
 Share

Recommended Posts

  • Replies 200
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest Homer

Eu nu vad nimic impotriva chitaristelor, din contra mi se pare ca e de bine! Atata timp cat ele exerseaza suficient pot ajunge la fel de bune sau chiar mai bune decat barbatii.

P.S pe scena e folositoare o mai mare diversitate

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

As vrea sa vad in Romania mai multe tipe la chitara.Afara sunt multe..si apreciate.Cre ca la noi e si discriminarea mare din cauza mentalitatii.Incerc sa fac un proiect mai deosebit ca imagine si am cautat o basista aproape 3 luni..am gasit-o cu greu. O fata la chitara sau la bass da un plus de personalitate unei trupe.Open your mind si terminati cu chestii de genu ..."locu lor e la cratita" sau "mi se face scarba cand vad o fata la chitara".

 

 

http://www.youtube.com/watch?v=y7WjdGYLzng

 

http://www.youtube.com/watch?v=KmsqWgWDZiQ

 

 

...as vrea una ca ea in trupa

Link to comment
Share on other sites

Subscriu la ce a spus CdAugustin.Fetele pot obtine aceeasi performante la chitara ca si baietii, dar, din nefericire, multora le lipseste pasiunea adevarata.Cum a spus si el, "intodeauna gasesc ceva mai bun de facut".E pacat. :)

 

eu am avut 4 baieti si 7 fete "elevi" din care un singur baiat a "continuat"...

... fetele in general au invatat mai usor decat baietii :)

dar intr-adevar, s-au "plictisit" repede. :)

Link to comment
Share on other sites

Open your mind

 

...and your ass will follow :)

 

Acum serios, au fost si sunt destule tipe care canta la chitara de-ti vine sa te lasi. Hell, pana si tipele de la Vanilla Ninja canta la chitara :)

 

Am dat de curand peste niste inregistrari cu chitarista de la Vixen, dupa reuniune. Pai tipa aia stie sa cante, nene :)

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

In mod straniu am observat mai multe cazuri de discriminari din partea femeilor fata de femei decat din partea barbatilor fata de femei. o.O

Link to comment
Share on other sites

Si ce statistica anume citezi? Sau te referi la o statistica a ceea ce crezi tu?

 

Care e problema, simti o rasuflare inghetata in ceafa? :) Stai linishtit ca nu te depaseste nimeni. Parerea respectiva si-o exprimase un dirijor roman. Statistica se referea la experienta lui.

Link to comment
Share on other sites

Chiar daca ar aleg o cariera de chitarist nu prea sunt creative femeile, nu sunt inovatoare , nu experimenteza.

 

Despre cati inventatori femeie ati auzit in istorie..?

 

Femeile prin natura lor sunt conervatoare , preiau invata totul si dau mai departe fara "alterare" ,"...... ceva bine rodat e bine asa cum e , nu mai experimentam " cam asta-i filosofia feminina ,,si asa e bine cum e.

 

Cele cateva exceptii ar trebui duse la control genetic .

 

daca femeile ar fi ca si barbatii cine dracu ar mai creste copii ?

 

Nu se prea potriveste .

 

dar teoretic totul este posibil. doar ca nu mai este precis ca este vorba de o femeie 100%

 

o carierista rece , calculata , muncitoare , cu coate puternice invinge usor un barbat " artist visator" care experimenteaza si nu-l intelege nimeni.

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Nu cred ca e chiar lipsit de sens . Dar vreau sa va spun niste chestii din experienta proprie. Eu am inceput chitara clasica cu o PROFESOARA si , desi nu era o extraordinar de buna chiatarista , cred ca e cea mai tare profa care am avut-o vreodata , din toate domeniile.

Insa mai e o treaba . Ca sa fii chitarist , mai este putina treaba si pe langa CANTAT, anume detaliile tehnice. Si sincer cred ca este foarte rar sa gasesti o fata care sa se priceapa si un pic la electronica , si un pic la lemne si tot felu de chestii de astea TEHNICE. Eu ma uit la grupa de vocali de la mine la scoala unde sunt 10 fete si 2 baieti , fetele nu au o treaba sa isi faca sunetu . DA NICI O TREABA,adica nici macar nu incearca,doar iau microfonu si canta. Atata zic , sa le dai mai tare.

Si ganditi-va , la chitara ai zeci de reglaje....

In concluzie , sunt foarte sceptic in privinta "femeii chitariste de cariera", as putea zice un pic contra , dar mi-a placut prea mult ideea lui Eugen de mai sus. E foarte frumos sa cante cu vocea , sa se acompanieze cu chitara , da... cam atat.Prea mult strica . Plus ca m-as uita foarte dubios la o fata care ar sta cu un pistol de lipit in mana sa isi repare un cablu

Edited by Alex_Strat69
Link to comment
Share on other sites

Alex tata daca faceai politehnica vedeai fete care fac lipituri mai bie decat le-ai facut tu vreodata si care stiau ca pinii unui tranzistor se numesc: baza colector emitor nu pinu' 1 2 si 3. :)

 

Da cam urate, cele mai multe....

Nu zic ca nu erau si exceptii, dar alea nu prea lipeau nimic (cu pistolul).

Link to comment
Share on other sites

Alex tata daca faceai politehnica vedeai fete care fac lipituri mai bie decat le-ai facut tu vreodata si care stiau ca pinii unui tranzistor se numesc: baza colector emitor nu pinu' 1 2 si 3. :)

Nu ma intelege gresit ... nu am zis ca nu pot sa faca ... ci consider ca nu prea sunt femei polivalente , adik sa faca si lipitura si cantatu la chitara .

Link to comment
Share on other sites

Guest Blackout

Ma, io-s de parere ca, daca s-ar putea depasi perioada indelungata de timp in care femeilor li s-a impus o anumita directie educationala, n-ar exista mari diferente intre femeile chitarist si barbatii chitaristi. Evident din punct de vedere al exprimarii tehnice la chitara. In ceea ce priveste creativitatea, e o chestie ce nu poate fi transata tot datorita mostenirii de care vorbeam mai sus. Oricum, ca sa fiu on topic, ma gandesc ca-s destule femei chitarist care stiu ce sa faca pe scena, cu chitara. Mie, de exemplu, imi place cum suna Girlschool. Si acolo, la toate instrumentele, canta numai femei.

Link to comment
Share on other sites

Ma, io-s de parere ca, daca s-ar putea depasi perioada indelungata de timp in care femeilor li s-a impus o anumita directie educationala, n-ar exista mari diferente intre femeile chitarist si barbatii chitaristi. Evident din punct de vedere al exprimarii tehnice la chitara. In ceea ce priveste creativitatea, e o chestie ce nu poate fi transata tot datorita mostenirii de care vorbeam mai sus. Oricum, ca sa fiu on topic, ma gandesc ca-s destule femei chitarist care stiu ce sa faca pe scena, cu chitara. Mie, de exemplu, imi place cum suna Girlschool. Si acolo, la toate instrumentele, canta numai femei.

 

 

Kittie de asemenea...

 

 

Cat despre femeiile chitariste intrebarea e asemanatoare cu de ce nu sunt femei presedinti de stat sau femei in alte domenii...raspunsul ar fi educatia Europeana data de peste 2000 de ani...spun asta deoarece in japonia, cred, instrumente traditionale cu corzi erau exclusiv cantate de femei...

 

 

:):):)

Link to comment
Share on other sites

fetelor le sta mult mai bine la clape :)

este :)

 

btw...credeam ca s-a lamurit problema....de vreo 1892748 de ori :)

daca cititi threadu de la inceput o sa vedeti...numa ca mai are cate unu o "sclipire" cam o data la 2-3 saptamani si trebuie musai sa-si exprime parerea, care a fost exprimata de alt ghitza in 1288123 de feluri mai inainte...

Edited by _Theo_
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.