www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pro&Contra - Femei chitariste


Guest Develina
 Share

Recommended Posts

Nu...nu..nu ... nu ...nu nu ma pot abtine sa nu comentez , sa nu fac un eseu despre asta.

NU ma pot abtine sa nu-mi dau drumul ... :)

 

Aici nu vorbim despre o lume a femeilor.NU.. NU .. Adevarata lume a femeilor este lumea tocitului si prea_curvaritului(si nu sunt sexist, injust si irelevant).La chitara nu se toceste, la chitara ca si la orice alt instrument se pune suflet(adevarat ca exista si violoniste si pianiste de senzatie dar sunt unice, erori feminine unice).Eu nu spun ca o fetita sa nu se apuce de chitara, eu doar spun sa nici macar sa se gandeasca la asa ceva pentru ca sunt anii ei pierduti degeaba, munca irosita in zadar (deoarece nici nu o face cum trebuie si nici nu va iesi cu cariera din asa ceva)-(decat sa-si taie scumpele degete in corzile si pe tastierele chitarii, mai bine si-ar face manichiura si s-ar gandi la al 3456677 iubit din cariera ei de fetita cu tendinte de curva)

Nu exista femei Steve Vai sau Satriani, cum nu vor fi femei Einstein !

Spun acestea cu dispret (eu care am terminat 12 clase si sunt un analfabet si jumatate pentru ca nu am putut toci cat a trebuit la viata mea)

Si ca sa mai aruncam cu aghiasma pe acest subiect: "choose a life, choose a career, chose a ... I chose not to choose life" ... and you should do the same darling :)

 

Si ca sa raspund anticipat la orice sex feminin de aici: "afirmatiile acestea nu au fost facute de o persoana misogina"

Va multumesc mult! Viata merge mai departe ! Este greu sa trecem peste atata jignire... :)

 

 

 

 

choose a life, choose a career, chose a ... I chose not to choose life
Link to comment
Share on other sites

  • Replies 200
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest Johnny I

io unul zic ca probabil femeile nu-s reprezentate ca lumea ca lumea la capitolul chitara din cauza viziunii lor despre asta... plus ca trebe facute cateva compromisuri...

 

 

 

Am auzit multe fete care nu vroiau sa se apuce de chitara pe motiv ca era prea greu, sau le-ar fi consumat prea mult timp, sau pt ca aveau alte prioritati... am auzit pana si faptul ca nu vor pt a nu isi taia unghiile...

 

 

i n orice caz, cred ca anumite fete/femei si-au creeat ele o perspectiva gresita, si anume ca chitara is am man thing... si acum vb in general, nu ma refer la tipele care se invart in aria rock

Link to comment
Share on other sites

Draga Cosu,

 

 

 

Daca tu imi vei da argumente solide de ce nu sunt femeile asa si sunt altfel, eu ma retrag din tot ce tine de viata.

 

 

 

 

Cu respect,

IceYou

Link to comment
Share on other sites

Probabil acest raspuns trebuie gandit procentual. Cate fete, in lumea asta, vor sa cante cu adevarat la chitara, si cati baieti ?

 

De ce in Brazilia sunt atatia jucatori talentati ? Genetic nu sunt superiori. Dar, la ei toti joaca fotbal. Si din multimea de amatori, se gasesc mai multi talentati decat, la noi in tara de exemplu, unde foarte putini practica sportul cu o adevarata dorinta de a fi profesionisti.

 

Asa si cu fetele...

 

"Iar femei gen mascaricii EVH, Vai, Malmsteen n-ai sa vezi niciodata."

 

Pai nici baieti nu ai sa vezi prea multi ca ei, pentru ca ei sunt la un nivel extrem de sus la acest instrument.

 

Mai este si partea fizica. A canta la chitara nu e chiar atat de simplu. Baietii sunt mult mai "pregatiti" pentru eforturi fizice, antrenamente, etc.., decat fetele. Din putinele fete care se apuca de chitara, cate rezista durerilor de burice, incheieturi, etc... ? Ele se lasa imediat... sau se multumesc cu simple acorduri si alte prostii.

 

Oricum, doua persoane identice dpdv al talentului muzical, daca se apuca odata de chitara si exerseaza la fel de mult, etc..., dar o persoana este fata si cealalta baiat, sunt singur ca vor ajunge aproape la acelasi nivel. Sincer, nu vad de ce un baiat, dpdv al sexului, este mai bun decat o fata la un instrument.

Link to comment
Share on other sites

foarte bine spus alex..

iceyou daca aia e parerea ta sincera despre femei..12 clase nu e destul!

parerea aia suna mai mult cu cea a unui manelist decat cu cea a unui roacker..

si btw sunt destule tipe care canta mai ales la chitara clasica de pici in bot..mai urmariti si voi mezzo din cand in cand ..:)

 

PS:IceYou mi-am dat seama ca poate am fost porc pe nedrept..Imi cer scuze dar nu sunt de acord de loc cu atitudinea ta..

Edited by deadusa
Link to comment
Share on other sites

foarte bine spus alex..

iceyou daca aia e parerea ta sincera despre femei..12 clase nu e destul!

parerea aia suna mai mult cu cea a unui manelist decat cu cea a unui roacker..

si btw sunt destule tipe care canta mai ales la chitara clasica de pici in bot..mai urmariti si voi mezzo din cand in cand ..:)

 

PS:IceYou mi-am dat seama ca poate am fost porc pe nedrept..Imi cer scuze dar nu sunt de acord de loc cu atitudinea ta..

 

 

 

Mai baiete ... m-ai terminat

Uite ca 12 clase e destul .. si mai vorbim dupa ce le termini si da ... mai zi o data manelist ca sa-ti cunosti radacinile de roman .. nici nu sunt roman (rom sau alta natie) la origine ...

 

 

P.S: Ai exagerat si ai fost un porc mare(procedeu numit inversiune) si te iert ! Parerea mea despre femei este una logica, nu idealista ! :)

Link to comment
Share on other sites

@IceYou: lasand la o parte atitudinea ta fata de fete in general, trebuie sa-ti spun o chestie: Idealul meu cu privire la cantatul la chitara este o femeie. Filomena Moretti, pe numele ei, stilul in care canta la chitara reprezinta, cel putin din punctul meu de vedere, superlativul la capitolele corectitudine si eleganta. Daca vrei sa vezi cum se tin manile si cum se canta "corect" la chitara clasica atunci nu cred ca poti sa gasesti pe altcineva mai potrivit; spun asta dupa ce m-am uitat la destui tipi/tipe cantand la chitara clasica, dar nimeni n-a reusit sa se apropie de eleganta stilului ei, si vorbesc aici inclusiv despre chitaristi ca Segovia si Paco de Lucia. ( si, ca sa nu se inteleaga gresit, si suna perfect ceea ce canta :) )

Ceea ce am vrut sa demonstrez aici nu este ca ar fi mai "buna" decat ei, ci ca este cel putin egalul lor. Deci, se poate.

Si nu este un exemplu singular, uite, pe partea de chitara electrica, o chitarista foarte buna care canta un fel de neo-clasic mai "malmsteenian": Lori Linstruth (Mai scrisesem p undeva de ea)

Link to comment
Share on other sites

discutia inchisa "Chitariste/Basiste", unde discutia - inclusiv sustinuta de administratori - s-a invartit mai mult in jurul calitatilor estetice ale chitaristelor, care mie mi-a indicat o prejudecata atat de larg raspandita, incat nici nu mai e sesizata: o femeie e evaluata intai din punct de vedere comercial.

 

 

hmmm...de ce oare se refera lumea la "calitatile estetice" ale femeilor in muzica si de ce sunt ele evaluate din punct de vedere comercial? poate ptr ca in general tipele fac 2 3 lectii de canto si-si fac trupe de cacao de dance r&b si alte chestii care sunt "cool"/la moda. adica sunt niste ornamente;dau bine live...pardon adica playback...muzica la ora actuala se bazeaza mai mult pe imagine decat pe calitatea muzicala propriu-zisa si asta nu numai la fete. te imbraci...sau mai bine zis te dezbraci calumea si gata...vinzi de rupi te umpli de bani...muzica buna frate.

cum au mai zis cativa inainte tre sa pui suflet in ceea ce canti. si nu am vazut asta la tipe decat intr-o foarte mica masura.

trebuie sa-ti dedici mult timp..muzica sa ocupe un loc important in viata ta. am cunoscut multe tipe care "canta la chitara" da nici una nu a fost in stare sau nu a vrut sa treaca de pragul "cateva acorduri".

sunt convins ca o fata poate sa cante foarte bine la chitara. da nu stiu ptr cate fete muzica inseamna atat de mult incat sa se dedice intr-o oarecare masura acestui capitol.

develina io iti urez mult succes si sper sa ajungi la nivelul pe care il doresti si sunt sigur ca poti...da asta depinde de tine. sper ca nu a sunat misogin postu caz in care imi cer scuze... :)

 

P.S. primu paragraf e citat din primele posturi ale develinei. pardon. mi-a scapat.

Edited by Sebi Jack
Link to comment
Share on other sites

e posibil sa ai dreptate ...

Gandeste-te ca in lume sunt maxim 5f care abordeaza stil si eleganta si canta cu adevarat sublim la chitara, dar eu am dubii ca ar exista romanca chitarista care sa aiba ca idol Filomena Moretti..

asa ceva e unic, dar trecator (peste 100 de ani nu-si va aminti nimeni de ea sau ele -posibil sa mai fie chit de valoare .. maxim 5-)

Link to comment
Share on other sites

Guest Develina

La chitara nu se toceste, la chitara ca si la orice alt instrument se pune suflet

 

 

Oricum, doua persoane identice dpdv al talentului muzical, daca se apuca odata de chitara si exerseaza la fel de mult, etc..., dar o persoana este fata si cealalta baiat, sunt singur ca vor ajunge aproape la acelasi nivel.

 

Multumesc pentru raspunsuri. (Apropos, IceYou, esti un badaran. Dar apreciez remarca de mai sus. Si, chiar asa badaran cum esti, nu pot, in sufletul meu de muiere, sa nu-mi para rau ca nu ai dat inca peste o femeie care sa puna suflet sa te modeleze; in cazul ala, ideile alea exagerate si radicale nu mai apareau pe forum.)

 

 

Cred ca a fost acceptat de o majoritate ca femeile au aceleasi abilitati muzicale, insa nu au aceeasi motivatie. Sper insa ca nu suntem gata sa acceptam ca nu exista motivatie intrinseca, adica femeile nu ar fi capabile sa puna suflet in cantatul la chitara (oricum pentru barbati exista o motivatie extrinseca suplimentara, nevoia lor de a-i impresiona pe ceilalti e mai mare). Daca femeile sunt orientate catre preocupari legate de rolul lor viitor intr-o familie, nu inseamna ca se poate irosi un potential muzical al unora dintre ele ? Asa cum exista programe care incurajeaza educatia in randul femeilor, de ce nu ar exista programe care sa incurajeze femeile catre muzica (nu puteti sa nu acceptati ca o parte din complexul cauzal este si idea-stereotip ca barbatii sunt mai potriviti pentru cantatul la chitara) ? Si de ce nu ar exista o astfel de forma de incurajare si pe Forum (chiar si un simplu subiect de discutie) ?

 

Multumesc.

Evelina

Link to comment
Share on other sites

Nu prea vreau sa comentez acest subiect fiindca eu cred ca orice om, femeie sau barbat, poate sa faca orice lucru daca isi doreste cu adevarat ... eu nu cred ca doar instinctul matern le face pe femei sa renunte la o meserie "visatoare" ca muzica ... banuiesc ca este vorba de educatia pe care o primim cu totii de cand suntem mici ... emanciparea femeii este un proces inceput destul de recent si care va duce la afirmarea ei foarte mult in viitor .... scuze nu mai pot sa scriu ... tocmai vad o palma care se indreapta rapid catre capul meu .... Auuu ... nevasta-mea ...

Link to comment
Share on other sites

-offtopic-

Vezi tu Evelina Popescu ... Am dat peste "n" femei la viata mea cu care m-am iubit se secsit dar dupa cum ai spus, eu fiind un "badaran" cine sa ma accepte? tu ? posibil... :)

 

-onf*c*i*gtopic-

"Badaran" din fire voi spune ..(ca sa inchei participarea mea la acest topic de toata frumusetea) ca voi romancele nu aveti ce cauta in trendul numit chitara electrica si nici decat in arta numita chitara clasica.

[citat:] [EP]

" Asa cum exista programe care incurajeaza educatia in randul femeilor, de ce nu ar exista programe care sa incurajeze femeile catre muzica "

raspuns::)B)

Dar nu vrei sa facem si o firma care sa dezvolte capacitatile muzicale in randul tarfelor de pe centura ? Poate, cine stie, descoperim noi talente muzicale.

:)

 

Si ca sa termin intr-un mod "badaran" voi cita dintr-un betivan boschetar barbat roman :

"Femeile sunt facute ca sa fie batute"

 

 

Va multumesc!

Sa aveti grija de voi si toate cele bune! :(

Link to comment
Share on other sites

Guest smash_door

O sa va rog mult sa ma iertati pentru ce sunt pe cale sa comit.

Asta se intampla daca mamica lui IceYou nu s-a oprit la timp din baut :)

Link to comment
Share on other sites

@IceYou: pot sa inteleg ca esti misogin, dar deja esti mai mult decat "badaran"... exista destule care corespund descrierii tale dar, ca in cele mai multe cazuri, generalizarea este o greseala; oricum, nu opiniile tale sunt problema, ci modul in care le expui. Sry pt offtopic

Link to comment
Share on other sites

:)

revenind

@Sheriff: Iti multumesc din suflet ca ma apreciezi asa de mult.Banuiesc ca esti mahnit pentru ca ai o iubita,nevasta sau ce o fi , chitarista si indirect am jignit-o . Ca altfel nu-mi pot imagina de ce ti-ai putut permite sa ma cataloghezi ca badaran sau sa-mi faci portretul robot al creierului meu atrofiat.

Dupa cum am mai spus si mai sus: nu sunt misogin.

Posibil ca modul in care imi expun opiniile sa fie unu comunist, dar asta e problema altora.

Sry pt offtopic

Link to comment
Share on other sites

Guest Develina

IceYou, te rog nu fi suparat. Imi pare rau, nu am vrut sa te jignesc si nici sa declansez mesajele care au urmat. Doar ca extremismul tau nu mi s-a parut constructiv.

 

Evelina

Link to comment
Share on other sites

mah, io am inteles ca tu ai zis ca esti misogin, n-am incercat sa te cataloghez in nici un fel si nici sa te jignesc; imi cer scuze daca te-am jignit, probabil am inteles eu gresit.

Si nu, nu am prietena chitarista, si chiar daca as fi avut nu cred ca m-as fi simtit lezat de ce ai spus tu :)

Acu am vazut ca ai spus "aceste afirmatii nu sunt facute de o persoana misogina", am citit eu stramb, scuze.

Anywaz, ceea ce vroiam sa spun in postul de mai sus e ca nu era nevoie sa faci comentariile alea atat de "acide", nu ajuta pe nimeni, nu fac decat sa invite alte raspunsuri de aceeasi natura...

Edited by Sheriff
Link to comment
Share on other sites

Partea 1:

 

Develina nu trebuie sa-ti ceri scuze de la un badaran ... da e adevarat omul destept cedeaza primul si ai cedat => eu sunt prostul .. :)

Sheriff ... idem

 

Partea 2:

 

michel2233 .. si eu te-as trimite undeva "(si nu-ti spun asta cu rautate)" ... dar bunul simt badaranesc ma face sa ma opresc :)

Deja acest lucru primitiv este trendy si merita sa-l incerci si tu (un sfat ortodox romanesc)

Deja ma duc saptamanal la psihiatru ... vezi tu black,death,crust si grindcore si-au pus aprenta pe mine (iti dai seama sa asculti numai asa ceva de 8 ani)

Nu te bucura ca nu sunt roman ... ca nu cei ca mine ucid preoti in bisericile din Franta.

 

 

(am fost cu totul si cu totul ontopic azi)

Best Regards, IY !

Link to comment
Share on other sites

Partea 1:

 

Develina nu trebuie sa-ti ceri scuze de la un badaran ... da e adevarat omul destept cedeaza primul si ai cedat => eu sunt prostul .. :)

Sheriff ... idem

 

Partea 2:

 

michel2233 .. si eu te-as trimite undeva "(si nu-ti spun asta cu rautate)" ... dar bunul simt badaranesc ma face sa ma opresc :)

Deja acest lucru primitiv este trendy si merita sa-l incerci si tu (un sfat ortodox romanesc)

Deja ma duc saptamanal la psihiatru ... vezi tu black,death,crust si grindcore si-au pus aprenta pe mine (iti dai seama sa asculti numai asa ceva de 8 ani)

Nu te bucura ca nu sunt roman ... ca nu cei ca mine ucid preoti in bisericile din Franta.

(am fost cu totul si cu totul ontopic azi)

Best Regards, IY !

Scuze ... nu am timp sa-ti raspund ca ma uit la bass-ista lui Joe Cocker care canta la "Cerbul ala de ce o fi el..."

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

voi romancele nu aveti ce cauta in trendul numit chitara electrica si nici decat in arta numita chitara clasica.

 

"Femeile sunt facute ca sa fie batute"

 

 

Baiatule, ca sa-ti nu-ti zic altele, esti porc.Badaran deja ar fi un alint.Daca ai fi avut "n" femei dupa cum spui, n-ai fi gandit asa.Ah, stai, asta nu e gandire...E o aberatie.Te doare mintea.Ce cauti tu in secolul al XXI-lea?Mai bine erai in Evul Mediu, acolo ai fi reusit sa te afirmi intr-un mod pozitiv cu ideile astea, ca doar nu degeaba le zice "the Dark Ages".

Develina a fost finuta si si-a cerut scuze, tu ai tinut-o pe-a ta ca un prost.:)

 

Baumwolle.Out.

Link to comment
Share on other sites

Am sa incerc sa fiu un pic mai clar cu tine IceYou ... cu toate ca sunt destul de prins de concertul lui Joe Cocker care canta live ca si pe disc ... iar tipa aia chiar trage bine cu bass-ul . Am un prieten care zice asa .. "femeia e ca un vierme ... si ce faci cand vezi un vierme pe strada ... il calci in picioare uite asa @@@@" .. asta nu ma impiedica sa ies la o bere cu el ... are problemele lui cu femeile ... uneori femeile merita o bataie cum merit si eu alteori ... de curand omul si-a gasit o tipa cu care se intelege foarte bine si nu mai este asa vehement ... iarasi, treaba lui ... personal am avut o familie fericita (mama-tata) si acum la fel si cu sotia mea care este un om deosebit, sensibil si mult mai muncitor decat multi barbati (inclusiv eu) .... Faptul ca in arta nu prea sunt femei sau istoria nu consemneaza asta .... este iarasi o problema de mentalitate ... pe mama nu a lasat-o tata sa faca arta cu toate ca a intrat la teatru fiindca asa erau vremurile ... femeia la copii si barbatul la munca ... Apoi, stiu multe, chiar multe personalitati ale muzicii de sex feminin ... iar asta e problema ta de cultura muzicala (inclusiv chitariste) Am cantat cu femei in trupa si recunosc ca nu este o meserie prea usoara pentru ele .. si asta in general din cauza barbatilor. Mai vreau sa-ti spun ceva ... sunt mandru ca sunt Roman si ma bucur nespus ca nu m-am nascut neamt, francez, italian, spaniol, american, marocan, african, arab...si asta fara sa ma faca sa nu-i respect. Cei care fac crime aici in tara sau oriunde in lume si de orice alta nationalitate au probleme grave comportamentale ... sunt dusi cu capu' mai pe scurt ... e o boala care daca nu e tinuta sub control duce la acte necugetate. Ca si drogul... Am cunoscut multi copii parasiti (de mame pe la gunoi) ... aveau cam aceeasi mentalitate ... te pot intelege daca ai avut astfel de probleme .. altfel NU! Nu e nevoie sa-mi explici unde vrei tu sa ma trimiti ... m-am prins! Si nu-mi pasa ...

Link to comment
Share on other sites

Guest Develina

Acum am remuscari si mai mari ca l-am facut pe IceYou badaran. Remarcile lui IceYou au fost imature, insa, cu atat mai mult, raspunsul trebuia sa fie unul rezonabil si rational si IceYou trebuia tratat cu gentilete,

nu atacat atat de dur. Macar acum sa intrerupem cercul vicios al agresivitatii.

 

Le multumesc lui malex si smash_door pentru o directie de dezbatere.

 

... care sunt totusi zonele pentru care femeile au abilitati mai bune

 

raspuns cat de cat serios: interpretare, pentru anumite genuri

 

pe ce pozitie ar fi mai potrivite intr-o trupa

 

raspuns cat de cat serios: vocal, poate si/sau textier; background vocals;

 

ce gen se potriveste mai bine cu abilitatile lor.

 

raspuns cat de cat serios: nu cred ca exista un gen anume, dar parca nu vad locul unei femei intr-o piesa cu grohaieli

 

Ce genuri "anume" credeti ca se potrivesc femeilor ?

Credeti ca femeile nu au abilitati de compozitor ?

 

IceYou, astept un raspuns nerezonabil si deplasat de la tine, ca sa stiu ca esti ok, acuma stiu cum sa raspund.

 

Evelina

Link to comment
Share on other sites

Iata o problema interesanta. Sincer sa fiu nu imi vine in minte decat o singura compozitoare la ora asta (ce-i drept foarte priceputa) pe numele ei de scena Enya.

Totusi a cauta exemple in istorie e destul de deplasat. Conditia femeii a inceput sa se schimbe abia in ultimii 100-150 de ani (si exagerez grosolan)

 

Later edit :

Un link edificator : http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_female_composers

 

Eu n-am auzit de mai nici una din doamnele acelea...

Link to comment
Share on other sites

Guest drackush

Sa ma bag si eu...

 

Cerea cineva sa fie numita o femeie compozitoare in rock... Avril Lavigne :) Eu ascult Slayer, Metallica , Sepultura, mai nou Soulfly, Unleashed si altele... si trebuie sa recunosc ca imi place stilul Avril Lavigne si cred ca va pune o mare amprenta peste muzica rock cel putin feminina... si asta se va vedea in anii ce vor urma.

 

...o posibila explicatie la faptul ca sunt mai multi barbati decat femei in diferite domenii ar fi ca un barbat pentru a cuceri o femeie trebuie sa fie mai bun decat alt barbat, sa schimbe lumea, sa o conduca ,sa fie romantic, sa cante la chitara, sa fie bogat material si spiritual, sa aiba multe lalte ucruri cu care sa se duca in fata unei femei pentru a o cuceri... O femeie pentru a cuceri un barbat trebuie sa-l iubeasca neconditionat sa fie centrul universului ei sa-l admire pentru tocmai lucrurile care le face pentru ea... Vedeti voi noi barbatii suntem foarte motivati sa ne tinem de cantat la chitara pentru ca stim ca o sa dam gata o femeie cand o sa-i cantam o balada :) , pe cand o femeie stie ca tocmai pentru faptul ca renunta la chitara dedicandu-se total unui barbat il face f. fericit...

 

Poate ca am exagerat putin dar un sambure de adevar o fi...

Edited by drackush
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.