www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pro&Contra - Femei chitariste


Guest Develina
 Share

Recommended Posts

  • Replies 200
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Guest Develina

Ce m-a determinat sa deschid acest subiect a fost discutia inchisa "Chitariste/Basiste", unde discutia - inclusiv sustinuta de administratori - s-a invartit mai mult in jurul calitatilor estetice ale chitaristelor, care mie mi-a indicat o prejudecata atat de larg raspandita, incat nici nu mai e sesizata: o femeie e evaluata intai din punct de vedere comercial.

Discutia pe care as vrea sa o deschid mi-as dori sa se concentreze asupra problemei abilitatilor femeilor, asta insemnand ca cei care vor incerca sa analizeze problema vor avea permanent in minte un aspect esential: ca exista/pot exista si ALTE CAUZE pentru care femeile nu ies din anonimat, intre care se pot numara ideile preconcepute prin prisma carora sunt percepute femeile, motivatia proprie scazuta (lipsa de sustinere, de timp, de disponibilitate, datorita responsabilitatilor familiale etc.).

Link to comment
Share on other sites

biologic, este egalitate. statistic, sunt mai multi barbati chitaristi (nush, probabil ca au mai multa ambitie sau ceva) si sunt mai multi chitaristi celebri barbati decat femei.

ma rog, mi se pare normal ca fiind mai multi barbati care canta la chitara sa fie si mai multi dintre ei celebri (adica, macar ai de unde alege!!)

 

 

PS: Pt un admin/moderator. Discutia asta isi are locul aici, in Tonomat, sau mai degraba e mutata p'undeva gen generalitati, de toate, ceva ... stiu si eu :)

Edited by preo
Link to comment
Share on other sites

Decit sa deschizi topicuri de-astea inutile si neinteresante mai bine pui mina pe chitara si bagi. De parca barbatii nu au si ei suficiente motive sa-si f.ta posibilele cariere muzicale... Doar ca-i arde mai tare decit pe muieri germenele creator si sint dispusi la orice sacrificiu pentru a da pe dinafara creatia. Femeile capabile de iesirea din front sint mult mai putine pentru ca sint mai multe femei fricoase si conformiste decit femeile cu testosteron la minte si simtire. Eu chiar nu vad o diferenta intre femei si barbati, decit una de curaj si determinare de a face ceva iesit din norma sociala.

Link to comment
Share on other sites

Guest cdaugustin

Eu cunosc fete care au incercat sa se apuce de chitara.. nu au reusit in principal dintr-un singur motiv: lipsa de dedicatie; Tot timpul au gasit ca alte lucruri sunt mai importante pe moment ori ca sa cresti la chitara trebuie sa stai countless nights and days cu chitara. Se pare ca fetele se plictisesc destul de repede de chitara (sau de alte instrumente)(pentru ca majoritatea instrumentistilor sunt barbati)

Link to comment
Share on other sites

Guest Baumwolle

Subscriu la ce a spus CdAugustin.Fetele pot obtine aceeasi performante la chitara ca si baietii, dar, din nefericire, multora le lipseste pasiunea adevarata.Cum a spus si el, "intodeauna gasesc ceva mai bun de facut".E pacat. :)

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

intr-adevar, subscriu si eu la ce s-a zis pana acu, insa le admir pe cele care chiar au reusit sa cante bine la chitara, si chiar sa fie cunoscute.

 

plus de asta le admir pe cele doua gagici de la Coal Chamber, care canta la chitara, respectiv bass, in trupa respectiva.

Edited by p_aciulea
Link to comment
Share on other sites

biologic, este egalitate

Nimic mai fals. Oricit v-ati bate cu fundul de pamint, concluzia e aceeasi: femeile si barbatii NU sint construiti in acelasi mod, NU avem aceleasi aptitudini, fie ele fizice sau intelectuale. Mi-e lene sa exemplific. Lectura suplimentara,

aici.

 

Subscriu la ce a spus CdAugustin.Fetele pot obtine aceeasi performante la chitara ca si baietii, dar, din nefericire, multora le lipseste pasiunea adevarata.Cum a spus si el, "intodeauna gasesc ceva mai bun de facut".E pacat. :)

Sigur ca gasesc. Si de cele mai multe ori, hobby-ul fetelor/femeilor este prietenul/sotul. Din proprie experienta si din ce vad in jurul meu.

 

Wanna hear a joke ?

Women's rights.

Buna! :)

Link to comment
Share on other sites

Guest smash_door

Asa cum inteleg eu ca a conceput si Evelina topicul asta, cred ca discutia asta ar fi mult mai interesanta daca am incerca sa intelegem - din povestiri si experiente proprii - care sunt totusi zonele pentru care femeile au abilitati mai bune, pe ce pozitie ar fi mai potrivite intr-o trupa, ce gen se potriveste mai bine cu abilitatile lor. Pentru ca, biologic vorbind, creierele noastre functioneaza in mod diferit.

Si poate - MMG - incercati sa evitati aprecierile sexiste, injuste si irelevante (oare MMG nu poate privi dintr-o alta perspectiva, anume (apropos de observatiile voastre cu sotul/prietenul ca hobby): femeile, avand instincte mai puternice, au curajul sa se dedice cu totul altor fiinte).

Link to comment
Share on other sites

Pentru ca discutia este despre MUZICA, poate sunt eu ignorant, dar as dori sa mi se spuna si mie un nume de mare compozitor femeie. Departe de a fi un misogin, adevarul este ca sunt domenii unde prezenta feminina nu se face simtita. A, ca se poate discuta pe tema asta este adevarat, dar ceva concret?

Si nu-mi veniti cu Vixen, Lita Ford si alte "comete" care au trecut mult prea rapid prin scena fara a lasa nimic deosebit in urma.

 

Following e parodie:

 

... care sunt totusi zonele pentru care femeile au abilitati mai bune

raspuns la mijto: zona bucatariei/dormitorului

raspuns la mijto: zonele erogene

 

raspuns cat de cat serios: interpretare, pentru anumite genuri

 

pe ce pozitie ar fi mai potrivite intr-o trupa

raspuns la mijto: pozitiile sunt chestii de gust, conjunctura, preferinta

 

raspuns cat de cat serios: vocal, poate si/sau textier; background vocals; groupie :)

 

 

ce gen se potriveste mai bine cu abilitatile lor.

raspuns la mijto: genul masculin

 

raspuns cat de cat serios: nu cred ca exista un gen anume, dar parca nu vad locul unei femei intr-o piesa cu grohaieli

 

 

PS. Da fetelor, aveti dreptate, toti barbatii e porci :)

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

...dar parca nu vad locul unei femei intr-o piesa cu grohaieli...

 

 

 

asculta Arch Enemy, si o sa vezi gagica la voce intr-o trupa de grohaieli :)

Link to comment
Share on other sites

Stai linistit ca tot cei mai mari bucatari sint barbati :) Iar femei gen mascaricii EVH, Vai, Malmsteen n-ai sa vezi niciodata.

 

Sa-ti dau eu un punct in care sint bune: daca vezi un barbat imbracat bine, ori il imbraca o femeie, ori e poponaut. Iar o parere obiectiva asupra unei femei, vine de la alta femeie, ca vorba aia: femeie la femeie cunoaste. Mare adevar.

 

Eu zic sa ne racorim un pic pina revine initiatoarea threadului.

Link to comment
Share on other sites

NiNjA, eu sint imbracat in tricou negru si blugi albastri, deci sint foarte bine imbracat. Deoarece eu ma imbrac asa din liceu, la propriul meu gust si initiativa, sa inteleg ca trebe sa-i comunic nevestei mele ca eu nu sint ceea ce par a fi? Hm, "black and blue, and who knows which is which, and who is who?" Adica, NiNjA, io-s poponaut si nu stiam diloc?

Ceea ce ridica noi intrebari si nuantzeaza topicul initiat de Evelina: putem considera muiere un chitarist barbat care este popo pasiv? Si cit de talentati sint acestia? Sau acestea, ma rog? Oare ei sint cei care salveaza genul feminin de impresia de sterilitate muzicala?

Oare Ceaikovski baga la chitara?

Edited by MMG
Link to comment
Share on other sites

Oare Ceaikovski baga la chitara?

 

Nu dar baga incredibil de bine la pian.

Nu prea inteleg despre ce se discuta aici. E clar ca in lumea chitarei femeile sunt prost reprezentate. Daca trecem la alte instrumente muzicale descoperim cu stupoare ca nu e asa (vezi vioara, pian).

Motivul ? Habar n-am

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.