www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pro&Contra - Femei chitariste


Guest Develina
 Share

Recommended Posts

  • Replies 200
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Dati-mi voie sa fac o observatie: un topic deschis acum 2 zile a cumulat aproape 100 de posturi si aproape 1000 de vizionari.

 

asta s-a petrecut pentru ca topicul s-ar putea la fel de bine numi 'circ pe paine', nu pentru ca ar avea ceva de spus sau ar folosi cuiva.

si oricum ati uitat de joan jett si de courtney love :)

need_weed -> http://www.romanothan.ro/romana/studii/concepte/discr.htm

concluzia: pe viitor ma voi gandi de 2 ori inainte sa intru pe forum

Edited by Jules
Link to comment
Share on other sites

Guest Develina

OK, Jules, imi pare rau ca am deschis topicul. De acum n-o sa mai intervin in nici un fel in discutie, de fapt o sa ma gandesc de doua ori inainte sa intervin pe Forum. Am primit prea multe reactii violente, peste care as trece (unele lucruri care cred eu ca trebuie spuse sunt mai importante decat sentimentele mele ranite) daca nu m-as fi convins ca e inutil, sunt eu prea ineficienta in a demonstra un punct de vedere.

 

Pot doar sa va mai urez multe discutii productive pe Forum si progrese la chitara fiecaruia dintre voi.

Evelina

Link to comment
Share on other sites

Hmm.. discutia asta e ciudata rau.. inteleg ca de la atatea reglaje de floyduri, atatea doze scoase si montate mai vreti sa va si destingeti, dar totusi, nu ar trebui sa va insultati / injurati etc.

Acum, tot forumu` i-a sarit in cap lui Ice You. Poate ca si-a dat seama ca a gresit, dar acum nu are cum sa o mai intoarca, nu ?

 

Sunt curios cum ar suna muzica facuta de o femeie chitarista. Probabil ca ar suna diferit. Dar daca voi nu le dati nici o sansa din start, atunci pacat.

 

Cosu zicea undeva mai sus, cva de genu: ".. ori canta la voce, ori canta la chitara". Cum poate cineva sa cante la voce ? :). Exprimarea e cam ciudata.

 

Numele "Evelina Popescu" imi suna cunoscut.. de ce ??? :):)

Edited by hihi
Link to comment
Share on other sites

Guest drackush

Poate ca toata aceasta atentie vine din faptul ca este nevoie de o femeie chitarista care sa iasa in fata... asa ca Develina te asteptam... :)

Edited by drackush
Link to comment
Share on other sites

OK, Jules, imi pare rau ca am deschis topicul. De acum n-o sa mai intervin in nici un fel in discutie, de fapt o sa ma gandesc de doua ori inainte sa intervin pe Forum. Am primit prea multe reactii violente, peste care as trece (unele lucruri care cred eu ca trebuie spuse sunt mai importante decat sentimentele mele ranite) daca nu m-as fi convins ca e inutil, sunt eu prea ineficienta in a demonstra un punct de vedere.

 

Pot doar sa va mai urez multe discutii productive pe Forum si progrese la chitara fiecaruia dintre voi.

Evelina

 

 

 

 

Vai Evelina. Dar nu trebuie sa-ti para rau de nimic.Tu doar ai deschis un topic si niste useri au inceput pro si contra.N-aveai de unde sa stii reactiile.

 

Eu iti doresc cat mai multa creativitate si la mai multe topicuri,discutii interesante si atractive !

Link to comment
Share on other sites

Guest Emil Mayer

Si convingerea mea e ca femeile si barbatii au capacitati aproape identice in a canta la chitara; biologic vorbind, barbatii au totusi mai dezvoltate capacitatile mecanice, deci cred ca din punctul asta de vedere au un usor avantaj. Parerea mea e ca nu putem nega insa ca femeile se confrunta cu mai multe obstacole exterioare, deci, din cate am citit eu, ideea Evelinei tintea exact drepturile omului, in special drepturile femeii, sansele de egalitate sunt incalcate in modul cel mai grav cand vine vorba de prejudecati impamantenite.

Link to comment
Share on other sites

...sansele de egalitate sunt incalcate in modul cel mai grav cand vine vorba de prejudecati impamantenite.

 

desi mi-am propus sa nu mai scriu pe threadul asta, ma maninca degetele :)

Emil, egalitate intre sexe nu o sa fie NICIODATA. Sunt in stare sa pun un pariu cu oricine (pariu peste timpuri) ca societatea nu va permite asta niciodata (prejudecati, educatie, mosteniri ancestrale, etc)

Patriarhat sau matriarhat da. Dar egalitate never.

 

si acu s-o dau la mijto .... facem zoom in pe societate, mai mare, mai mare si ajungem la o familie .... in care e egalitate :) amandoi beau bere, ragaie, canta la zongorã, arunca cutiile de bere pe jos.... nici unul nu spala vasele, nu duce gunoiu' si nu face curat ... amandoi si-o trag cu cine prind... :)

enough? did you got the point? :(

Link to comment
Share on other sites

Guest drackush

Cosu meriti un premiu pentru acest post... Faptul ca te-ai straduit sa cauti dovezi de ce sunt in stare femeile, luptand cu misoginii arata ca esti un tip Ok ... desi aveam o parerea cam proasta despre tine de cand cu posturile sterse "din greseala"... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Develina

Glass, nu e nevoie sa burn my bra ca sa cant bine la chitara.

Propun sa consideram threadul asta inchis. Imi pare rau ca puterea mea de convingere a fost atat de redusa, mai ales ca a fost pusa in slujba unui scop care merita mai mult. In plus, probabil avem principii de comunicare foarte diferite (femeile in raport cu barbatii, si eu in raport cu majoritatea celor care posteaza pe Forum). (Si doar atat nu ar fi fost destul ca sa renunt sa imi mai fac auzita vocea pe Forum, probabil mesajele personale cu insulte au fost prea mult.)

Cosu si Michel – multumesc mult pentru sustinere.

 

Multe dezbateri productive si multe prietenii legate pe Forum!

Evelina

Link to comment
Share on other sites

esti fatalista

 

Glass, reactia ei mi se pare absolut normala. Daca a injurat-o vreun bou pe PM, e absolut normal.

Opinia este opinie, dar pentru a ti-o sustine nu trebuie sa jignesti (decat daca esti jignit ) :)

 

Evelina, cu voie de la admini, ar trebui sa faci publice numele (nickurile) celoar care te-au injurat/insultat/balacarit. Sa stim sa le dam si noi cu HUOOOOOOOOOOOO

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt in nici unul din felurile alea dar nu accept ca Avril Lavigne are melodii bune. Si daca zici ca Shakira mai merge, eu nu mai comentez....

 

Sunt de-acord cu Avril Lavigne, dar Shakira de ce nu "mai merge ?"

 

Isi compune singura versurile, instrumentalurile le compune cu chitaristul ei, canta la chitara, la tobe, la muzicuta. Bine, nu exceleaza in nici un instrument dar ce conteaza ? S-o vad pe Avril Lavigne sau pe Britney ca face asta. Pe de alta parte, vocea ei (desi poate suna cam enervant uneori) are "perfect pitch", adica poate canta orice nota fara sa falseze si fara sa o auda inainte, si in aceeasi masura poate recunoaste notele auzite. Sincer, Shakira este MULT peste majoritatea artistelor din muzica actuala, dar din cauza ca arata bine si danseaza din fund (bine ,si asta o ajuta la vanzarea albumelor, sa recunoastem) este privita la fel ca si Britney, sau Lavigne, etc...

Link to comment
Share on other sites

mai develino, sincer acum, cand ai deschis subiectu' asta, la ce te asteptai? sa-ti interzica vreunu sa canti la chitara sau sa te felicite in vreun mod special? la exemple de tipe care canta la chitara? sa sara unu "huuuuaaaa!" sa sara altu "ieeee"? pe forumu' asta exista (cum bine mai zicea cineva) chitaristi nu conteaza de ce sex religie sau rasa...la ce te asteptai?

Link to comment
Share on other sites

PENTRU AMUZAMENT

 

text preluat :)

 

" Stau si ma gandesc: oare e intamplator faptul ca tot ce denumeste

ceva care te enerveaza, te pune in pericol sau te distruge pare a fi

FEMININ? Iar apoi tot ce ne alina, ne bucura si ne mai da un tel in

viata este de natura MASCULINA? Voi sunteti O ploaie, O zapada, O

grindina, O furtuna. Noi suntem UN soare, UN timp frumos, UN paradis.

Stau si ma uit, chiar nu aveti noroc: O bucatarie, O vesela, O matura, O

caldura, O mizerie.

Noi suntem UN repaus linistit intr-UN fotoliu confortabil, citind destinsi

UN ziar si ascultand UN jurnal, asta daca nu venit voi sa semanati O

discordie sau sa ne faceti O sicana.

Va dati mari ca aveti O telecomanda, dar priviti la UN televizor, unde noi

alegem UN post care il dorim. In trecut, pentru a face calcule aveati O

numaratoare prapadita, acum barbatii au inventat UN calculator.

Si ceea ce va defineste, sexul, tot UN sex se spune si niciodata O sex.

Cand va simtiti bine, traiti, nu-i asa, UN orgasm iar daca o dati in bara

va alegeti cu O frustrare.

Voi puteti avea O carte de credit dar aceasta nu inseamna nimic fara UN

cont.

Ce poate provoca O problema care se poate transforma intr-O catastrofa? O

eroare de pilotaj, O pana de benzina, O proasta vizibilitate, O

intrerupere de curent. Voi pentru a ne inrobi doriti O casatorie dar

exista si eliberarea care este UN divort.

 

Este limpede ca limba romana a fost inventata de UN barbat, care nu

v-a avut deloc la suflet (mai, si asta tot UN suflet este!) "

Link to comment
Share on other sites

NiNjA, eu sint imbracat in tricou negru si blugi albastri, deci sint foarte bine imbracat.

Parerea ta :)

 

Pacat ca s-a sters. Ma rog, sa-i dau eu respectivului o parere avizata, strict biologic: barbatul are nevoie sa vrajeasca cit mai multe femei. Motivul: sa-si poata multiplica propriul ADN de cit mai multe ori. Femeia: trebuie sa-l aleaga pe cel mai bun barbat. Motivul: supravietuirea propriului ADN.

 

 

Deci sa recapitulam pe scurt: sintem sclavii propriului ADN. Lectura suplimentara: The Selfish Gene

 

Nu accept contestatii decit de la cineva care are in spate citiva ani buni de biologie.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

expeditia de azi prin Targul Anticarilor impreuna cu un amic s-a soldat cu achizitionarea unei vederi care ar incheia perfect subiectul asta taios. nenea de la care am cumparat-o mi-a zis ca e de prin '51-'52.

astept sa se tina si respectivul (nume de cod: radu :) ) de promisiune - sa-si faca cont si sa posteze partea a 2a.

Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.