www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Trupe Uitate


Guest domnul Rig
 Share

Recommended Posts

Eu mai urmaresc o emisiune sambata noaptea pe tvr 2,cam p la 1 juma 2. acolo sunt prezentate diverse formatii.

Mie mi-a placut ca stil o trupa "Blood and pain". ma rog,multe nu cred ca au fost nici prea bine cunoscute pentru a fi uitate. cea mai interesanta aparitie a fost formatia lui Robert Turcescu,ce plete avea...ce schimbare.

mai era o formatie a lui Leo Iorga,post Compact.

Trupa lui Robert Turcescu se chema Kapela...am si albumul lor pe vinil.

Trupa cu Leo Iorga post Compact, trupa in care au activat si Adi Ordean si George Patranoiu se numea Schimbul 3. In trupa asta mai era la un moment dat un chitarist cu niste plete lungi si blonde si care dadea bine in instrument....stie cineva cine era persoana?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 2 years later...
Guest domnul Rig
Eu am in cavernele memoriei mele niste imagini cu 2 trupe romanesti:

 

1. Open - era un alternativ d-asta pop tare, la chitara era un baiat cu tricou cu Superman si la voce o tipa draguta imbracata in rosu. Clipul era filmat intr-un Virgin Megastore din UK. Melodia era ceva gen "Haaai, Haai"

 

2. Accent - cica progresiv romanesc de pe vremuri. Am vazut la emisiunea aia cu roac de pe Tvr2 un "clip" numit "Cainele Enot".

 

Pls share daca aveti mp3-uri, clipuri, site-uri cu si despre acesti oameni. Desigur continuati thread-ul cu chestiile voastre kvlt pe care nu vi le mai amintiti. Aicea nu ne dam smecheri cu cat de kvlt suntem.

dau bump la acest thread o data ca sa postez un clip cu Accent

si 2. ca sa-l rog pe Matei sa-mi mai dea o data albumu alora de la Open :) sau macar melodia aia cu "hai"
Link to comment
Share on other sites

Trupa lui Robert Turcescu se chema Kapela...am si albumul lor pe vinil.

Trupa cu Leo Iorga post Compact, trupa in care au activat si Adi Ordean si George Patranoiu se numea Schimbul 3. In trupa asta mai era la un moment dat un chitarist cu niste plete lungi si blonde si care dadea bine in instrument....stie cineva cine era persoana?

 

Leo Iorga canta cu "Pacifica". http://www.youtube.com/watch?v=B2ey0ngHIBs Uita-te bine la video, poate ala e chitaristul de care vorbesti (Teo Boar).

*** Piesa "Cine esti tu oare" de la Compact/Pacifica... pur si simlu nu o pot asculta pana la capat. O opresc si pun asta: http://www.youtube.com/watch?v=r3EZaIULF5A Nu trebuie sa ai o ureche deosebit de fina pentru a observa asemanarea.

Link to comment
Share on other sites

hmm.. cred ca ar fi de mentionat trupa "Ãia", singura data cand i-am auzit a fost inainte de o cantare in Iron City in decembrie, am auzit doar cantecul "Cimitir de Amintiri", dar a fost de ajuns sa tin minte versurile si sa dau search pe google... marfa trupa, se pare ca a disparut de pe radar insa.

Link to comment
Share on other sites

Bai baieti, eu nu mai gasesc nimic de trupa Axident sau Accident, parca la un moment dat isi schimbasera numele, au avut un clip pe atomic la un moment dat si o lansare in Preoteasa acum 3-4 ani, sunau super bine baietii. Stie cineva ceva ?

Edit:

I-am gasit pe youtube.

Edited by kael
Link to comment
Share on other sites

Trupa lui Robert Turcescu se chema Kapela...am si albumul lor pe vinil.

Trupa cu Leo Iorga post Compact, trupa in care au activat si Adi Ordean si George Patranoiu se numea Schimbul 3. In trupa asta mai era la un moment dat un chitarist cu niste plete lungi si blonde si care dadea bine in instrument....stie cineva cine era persoana?

 

tu tii foarte bine minte: al treilea chitarist din Schimbul 3 era Marius Ticlea, zis Mario, un foarte elegant schreder.

abia dupa aia a cantat Leo Iorga cu Pacifica, unde activa ca tobosar fratele lui Leo Iorga.

iar piesa "Cine esti tu oare?" face parte dintr-o serie de "compozitii" marca Adi Ordean.

Edited by StratMan
Link to comment
Share on other sites

acum 15 ani (mama, cat a trecut!) exista in piatra neamt o trupa extraordinara - TEUTON. chitaristul (adi bezna) canta acum folk, insa din punctul meu de vedere piesa de rezistenta a trupei era bassistul/vocalul, adi necula, care avea un registru impresionant (facea cate 3 voci pe piesa - bas/bariton, contratenor, groh). imi amintesc ca aveau o piesa "opera", parca...

daca are cineva vreun demo sau vreo inregistrare cu teuton, l-as ruga tare mult sa ma contacteze. merci tare mult.

rock on.

Link to comment
Share on other sites

tu tii foarte bine minte: al treilea chitarist din Schimbul 3 era Marius Ticlea, zis Mario, un foarte elegant schreder.

abia dupa aia a cantat Leo Iorga cu Pacifica, unde activa ca tobosar fratele lui Leo Iorga.

iar piesa "Cine esti tu oare?" face parte dintr-o serie de "compozitii" marca Adi Ordean.

Multumesc frumos...el este. Pe unde o mai fi el acum? o scurta cautare pe google nu m-a ajutat prea mult.

 

dau bump la acest thread o data ca sa postez un clip cu Accent
si 2. ca sa-l rog pe Matei sa-mi mai dea o data albumu alora de la Open :) sau macar melodia aia cu "hai"

Se rezolva punctul 2 in cursul zilei de maine...sa caut cd-ul.

Edited by Matei
Link to comment
Share on other sites

Guest costi iorga
Leo Iorga canta cu "Pacifica". http://www.youtube.com/watch?v=B2ey0ngHIBs Uita-te bine la video, poate ala e chitaristul de care vorbesti (Teo Boar).

*** Piesa "Cine esti tu oare" de la Compact/Pacifica... pur si simlu nu o pot asculta pana la capat. O opresc si pun asta: http://www.youtube.com/watch?v=r3EZaIULF5A Nu trebuie sa ai o ureche deosebit de fina pentru a observa asemanarea.

 

Se mai stie ceva de Leo? Mai canta pe undeva? Ce mai face?... Mi-ar placea sa mai stiu cateva despre el..

Multumesc

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
Guest Rocking
acum 15 ani (mama, cat a trecut!) exista in piatra neamt o trupa extraordinara - TEUTON. chitaristul (adi bezna) canta acum folk, insa din punctul meu de vedere piesa de rezistenta a trupei era bassistul/vocalul, adi necula, care avea un registru impresionant (facea cate 3 voci pe piesa - bas/bariton, contratenor, groh). imi amintesc ca aveau o piesa "opera", parca...

daca are cineva vreun demo sau vreo inregistrare cu teuton, l-as ruga tare mult sa ma contacteze. merci tare mult.

rock on.

 

subscriu, adi necula avea o voce remarcabila. nici tobarul nu era de neglijat, a luat si premiu la vremea aia, desi era cel mai mik din gashka. din pacate, s-au spart si nu exista nici o inregistrare de calitate a trupei TEUTON sau cel putin eu n-am gasit nici una pana acum. Opera era intr-adevar o piesa exceptionala, dar au avut si altele foarte tari - Galerele, Calling Your Name si inca vreo cateva. mai mult, toate erau compozitii proprii - o trupa care nu s-a incurcat cu coveruri nici macar la repetitii. pacat ca n-au continuat si nici n-au stiut sa profite la momentul respectiv.

Link to comment
Share on other sites

acum 15 ani (mama, cat a trecut!) exista in piatra neamt o trupa extraordinara - TEUTON. chitaristul (adi bezna) canta acum folk, insa din punctul meu de vedere piesa de rezistenta a trupei era bassistul/vocalul, adi necula, care avea un registru impresionant (facea cate 3 voci pe piesa - bas/bariton, contratenor, groh). imi amintesc ca aveau o piesa "opera", parca...

daca are cineva vreun demo sau vreo inregistrare cu teuton, l-as ruga tare mult sa ma contacteze. merci tare mult.

rock on.

 

Chiar tari...am uitat de ei...cred ca aveam si autograf de la Adi Necula (eram prin clasa a IX-a cand i-am vazut).

Din cate stiu eu, au fost inregistrati la Festivalul Rock de la Posada (Campulung Muscel), dar nu am cum sa gasesc inregistrarea respectiva (poate Calin Ilie...a cantat si el atunci).

Edited by gigimarga
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.