www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Trupe Uitate


Guest domnul Rig
 Share

Recommended Posts

Guest domnul Rig

Eu am in cavernele memoriei mele niste imagini cu 2 trupe romanesti:

 

1. Open - era un alternativ d-asta pop tare, la chitara era un baiat cu tricou cu Superman si la voce o tipa draguta imbracata in rosu. Clipul era filmat intr-un Virgin Megastore din UK. Melodia era ceva gen "Haaai, Haai"

 

2. Accent - cica progresiv romanesc de pe vremuri. Am vazut la emisiunea aia cu roac de pe Tvr2 un "clip" numit "Cainele Enot".

 

Pls share daca aveti mp3-uri, clipuri, site-uri cu si despre acesti oameni. Desigur continuati thread-ul cu chestiile voastre kvlt pe care nu vi le mai amintiti. Aicea nu ne dam smecheri cu cat de kvlt suntem.

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

Nitro, Camioane'n'multime, Iedera, Neurotica ...au disparut in neant trupele astea si ma oftic, eram prea mic pe vremea aia sa le apreciez sau sa mai tin minte acum vreo melodie de la ei, tin minte doar ca sunau bine.

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig

De Iedera imi amintesc ca aveau cantecu' "Am tricou cu Superman! Am tricou cu Superman!" Parca si Camioanele imi suna cunoscut...

Link to comment
Share on other sites

Guest Vermilion

Mda ... Iedera ... Daca nu ma insel aveau o melodie de genul:

 

Ard ard de nerabdare

S-o ard, ard de nerabdare

S-o intalnesc ...

 

O aiureala (parerea mea cel putin).

 

Neurotica stiu ca aveau melodii mai mult in engleza (Nobody's Country parca se chema cea care a avut si videoclip - stiu ca imi placea, un fel de rock industrial cred). Aveam si caseta cu albumul Bio :)

Mi se pare ca au "reinviat" ca sa zic asa ... Numai ca nu se mai cheama Neurotica, ci Bio.

 

Desi este o trupa cunoscuta, mie imi pare rau ca au "disparut" cei de la Celelalte Cuvinte. Am ascultat primele doua albume (inainte de '90) si nu imi vine sa cred ce puteau sa cante :) . Erau absolut fenomenali. Versuri, compozitie, tot ce vrei. Nu am reusit sa prind gustul la ce a urmat dupa '90.

 

Mi se par geniale versurile:

Daca vrei privirea sa imi las in podea

Calca peste ea ...

 

Tot asa mai vechi, FFN, Progresiv TM. Ultimii aveau chiar inclinatii spre jazz (desi se poate foarte bine sa ma insel). Acum, imi cer scuze, s-ar putea sa fie tot formatii celebre si eu sa nu am idee. Oricum le-am trecut, pentru ca mi se par "underrated".

Edited by Vermilion
Link to comment
Share on other sites

Eu am in cavernele memoriei mele niste imagini cu 2 trupe romanesti:

 

1. Open - era un alternativ d-asta pop tare, la chitara era un baiat cu tricou cu Superman si la voce o tipa draguta imbracata in rosu. Clipul era filmat intr-un Virgin Megastore din UK. Melodia era ceva gen "Haaai, Haai"

 

2. Accent - cica progresiv romanesc de pe vremuri. Am vazut la emisiunea aia cu roac de pe Tvr2 un "clip" numit "Cainele Enot".

 

Pls share daca aveti mp3-uri, clipuri, site-uri cu si despre acesti oameni. Desigur continuati thread-ul cu chestiile voastre kvlt pe care nu vi le mai amintiti. Aicea nu ne dam smecheri cu cat de kvlt suntem.

Baietii de la open au scos si un album....daca ma scotocesc bine prin colectie cred ca si dau de el. O parte din baietii din trupa veneau de la Ora Exacta.

 

Sin....ca sa ne aducem aminte de unde au plecat talismanii si unde au ajuns.

Kapela

Survolaj

:)

Link to comment
Share on other sites

Hait! Cum sa fie survolaju uitata? Ce piesa e in heavy rotation pe city fm de saptamani bune incoace? "Cel mai iubit dusman al meu" de la survolaj. Au inceput sa aiba concerte si lanseaza si album curand. Din pacate prin Bucuresti nu se afiseaza dar la Timisoara sunt activi. Doar doar n-or trece si p-aci pe la Mitici in oras sa ii vad si eu.

Link to comment
Share on other sites

Hait! Cum sa fie survolaju uitata? Ce piesa e in heavy rotation pe city fm de saptamani bune incoace? "Cel mai iubit dusman al meu" de la survolaj. Au inceput sa aiba concerte si lanseaza si album curand. Din pacate prin Bucuresti nu se afiseaza dar la Timisoara sunt activi. Doar doar n-or trece si p-aci pe la Mitici in oras sa ii vad si eu.

Am vazut ca incep sa revina...dar mai e pana sa ajunga ca pe vremuri.

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig

CC si Survolaj nu prea au ce cauta aicea... ma rog. Matei, daca gasesti cd-ul, pls PM. :)

Am vazut odata un poster prin zona Universitatii cu o trupa - Dincolo de pod. Asta a fost recent, asa ca nu e chiar uitata... mi-a atras atentia numele. :)

 

De asemeni, cica pe vremuri era o trupa de roac asa mai satanic numita Icon of Sin. Nu numa' ca scrie pe Encyclopaedia Metallum despre ei, dar scrie si pe un perete prin Bucuresti (am uitat exact zona, parca era pe Decebal pe undeva).

Link to comment
Share on other sites

Eu am in cavernele memoriei mele niste imagini cu 2 trupe romanesti:

 

1. Open - era un alternativ d-asta pop tare, la chitara era un baiat cu tricou cu Superman si la voce o tipa draguta imbracata in rosu. Clipul era filmat intr-un Virgin Megastore din UK. Melodia era ceva gen "Haaai, Haai"

 

2. Accent - cica progresiv romanesc de pe vremuri. Am vazut la emisiunea aia cu roac de pe Tvr2 un "clip" numit "Cainele Enot".

 

Pls share daca aveti mp3-uri, clipuri, site-uri cu si despre acesti oameni. Desigur continuati thread-ul cu chestiile voastre kvlt pe care nu vi le mai amintiti. Aicea nu ne dam smecheri cu cat de kvlt suntem.

Gagica aia dragutza de la open mi se pare ca s-a si lasat de muzica...e beauty editor pe la beau monde.

Link to comment
Share on other sites

bey celelalte cuvinte inca dau concerte babane, ce-i drept n-au mai scos mai nimic...acu vreo 2 ani parca au scos un videoclip care nu m-a impresionat...insa la concerte isi dau la greu melodiile vechi, care sunt super compozitii, io visez de ani buni la un "Vinil" facut cu sculele din vremurile noastre, masterizat calumea...ar rupe tot rocu romanesc si nu numai

Edited by ilun
Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig
io visez de ani buni la un "Vinil" facut cu sculele din vremurile noastre, masterizat calumea...ar rupe tot rocu romanesc si nu numai

Pai recent au remasterizat Armaghedon asa ca nu vad de ce nu si alea... :)

Link to comment
Share on other sites

Guest Breezer

Eu mai urmaresc o emisiune sambata noaptea pe tvr 2,cam p la 1 juma 2. acolo sunt prezentate diverse formatii.

Mie mi-a placut ca stil o trupa "Blood and pain". ma rog,multe nu cred ca au fost nici prea bine cunoscute pentru a fi uitate. cea mai interesanta aparitie a fost formatia lui Robert Turcescu,ce plete avea...ce schimbare.

mai era o formatie a lui Leo Iorga,post Compact.

Link to comment
Share on other sites

Guest domnul Rig
mai tine cineva minte Octave? mie imi placeau si nu stiu de unde sa mai fac rost fe albumu lor. stie cineva despre ce vb?

S-ar putea sa am eu... A fost toata discografia pe un cd PC Magazine.

Link to comment
Share on other sites

Guest DoomShadow

De Retro ati auzit vreodata? :) e o trupa veche ... in care canta si tatal unui prieten de-al meu ... a murit acuma 2 ani din pacate :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.