www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Un 7-string Bun


LumpY
 Share

Recommended Posts

Hmm LumpY a postat o impresie si s-a gandit sa ii informeze si pe altii. Nu e nevoie de un flame pe tema asta.

 

Nu stiu daca chitara se ridica sau nu la nivelul unor "branduri" dar pretul ala e asa din cel putin un motiv. Fender, Gibson, Ibanez si altele investesc enorm in brand awareness prin reclama de orice fel (endorsements, sponsorizari, reclame peste tot) si in plus mai exista si adaosul fiecarui vanzator

Thomann in schimb nu face nimic din astea:

- Harley Benton este brandul lor si nu il promoveaza decat pe site (practic 0 efort financiar).

- Nu exista alti distribuitori deci profitul se duce direct la ei.

- Volumul de comenzi suficient de mare incat sa cumpere de la fabrica din indo-china chitare la preturi de nimic.

 

Oricum cand cumperi o chitara ieftina nu te astepti sa sune ca gibsonul de 2000$. Daca suna bine fie e vorba de un raport pret/calitate bun (vezi mai sus de ce) fie e noroc pur (vezi cei care zic ca unele reghinuri ar suna nemaipomenit). E foarte posibil ca la chitara in discutie sa fie vorba de cauze multiple :)

 

Indiferent ce se discuta aici LumpY nu isi va schimba parerea ca e o chitara buna.

De notat ca e cea mai ieftina chitara 7 string din Europa! (disponibila la scara larga si nu intr-un satuc de nu-stiu-unde)

A si inca o chestie:

dupa ce i-ai schimbat doza aia pacatoasa chitara nu mai are nimic de oferit dpdv al sunetului si poate suna mai bine decat "Brandul X" cu doze ieftine. Dar ce te faci daca pui doze mai rasarite (sau schimbi hardwareul sau ce naiba mai e de facut) pe "brandul X" ? :)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 108
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

Guest gogu

sa stiti ca nu prea aveti dreptate. o chitara mai scumpa intodeauna va suna mai bine. de ce? autosugestie! cred ca nu aveti nici cea mai vaga idee cat de mult costa brand-ul unei chitari. si cat de mult poate sa ti se para ca chitara ta suna bine dor finca pe gat scrie Gbson sau nush ce. sa va dau un exemplu: eu mi-am luat un bass Fender Jazz. Si pe bassu asta eu am pus doze de 200 de coco, cordar de 100 de coco, pragus de carbon-teflon si multe alte minuni. Si dupa ce am lucrat eu la basu asta, mi-am luat eu un amarat de fretless cu 135$, made in china, deci ordinar rau de tot. de firma nu cred ca trebuie sa mai spun ca nu a auzit nimeni. l-am luat doar asa, sa invat si io pe fretless. Nu cred ca are rost sa mai spun ca arata mult mai bine decat un Fender MIA. Intr-o zi am pus gatul Fenderului ala meserias pe amaratu asta, sa fac o comparatie. Si mi-a picat fata. Nu doar lemnul, ci si dozele (desi nu la fel de silentioase) sunau mai bine. ca sa nu mai vorbesc de sustain si altele.

 

asa ca, decat sa dai 1000 sau nush cati de coco la niste porci dintr-o corporatie mega-mamut, mai bine cauti o firma din asta obscura, ceva atelier din asta micut de care nu a auzit nici mos craciun, ca sigur ai sanse se gasesti o chitara ieftina si bine facuta.

Link to comment
Share on other sites

Guest Morgan

@ lumpy... oricum cheltuie bani cine are sa-i cheltuie, daca n-ai bani de fender iti iei harley benton de exemplu, dar daca aveai bani de fender nu ti-ai fi luat fender (gibson etc... chitara de 1000+ coco in orice caz)?

Link to comment
Share on other sites

Guest gogu
gogule, iti dau 200$ pe fender... merge? daca nu stiai, la un fender bas sau chitara cel mai mult conteaza neck-ul.

 

nu ma refeream la cat e de comod instrumentul, ci la ton/lemn etc. ca sa nu mai spun de vibe-ul general care il da instrumentul ca a fost construit cu mai mare grija decat un fender.

si apropo, un gat absoult echivalent cu fender, din maple si fretboard de abanos sau ce vrei tu, la fel de comod, il iei la 100$ ca popa.

Link to comment
Share on other sites

deci habar n-ai ce vb, eu ma refeream la TON. TONUL chitarilor fender este dat in prop. de 80% de neck. un instrumentist adevarat nu se uita la cat de rau arata instrumentul ci la cum suna. iar daca cu spui ca un bass facut cu grija de nishte masini controlate de procesoare duron undeva prin china suna mai bine decat un fender usa, inseamna ca ori nu sti ce vrei de la un instrument ori ai probleme de auz.

Edited by felix
Link to comment
Share on other sites

Guest gogu
deci habar n-ai ce vb, eu ma refeream la TON. TONUL chitarilor fender este dat in prop. de 80% de neck. un instrumentist adevarat nu se uita la cat de rau arata instrumentul ci la cum suna. iar daca cu spui ca un bass facut cu grija de nishte masini controlate de procesoare duron undeva prin china suna mai bine decat un fender usa, inseamna ca ori nu sti ce vrei de la un instrument ori ai probleme de auditie.

 

lol

vrei sa pun niste mp3-uri?

cum spuneam, un gat cel putin de bun ca un gat fender MIA il poti lua la 100 de $. De ce crezi ca doar un gat de fender din 196x poate costa si 5-6000 $? Pentru ca e istorie, e un nume. Fender este Fender doar pentru ca opinia generala l-a acceptat odata pentru ce era si pentru ca se gasea in mana greilor pe vremea cand nu se gasea nimic altceva. Fender, ca si altele, de altfel, nu e decat o legenda.

Link to comment
Share on other sites

Guest gogu

si mai as zice ceva: un instrumentist adevarat n-ar trebui sa se uite nici la cum arata instrumentul, nici la ce firma ii facut, nici macar la cum suna, ci doar la cum suna el/ea. in cel mai bun caz la cat e de comod gatul. uita-te la reggie wooten...canta pe un squier. exemple as mai putea da.

Link to comment
Share on other sites

toate la timpul lor... let's say ca gary moore e un bou si un fraier si si-a luat mare teapa cu chitarile gibson cand putea sa sune de fapt mult mai bine pe stagg iar raposatul vaughan habar nu avea ca exista chitari mult mai bune decat fenderul lui obosit, adica reghin.

 

Nu vreau sa ma bag in discutie, si eu am aceasta prejudecata legata de faptul ca un lucru bun va costa bani mai multi.. insa Felix ce-ai spus tu adineauri nu e un argument solid. De-aia exista endorsement si daca Gary Moore ar fi cantat pe Stagg nu cred ca ai fi fost atat de convins incat sa-ti cumperi unul. Si nu va mai aprindeti asa ca e tarziu si nu o sa mai dormiti bine :)

Link to comment
Share on other sites

Nu vreau sa ma bag in discutie, si eu am aceasta prejudecata legata de faptul ca un lucru bun va costa bani mai multi.. insa Felix ce-ai spus tu adineauri nu e un argument solid. De-aia exista endorsement si daca Gary Moore ar fi cantat pe Stagg nu cred ca ai fi fost atat de convins incat sa-ti cumperi unul. Si nu va mai aprindeti asa ca e tarziu si nu o sa mai dormiti bine :)

Ba nu :) Gary a cumparat celebrul les paul de la Peter Green. Nici vorba de endorsement!

Gary Moore a fost primtre primii care a avut chitara signature Gibson dar asta a fost la ceva vreme dupa evenimentul cu Peter Green.

Link to comment
Share on other sites

ba lume... aici e vorba mai mult de gusturi... daca vrei sa te axezi pe o anumita chestie, nu o sa accepti niciodat ca un ibanez e mai bun decat un fender in cazu in care nu canti metale... lafel si invers! deci faza cu "instrument bun" inseamna ca difera de la om la om. eu daca am un fender de 2000 de euro, il vand shi imi iau ceva pt metale... esp, ibanez, whatever shi ai fac upgradeurile de rigoare in asha fel incat sa imi dea tonu meu ideal. cat despre faza cu comoditatea gatului cred ca e mai relaiva decat orice! daca te pui sa repeti o luna pe un grif cu 7 corzi shi dupaia treci pe 6 corzi, nu iti vine sa crezi ca e mana aia care e mai tehnica shi mai rapida decat a fost vreodata, doar pentru ca ai trecut de la un grif mai lat (pe 7 corzi), la unu mai subtire(pe 6 corzi)! argumente pro shi contra se pot da la infinit, dar experientza personala nu poate fi contrazisa! ...oricum mi se pare o chestie de lipsa de orice fel de responsabilitate pentru ce zici cand spui ca o chitara de 200 de euro suna ca una da 2000! eu am spus ca la o citara ieftina, i se urca pretzul cu mult daca ai faci upgrade si exemplul meu a fost ca daca bagi 300 d euro in o chitara ieftina , poti sa o faci sa sune ca una de pana in 1000 de euro de serie care are scris pe grif o firma gen ibanez. chiar am probat un ibanez prestige ce era la 1100 de euro pretz de catalog... acuma tu felix poti sa ma contrazici sa spui ca am visat sau ca eram intr-un univers paralel sau nush ce iti mai trece prin minte, dar chiar asha e! :)

Edited by LumpY
Link to comment
Share on other sites

O sa mai cresti si in timp o sa iti mai schimbi parerile... esti la inceput, asa gandeam toti la inceput. Nu-i nimic rau in asta. Eu pot doar sa iti vb din 10 ani de experienta prin diverse trupe unde nu s-au mancat seminte si nu s-a stat la povesti cu vodca. Ti-am zis mai devreme sa te uiti la semnatura mea. Probabil ca nu ai inteles mesajul. Amice, eu am upgradat la maxim o chitara de 160 de euro. I-am schimbat dozele de ***** cu seymour duncan, am dus-o la lutier si a fost setata impecabil, am schimbat hardware-ul... per total, pretul a ajuns undeva la vreo 1700 RON. Ei bine, cu 1700 RON imi luam Epiphone Les Paul Clasic sau Fender Mexico care suna de sta matza in coada la banii aia. Daca tu crezi ca ai facut o afacere punand X2N pe chitara aia si ca printr-un procesor ieftin si printr-un amp pe tranzistori suna a ceva, te inseli amarnic. NU SUNA si nu este un instrument RELIABLE. Este o jucarie cu o doza decenta. Daca tu ai impresia ca un floyd rose original costa 200$ degeaba, ca un set de chei grover bune este 40 euro degeaba, ca o doza serioasa sare de 120$ degeaba si ca lemnul din care se fac chitarile bune este 5$ m3, atunci esti mai visator decat Eminescu. Fac pariu cu tine ca peste nu mult timp o sa pui chitara la vanzare pe forum la fel ca multi alti entuziasti. Atat am avut de spus. N-am nevoie de replicile tale pentru ca nu au valoare pentru mine. Vorbesti in necunostinta de cauza si citezi aberatiile altora. Un chitarist adevarat stie diferentele dintre un placaj vopsit si o chitara adevarata. Leganosh detza. M-am dezabonat de la topicul asta. E absolut incredibil ce afirmatii se fac aici.

Edited by felix
Link to comment
Share on other sites

cum voi dati cu gary moore, eu dau cu dimebag darell! pt mine el a fost unu din cei mai straluciti chitarishti pentru ce a facut la PanterA... deci nu are rost sa discutam alegerea unuia sau altuia pentru ca difera stilu si gusturile. ideea e ca poti da 700 de euro pe o chitara care are aceleashi caracteristici ca o chitara la 200 de euro doar cu doze mai proaste la care daca ai pui doze f bune ieshi mai ieftin cu acelash ton. chestia asta eu o sustzin! si daca te-ai gandi logic, ti-ai da seama ca eu nu am nici un motiv sa sustzin o chestie falsa pentru ca is o gramada de lucruri mai bune de facut decat sa vorbesc *** pe un forum. eu sustzin asta cu argumente solide pentru ca, consider ca va fi de ajutor pt cei care ishi vor cumpara chitari noi. motivu pentru care eshti arogant tu felix cred ca e frustrarea ca ai cheltuit o gramada de bani pe scule cand puteai sa investeshti mai putin si sa ai aceleasi satisfactii. in sensu asta te inteleg, dar incearca sa pui pe o chitara mai ieftina(indiferent ca valoreaza 200 de euro sau 400 de euro) o mega doza shi daca nu iti suna la calitatea unei chitari cu vreo 300-400 de euro mai scumpa doar de o firma comerciala, atunci putem vorbi despre aspectu upgradeului chitarilor. am vazut chitara din sticla! transparenta complet! acolo unde mai conteaza lemnu? am probat la magazin o chitara cu grif de o octava si corpu cat o pagina A4 cu o doza dimarzio ce avea mai mult sustain shi coi ca un washburn de 7.000.000 care era printre cele mai ieftine washburnuri. asta la magazinu "muzikia" din timisoara. asta e ce se intampla in lumea reala dude! ieshi din mentalitatea aia fixista ... accepta ca e o posibilitate sa te insheli. oricum nu ma intereseaza ce crezi... e treaba ta. dar daca citeshti exact ce am spus eu pana acum fara sa exagerezi ca am spus ca o chitara de 200 de euro o faci sa sune ca una de 2000, iti vei da seama ca tu contrazici realitatea! eshti in lumea ta... ceea ce nu e rau, dar spunand chestiile alea mentioneaza ca asta E DOAR PAREREA TA!

Link to comment
Share on other sites

cum voi dati cu gary moore, eu dau cu dimebag darell! pt mine el a fost unu din cei mai straluciti chitarishti pentru ce a facut la PanterA... deci nu are rost sa discutam alegerea unuia sau altuia pentru ca difera stilu si gusturile. ideea e ca poti da 700 de euro pe o chitara care are aceleashi caracteristici ca o chitara la 200 de euro doar cu doze mai proaste la care daca ai pui doze f bune ieshi mai ieftin cu acelash ton. chestia asta eu o sustzin! si daca te-ai gandi logic, ti-ai da seama ca eu nu am nici un motiv sa sustzin o chestie falsa pentru ca is o gramada de lucruri mai bune de facut decat sa vorbesc *** pe un forum. eu sustzin asta cu argumente solide pentru ca, consider ca va fi de ajutor pt cei care ishi vor cumpara chitari noi. motivu pentru care eshti arogant tu felix cred ca e frustrarea ca ai cheltuit o gramada de bani pe scule cand puteai sa investeshti mai putin si sa ai aceleasi satisfactii. in sensu asta te inteleg, dar incearca sa pui pe o chitara mai ieftina(indiferent ca valoreaza 200 de euro sau 400 de euro) o mega doza shi daca nu iti suna la calitatea unei chitari cu vreo 300-400 de euro mai scumpa doar de o firma comerciala, atunci putem vorbi despre aspectu upgradeului chitarilor. am vazut chitara din sticla! transparenta complet! acolo unde mai conteaza lemnu? am probat la magazin o chitara cu grif de o octava si corpu cat o pagina A4 cu o doza dimarzio ce avea mai mult sustain shi coi ca un washburn de 7.000.000 care era printre cele mai ieftine washburnuri. asta la magazinu "muzikia" din timisoara. asta e ce se intampla in lumea reala dude! ieshi din mentalitatea aia fixista ... accepta ca e o posibilitate sa te insheli. oricum nu ma intereseaza ce crezi... e treaba ta. dar daca citeshti exact ce am spus eu pana acum fara sa exagerezi ca am spus ca o chitara de 200 de euro o faci sa sune ca una de 2000, iti vei da seama ca tu contrazici realitatea! eshti in lumea ta... ceea ce nu e rau, dar spunand chestiile alea mentioneaza ca asta E DOAR PAREREA TA!

 

 

bai, prostia ta intrece orice limite. pe toate chitarile mele am doze care se pisha pe x2n-ul tau. am chiar si x2n :)). Debiteaza-ti prostiile in alte parti ca tu traiesti in lumea ireala. Esti indopat cu prostii auzite pe la diversi cacati de mari chitaristi care nu stiu decat de dimarzio si chitari proaste. Citeste-mi cu atentie posturile si poate o sa intelegi. Ai vazut chitara de sticla??? Prostovane, nu e de sticla. Mai informeaza-te inainte sa mananci ***** pe rgc. Vezi poate gasesti si o chitara de caramida cu 6 doze dimarzio puse in V. :)

Link to comment
Share on other sites

eu apreciez ca ti-ai dat si tu cu parerea, dar faptu ca eshti posesoru a multor chitari nu inseamna mare lucru! daca ash avea multi bani ash avea mai multe chitari si scule ca tine si nu ar insemna ca sunt mai deshtept! asha ca e o diferentza intre ce detzii shi ce shtii! inteleg ca ai o gramada de bani investiti in scule... dar de la posesie de scule la aeru ala de superioritate shi de "parinte al chitarilor" e mult. cred ca trebe sa fi un chitarist virtuos sa te adresezi lumii prin "copii". lasa ca o sa am bani multi shi o s aimi iau multe scule shi o sa fac shi eu pe deshteptu! o sa ai concurentza :)

p.s. asta e chitara de sticla care am gasit-o in graba e google: http://www.bareknucklepickups.co.uk/review...ss_opt_2005.jpg

nu e asta de care vorbeam, dar e tot de sticla... ca s aiti demonstrez ca vorbeshti fara cunoshtintza de cauza!

Edited by LumpY
Link to comment
Share on other sites

bai tarane, tu sti cu cine vorbesti sau trebuie sa imi prezint cv-ul pentru tine? Daca ai avea macar 1% din experienta mea ai merita un pic de atentie. Esti simpatic dar excelezi in prostie. Hai ca imi pierd vremea cu tine. Mult succes cu chitara aia... poate inveti nishte game si te spargi in figuri.

 

PS: cumpara-ti tata trabant, pune motor de Logan, capace de BMW si spune ca merge la fel de bine ca Maybacu lu JIJI.

Link to comment
Share on other sites

ce ai spus nu are absolut nici o relevantza cu ce am scris mai sus. iti prezint shi eu cv-ul daca ar conta. banuiesc ca eshti deasupra lui satriani de abordezi lumea cu asha o arogantza, maestre felix. ar fi frumos sa citeshti ce am scris mai sus shi sa scri ceva legat de raspunsurile alea. oricum... prin lista ta de scule m-ai convinsa ca eshti un chitarist..... cu bani

Link to comment
Share on other sites

Guest p_aciulea

deja treaba asta o da in flame clar, flame prescolar chiar

 

fiecare spune de fiecare data acelasi lucru, si nu renunta, toti vor sa aibe ultimul cuvant

 

daca la inceput era amuzant cum zilnic fiecare il vedeai cu post nou "ba a mea e mai tare" acu deja a devenit tragic chiar ca nici unul nu renunta...

 

lasa-ti omul sa creada ce vrea despre chitarutza lui de 160E cu doza smechera, iar omu, lasa-i pe restu sa iti injure chitarutza

 

daca tu te simti bine cu ea, asta e tot ce conteaza

 

parerea mea

Link to comment
Share on other sites

Eu is curios de faza ca o chitara de 3 lei suna mai bine ca una de 10 lei . Pai normal ca suna la fel pe procesoru mortii si facand drujbaiala . Dar ce te faci cand pui chitara de 3 lei pe statia tot de 10 lei , atunci abia vezi diferenta . Problema la tine nu e faptu ca chitara ta e buna sau rea , ci ca urechea ta inca nu stie sa faca diferenta intre ce e aia ton bun sau rau .

 

Toata treaba asta cu doze , rahaturi , etc e o chestie PUR comerciala, si poate fi chiar o chestie "la moda" aparuta de cativa ani . Faci doze cu output cat casa si vinzi la pusti metalisti suparati pe viata.

 

Si ca fapt divers , daca iti faci upgrade la o chitara de 1000 euro , atunci suna ca una de 3000 ?

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.