www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Pentru toti cei care vorbesc fara sa stie despre c


Guest cri050871
 Share

Recommended Posts

Guest cri050871

Cu surprindere constat si aici ca si pe alte situri romanesti ca toata lumea is da cu parerea inainte de a proba sau vedea .

Daca unul care are motivele lui , intemeiate sau nu sa ma vorbeasca de rau ,asta nu inseamna ca este asa cum zice el.Va propun la toti care sunteti interesati sa veniti sa vedeti si sa probati sculele Grosmann in inte de a vorbii in plus sau degeaba . Chitara de la Zapada este asa cum este pentru ca asa a vrut el s-o ia, si nu am mai apucat sa-i dau cu lac pespate asa cum trebuie.

 

cat despre doze , dozele sunt facute in fabrica care face dozele seimour duncan, luate direct de pe banda de fabricatie inainte de a fi brenduite .

va propun sa o incercati inainte de a lansa supozitii despre felul cum suna.

 

Si am vazut ca cineva tot face reclama celor de la Ran pe aici , poate are un interes , ce ziceti?????

Si pretul unei chitari Ran incepe de la 1000 in sus pe cand o chitara Grosmann incepe de la 170 $ pentru o copie de Fender stratocaster. Asta cu doze standard , pentru cine vrea doze mult mai performante se poate monta orice isi doreste clientul insa pretul v-a creste proportional cu cererea.

 

Deci vreti chitari ieftine si ottusi bune exista oferta standard, vreti chitari performante , pretul creste odata cu ceea ce vrei voi sa puneti pe chitara.

 

Nu sunt suparat pe nimeni de aici , merg pe prezumtia ca nici unul nu a probat si vazut in detaliu o chitara Grosmann.

Nu va luati dupa ce spun unii si alti pentru ca in majoritatea cazurilor este vorba doar de o concurenta neloiala si lipsa de Fayr Play. pentru ca la preturile astea stric piata unora care se ocupa de mult cu vanzarea de scule, vezi pe Xbass etc

 

Ma puteti gasii la tel 0745664654 sau cri050871, puteti sa veniti la mine sa le probati.

Link to comment
Share on other sites

Mai intai sa lamurim o chestie:

cri050871 sa stii ca n-am nici un pact cu RAN . Sunt doar niste chitare foarte foarte frumoase si eu se intampla sa fiu "fan" al lor. Atata tot. Eu nu castig nimic de pe urma lor si ei nu castiga nimic de pe urma mea. Eu cand am postat m-am gandit ca asa chitare frumoase vor aduce placere vizitatorilor.

 

E treaba fiecaruia de unde / la cine / cum isi face chitara iar RAN este una dintre solutiile *comparabile* cu Custom Shopurile ESP/Jackson/Ibanez. Si asta nu este o chestie visata de mine ci de zeci de clienti care nu sunt tocmai paraleli cu chitarele de calitate.

 

Singura referinta legata de chitara ta a fost alba/neagra . Adica nici pozitiva si nici negativa. Zapada nu stie sa isi vanda marfa luandu-l pe client de fraier (sau cel putin asta reiese din postul lui malex , ce te-a suparat pe tine). Nimeni n-a zis ca e o chitara buna/proasta , toti ferindu'se de chestia asta asteptand o experienta "hands on" (ca sa-l citez pe Cearny)

 

Eu sunt foarte fericit ca se fac instrumente in Romania si sunt si mai fericit ca se fac la comanda la preturi atat de mici. Eu iti urez mult succes.

 

PS: mai multe poze/detallii cu/despre produsele n-ar strica. Asa ai scapa de multe din comentariile aiurea facute pe marginea lor.

Link to comment
Share on other sites

"Ma uit la ea. Doze Seymour? Ntz. Nici macar Duncan design. Floyd? Ntz. Nici macar "licensed floyd". Seamana da' nu rasare.

Lemnu' lucrat binisor, de aratat arata bine, grifu' e gen Ibanez serie RG (grosime, feeling, nefinisat pe spate).

N-am apucat s-o bag prin ceva ca proba unu o clapa si era Zapada cu ochii mari dupa ala

Action-ul este mediu si incercata in picioare si la rece parea sa aiba fretbuzz. Deci nu stiu daca :) merge lasate coardele :) mai jos.

Il intreb: cat vrea pe ea? Zice: 500 eur. Zic: bah, pe net a dat omu pretzu 300 Eur. El insista pe 5, ca merita banii.

 

Conluzie finala: trebe incercata si prin amplif, sa vezi daca are sustain, daca falseaza etc. Nu stiu daca-si merita banii (300eur). 500 IN NICI UN CAZ! "

 

Am citat ce-am scris pe alt thread ca referinta, sa se stie despre ce vorbim.

Ma simt si nu ma simt vizat de postul lui cri050871. Da pentru ca se pare ca al meu e singurul comentariu si nu pentru ca mi-am spus parerea. Parerea mea, proprie si personala.

Criticile se datoreaza in principal descrierilor (cu poza) puse pe al thread unde scria "Doze Seymour si Floyd". Ma enerveaza minciuna - una e sa scrie TIP FLOYD si alta Floyd Rose. Una e Seymour Duncan si alta este Dunca Design sau altceva.

Nu cred ca postul meu a desfiintat chitara respectiva si nici nu cred ca am luat in deridere munca si initiativa lui cri050871. Departe de mine gandul asta, chiar il apreciez (serios!) pentru asta.

Apropo, cri050871, nu crezi ca te ajuta mai mult post-urile oarecum critice (ca feedback) comparativ cu cele subiectiv-laudative? Eu zic ca parerea potentialilor clienti CONTEAZA, cel putin in faza in care esti tu acum! Orgoliul si mandria ta nu trebuie sa se simta lezate nici de posturile critice, nici de RAN nici de altceva. THINK POSITIVE!

 

N-ar fi exclus ca intr-un viitor mai apropiat sau mai indepartat sa achizitionez o chitara Grosmann ( :( la cat de suparat e o sa-mi faca cri un custom din doage de butoi B) cu doze de pickup :) )

 

Did you finally got the general ideea?

Good luck.

Link to comment
Share on other sites

eu unul sunt foarte curios de sunetul atat chitarilor cat si al ampurilor grossman.Nu imi vine sa cred ca in sfarsit un roman(grossman e nume romanesc? nu prea da..:) )s-a gandit sa nu mai accepte magaria de la noi din tara si sa produca el chestii la preturi omenesti!Bravo. Nu mai priviti Grossman cu acesti ochi sceptici,desi nu sunt afiliat cu ei in vreun fel, eu unul as incerca o chitara Grossman leftie.Ganditiva ca la 170 $ e cat o electrica Reghin,si nu stiu de ce dar cred ca Grossmanu suna mult mai bine(poate din cauza ca am auzit faza aia cu doze din fabrica seymour da nush sigur :)).

Pentru mine desi nu am testat inca,si pentru o groaza de chitaristi fara multi bani ,grossman suna foarte bine.Plus ca aratau super misto chitarile de pe site.

O intrebare 050871: ampu asta grossman a100 are cumva un sunet de marshall 1959 slp plexi ?sau macar se apropie? Si de ce nu se fac si all tube mai micute get 15 w 30 w pentru ca nu toata lumea de paici concerteaza sau are padurea lui proprie unde sa cante! Doar o idee! :(

Keep up the good work! :)

Link to comment
Share on other sites

ninja ma referam la Grossman!

Adica ei sa faca ca sa nu mai fie pretul problema ! :)

Mersi ca ai zis de Budda.

Dar eu vreau un Dr Z ! Cheta anyone? :)

 

am vrut eu pignose dala sa imi iau..nush de ce nu mi-am luat..:)

chiar a auzit cineva Kustomu ala pe lampi de 12 w ?

sau 16 w parca.

????

Link to comment
Share on other sites

Guest cri050871

Salut

amplifurile se vor face la comanda si vom dezvolta si combouri .La fel si de putere mai mica 15W, 30W , 50W.

Link to comment
Share on other sites

Eu cred ca suna super bine chitarile, alea de pe site arata bine dar nu`s multumit de forma headstockurilor ... poate la capitolul custom se poate modifica asta :) as vrea headstocku sa fie copie de Ibanez si nefinisat .. sa ramana la culoarea naturala a lemnului .... siii astept sa vad si modelul cu 7 corzi, tre sa recunoastem ca pentru romania preturile sunt super bune. Dar totusi, e adevarat ca in banii astia iti iei si un Ibanez nou :)

Link to comment
Share on other sites

oameni buni din tara larga.sa stiti ca sunt smekere instrumentele.chiar daca sunt la bani astia sunt comparabile cu scule scumpe.si faza e urmatoarea,cristi le face cu foarte multa atentie,arata si se simt super bine.stiu ptr ca am pus mana,atat pe bas cat si pe chitara.le face ca si cand le face ptr el,si poate deaceea pune mult suflet in instrument.credeam ca pana acum vati invatat cu faptul ca la consignatiile precum pro muzica(moshu) si zapada,pretul capata proportii uriase in functie de ce parere are vanzatorul.faptu ca zapada da chitara cu 500 desi cristi o vinde cu 300 indica totusi ca zapada o considera de calitate,adica la el erau si fenderuri la 500 de euroi.in ce priveste fret buzzul,hehehe toate chitarile au chestia asta,se face foarte usor,mergi la un nene ii dai bani si iti setezi chitara.cititi si voi pe forumuri in afara,toata lumea dupa ce isi ia o chitara se duce si o seteaza,asta e lege.in ce priveste faza cu floydu e chiar amuzant,jacksonurile care costa 500 la muzica,nu au floyd licentiat,yet pe site scrie floyd rose,asta ca sa simtit cineva mai devreme jicnit :),iar dozele cel mai usor e in loc sa vb pe langa subiect,sa le ascultati,si sa stiti ca suna bine.acum precum a facut si cosu,nu am nimic de castigat din asta,pur si simplu stiu despre ce vb ca am pus mana,si ar trebui sa vedeti si voi inainte sa faceti afirmati gresite.mult succes

Link to comment
Share on other sites

s-ar putea sa fiu primul care va beneficia de un custom Gro. Ce/cum la timpul potrivit. oricum, chitara de metale. din ce am vb cu Cristi astazi, poate echipa chitarile cu orice. tija, cheitele etc sunt J Dunlopsi pot fi personalizate asa cum poate fi toata chitara.

14107[/snapback]

Symbolic ce timp de executie estimezi/a fost estimat pentru chitara ta?

Link to comment
Share on other sites

Guest abdul_jazzix

Eu unul sunt pro Grossman, numai ca am sa mai astept vreo cativa ani sa mai castige ceva experienta...Daca iau o chitara de 2000E, prefer un lutier experimentat...

Link to comment
Share on other sites

Guest fluffyone

Nu stiu ce s-a scris mai sus ca n-am rabdare. Am incercat azi un bass Invader de la Cristi si exceptand mici amendamente personale de gust (astai frumos la customuri) tin sa zic ca am fost impresionat placut.

Si pe viitor planuiesc o investitie.

Link to comment
Share on other sites

Cosu, cam astea ar fi detaliile pe care le-ai cerut.

 

Custom Flying V:

 

baza ar fi un Flying V in genu celor de la Nile. un singur humbucker, floyd (licensed), all black hardware, bones inlays, custom headstock, plus diferite inscriptii pe head stock:

400-500 euro, o luna, o luna jumate dureaza. 50%avans. probabil suma variaza in functie de dozele pe care le vreau, etc. astazi am vb cu Cristi. dupa ce ma voi intalni cu el si voi proba una din chitarile lui voi face si un review "ca la carte"

Link to comment
Share on other sites

Cosu, cam astea ar fi detaliile pe care le-ai cerut.

 

Custom Flying V:

 

baza ar fi un Flying V in genu celor de la Nile. un singur humbucker, floyd (licensed), all black hardware, bones inlays, custom headstock, plus diferite inscriptii pe head stock:

400-500 euro, o luna, o luna jumate dureaza. 50%avans. probabil suma variaza in functie de dozele pe care le vreau, etc. astazi am vb cu Cristi. dupa ce ma voi intalni cu el si voi proba una din chitarile lui voi face si un review "ca la carte"

14246[/snapback]

sa inteleg ca e un V mai gras nitel (ca alea de la dean) sau mai slim ca jackson KV sau DVR-urile de la ESP (sau KxK :) )?Mergi pe doza activa sau pasiva ?

Oricum arata suparat.

Mult succes si astept cu mare nerabdare produsul final!

Link to comment
Share on other sites

nu e slim. e pe ieea Dean cu colturile mai scurte si rotunjite. nu voi merge pe activ ce pe o doza high out-put. momentan nu doza ma intereseaza. in orice varianta va suna bine. dozele se pot schimba. momentan ma intereseaza sa fie coioasa chitara. probabil ca voi vinde jacksonul ca sa acopar mare parte din costuri. sau poate nu. nu prea as vrea sa-l vand ca-s atasat de Hazdrubal (asa il cheama). cand voi avea configuratia finala iti voi spune exact cu ce echipamente va fi pe ea.

Link to comment
Share on other sites

nu e slim. e pe ieea Dean cu colturile mai scurte si rotunjite. nu voi merge pe activ ce pe o doza high out-put. momentan nu doza ma intereseaza. in orice varianta va suna bine. dozele se pot schimba. momentan ma intereseaza sa fie coioasa chitara. probabil ca voi vinde jacksonul ca sa acopar mare parte din costuri. sau poate nu. nu prea as vrea sa-l vand ca-s atasat de Hazdrubal (asa il cheama). cand voi avea configuratia finala iti voi spune exact cu ce echipamente va fi pe ea.

14249[/snapback]

 

Te rog sa ne tii la curent cu evolutia chitarei tale. Inca o intrebare si te las ca te-am frecat destul la cap. Pe ce lemn mergi ?

Link to comment
Share on other sites

  • 10 months later...

am auzit oameni care s-au plans ca nu au dozele lipite cum trebuie, ca dupa o saptamana nu se mai aude decat una.

am incercat si o chitara, si cam falsa pe la flajeolete, iar reglaje nu se mai puteau face, suruburile fiind deja la maxim. in plus, coardele erau cam departate de grif, ceea ce este destul de neplacut la interpretarea pasajelor rapide, chestie care nu tine absolut deloc de calitatea dozelor, pentru ca daca optez pentru un set de doze de 500 sau 1000$, ar fi o investitie extrem de proasta, si mai bine pun inca 500 si imi iau un gibson cu 2000.

dupa parerea mea, o chitara care se respecta ar cam trebui sa vina cu reglajele astea facute, ca nu ne-a facut mama lutieri pe toti.

Link to comment
Share on other sites

am auzit oameni care s-au plans ca nu au dozele lipite cum trebuie, ca dupa o saptamana nu se mai aude decat una.

am incercat si o chitara, si cam falsa pe la flajeolete, iar reglaje nu se mai puteau face, suruburile fiind deja la maxim. in plus, coardele erau cam departate de grif, ceea ce este destul de neplacut la interpretarea pasajelor rapide, chestie care nu tine absolut deloc de calitatea dozelor, pentru ca daca optez pentru un set de doze de 500 sau 1000$, ar fi o investitie extrem de proasta, si mai bine pun inca 500 si imi iau un gibson cu 2000.

dupa parerea mea, o chitara care se respecta ar cam trebui sa vina cu reglajele astea facute, ca nu ne-a facut mama lutieri pe toti.

 

ce seturi de doze de 500 sau 1000 de coco ai vazut tu pe piata?

Link to comment
Share on other sites

am auzit oameni care s-au plans ca nu au dozele lipite cum trebuie, ca dupa o saptamana nu se mai aude decat una.

am incercat si o chitara, si cam falsa pe la flajeolete, iar reglaje nu se mai puteau face, suruburile fiind deja la maxim. in plus, coardele erau cam departate de grif, ceea ce este destul de neplacut la interpretarea pasajelor rapide, chestie care nu tine absolut deloc de calitatea dozelor, pentru ca daca optez pentru un set de doze de 500 sau 1000$, ar fi o investitie extrem de proasta, si mai bine pun inca 500 si imi iau un gibson cu 2000.

dupa parerea mea, o chitara care se respecta ar cam trebui sa vina cu reglajele astea facute, ca nu ne-a facut mama lutieri pe toti.

 

Eu treaba asta cu dozele dezlipite chiar nu am mai auzit-o. Tinand cont ca nu atingi firele, iar dozele sunt relativ fixe (o miscare de 1 cm pe verticala nu inseamna mare lucru) nu vad cum se poate rupe/dezlipi firul. Poate e vorba de altceva.

 

Cu falsatul la flageoleti, hm... Daca e intonata corect nu prea vad cum. Si ajungem la partea de reglaje: cat au costat chitarile amicilor tai? Experienta mea spune ca pentru o chitara reglata bine din fabrica trebuie sa scoti ceva marafeti. La Ibanezul de 350 usd reglajele erau in mare parte aiurea. La cel de 600 erau perfecte (acordaj, intonatie, actiune).

 

PS. Poate e doar exprimarea, dar actiunea nu inseamna distanta fata de grif, ci fata de taste. Daca ai taste Jumbo sai XJumbo e normal sa fie mai departe de grif.

Link to comment
Share on other sites

orice doza se poate defecta , are garantie sa zicem 3 ani si se schimba .

 

Dragi viitori lutieri , DIN CE ESTE CONSTRUITA aceasta chitara ( sau chitare) ?

 

 

Bunica mea este atat de mica ca se urca pe scaunel ca sa stearga parchetul .!!!

 

si mai am si niste doze DiMaRtIO de 300W bucata RMS de banda larga prinde si radio HONOLULU , prostii .

 

Dozele ce se fabrica la ora actuala de cam toate micile ateliere sunt bune .Am incercat o droaie de chitare ieftine si foarte bune.

Pana si o rabla ce arata ca o maciuca ,din plastic

cu amplif si difuzor in ea, suna de mama focului .(!!!?)

 

Cu dozele nu-i nici o problema .

 

LEMNUL !!!! Corpul din max doua bucati ,lemn de esenta tare .ce lemn o fi ( la noi Paltin ..Nuc..ce o fi. )

 

Gatul obligatoriu ARTAR .

 

De masa corpului si a gatului depinde timbrul .Si cam atat. Restul sunt povesti de adormit copii.

 

Daca ai gat de artar sansele ca sa mergi la cantat si sa te acordezi tot timpul scad foarte mult.

 

Un gat de artar pe langa rezonanta adecvata are si rigiditatea buna ,si nu se indoaie cu cea mai mica schimbare de temperatura. Cu placa separata ( fretboard ) este si mai buna .

 

Cheile sa aiba pasul FIN .Nu numai sa arate a Schaller sau Glower .

 

Vigrator , calus sa fie din material rezistent , otel , mai ales "cuiele" de care se rezema vibratorul , daca aicea se toceste nu se mai poate folosi vibratorul.Falseaza , nu se mai "centreaza'

Deci "cutitele" si "bolturile" sa fie din OTEL de calitate.

 

Suruburile si menghinile au aceiasi problema ...OTELUL.

 

Fret-urile din material bun ca sa nu se toceasca dupa o luna.

 

Sa aiba Reglaj din surub a unghiului de inclinare a gatului .

 

Sa nu fie cu doua octave caci !!! doza neck nu se mai poate pune in nodul de armonice !!!

 

Lac subtire si rezitent , nu gros si "sticlos" care schimba rezonanta corpului.

 

Daca nu are menghina la Headstock atuncea cordarul de sus sa fie din plastic grafitat .

 

Doze de are va place .

 

Doze electromagnetice (pasive)exista trei feluri ,dupa tipul magnetilor.

 

1.Cu bolturi nmagnet separat sub fiecare coarda .Din AlNiCo.

 

avantaje : inalte briliante , atac mare ( cel mai mare ), dinamica cea mai mare , in varfuri de amplitudine se satureaza si baga armonice .

 

Dezavantaje : pe coarda 1 e , sus dupa octava poate sa "plascaie" ( vezi Stratocaster original )

 

2. Cu bolturi din fier moale , separat sub fiecare coarda ,si cu magnet paralelipipedic sub doza lipit de bolturi.

 

ton mai cald , si se folosesc si la humbucker.

 

3 Fara bolturi cu o piesa de fier moale sub corzi si dedesubt magnetul lipit de aceasta piesa polara.

Ton mai inchis , volum mai mare , suna foarte plin si singlecoil .

 

Nu mai descriu teoria cu spirele in scurtcircuit .Consideram bobina aceiasi la fiecare tip descris.Si , in functie de inductanta bobinei se va schimba tonul.

 

Doza treuie sa aiba un semnal "mare" nu pentru TON nu pentru ATAC si nu pentru a fi HEAVY sau Hard.

 

Ci pentru a nu mai folosi preamplificator.Daca este posibil . In asa fel nu ai o lampa sau un tranzistor care sa bage zgomot .Si nu ai nevoie de un preamplif scump de calitate ce are nevoie de alimentator, baterii ,acumulatori incarcator acumulator...etc

Pe de alta parte va "fluiera " mai greu caci nu ai nevoie de sensibilitate mare , se poate folosi cu amplificare mai mica.

 

Cu un preamplif bun orice doza va suna bine .Timbrul se va schimba dupa tipul dozei.

 

Acest timbru "tonul" este interesant daca canti Jazz , instrumentale "clean" etc .Distorsionat nu mai conteaza oricum se pierde din caracteristica sunetului chitarei. etc ( am mai descris)

 

SI SA NU UITAM **** CORZILE****...de grosimea adecvata , material bun si ,CURATE.

 

Cam asa stau lucrurilr cu chitarele.

 

Tonurile se "amesteca " ,de la degete adica tehnica de executie , ciupit , panatie estompare.

 

Deci inca o data ....MATERIALUL LEMNOS ->90% din TONUL chitarei ,si celalalte calitati.

 

O chitara noua nu se stie cand crapa (lemnul) , o chitara "vintage" ( veche) daca nu a crapat in primi ani , nu mai crapa.!!!!

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

 

Cu falsatul la flageoleti, hm... Daca e intonata corect nu prea vad cum. Si ajungem la partea de reglaje: cat au costat chitarile amicilor tai? Experienta mea spune ca pentru o chitara reglata bine din fabrica trebuie sa scoti ceva marafeti. La Ibanezul de 350 usd reglajele erau in mare parte aiurea. La cel de 600 erau perfecte (acordaj, intonatie, actiune).

 

Tin sa te contrazic aici din experienta ! Eu am luat chitara de peste 3000 (fender custom ) si cand am primit-o m-am facut negru la fatza pentru ca nu suna nimic, facea choking, fret buzz si mai ales nu eram obisnuit cu griful "U" si cu taste vintage, 6,25 radius etc. Dar dupa ce a fost aranjata ( PS : Mersi Silviu si Florin ) deja parca s-au schimbat treburile.

De chitarile Grossman am probat de la cineva 2 copii de strat si mi-au placut , tinand cont de raportul pret calitate. Finisajul foarte bine facut , in schimb nu mi-a placut tastiera, in momentul cand vibram aveam senzatia ca zgariam lemnul, fiind destul de ciudat.

Intr-adevar, este cea mai buna chitara pentru inceput, in schimb, sa nu se supere nimeni pe mine, prefer un reghin de export, calitatea lemnului fiind superioara, dar iarasi trebuie reglata.

Edited by Alex_Strat69
Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson

Asta cu tastiera am observat-o si eu... lemnul era complet uscat (nici o urma de ulei pe el) si parea abraziv.

Link to comment
Share on other sites

.

 

Sunt pagini pe net cate vrei despre chitara DOCUMENTATI-va

 

FLAGIOLETI NU FALSEAZA !!!!! SUNT IN NODURILE DE OSCILATIE ALE CORZILOR.

 

cU FLAGIOLETUL DE LA OCTAVA (L/2) SE VERIFICA POZITIA CORECTA A CALUSULUI .

 

Se compara flagioletul cu coarda "apasata" la tasta a 12-a , si se regleaza din calus pana ce "ptch"-ul este identic.

Probolema discutata de mai multe ori.

 

Nu chitara falseaza ( flagioleti in nici un caz) ci...CORZILE ....VECHI....INTINSE....OBOSITE>>>>>MURDARE>>>>>OXIDATE>>>>>etc...

 

 

Reghin nu face gaturi de chitara din ARTAR........!!!!!!! numai paltin .Cea ce nu este aceasi lucru.

 

SA NU FIE GATUL ....DI....DOUA >>>BUCATI>>>>>!!!!!!!

 

Nu cumparati chitare cu gat lipit din bucati ( se vede sus ,headstockul este bucata lipita)

 

Acestea nu merita mai mult de 50 Euro .!!!Indiferent cum vor sa te pacaleasca vanzatori.

 

Reghin macar nu este lipit din bucati ( gatul)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.