www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitari Epiphone La Muzica


Guest aegis
 Share

Recommended Posts

Ati vazut ca au aparut modele Epiphone (acustice/electro-acustice) la Muzica?

Nu am avut timp sa vad ce e de capul lor si la ce pret sunt. Mie imi sta capul la un model Epiphone electro-acustica.

 

Vreau ceva pareri daca ati apucat sa le vedeti.

Link to comment
Share on other sites

nu la zapada.. jos la parter, printre standurile cu boxe, erau cateva epiphoane..

 

era un les paul standard atarnat printre ele, tipu de la stand a zis k e 20 de milioane..

 

 

si mai aveau vro doua special 2 si o acustica parca..

Edited by Sylviu
Link to comment
Share on other sites

posibil sa fie la senia. acum cateva luni parca am vazut si eu un special II

Nu,sunt la parter la Music-Store,un magazin care pana acum vindea numai scule de discoteca,acolo il gasiti ca vanzator la stand pe Laur Manole,chitaristul de la Brainstrip,care o sa va explice ce si cum.Chitarile sunt importate prin mine,deci garantez calitatea si originalitatea lor.@Cosu:daca ti se pare spam ,editeaza ultima parte,dar lasa explicatia de la inceput.

Link to comment
Share on other sites

certificat de autenticitate poti obtine de la distribuitor autorizat si recunoscut de producator... deci de ce se ne complicam cu gainarii d-astea cand putem foarte frumos sa mergem sa cumparam de unde stim ca este 100% sigur si fara riscul de a lua tzeapa, cum s-a mai intamplat ca doar taim in romania si fomika e la ea acasa. ca nu prea imi dau eu seama in baza a ce se face Nota de Intrare Receptie a produselor epiphone la MUSIC STORE... se pare ca ne integram degeaba in ###### daca tot o ardem cu "afaceri" d-astea pe la spate. intre noi fie vorba.

 

care rares? rares eu , sau rares totu? :)))

Link to comment
Share on other sites

certificat de autenticitate poti obtine de la distribuitor autorizat si recunoscut de producator... deci de ce se ne complicam cu gainarii d-astea cand putem foarte frumos sa mergem sa cumparam de unde stim ca este 100% sigur si fara riscul de a lua tzeapa, cum s-a mai intamplat ca doar taim in romania si fomika e la ea acasa. ca nu prea imi dau eu seama in baza a ce se face Nota de Intrare Receptie a produselor epiphone la MUSIC STORE... se pare ca ne integram degeaba in ###### daca tot o ardem cu "afaceri" d-astea pe la spate. intre noi fie vorba.

 

care rares? rares eu , sau rares totu? :)))

De ce acuzi,daca nu stii?certificat de autenticitate au doar Gibson Custom Shopurile.Unde vrei sa mergi ca sa stii 100%ca nu ai luat teapa?la Thomanistii care eludau pana la 1 ianuarie taxele vamale siTVA-ul?Pentru cultura ta generala,Nota de Intrare Receptie la Music-Store se face in baza unei facturi emise EXACT de aceeasi firma care a emis factura de Epiphone SI PENTRU Thomann,adica M&T ,reprezentanta pentru Germania,Austria,Ungaria si Romania a firmei Gibson\Epiphone,al carei om in teritoriu sunt eu.

Asa ca nu vad de ce zici ca asta e o afacere"pe la spate",sau poate ai vreun interes?

Link to comment
Share on other sites

De ce acuzi,daca nu stii?certificat de autenticitate au doar Gibson Custom Shopurile.Unde vrei sa mergi ca sa stii 100%ca nu ai luat teapa?la Thomanistii care eludau pana la 1 ianuarie taxele vamale siTVA-ul?Pentru cultura ta generala,Nota de Intrare Receptie la Music-Store se face in baza unei facturi emise EXACT de aceeasi firma care a emis factura de Epiphone SI PENTRU Thomann,adica M&T ,reprezentanta pentru Germania,Austria,Ungaria si Romania a firmei Gibson\Epiphone,al carei om in teritoriu sunt eu.

Asa ca nu vad de ce zici ca asta e o afacere"pe la spate",sau poate ai vreun interes?

 

Super tare Rares...

Ma gandeam eu ca tu nu aveai cum sa faci vreo ilegalitate in bransa noastra. :)

Link to comment
Share on other sites

Hai ca asta a fost tare cu certificatul de autenticitate pentru chitari de 2-300 de euro (hai sa zicem 400)...

Pai poti sa-i mai maresti putin valoarea daca in loc de certificat ii lipesti pe spate inca o bancnota de 100.

 

Scuzati sarcasmul.

 

oarecum offtopic:

 

lasãnd la o parte subiectul principal, Gicule, certificat de autenticitate - asa in general - poti sa ceri si pt un produs de 5 euro, nu doar pt produse de la 1000 in sus. nu are nici o legatura cupretul produsului. dacã nu existã la anumiți producãtori, sau pt anumite produse, asta e partea a 2-a, dar cum ai pus tu problema este greºit. poți solicita de exemplu dovada cã vânzãtorul este într-adevãr importator/distribuitor/revânzãtor oficial al respectivului brand ºi cu asta basta. în general, la companii mari, apar aceºti agenți comercial chiar pe site-ul producãtorului.

Link to comment
Share on other sites

Fara nici o legatura cu Rares, pentru care am tot respectul.

Apropo de certificat de autenticitate, ni se pare ciudat sa-l primim la 200 euro, pentru ca noi in Romania suntem obisnuiti sa fim trasi in piept de catre vanzatori, asta e normalul nostru (vezi Zapada si altii care considera ca prostii si-o merita). Asta e valabil mai ales in domeniul muzical, in rest lucrurile au inceput sa se schimbe. E pacat pentru ca si aici pe forum exista unii carora li se pare normal ca prostii (incepatorii - de parca ei s-ar fi nascut invatati) sa-si ia tzepe. Asta ne e natzia, prieteni, influentele orientale vor ramane mereu cu noi!

Link to comment
Share on other sites

De ce acuzi,daca nu stii?...Pentru cultura ta generala...Asa ca nu vad de ce zici ca asta e o afacere"pe la spate",sau poate ai vreun interes?

 

Dupa parerea mea n-ai de ce sa te ataci. Asa-i comertul, 10 te intreaba cate in luna si-n stele, unul singur cumpara. Nu-ti convine, renunta, ocupa-te exclusiv de muzica si dormi pe saltea in sala de repetitii cand te da femeia afara din casa.

Link to comment
Share on other sites

Mi s-ar parea normal ca indiferent de valoarea produsului, sa primesc un certificat de autenticitate/garantie. :)

 

Certificat de garantie, mi se pare normal sa primesti, pe cand ala de autenticitate, hmmm, mai greu... si cred ca a explicat Rares din ce cuaza... dar repet, garantia este obligatorie. Daca nu merge scula, primesti banii ianpoi ori se repara ori primesti alta scula si asta in functie de termenii din contract / garantie pe care esti obigat sa-i citesti inainte sa semnezi sau de ce nu, chiar inainte sa cumperi produsul. :)

Edited by Catalin S.
Link to comment
Share on other sites

Catalin, nu-i chiar asa, nu e in functie de termenii din contract / garantie, e in functie de legislatia in vigoare (nu poti face un contract impotriva legii). Multi nu-si cunosc drepturile, dar multi si le cunosc, iar daca nu esti Copos, o cam patesti daca nu respecti legea si isi pune cineva mintea cu tine, pentru ca aia de la protectia consumatorului abia asteapta sa ia si ei o spaga. Am intalnit o gramada de cazuri in care omul si-a rezolvat problema iar comerciantul a trebuit sa dea spaga cat nu face. Eu mi-am rezolvat de multe ori problemele numai rostind 'protectia consumatorului'. Dar nu in fata vanzatorului, pe care il doare in pix, ci direct in fata patronului. Cand n-am putut lua legatura direct cu patronul m-am interesat la registrul comertului cine e (costa vreo 300 000 lei vechi) si l-am sunat direct acasa cu scandal. In prima faza e bulversat, ca nu pricepe de unde ai numarul, apoi incearca sa gaseasca o cale de a aplana conflictul. Desi sunt pasnic si nu sunt adeptul scandalului, sa stii ca ţine. Multi (chiar si eu) sunt dispusi sa dea si bani numai sa scape de un nebun. Sigur, daca ai 16 ani nu se uita nimeni la tine, deh...

Edited by Faust
Link to comment
Share on other sites

Mai copii si oameni buni. Sa vedem cum este treaba.

Certificat de garantie este obligatoriu. DE fapt chiar factura reprezinta un certificat de garantie care dupa legislatia romaneasca este de 12 luni (din momentul cumpararii) pentru defecte ascunse de fabricatie. Pentru obtinerea conditiilor de garantie, trebuie respectate neaparat niste conditii de utilizare care trebuie sa se afle scrise undeva (de exemplu in certificatul de garantie). Unii revanzatori pot acorda garantii extinse pentru a promova anumite produse, sau chiar contra cost.

Insa nimeni nu iti garanteaza ca un anumit produs iti va satisface asteptarile tale in totalitate. Satisfactia garantata o acorda unele magazine mai "vestice" la care poti returna produsul fara nici o explicatie dupa un termen de 14, 30, 45 zile. Intotdeaununa ti se opreste un procent (intre 5-15% spre exemplu) pentru "reambalarea" produsului, si punerea lui in conditii de revanzare.

 

Cu certificatul de autenticitate este alta poveste. Putem primi o hartie colorata pe care scrie ca produsul este autentic dar asta nu are valoare. Cine a vazut (sau este in posesia) unui certificat adevarat eliberat pentru "custom Shop" spre exemplu, sa ridice doua degete - si sa explice ce si cum. Poate vedem si o poza.

 

Ca un produs Epi este autentic sau nu? Eu cred ca este autentic in momentul in care mi se face o factura pe care scrie: "chitara Epiphone tip: cutare, seria: cutare, buc. 1" si cu care pot oricand sa ma prezint la OPC sau la un judecator cu acuzatia de inselatorie, daca nu este asa.

O firma mica, sau mai mare nu conteaza, de aici sau din Franta sau Germania, nu isi poate permite sa-ti vanda falsuri in cunostinta de cauza.

 

Iar dealeri autorizati pe pagina producatorului, de cele mai multe ori sunt gresit trecuti, ne-actualizati s.am.d. De asemenea sunt dati distribuitorii mari. Cei care fac vanzarea cu amanuntul nici n-ar putea avea loc.

 

Putem sa incheiem aici discutia.

Este un lucru bun ca putem cumpara Epiphone din magazin. Si unul si mai bun ca putem sa le probam. Nu credeti?

Link to comment
Share on other sites

Dupa parerea mea n-ai de ce sa te ataci. Asa-i comertul, 10 te intreaba cate in luna si-n stele, unul singur cumpara. Nu-ti convine, renunta, ocupa-te exclusiv de muzica si dormi pe saltea in sala de repetitii cand te da femeia afara din casa.

M-a deranjat doar faptul ca nu s-a acordat "prezumtia de nevinovatie"magazinului respectiv,adica daca e la Muzica e fake,daca e de la Thomann e original,ca doar suntem in Romania,unde totul e facatura si tzeapa.

pe de alta parte,da,dorm in sala de repetitii pe saltea,si ce-i cu asta?am sala de repetitii macar :)

am renuntat la afacerile pe care le aveam anterior pentru a ma ocupa de muzica si de alte lucruri adiacente,pentru ca imi lipsea treaba asta....la 40 de ani am renuntat la confortul personal si traiul decent pe care il aveam inainte,pentru muzica :) si nu vad de ce as putea fi acuzat pentru alegerea mea...

chitarile de la Muzica au ,bineinteles ,factura si garantie,patronul firmei care le vinde este un om extrem de serios,nu s-ar fi bagat sa faca vreo manarie.

Sunt de acord ca trebuie sa asculti ineptiile a 10 oameni pana sa cumpere cineva,am mai avut magazin,dar in Budapesta,si ineptiile erau mai mici sau de alta natura.Jack a ascultat ineptiile astea pana a clacat si v-a luat la lectii de armonie :) .eu n-am s-o fac

Link to comment
Share on other sites

Guest MrJackson
Iar dealeri autorizati pe pagina producatorului, de cele mai multe ori sunt gresit trecuti, ne-actualizati s.am.d. De asemenea sunt dati distribuitorii mari. Cei care fac vanzarea cu amanuntul nici n-ar putea avea loc.

 

Cei care vand cu amanuntu se numesc dealeri si nu vor aparea niciodata pe site-ul unei firme deoarece ei fac afaceri cu distribuitori si nu direct cu brandul in cauza.

Link to comment
Share on other sites

Jack a ascultat ineptiile astea pana a clacat si v-a luat la lectii de armonie :) .eu n-am s-o fac

 

Pe mine m-a luat direct la injuraturi - desi cu ineptiile stau foarte bine (adica nu obisnuiesc - vorba lui Moromete). Dar daca a clackat este scuzabil.

 

In alta ordine de idei: felicitari ca ati reusit sa aduceti Epi - Gibson in Romania.

 

@Alex_Strat69: Certificatul este pentru Custom Shop nu? Sau ai si pentru American Series? (oricum niciuna nu costa 300Euro)

Link to comment
Share on other sites

Eu unul care sincer nici macar nu am treaba cu instrumentul numit chitara sunt de parere ca Rares fata de care am un :) deosebit nu cred ca s-ar ocupa cu asa ceva.Cand Rares canta la chitara alti nici nu stiau ca exista chitari Epiphone.Nu aveti incredere nu cumparati fratilor.Mergeti acolo unde vi se da certificat de autenticitate.

Link to comment
Share on other sites

am renuntat la afacerile pe care le aveam anterior pentru a ma ocupa de muzica si de alte lucruri adiacente,pentru ca imi lipsea treaba asta....la 40 de ani am renuntat la confortul personal si traiul decent pe care il aveam inainte,pentru muzica :) si nu vad de ce as putea fi acuzat pentru alegerea mea...

:)

Link to comment
Share on other sites

De obicei se spune ca afacerile si arta n-au nici un punct comun...Asa o fi, dar in schimb sunt sigur de ce noi, ROMANII suntem asa de carcotasi(nu e reclama mascata!), de neincrezatori cand vine vorba de comercianti si marfa lor. Ne-am saturat de falsuri si pacaleli obraznice. Flerul unui vazator inseala imediat un novice al domeniului, asata o stim cu totii, iar daca ceri referinte suplimentare, intrebari, deranjezi, performezi ineptii. Cred ca asta e explicatia, pe scurt, ca sa nu fac dizertatii. Si tot respectul pentru cei care comercializeaza "scule" de valoare la noi. Intentionez cat de curand sa-mi cumpar o "scula"de la muzica, de undeva... Si am toata increderea ca ceea ce platesc este de calitatea pe care o are orice produs de genul si marca aceea, indiferent daca o cumpar din Franta, Germania, USA, China. Daca nu...n-as ezita sa strang de gat pe cineva.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.