www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Intrebare


baltazar181
 Share

Recommended Posts

As avea o intrebare poate cineva imi poate da un sfat bun.

Mai ales vara la concerte imi transpira mana destul de tare, si nu-mi aluneca cum trebuie pe gat respectiv pe corzi. 

 

Exista vre-o solutie cu care as putea da pe gatul chitarii si una cu care as putea da pe corzi sa-mi alunece mana cum trebuie?

Link to comment
Share on other sites

Singurul tratament pentru transpirație îl găsești la dermatolog sau psiholog (emoții, stres, anxietate). Vara încearcă să nu consumi cafea, alcool sau nicotină, îmbracă-te corespunzător (bumbac) și keep in shape! :)

 

O soluție extremă ar fi injectarea cu toxina botulinică în palme: http://www.bellamedicalspa.ro/Tratament-cu-toxina-botulinica/Hiperhidroza-axilara-si-palmara-31.html

Link to comment
Share on other sites

As avea o intrebare poate cineva imi poate da un sfat bun.

Mai ales vara la concerte imi transpira mana destul de tare, si nu-mi aluneca cum trebuie pe gat respectiv pe corzi. 

 

Exista vre-o solutie cu care as putea da pe gatul chitarii si una cu care as putea da pe corzi sa-mi alunece mana cum trebuie?

Nu stiu daca exista asa ceva ptr palme stiu ca ptr picoare am auzit ca se faceau ceva bai cu ceva sare pusa in apa calduta ..

 

Ce am vazut pe youtube  la mai multe vedete au un stergar la ei ( la unii chiar il poarta pe umar ) ,si se sterg  cand este cazul ..

 

Personal ( vara in caldura mare ) pe corzi i-mi aluneca degetele  prea tare in caz de transpiratie si duc cu mine macar batiste din hartie ...sau .daca nu am in husa un "stergar ' ptr corzi si sterg corzile si gatul totodata se sterg si palmele ..

Dosul nu ma deranjeaza caci nu strang tare de gat abea de sprijin mana cu degetul mare  iar peste octava de multe ori nici nu sprijin mana pe spatele grifului ci am ca referinta marginea de jos a tastierei ... ..

 

Dar este ceva si cu consumul de alimente /.bauturi deoarece nu intotdeauna i-mi transpira palma  cand este foarte cald ,dar cum se intampla foarte rar nu am observat de la ce , Uneori chiar cand in caldura sufocanta i-mi picura transpiratie de pe fata pe mana/corzi , palma nu transpira ..iar alta data nici nu-i prea cald observ ca palma este transpirata .. .

 

Acum cand ma gandesc ..parca ..nu toate gaturile sunt la fel respectiv cred ca diferenta o face si  lacul /lacuirea . La unele tipuri am observat ca se "agatza" chiar si degetul mare  chiar apasat foarte usor daca acesta este umed 

 

.

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

As avea o intrebare poate cineva imi poate da un sfat bun.

Mai ales vara la concerte imi transpira mana destul de tare, si nu-mi aluneca cum trebuie pe gat respectiv pe corzi. 

 

Exista vre-o solutie cu care as putea da pe gatul chitarii si una cu care as putea da pe corzi sa-mi alunece mana cum trebuie?

 

Salut, iti recomand o metoda. Incearca WD40 si materialul textil de tip microfibra (arata ca un fel de prosop fin din bumbac), asta se gaseste la magazine multi tip Auchan Kaufland, langa bureti de bucatarie si alte materiale de gen. 

 

Se procedeaza astfel, dai un puff normal din WD40 pe carpa, lasi sa se absorbe puti si cu mana mai uniformezi. Dupa asta stergi corzile individual si/sau pe toate. Daca ai aplicat mai mult sterge cu carpa uscata, dar nu inainte sa lasi vreo cateva minute solutia.  

Ce am observat eu: prima data curata (ca un fel de solvent), protejeaza impotriva coroziuni si lubrifica intr-un fel.   

Link to comment
Share on other sites

Merci de sfat. Azi mi-au sosit uleiul de lamaie si GHS Fast Fret asa ca am facut o curatare completa la chitara. Corzile le am de o saptamana pe chitara si am cantat 1 concert cu ea. Dupa ce am curatat si uns floyd roseul am sters fretboardul cu ulei de lamaie am montat inapoi corzile care au pierdut luciul poate un pic s-au innegrit. Am dat cu cu Fast fretul si corzile sunt ca noi si aluneca foarte bine.

Vineri iarasi am un concert si foarte probabil va fi ploaie sau umiditate mare asa ca am sa incerc GHS ul pe aman doua chitarile sa vedem ce efect are. Asa pe uscat e foarte bun intradevar aluneca ca pe niste corzi noi


chiar am WD40 si carpacu microfibra am sa fac un test si cu el

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Metoda asta se mai foloseste si in magazine de instr. muzicale unde nivelul de umiditate este mai mare, si corzile sau alte partii metalice expuse coroziuni si rugini.

Continutul al WD40 este un secret industrial, dar dupa analize in laboratoare high end si alte legende urbane, se zice ca contine ceva uleiuri minerale si ceva soluti alcaline.

Merita un test de incercare.  

 

Daca tot vorbim de ideii si sfaturii: pentru un "neck fast" - cum se zice mai mainstream- si comod, dat jos lacul (partea din spate, desigur), discret cu hartie abraziva. Pana aici e cunoscut metoda si multi au aplicat asa, dar daca aplici dupa asta ulei de in pe el o sa fie si mai "comoda". Cu asta protejezi lemnul si e mai buna senzatia decat la gat cu lac. Tot ulei de in folosesc si la tastiere (din palisandru). Protejeza de de transpiratie si mai usor de curatat.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut, nu am vrut sa dau sfaturi toxice, sau sa fac reclama la ceva rau si deunator, sorry.

 

Nu am citit sau auzit sa fie toxic, dar uitati aici ce am gasit pe google: http://archive.wired.com/science/discoveries/magazine/17-05/st_whatsinside

 

Este studiat intr-un analizor mass-spectografic, si este prezentat descompus ingredientele. Acele hidrocarburi alcaline (sunt linkuri catre ingrediente) se pot obtine si din alte surse, decat cele din industria petroliera (pretul ar fii sigur mai mare).

 

Dar pana la urma, ce nu este toxic?

Edited by karcsika
Link to comment
Share on other sites

Merci de sfat. Azi mi-au sosit uleiul de lamaie si GHS Fast Fret asa ca am facut o curatare completa la chitara. Corzile le am de o saptamana pe chitara si am cantat 1 concert cu ea. Dupa ce am curatat si uns floyd roseul am sters fretboardul cu ulei de lamaie am montat inapoi corzile care au pierdut luciul poate un pic s-au innegrit. Am dat cu cu Fast fretul si corzile sunt ca noi si aluneca foarte bine.

Vineri iarasi am un concert si foarte probabil va fi ploaie sau umiditate mare asa ca am sa incerc GHS ul pe aman doua chitarile sa vedem ce efect are. Asa pe uscat e foarte bun intradevar aluneca ca pe niste corzi noi

chiar am WD40 si carpacu microfibra am sa fac un test si cu el

Cum e uleiul de lamaie, de care ti-ai comandat?

Link to comment
Share on other sites

Am testat weekendul asta GHS FAst Fretul intr-un concert in aer liber. Umiditatea era destul de mare fiindca ploua. 

Pot sa recomand acest produs de la GHS fiindca face minuni. N-am avut nici un pic de problema la cantat degetele imi alunecau excelent pe corzi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.