www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Da Mama Sunt Beata.


Hruban Gustav
 Share

Recommended Posts

Am ascultat pe Europa FM ..Moise Guran - emisiunea .despre aceasta piesa , respectiv despre masajul textului vroia sa fie discutia

a fost tarree ..niste interventii ....wow .....

 

Pai mesajul este clar ...Mama sunt beata ca si tu ai fost beata cand m-ai facut ,,,si probabil ilustreaza "stirile de groaza "  de la ora 17 de pe Pro TV 

 

Mamele care  au sunat la emisiune erau revoltate ..deci mesajul si-a atins scopul ,,,nu ?,,,a atras atentia parintilor . sa aiba mai mare grije de copii  la varsta de pubertate ,nu este suficient sa le cumperi un telefon deshtept cat mai mare sau o tableta si sa le dau bani de buzunar ... .

Link to comment
Share on other sites

Ma incitati si am ascultat si eu chestia asta. Si-l urmaresc cu placere de multi ani pe Moise Guran.

Mult zgomot pentru nimic, avem o (fosta) juna cu mari sanse de dezvoltare fesiera si care ii povesteste muma-si de ce e beata. Asa, si?

 

N-as trece totusi peste ceva ce tine de o minima eticheta: la noi, masculii hai, fie, treaca mearga, o betie in public desi e ceva oribil e cumva acceptat ca, deh, noi nu sintem decit niste "porci misogini obsedati de..." (stim noi ce, fatuca, dar n-ai materialul potrivit) dar la o femeie sa faca atita gargara in perspectiva unei simple mahmureli e cel putin deplasat. O cotcodaceala invers proportionala cu valoarea produsului.

 

Evident e la fel de posibil ca eu sa fiu complet rupt de "cultura populara" incit sa n-am idee ce "se poarta". In ce ma priveste e perfect asa.

Un gen de haloimas din asta de presa a fost scornit si de Lucy in the Sky with Diamonds si care-a fisiit (scandalul nu bucata, slava domnului!) la fel ca mai toate de gen.

 

Asa ca, fatuca, ti-ai luat banii, casa de discuri are milioane de vizualizari si gata. Vezi la celulita!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ma incitati si am ascultat si eu chestia asta. Si-l urmaresc cu placere de multi ani pe Moise Guran.

Mult zgomot pentru nimic, avem o (fosta) juna cu mari sanse de dezvoltare fesiera si care ii povesteste muma-si de ce e beata. Asa, si?

 

N-as trece totusi peste ceva ce tine de o minima eticheta: la noi, masculii hai, fie, treaca mearga, o betie in public desi e ceva oribil e cumva acceptat ca, deh, noi nu sintem decit niste "porci misogini obsedati de..." (stim noi ce, fatuca, dar n-ai materialul potrivit) dar la o femeie sa faca atita gargara in perspectiva unei simple mahmureli e cel putin deplasat. O cotcodaceala invers proportionala cu valoarea produsului.

 

Evident e la fel de posibil ca eu sa fiu complet rupt de "cultura populara" incit sa n-am idee ce "se poarta". In ce ma priveste e perfect asa.

Un gen de haloimas din asta de presa a fost scornit si de Lucy in the Sky with Diamonds si care-a fisiit (scandalul nu bucata, slava domnului!) la fel ca mai toate de gen.

 

Asa ca, fatuca, ti-ai luat banii, casa de discuri are milioane de vizualizari si gata. Vezi la celulita!

 Este cat se poate de evident ca respectiva emisiune era o reclama mascata ..de fapt se face o promovare agresiva    de dimineata pana cat tine ...

 Mesajul piesei  este OK ...daca nu vorbim nu se expun unele probleme nu inseamna ca ele nu exista si nu-si fac efectul .

Acum daca luam si analizam ...ajungem lla concluzia ca ptr text  trebuiau consultati niste psihiatri /psihologi sau psihoterapeuti  centrul de statistica (?) , protectia copilului , centre de recuperare deazalcoolizare , antidrog ..etc ca sa anticipeze impactul textului pe anumite categorii de varsa , sex si nivel de pregatire socioculturala ..

 Pare-se chiar cei din categoriile vizate in text nu prea inteleg despre ce ar fi vorba , dar poate nici textierul nu stia ce vrea ..o fi fost ceva venit din subconstient ...sau calculat dupa vechile retzete  ce a deviat otzara catre  "social"  ?

Caci " Asaa Bee Oamenii Buni ...Asaa Be Oamenii Buni ...De Sambataa paana Luni ....De sambata ...pana...."

Emisiunea cu pricina demonstreaza zilnic  ce de public de telefonisti talentati avem ...este un fel de "Las Fierbinti " versiunea radio , o emisiune extrem de distractiva ..

Pe Moise Guran il ascult cu mai multa atentie cand are emisiuni despre finante /economie ..

 In rest muzical ..compozitie ...pai este bine inspirata dinspre west ...dar asta-i treaba compozitorului .. 

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

N-am ascultat emisiunea lui Moise Guran, am ascultat insa melodia.

Nu stiu cum gasiti voi in aceasta asa zisa melodie ceva gen "mesaj", nu am reusit sa descifrez nici un fel de "descriere a vre-unei probleme" pe care apoi noi, cei ce am asculta aceasta piesa, ar trebui sa le rezolvam.

 

Acum c-am dat peste acest subiect aici am reascultat melodia, trebuie sa apreciati faptul ca am facut acest efort, si n-am reusit sa gasesc nimic.

Cu siguranta ca textul a venit din subconstient pentru ca, in acel moment, cu totul si cu totul intamplator, in constient nu era nimeni ... credeti ca s-ar potrivi aici mai bine cuvantul "nimic"? ... in fine, intelegeti voi.

 

La efecte sta insa foarte bine, efectele pe care le naste aceasta melodie sunt fulgeratoare si de o intensitate coplesitoare, de exemplu efectul asupra mea a fost ca in mod voluntar am cautat cu inversunare, chiar cu disperare, acel X mic din partea dreapta sus care acum parea atat de mic si greu de ajuns la el. Pana am reusit sa fac click pe el mi s-a parut o vesnicie.

Mai pe scurt ... nu cred ca voi mai pierde vremea vre-o data sa o ascult (am utilizat dictionarul meu cu cuvinte gingase ... :) )

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.