www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Recomandare Chitara Electrica Buget Restrans


Zadawn
 Share

Recommended Posts

Salut,

 

  As dori ca in viitorul apropiat sa-mi iau inca o chitara electrica insa nu am un buget foarte mare, asta insemnand undeva la 1600 lei.

 

  Momentan detin un B.C Rich Warlock bronze de care am fost multumit pana in momentul de fata. Consider ca am progresat si as dori ceva putin mai bun,  ceva care sa fie peste ceea ce detin in momentul de fata si ca sunet si ca lejeritate in manuirea acesteia.

 

  Cant in principal metal insa imi place sa incerc si alte stiluri din cand in cand.

 

 

Multumesc anticipat.

Link to comment
Share on other sites

Nu ar strica mai multe detalii,ce preferinte/asteptari ai de la noul intrument? cu 1600 de lei gasesti second chitari bune de la epiphone sau ibanez,asta doar ca sa numesc cateva firme mai des intalnite

Ce te nemultumeste la chitara actuala? sunetul,constructia,hardwareul ? daca vrei metal,niste humbuckere cu high output te-ar ajuta  mult, seymour duncan sh4-sh6 care se gasesc cu preturi intre 250-300 plus minus cativa lei sau poate chiar niste active 

Ai nevoie de tremolo sau floyd ? daca faci solouri poate ai nevoie de asa ceva,dar la ritm sunt folosite destul de putin ; de ceva timp sunt adeptul la chitarile cat mai simple,fixed bridge ,chiar daca inainte imi placeau floydurile - cu cat mai simplu e bridgeul,cu atat mai putine sanse de a-l fwte ai,nu te complici cu arcuri,surubele dubioase etc etc

Link to comment
Share on other sites

 Ceea ce ma nemultumeste la actuala chitara sunt dozele si calitatea lemnului. Tonul in general. As putea intradevar sa iau un set de doze mai bune insa nu cred ca ar merita sa le bag in actuala chitara. 

 

 Am uitat sa specific faptul ca nu prea m-as complica cu floyd .

 

EDIT: Mi sa pus pata pe acest model http://guitarshop.ro/chitara-electrica-ltd-ec-330-fm-stbsb_p2825.html insa nu dispun de 2000 in momentul de fata.

Edited by Zadawn
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

  As dori ca in viitorul apropiat sa-mi iau inca o chitara electrica insa nu am un buget foarte mare, asta insemnand undeva la 1600 lei.

 

  Momentan detin un B.C Rich Warlock bronze de care am fost multumit pana in momentul de fata. Consider ca am progresat si as dori ceva putin mai bun,  ceva care sa fie peste ceea ce detin in momentul de fata si ca sunet si ca lejeritate in manuirea acesteia.

 

  Cant in principal metal insa imi place sa incerc si alte stiluri din cand in cand.

 

 

Multumesc anticipat.

 

Nu schimba Warlockul, schimba-i dozele!

 

Era cel mai misto grif pe care am pus mana ca si fretwire finish si low action, dintre orice chitara care o poti gasi de exemplu second hand la acel pret

Link to comment
Share on other sites

  M-am uitat putin si parca imi surade si ideea urmatoare :  http://www.mcmusic.ro/chitara-bass-ro/chitara-ro-3/electrice-ro-2/ibanez-art100dx-chitara-electrica+  http://guitarshop.ro/doza-chitara-electrica-emg-85-7_p3427.html

 

 Ce parere aveti? Full mahon + un 85 in bridge.

Edited by Zadawn
Link to comment
Share on other sites

Clar ești decis pe un model tip LesPaul. Așa trebuia să spui din prima, fără să încerci să dai vina pe lemn, pe doze...

 

E ok, nu-i o problemă asta !

 

Mergi la tine la magazin și încearcă chitara asta. Am o chitară cu doze tip ACH, sunt nervoase suficient pentru rockăială, nu bag mâna în foc despre ACH1/2, mai ales că vrei metale, trebuie să le încerci.

 Îmi amintesc c-am citit despre ACH1 c-ar fi [ din memorie ] "clean sound with slight overdrive" ! Te lasă să probezi la magazin ! Încearcă !

 

Contează și ce amplificator ai.

.

Link to comment
Share on other sites

[...] Ma retrag [...]

 

 

"Don't give in without a fight" (Pink Floyd - Hey You) :)

 

Daca B.C. Rich-ul e singura chitara pe care ai pus mana, mai experimenteaza/documenteaza-te inainte sa investesti in alta. Du-te de exemplu intr-un magazin si testeaza in liniste si alte tipuri, forme, grifuri, doze... Ia-o eventual si pe a ta si compara-le (pe acelasi rig). Vei trage probabil o concluzie proprie...

 

In rest FiveseveN e el zmeu, dar are dreptate cu lemnul (in contextul asta cel putin). Un incepator va face diferenta intre lemnul din care e facut corpul/calitatea acestuia cum fac eu intre speciile de maimute din Senegal... De la un punct incolo poate si astea vor conta, dar intr-o prima faza sunt multe alte aspecte de luat in calcul... Printre care dozele, asa cum ti-au sugerat si colegii mai sus. Bafta!

Edited by sam
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Maică, încearcă orice chitară, cu câte iemgiuri vrei, prin acel 1x8" și apoi un 4x12". Apoi mai vorbim de zmei, lemne și alte mitologii.

N-am fost verbos în intervenții pentru că s-a purtat fix aceeași discuție de nenumărate ori pe aici. Tăț vor să fie metaliști în dormitor, pe bani puțini și scule dă firmă dacă se poate.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Tăț vor să fie metaliști în dormitor, pe bani puțini și scule dă firmă dacă se poate.

 

Pai si ce-i gresit in asta? Cand pui prima data mana pe chitara nu e normal sa vrei sa suni ca 'idolul' tau, eventual chiar de a 2-a zi?! Te prinzi tu mai tarziu ca treburile nu stau chiar asa, dar pana atunci...

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Salut! Nu vreau sa va deranjez dar am nevoie de un pic de ajutor! :D Vreau sa mi cumpar o chitara dar cum nu sunt inca un mare cunoscator ma tem sa nu o dau in bara! Stilul care il abordez e punk /grunge! Si nu stiu care dintre aceste chitare ar fi mai portrivtia si mai profesional cat de cat. Care credeti ca e mai buna dintre aceste modele? Multumesc anticipat! 

http://www.tocmai.ro/chitara-electrica-ibanez-s520ex-18292123.html

http://esound.ro/chitare-si-chitare-bas/chitare-electrice/jackson-js-23-dinky-chitara-electrica.html

http://esound.ro/chitare-si-chitare-bas/chitare-electrice/jackson-js-22-dinky-arch-top-chitara-electrica.html

http://www.soundcreation.ro/chitare-electrice-de-tip-st-stratocaster-cid488_3120/cort-aero-2-bks-id10824.html

Edited by MihaiBacauanu
Link to comment
Share on other sites

daca ma uit putin prin linkurile tale,vad ca ti-ai ales 2 tabere -jacksonul,si ibanez shaped things

jacksonurile au tremolo pe cand ibanezul acela are floyd rose care iti permite atat sa ridici sau sa cobori nota,tremoloul iti permite doar sa o cobori

pe de alta parte,ibanez seria S are un corp misto,subtierea aia pe margini ii reduce destul de mult din greutate iar gatul din 3 bucati e comfortabil,la jackson e dintr-o singura bucata-cortul imi da impresia ca e inspirat dupa ibanez,doar ca are corp din agathis,iar S e mahon (nu ca ar conta prea mult,fiecare are sunetul lui,dar mahonul e mai din "cur de ministru")

in ce priveste dozele,cel mai mult o sa folosesti doza din bridge;eu as alege 2 humbuckere,jacksonul cu un single coil in mijloc si unul in neck nu prea pare atractiv

 

nou,ibanezul costa vreo 1600 de lei,pe cand jackson e 1000,cel mai bine e sa mergi la un magazin sa le tii pe ambele in mana,o sa observi diferentele 

 

daca nu te complici cu dive bomburi si alte nebunii,cauta un bridge fix,nu ai batai de cap la reglaje si la schimbarea corzilor - multi pun ca ibanezurile is "defecte" ca nu stiu sa regleze punctul de echilibru la floyd

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.