www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Chitara Prea Basoasa!help.


mmm
 Share

Recommended Posts

am un telecaster cu humbucker in neck,cu switch in 4 pozitii si in ultimile 2 pozitii(neck si neck cu bridge in paralel)e prea mult bas.cu statia sunt pe 0 la bass si tot e prea mult!doza dubla are 3 suruburi pe o parte pt corzile groase si trei pe partea cealalta pt dozele subtiri(vezi doza din fotografia link thomann).daca scot suruburile corespondente corzilor groase voi mai echilibra in vreun fel chitara?link chitara:http://www.thomann.de/ro/fender_vint_hot_rod_50s_tele_mn_bb.htm

 

multumesc!

 

Link to comment
Share on other sites

am un telecaster cu humbucker in neck,cu switch in 4 pozitii si in ultimile 2 pozitii(neck si neck cu bridge in paralel)e prea mult bas.cu statia sunt pe 0 la bass si tot e prea mult!doza dubla are 3 suruburi pe o parte pt corzile groase si trei pe partea cealalta pt dozele subtiri(vezi doza din fotografia link thomann).daca scot suruburile corespondente corzilor groase voi mai echilibra in vreun fel chitara?link chitara:http://www.thomann.de/ro/fender_vint_hot_rod_50s_tele_mn_bb.htm

 

multumesc!

Reduci basul , dai medii si dai inalte  din EQ la amplif , plus intri pe intrarea "Bright" sau actionezi butonul de bright ..daca are ...DAR reduci din gain/volum preamp al amplifului ..ca sa ramai in domeniul  "clean" .

 

Adica prea bas ? fata de corzile subtiri , respectiv nu se aude acordul cu 6 tonuri si numa corzile groase domina ...

 

Acest lucru se intampla cu ce reglaje ?  ..gain al preamplif  , intrii deja in overdrive --<>distorsiune ?

 

Face la fel si la volum "minim"  cu clean perfect ?

 

In orice caz trebuie sa departezi doza de corzi , doar din suruburi cam putin se poate compensa  .

 

Pe clean se regleaza  "balansul " intre corzi  ...cu distorsiuni se intampla alte probleme de IMD etc. ce se rezolva mai greu ...tai din joase  dai medii ,,inalte cat e nevoie ...cat sa se auda 6 tonuri  cand schimbi acorduri sa se auda  clar ..nu lasi distorsiuni cat sa nu se mai inteleaga ce prinzi  si vei avea un sound  propriu ce poate sa redea  ampliful tau .

Cu distorsiuni mai mari tii numai powerchord ...oricum corzile subtiri vor fi "omorate " de IMD  si vor domina corzile groase  deci nu ai cum sa dai acorduri pe 6 corzi caci va suna o "varza  "

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

Daca te pricepi putin,dupa parerea si experienta mea,ar trebui sa splitezi doza de neck

cu potentiometrul de volum pe care-l schimbi evident cu un potentiometru cu comutator

de splitare.In general asocierea unui sngle coil cu un humbucker,fie serie fie paralel,

nu prea are bune rezultate din cauza marilor nepotriviri de impedanta si raspuns in

frecventa.O alernativa la splitarea cu potentiometru poate fi rama de humbucker cu doua

microintrerupatoare (are la MC Musical) care iti va oferi si mult mai multe optiuni de conectare

ale celor doua jumatati ale humbucker-ului.Dupa asta trebuie sa vezi,prin incercari,ce

mod de legare cu doza de bridge este cel mai potrivit pentru sunetul pe care-l doresti

(serie,paralel,antiserie,antiparalel).

Pentru asta,daca vrei mai multe optiuni,poti monta un potentiometru de ton push-pull 

cu care sa faci inversarea de faza.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Am dat basul la minim ,si chitara a devenit prea metalica,prea bright,cumva nu reusesc sa gasesc masura corecta din eq ul amp ului.Doresc acordul si cele 6 note echilibrate intre ele.La strat uri si tele uri standard am avut un eq echilibrat,dar la seria american vintage si stratul si tele ul suna prea basos.adica nota cea mai joasa imi inunda acordul,am numai low end.se intampla asta la volume mai mari ,la volum de camera e oki,dar nu am ce face cu volum de camera pe scena,e insuficient.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.