www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amplificator Pe Lampi


zTeoz
 Share

Recommended Posts

  • 4 weeks later...

Este costisitor un amplificator pe lampi ? Trebuie sa schimb lampi des? :yay:

lampile*

Sa inteleg ca-ti iei amp pe lampi pentru ca ai auzit tu ca suna mai ''cald'', mai ''bine'',mai ''colorat'' sau mai...?

Eu unul cant pe ''tranzistori''. Un head de 120w si un cab de 2x12 si crede-ma ca suna bine. Multi oameni nici macar nu-si pot da seama daca e pe lampi sau nu,asa ca...

Revenind la intrebarea ta,e destul de costisitor. La 1-2 ani,lampi noi.

Asta inseamna preamp+poweramp. Sa presupunem ca ai un amp de 120w deci,vreo 8 lampi(preamp + poweramp) ''O lampa'' costa in medie,nu stiu...20€ sa spunem.(cel putin aici). Deci,iti trebuie ceva bani.

Edited by Axel Goia
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Este costisitor un amplificator pe lampi ? Trebuie sa schimb lampi des? :yay:

lampile*

Este MAI costisitor ampul, MAI costisitoare intretinerea si MAI neplacut de carat de colo-colo (de obicei e binisor mai greu si mai fragil). Pe de alta parte, daca se buleste ceva, de obicei se poate repara (am un amp pe tranzistori cu buba care nu e reparabil sub costul unuia nou). Nu trebuie sa schimbi lampi des, vezi si mai jos.

 

Eu unul cant pe ''tranzistori''. Un head de 120w si un cab de 2x12 si crede-ma ca suna bine. Multi oameni nici macar nu-si pot da seama daca e pe lampi sau nu,asa ca...

Revenind la intrebarea ta,e destul de costisitor. La 1-2 ani,lampi noi.

Asta inseamna preamp+poweramp. Sa presupunem ca ai un amp de 120w deci,vreo 8 lampi(preamp + poweramp) ''O lampa'' costa in medie,nu stiu...20€ sa spunem.(cel putin aici). Deci,iti trebuie ceva bani.

 

Las-o vere... Cata lume de pe forumul asta forjeaza un 120w in asa fel incat sa-i schimbe lampile la 1-2 ani? Si unde, ca discutam deja de scena mare? Intr-un club mediu cam strici coafura la gagici cu 100w dati in blana. Si in general lumea-si ia lampa sa sune data-n blana.

 

Cred ca singurul pe care l-am vazut/auzit cantand pe full stack (de fapt pe double sau posibil quad, dar lasa :) ) a fost Zakk Wylde. In rest... Brian May canta (si probabil inca canta) pe AC30...

 

Teo, vezi ce zice Viobio, ca zice bine...

Link to comment
Share on other sites

Este MAI costisitor ampul, MAI costisitoare intretinerea si MAI neplacut de carat de colo-colo (de obicei e binisor mai greu si mai fragil). Pe de alta parte, daca se buleste ceva, de obicei se poate repara (am un amp pe tranzistori cu buba care nu e reparabil sub costul unuia nou). Nu trebuie sa schimbi lampi des, vezi si mai jos.

 

 

Las-o vere... Cata lume de pe forumul asta forjeaza un 120w in asa fel incat sa-i schimbe lampile la 1-2 ani? Si unde, ca discutam deja de scena mare? Intr-un club mediu cam strici coafura la gagici cu 100w dati in blana. Si in general lumea-si ia lampa sa sune data-n blana.

 

Cred ca singurul pe care l-am vazut/auzit cantand pe full stack (de fapt pe double sau posibil quad, dar lasa :) ) a fost Zakk Wylde. In rest... Brian May canta (si probabil inca canta) pe AC30...

 

Teo, vezi ce zice Viobio, ca zice bine...

E clar ca omul nu are 2000€+. A fost doar un exemplu. Cu siguranta el se uita dupa un head/amp de nu stiu, 25w care sa nu coste cat o masina sh.

Asta am inteles. Ce nu inteleg este de ce te-ai complica cu ''tube-amp'' cand ai solid stateuri la...1/3 din pret.

Link to comment
Share on other sites

vreo 8 lampi(preamp + poweramp)

Nope.

 

 

 ''O lampa'' costa in medie,nu stiu...20€ 

Nope again. Thanks for playing.

 

in general lumea-si ia lampa sa sune data-n blana.

Nope, din motivul pe care singur l-ai remarcat. Stack-ul "dat în blană" e o fosilă a vremurilor în care nu exista sound reinforcement. Dar chitariștii în general sunt un neam de paleontologi, deci n-ar trebui să ne surprindă.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Nope.

 

Nope again. Thanks for playing.

 

Nope, din motivul pe care singur l-ai remarcat. Stack-ul "dat în blană" e o fosilă a vremurilor în care nu exista sound reinforcement. Dar chitariștii în general sunt un neam de paleontologi, deci n-ar trebui să ne surprindă

Vrei sa-ti arat amp-uri cu 8 lampi?:))

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsuri  ! :D

Mi-am cumparat un Peavey Bandit 112 transtube, am renuntat sa imi iau un tube-amp,sunt foarte multumit de el !

 

Ai facut o alegere destul de buna  . Peavey Bandit 112 mi se par foarte decente , am incercat mai multe  .

Edited by TheZKD
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsuri ! :D

Mi-am cumparat un Peavey Bandit 112 transtube, am renuntat sa imi iau un tube-amp,sunt foarte multumit de el !

Felicitari,ai pus mana pe ceva bun,sa-l cinti mult si BINE,ampul nu cinta singur.

Vrei sa-ti arat amp-uri cu 8 lampi?:))

Sigur sunt,dar tu ai dat un exemplu "extrem".

Si eu am construit amplificatoare cu 13..15 tuburi.

Edited by viobio
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

daca imi este permisa o intrebare adiacenta lampilor.:

am un head clona Marshall JCM 800 de 5W care atunci cand il aprind are un volum mare care apoi in interval de 5-6 minute revine la un volum normal si apoi functioneaza perfect. nu sunt modificari de distors dupa ce volumul scade si nici nu are alte comportari ciudate. mentionez ca diferenta de volum este de max 10% si este prezent indiferent de cat de mult sau putin las head-ul sa se incalzeaza. scaderea in volum este dupa de incep sa cant.

 

multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri. :rock:

Link to comment
Share on other sites

  • 6 months later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.