www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Fender Lsr Roller Nut


Cosu
 Share

Recommended Posts

LRS roller nut este o dotare de pe un anumit segment Fender (Plus si Deluxe), cu care se incearca micsorarea la maximum a frecarilor in nut, la folosirea vibratorului (fara a se folosi "menghine"). Squier-ul nu are un mecanism al vibratorului deosebit de performant, in consecinta, mie mi se pare un lux inutil utilarea unui astfel de brand, doar cu un asemenea nut. desigur, neluand in considerare costurile, proiectul este perfect realizabil, singura conditie fiind ca radius-ul gatului sa fie acelasi cu cel al LRS roller nut-ului (la Fender erau construite doar pt. dimensiunea de 9.5"). eu as recomanda, pt. o astfel de operatie, pe langa schimbarea bridge-ului si inlocuirea arcurilor vibratorului. dar, mi-e teama ca dotarile despre care vorbesc vor duce costurile un pic cam prea sus. atentie mare, insa, la dimensiunile bridge-ului cu care se face inlocuirea, in asa fel incat, sa se potriveasca perfect, la toate dimensiunile, cu bridge-ul original!

Edited by StratMan
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Tu stii daca merita in functiede calitatea chitarei ..

 

Eu am la vibratorul de pe Strat pe fiecare calus "roller" s nu vad diferenta intre vibratorul Standard de pe cealalta chitara la fel dupa un timp cateodata se rup corzile de obicei chiar pe calus la toate cele patru tipuri de vibrator ce le am ..

 

Ce merita , niste chei cu doua orificii de fixarea corzilor ...ca sa nu se schimbe pozitia infasurarii corzilor pe corpul cheii dupa un bombdive sau chiar de la un bend ..Chei cu KeyLock nu le vad rostul ..sunt doar o complicare a rezolvarii , cele cu doua orificii fac acelasi serviciu ...si cu doar o singura infasurare tine coarda la orice stress ..

 

Eu nu mai strang menghina la chitare si nu am nici problema .La bombdive si nut ce agata tonul trebuie sa "urce " ..poti sa vezi pe videourile mele ca in majoritatea cazurilor trebuie sa ridic tonul la corzile ce s-au intins de la bend ,sau vibrare in sus . .

 

Daca se agata coarda in nut pur si simplu tragi de coarda cu degetul sau dai tare catre spate cu vibratorul ( scurt intre sunete ) sau chiar lovesti coarda lasi sa sune vibrezi si acordezi intre timp ..daca esti in mijlocul improvizatiei ...Cand iesi din improvizatie preventiv tragi de vibrator sa fii precis ca ai readus coarda in ton ..mai ales daca trebuie sa acompaniezi cu acorduri ..

 

Trebuie sa fii pe faza la chitara cu vibrator sa observi care coarda sa dezacordat mai tare ,cand aceasta se readuce in pitch celelalte care s-au dezacordat din cauza schibmari tensiuni pe arcurile vibratorului ,,,cum reacordezi pe cea cel mai tare dezacordata., celelalte de obicei revin in ton...apoi se pot ajusta fin "octavele " pe pozitia 2 ptr coarda G .mai ales daca ai corzile mai uzate si nu mai ai intonatia perfecta sau corzi noi proaspat montate ....

 

La chitara mea Vintage am nut din plastic grafitat . vibrator Strat standard . chei Wilkinson cu doua orificii , pot sa face vreau cu vibratorul nu se dezacordeaza doar efectiv daca coarda se " intinde " poate sa coboare tonul .....

Link to comment
Share on other sites

Am avut eu pe o chitara si mai am roller nut no name pe alte doua. La o singura chitara (un squier affinity) am reusit sa o fac sa revina perfect in acordaj. La restul coarda G ramane putin mai sus si trebuie sa faci un mic bend sa revina inapoi. In orice caz, fata de nut-ul din plastic sau ce mai pun ei stock e un upgrade bun. LSR e un pic cam scump si mi s-a parut mai greu de montat. Si astea pentru chitare cu tremolo prins in 6 suruburi. Pentru floating tremolo in 2 pivoti nu ma pronunt, n-am incercat.

Link to comment
Share on other sites

Am avut eu pe o chitara si mai am roller nut no name pe alte doua. La o singura chitara (un squier affinity) am reusit sa o fac sa revina perfect in acordaj. La restul coarda G ramane putin mai sus si trebuie sa faci un mic bend sa revina inapoi. In orice caz, fata de nut-ul din plastic sau ce mai pun ei stock e un upgrade bun. LSR e un pic cam scump si mi s-a parut mai greu de montat. Si astea pentru chitare cu tremolo prins in 6 suruburi. Pentru floating tremolo in 2 pivoti nu ma pronunt, n-am incercat.

 

Poti sa faci o poza cu roller nut-ul no name? :)

Link to comment
Share on other sites

Am deja tunere locking de la sperzel deci ma calific ...

 

 

Intai am pus si eu locking tuners . Dupa o vreme , am vrut sa am din nou tremolo , am incercat fara LSR , dar dupa ce l-am montat este total alta lume ( spre bine ) . Opinia mea este ca merita si e foarte bine ca ai deja locking tuners .

Link to comment
Share on other sites

 

Poti sa faci o poza cu roller nut-ul no name? :)

 

 

Din ce stiu eu ala e produs de Wilkinson deci nu e no name. Dar au primit vreo cateva review-uri negative.

 

Unii useri/chitaristi au reclamat ceva probleme cu acel tip de nut. Marele defect se pare ca ar fi faptul ca doua corzi impart aceasi rola/acelasi roller. Dar nu e singurul defect reclamat. In fine.

 

Se gasesc destul de ieftin pe eBay, sub 10$.

 

Modelul asta mi se pare mult mai OK:

 

http://www.thomann.de/gb/abm_7021c_roller_nut_lp_style.htm

 

Daca ar fi sa imi pun roller nut vreodata as merge pe modelul folosit de Jeff Beck:

 

http://image.rakuten.co.jp/ikebe/cabinet/gtr6/jb_st_rollernut_4.jpg

http://www.chrishind.com/wp-content/uploads/2014/02/Jeff-Beck-P3-22072010-05-500x281.jpg

Edited by ADIDAS
Link to comment
Share on other sites

Toate au avantaje si dezavantaje. La cel pe care l-ai prezentat tu unele role se mai blocheaza. La cel cu 3 role au un pic de joc axial (stanga-dreapta) si se aude un pacanit cand faci benduri. Eu am facut o "saiba" din sarma ce Cu si am bagat acolo ca sa nu mai joace. Unele vin curbate dupa radiusul freturilor, altele sint drepte si trebuie sa te chinui tu sa le curbezi putin, alfel corzile E, B, A si e se distanteaza prea mult de fredboard. Cel de la Fender e cel mai bun, e cu cate 2 bile/coarda, e curbat dupa fretboard, pretul e pe masura, dar e si destul de pretentios si greu de montat.

 

... Oricum ar fi, precizez ca-i doar o imbunatatire/upgrade, nu e acelasi lucru si nu se compara cu o chitara cu floyd (original)

Edited by alinu_tau
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Toate au avantaje si dezavantaje. La cel pe care l-ai prezentat tu unele role se mai blocheaza. La cel cu 3 role au un pic de joc axial (stanga-dreapta) si se aude un pacanit cand faci benduri. Eu am facut o "saiba" din sarma ce Cu si am bagat acolo ca sa nu mai joace. Unele vin curbate dupa radiusul freturilor, altele sint drepte si trebuie sa te chinui tu sa le curbezi putin, alfel corzile E, B, A si e se distanteaza prea mult de fredboard. Cel de la Fender e cel mai bun, e cu cate 2 bile/coarda, e curbat dupa fretboard, pretul e pe masura, dar e si destul de pretentios si greu de montat.

 

La cel care ziceam ma refeream in comparatie cu al tau, dar probabil sunt la fel de bune. :)

 

Am vazut ca are review-uri bune LSR. Dar tot pe mana lui Jeff Beck as merge. Omul ala abuzeaza de trem in ultimul hal si are concerte cand canta o ora cu o singura chitara sau chiar mai mult si nu se dezacordeaza.

 

Eu nu vreau roller nut pt ca am inteles ca daca pui roller nut nu mai poti reveni la nut normal sau operatia de revenire e destul de complicata. :)

Edited by ADIDAS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu nu vreau roller nut pt ca am inteles ca daca pui roller nut nu mai poti reveni la nut normal sau operatia de revenire e destul de complicata. :)

 

E la fel cu modelul Jeff Beck. Daca te uiti cu atentie o sa constati ca e luat cam 3 mm din primul fingerboard (<- inspre chitara) si destul de mult in adincime, pana aprope de lemul de artar al grifului. Daca vrei sa revii la forma initiala, atunci trebuie lipita alta bucata de palisandru sau lemn de aceeasi textura

Edited by alinu_tau
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

da-i cu grafit si mai degraba vezi ce arcuri sunt puse, sa fie cat mai calitative. daca merge pe luke sau jp, de exemplu, tre sa mearga si pe alta chitara. 

eu cu setup corect, inclusiv infasuratul corzii, componente de calitate si grafit sau ceva solutie dedicata (imi scapa numele, ceva la cativa euro intr-o seringa, lube nustiucum) nu am nicio problema nici cu strat cu chei si bridge vintage, nici cu strat sau godin cu chei locking, toate fiind cu nut normal si bridge floating.

 

bafta

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Din ce stiu eu ala e produs de Wilkinson deci nu e no name. Dar au primit vreo cateva review-uri negative.

 

Unii useri/chitaristi au reclamat ceva probleme cu acel tip de nut. Marele defect se pare ca ar fi faptul ca doua corzi impart aceasi rola/acelasi roller. Dar nu e singurul defect reclamat. In fine.

 

Se gasesc destul de ieftin pe eBay, sub 10$.

 

Modelul asta mi se pare mult mai OK:

 

http://www.thomann.de/gb/abm_7021c_roller_nut_lp_style.htm

 

Daca ar fi sa imi pun roller nut vreodata as merge pe modelul folosit de Jeff Beck:

 

http://image.rakuten.co.jp/ikebe/cabinet/gtr6/jb_st_rollernut_4.jpg

http://www.chrishind.com/wp-content/uploads/2014/02/Jeff-Beck-P3-22072010-05-500x281.jpg

Nu pare sa fie greu /complicat de montat .

 

Cred ca este o rezolvare ca JB sa poata utiliza Strat Standard   cu Vintage Strat Tremolo (?)

 

Eu am bridge Fender "Sistem I" ,cu reglaj fin  asa ca daca strang menghina nu mai pot ave surprize din parte nut-ului ..

 Dar cum am mai scris ,daca chitara nu este "asezonata " din timp cu temperatura salii de spectacole sau se lasa seara si racorea in aer libert ..nu mai poti compensa dezacordarea numai din "finetuning"  asa ca nu mai strang menghina la niciuna din chitare.

Este suficient sa tragi de corzi cu vibratorul in cazul cand s-ar agatza o coarda .mai important este sa ai cheile in functiune ca sa te poti acorda .

 

OK vedetele au cateva chitare gata acordate pe scena in caz de probleme primeste alta chitara ( daca e cu menghina :).

Alti se acordeaza din mers ..sau intre piese .

 

Acasa nu conteaza ptr exersat de loc , ptr inregistrari ..est enervant dar te opresti si acordezi apoi se reia sau facui un "Punch In".in locul unde este foarte nasoala treaba , In cazul solourilor pe o singuira coarda se pot utiliza programe ce corecteaza acele cateva note false ..etc ..

 

Doar ptr concert ar fi  nevoie de o chitara "perfecta" .

Edited by karpi
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu am avut niciodata roller nut, asa ca nu sunt calificat sa imi dau cu parerea acolo, dar am folosit cu mare succes la cateva Stratocastere (cu cheite de acordaj vintage, "slotted") GraphitAll si Big Bends Nut Sauce. Conteaza foarte tare sa fie si taiate santurile corect in pragus, si nu strica sa dai si pe sub string tree si la bridge.

 

Dupa asta, nu am nici un fel de problema cu bend-uri de 2-3 semitonuri (care sunt norma pentru mine). Poate e important si ca prefer bridge-ul lipit de corp (cat se ridice cat un fir de par la un bend de 2 semitonuri), si folosesc 5 arcuri.

 

Am facut asta cu pragusuri de os si tusq.

 

OK .

 

NU la benduri se intampla buba ci la BOMBDIVE ...cu un bend chiar poti aduce inapoi coarda ce a fost agatata  dupa un "dive" .

 

La chitara fara vibrator sau cu vibratorul "blocat" la montarea corzilor se trage de acestea puternic cu mana ca sa se aseze pe cheie sa se stabileasca pozitia dupa care se acordeaza in ton ..din cauza bendurilor doar se intinde materialul corzilor ce duce la coborarea "pitch"-ului ce se corecteaza din cheie ( se  slabeste din cheie mult sub ton si se acordeaza/trage  numai in sus ,

 Daca doar se slabeste ( se acordeaza in jos )  ramane un joc la cheie , intre melc si roata dintata ,  de la tensiunea corzii  tija cheii se va roti si  va "sarii" la un bend ca urmare   se dezacoredeaza coarda .

 

Numa din aceste trei  motive se deazacordeaza chitara fara vibrator .

1- Se intinde materialul se aseaza coarda pe nut si pe calus .."cu timpul " ( din aceasta cauza ai calus reglabil  (Tunomatic ),

2- coarda neasezata bine /stabil pe cheie ..:..

3- coarda nu a fost acordata  in "sus " din care cauza cheia va sari la  in pozitie de blocaj iar coarda se va dezacorda cobaoara pitch-ul  )

 

Ambele tipuri de chitara se pot dezacorda de la schimbarea de temperatura ambientala , in acest caz trebuie o perioada destul de lunga sa se "asezoneze" chitara cu temperatura "noua" .Nu numai corzile si acrurile dar si lemnul reactioneaza la schimbarea temperaturii .

 

La chitara cu vibrator apare si 4-  a patra cauza  -se agata coarda dupa un bombdive/dive  in nut  sau stringtree ...

Coarda culiseaza catre chei ,cand revine poate sa se agatze de nut din cauza frecarii , sdin acveasta cauza trebuie sa ai nut-ul cu taieturile netede sa nu aiba muchie /bavura pe intrare si iesire , peretii nisei 9 ghidajului ) sa fie netede , se unge cu solutie grafitata sa se asigure alunecarea ..

Cu role , acestea trebuie curatate si unse altfel nu se vor "roti".La calusul meu daca se murdaresc si nusunt ujnse din cand in cand nu se rotesc .Este adevarat ca la calusul de pe vibrator tensiunea exercitata pe role este mult mai mare , coarda sew frange aproape la 90 de grade ...la nut coarda "doar" aluneca peste .Este biune sa ai si "string tree" cu role .

Daca nu au chitarele ieftine  macar sa se slefuiasca "string tree ". deoarece deobicei au "bavura " de la stantare ce chiar "taie " coarda .

Edited by karpi
Link to comment
Share on other sites

E posibil, recunosc ca eu nu fac aproape niciodata asa ceva - in mare folosesc Stratocasterul ca pe o chitara cu bridge fix, pastrez arcurile mai mult pentru efectul de usor reverb pe care il are o asemenea chitara.

mama eu nu stiu cum sa bag spuma mai tare in ele sa nu aud reverberatia :lol:

 

gusturile :D

Link to comment
Share on other sites

 

E la fel cu modelul Jeff Beck. Daca te uiti cu atentie o sa constati ca e luat cam 3 mm din primul fingerboard (<- inspre chitara) si destul de mult in adincime, pana aprope de lemul de artar al grifului. Daca vrei sa revii la forma initiala, atunci trebuie lipita alta bucata de palisandru sau lemn de aceeasi textura

 

Modelul Jeff Beck vandut de Fender nu are mare legatura cu chitara pe care canta Jeff Beck.

 

Valabil pentru multe modele signature. :)

Edited by ADIDAS
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

E la fel cu modelul Jeff Beck. Daca te uiti cu atentie o sa constati ca e luat cam 3 mm din primul fingerboard (<- inspre chitara) si destul de mult in adincime, pana aprope de lemul de artar al grifului. Daca vrei sa revii la forma initiala, atunci trebuie lipita alta bucata de palisandru sau lemn de aceeasi textura

 Uita-te cu mare atentie la postul meu. Eu am pus chitara pe care canta Jeff Beck nu modelul pe care-l vinde Fender ca fiind "Jeff Beck model". Sau "Jeff Beck Signature".

 

Roller nut-ul chitarii pe care canta Jeff Beck e diferit.

Link to comment
Share on other sites

Roller nut-ul chitarii pe care canta Jeff Beck e diferit.

 

Nu asta era ideea. Nici unul din ele nu il poti lua si pune pur si simplu pe grif fara sa faci niste "rumegus". Muchia initiala a nut-ului initial nu corespunde cu axul rolelor/bilelor, deci trebuie plasat exact unde trebuie, altfel o sa falseze. Ca sa montezi ulterior un nut simplu nu se mai pate decat daca refaci cumva fretboardul acolo.

Link to comment
Share on other sites

Nu asta era ideea. Nici unul din ele nu il poti lua si pune pur si simplu pe grif fara sa faci niste "rumegus". Muchia initiala a nut-ului initial nu corespunde cu axul rolelor/bilelor, deci trebuie plasat exact unde trebuie, altfel o sa falseze. Ca sa montezi ulterior un nut simplu nu se mai pate decat daca refaci cumva fretboardul acolo.

 

Io ma refeream stric la faptul ca ai zis ca sunt la fel. Nu m-am referit la montaje si alte detalii. Ca sa citez "E la fel cu modelul Jeff Beck" asta ai zis si la asta ma refer. Ei bine, NU, NU E LA FEL. Cele doua nut-uri sunt diferite. :)

 

Am o chitara la care i-ai facut set-up-ul si respect si apreciez munca facuta de tine. E doar o micutza clarificare sa nu creada cineva altceva. :)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.