www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Adaugare Mufa Pt Cabinet Extern


Hyper10n
 Share

Recommended Posts

Salut! Am un combo, Roland Cube 40xl mai exact, si vreau sa ii adaug un jack mama care sa faca bypass la difuzor si sa pot conecta un cabinet. Vreau sa pot canta pe difuzorul lui daca nu e nimic conectat, imi este necesara versatilitatea asta. Pana acum am facut head-uri din niste combo-uri de studiu si am conectat firele direct la mufa, treaba simpla, evident, si nici ce intreb acum nu este greu dar nu stiu cum se face. Pe net nu am gasit mai nimic, culmea, dar poate nu am cautat eu cum trebuie. Va multumesc anticipat!

Link to comment
Share on other sites

Sunt destul de sigur c-au mai fost discuții pe tema asta. Anyway, ce-ți trebuie e un jack cu normalizare (comutator):

 

post-2954-0-04611500-1408799897_thumb.png

 

Adică http://www.tme.eu/ro/details/cl1160a/conectorii-jack/cliff/s2bnb-cl1160a/

 

PS: "dif extern" e de fapt semnalul care vine de la amplificator; spre cel extern pleacă desigur prin mufă, m-am grăbit când am notat.

Edited by FiveseveN
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

iti trebuie o mufa ca in imagine. ai grija, ca la "to amp, sa folosesti pinul din spate care se ridica cand inntroduci jackul cabinetului. cand nu e bagat, atunci lamela din spate "to speaker" face contact cu pinul "to amp", asa ca ampul "vede" ca sarcina difuzorul intern. vezi poza, in schita mufa e vazuta de jos raportat la mufa, chestia cu "tip" trebuie jos, la to amp. n am stat sa caut o schema corecta, dar cam asta e informatia de pe net - 90% gresita:)) . cand vagi jackul cabului, varful lui face contact cu lamela "to amp", care se ridica si intrerupe contactul "to speaker". nu toate mufele de genul asta sunt identice, la unele lamela care face contact cu varful jackului e in stanga, la altele in dreapta. sper sa intelegi principiul de functionare si sa nu faci vreo prostie :))

post-19049-0-98787500-1408800251_thumb.jpg

Edited by sorin65
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ce tare, foarte eficient sistemul :D eu ma gandisem la un switch, comutator de 2 pozitii ceva si masa sa fie comuna, cam aceeasi chestie dar te scarpinai peste cap. Si mereu ma intrebam care-i diferenta la mufele de genul acesta ;)). O sa cumpar luni asa ceva si o sa vad atunci. Abia astept! Va multumesc mult!

Edited by Hyper10n
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.