www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Dau Pedale Pentru Procesor...gata!


 Share

Recommended Posts

pentru ca urmeaza sa ma insor, sa-mi fac credit pentru casa s.a.m.d., am decis sa nu ma mai uit dupa pedale si sa ridic fustita unui procesor.

prea multi bani pentru curvistinele de pedale.( p.s. o sa le scot la vanzare pe toate ).

am un hotrod deville 212.

deci am clean, si canalul de drive si more drive imi suna ok.( asadar, criteriul de selectie al viitorului procesor nu sta nicidecum in emularea de amplificatoare si nici in efecte de overdrive/distors. sunt hiper-multumit cu ce-mi ofera hotrod devilleu' ).

 

vin si va intreb: ce procesor mi-ati recomanda numai pentru efecte de - compresie, delay, modulatie, etc. ( nu overdrive, fuzz, sau distorsiune )?

 

Link to comment
Share on other sites

Eu ma tot lupt cu un Boss GT100 si cred ca pana la urma ne vom intelege in ciuda faptului ca eram la un pas sa-l dau ca sa-mi iau pedale :) Se gasesc destul de rar second, dar cam la banii astia ar trebui sa-l iei daca ai noroc sa-l gasesti. Il poti folosi si doar ca lant de efecte, asta am facut eu de curand cu un preamp extern si se comporta foarte bine. Daca nu, mai ieftin ar fi modelul anterior, GT10 (~1000 ron second).

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Greu de folosit daca e s-o luam asa e GT10. GT100 e mult mai intuitiv si chiar facil, cel putin din punctul meu de vedere care am avut si GT10 si care era intr-adevar 'pain in the ass' la capitolul asta.

 

Pentru GT100 si ME-80 cei la Boss au facut un soft (BOSS TONE CENTRAL) care te ajuta sa controlezi procesorul de la PC. Evident nu vei avea tot timpul posibilitatea sa-l legi la PC dar pe mine m-a ajutat mult sa-mi clarific ce vreau si ce poate pentru ca iti ofera o imagine de ansamblu pe care nu o ai butonand doar la procesor. Cam asa arata si vezi imediat setarile de pe fiecare componenta din lant, poti edita/activa/dezactiva/etc.

 

Despre alte brand-uri nu ma voi pronunta pentru ca eu sunt fan Boss. Mi-au trecut si altele prin mana insa din moment ce am ramas tot la Boss inseamna ca restul din varii motive nu prea mi-au placut.

 

Edit: Corect, in loc sa te felicite lumea pentru nunta batem campii cu pedale si procesoare :) Sa fiti fericiti! (desi daca te-a facut sa-ti vinzi pedalele in curand te va face sa-ti vinzi sufletul) Glumesc evident. Sau nu... :)

 

Despre casnicie:

 

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

Casa de piatra !

mersi jupane ! :)

( desi sunt sigur ca o sa fie din baloti de paie...ieftina, bine termoizolata, eco si rezistenta la SEISM :)

pana la urma...exista vreo diferenta majora intre gt-100 si me-80 vis-a-vis de ce m-ar interesa pe mine ? ( lant de efecte in fata amplificatorului )

Edited by tudorzzz
Link to comment
Share on other sites

pana la urma...exista vreo diferenta majora intre gt-100 si me-80 vis-a-vis de ce m-ar interesa pe mine ? ( lant de efecte in fata amplificatorului )

 

Parerile (ca de obicei) sunt impartite. Zicea aici pe forum un coleg (nu mai retin cine) ca dupa ce a testat si ME-80 ii parea rau ca a dat o gramada de bani in plus pe GT100. Altii zic ca nici nu suporta comparatie. Eu pe ME-80 nu m-am jucat dar chiar sunt curios. Probabil ca depinde de la caz la caz.

Link to comment
Share on other sites

ME-urile au fost tot timpul procesoarele ieftine/slabe de la Boss, low-end-urile, fata de GT-uri care erau chipurile de top. M-am jucat la un moment dat pe un ME-25 si intr-adevar e o gluma de procesor. Despre ME-80 nu-ti pot spune nimic in afara de ce-am citit/vazut/auzit si eu pe net si repet, parerile sunt impartite, probabil datorita aplicatiilor in care sunt folosite de fiecare in parte. Vorbeste si tu cu cine le-a testat pe ambele sau cauta comparatii relevante pe net.


Edit: Uite niste filmulete facute de aceiasi baieti, destul de seriosi:

 

GT100 - https://www.youtube.com/watch?v=ZXR4Rk-Cb7s

ME-80 - https://www.youtube.com/watch?v=KmTVAqUYGQA

GT10 vs GT100 - https://www.youtube.com/watch?v=eyNYKqGPDdA

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

@sorin65: Stiu asta, pe mine insa nu m-au interesat prea tare ME-urile pentru ca pana acum cautam sa am 'shaorma cu de toate' in procesor. Am ajuns evident la concluzia ca e gresit si am inceput sa ma reorientez. Asta i-am si spus lui Tudor ca nu ma pot pronunta legat de ME-80 pentru ca nu l-am testat dar e foarte posibil sa ai dreptate daca il foloseste doar pentru efecte.

Link to comment
Share on other sites

Crezi ca astia-s prosti sa mai faca procesoare (sau orice altceva) care sa mai functioneaze 5 ani? Si cred ca tu esti unul din cei care stiu prea bine asta :)

 

Oricum abia-l astept pe Tudor sa vad ce concluzie trage cu procesorul ca lant de efecte ca eu ma tot gandesc si razgandesc de cateva saptamani vizavi de ce solutie sa adopt pentru live-uri si inca n-am ajuns la o concluzie finala. La urmatoarea cantare voi merge cu GT100 (cu simularile lui de amp-uri cu tot) + amp captat cu microfon. Am facut tot posibilul sa evit asta dar procesorul bagat direct in mixer nu ma satisface. Am incercat si un preamp pe lampi + GT100 doar pentru efecte dar nici asa parca nu e ce trebuie. Mai studiem...

 

Tudor, sa ne tii la curent te rog!

Link to comment
Share on other sites

pai intereseaza-te de ce i -am recomandat me-5.

Da, are efecte analogice*, controlate printr-o interfață digitală. Una specifică anului în care a fost produsă, 1988.

*: în afară de reverb și delay, care folosesc procesare "de ultimă oră", pe 16 biți.

Serios, nu văd absolut nici un avantaj.

 

Tudor, în ce configurație vrei să folosești echipamentul?

  1. Cu mai multe preset-uri ce includ diverse aranjamente și setări ale efectelor.
  2. Cu acces direct (numit uneori "stompbox mode" sau "live mode") la diversele efecte necesare.

Până acum ce ai folosit și care consideri că sunt neajunsurile setup-ului curent (în afară de preț)?

Link to comment
Share on other sites

Da, are efecte analogice*, controlate printr-o interfață digitală. Una specifică anului în care a fost produsă, 1988.

*: în afară de reverb și delay, care folosesc procesare "de ultimă oră", pe 16 biți....?

:))) pe 12 biti. pt ca intern e vb de dd3 si RV3. daca tu vrei sa le zici circuitelor digitale pt intarziere din dd3 si rv3 procesoare,,, :)))))

oricum, e vb de sunet. acolo e avantajul.

Edited by sorin65
Link to comment
Share on other sites

pentru ca urmeaza sa ma insor., am decis sa nu ma mai uit dupa pedale si sa ... procesor.

 

 

E prima oară când aud o așa scuză ca sa treci de la pedale la procesor, dar, în mare, îmi place cum gândești . Adică, dacă e vorba de-a o lua la fugă la un moment dat, nu cari atâtea, ai valiza mai compactă și-ți rămâne loc și de papuci... :)

 

Casă de piatră !

 

Another one bites the dust

 

.Ontopic, sfat io nu prea am a-ți da. Eu am un ZOOM GFX-4 , de care sunt ff mulțumit,nu prea m-am băgat la efectele de modulație. E un good rated old-fart, oricum :)

 

Dar, din seria de la Boss, GT are parca opțiunea aia cu 4 cables patch [ sau method, cum îi spune ] și daca și amplifu' tău are LOOP, mai ales că ești interesat de partea de modulație ...

 

.

Edited by ramurel
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Tudor, pentru ce ai tu nevoie nu cred ca merita sa te bagi la un procesor de top cum este GT100 sau HD500 de exemplu. Nova System este mai mult decat ai nevoie, singurul neajuns major al lui este tocmai partea de drive, preluata de la nova drive care nu se compara cu ce emuleaza altii. In schimb pe partea de efecte time based si modulatii suna excelent. Alta idee ar fi sa probezi si Zoom G3-G5, nu stiu daca te ajuta mai mult G5-ul de cat G3, are interfata ceva mai saraca si mai putine switch-uri, dar face cam acelasi lucru. In momentul asta eu m-as uita atent la un G3 second hand, pentru ce vrei tu mi se pare perfect, asta daca nuv rei sa iei un procesor scump si sa il revinzi in 3 ani la jumatate de pret.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

 

Tudor, în ce configurație vrei să folosești echipamentul?

  1. Cu mai multe preset-uri ce includ diverse aranjamente și setări ale efectelor.
  2. Cu acces direct (numit uneori "stompbox mode" sau "live mode") la diversele efecte necesare.

Până acum ce ai folosit și care consideri că sunt neajunsurile setup-ului curent (în afară de preț)?

 

si cu preseturi si cu acces direct. sunt obisnuit cu pedalele dar nu mi-ar fi greu sa descifrez pana la urma preseturile si aranjamentul de patchuri dintr-un procesor.

neajunsuri inafara de pret? pai portabilitate, cablaraie, montat demontat ( timp pierdut ) + ca vreau sa experimentez cat mai multe sounduri...inca nu stiu ce vreau, de fapt asta e marea problema. Cant de ani buni cu niste prieteni si am incercat sa ne indreptam in cat mai multe directii ( blues, funk, indie, etc ). ne-am schimbat stilul de la an la an si asta a insemnat investitie dupa investitie ( si tot prost cantam :)...de-aia am ajuns la concluzia ca-mi trebuie un procesor ( din motive financiare bineinteles, nu ca procesoru ar trezi Hendrixul adormit din mine). Poate ca in momentul in care imi va placea ce cant si cum suna, voi renunta la procesor si voi cauta pedalele specifice sound-ului respectiv. Sau poate nu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

inca nu stiu ce vreau, de fapt asta e marea problema.

Ah, acum e mai clar :D. Dacă amplificatorul avea loop-ul comutabil mă gândeam să propun un efect de rack gen Midiverb sau G-Major. Dar dacă vrei să experimentezi, probabil e mai potrivit unul cu mai multe tipuri de efecte și mai puțini parametri.

Procesoare cu loop potrivite pentru live ar fi: POD X3 Live, Mustang Floor, RP 1000, ToneLab SE și LE, G9.2tt, GT-8, GT-10 și GT-100.

Sau poți folosi unul (mai ieftin) fără loop și compresor/boost/OD ce-ți trebuie în față, separat.

Link to comment
Share on other sites

Tudor, pentru ce ai tu nevoie nu cred ca merita sa te bagi la un procesor de top cum este GT100 sau HD500 de exemplu. Nova System este mai mult decat ai nevoie, singurul neajuns major al lui este tocmai partea de drive, preluata de la nova drive care nu se compara cu ce emuleaza altii. In schimb pe partea de efecte time based si modulatii suna excelent. Alta idee ar fi sa probezi si Zoom G3-G5, nu stiu daca te ajuta mai mult G5-ul de cat G3, are interfata ceva mai saraca si mai putine switch-uri, dar face cam acelasi lucru. In momentul asta eu m-as uita atent la un G3 second hand, pentru ce vrei tu mi se pare perfect, asta daca nuv rei sa iei un procesor scump si sa il revinzi in 3 ani la jumatate de pret.

+1 Nova System pt banii lui (si as indrazni sa spun chiar mai mult) este un procesor foarte fain si nu suna deloc "ieftin" are 6 efecte 1:1 din G-System, foarte usor si friendly de folosit (incl.pedal mode) plus ca as zice ca are si o valoare constanta de piata second-hand ok.

Link to comment
Share on other sites

+1 Nova System pt banii lui (si as indrazni sa spun chiar mai mult) este un procesor foarte fain si nu suna deloc "ieftin" are 6 efecte 1:1 din G-System, foarte usor si friendly de folosit (incl.pedal mode) plus ca as zice ca are si o valoare constanta de piata second-hand ok.

 

Daca vrei sa il cumperi SH as zice ca e mai degraba un minus ;)

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.