www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Amplificare Chitara Acustica


tudorzzz

Recommended Posts

Am o acustica parlor care-mi place foarte mult si nu stiu ce sa montez pe ea pentru un concert:

 

doza piezo sau doza magnetica?

 

am mai cantat pe electro-acustice cu piezo montat din fabrica si nu m-au convins deloc ( takamine eg340sc, fender 140cd, yamaha fsx720sc ).

chitarile de mai sus le-am probat atat printr-un amplificator fishman mini cat si printr-un PA.

amplificate sunau....a emulare de chitara acustica.

 

vin si va intreb( din experienta voastra ) :

toate acusticele cu piezo suna asa? sunt doze piezo care sa redea cat mai natural sunetul chitarii ( asa cum este el neamplificat ) ?

dar dozele magnetice? ( nu le-am incercat niciodata )

spre ce sa ma orientez?

 

mersi.

 

Link to comment
Share on other sites

cu doza magnetica va suna fix ca o chitara electrica (de cele mai multe ori, mult mai prost), baietii de "bine" canta cu doza piezo si suplimentar cu un microfon in fata chitarii..

nu neaparat, cu doza magnetica (ori gen doza normala, ori tip shadow, langa fretboard) + (doza piezo optional) + microfon sunt multi care canta (tim sparks, peter finger, cei recenti cu tapping - hedges, gomm etc).

 

insa, de retinut din toate astea e ca fara microfon nu prea faci nimic daca vrei un sunet de acustica decent.

Link to comment
Share on other sites

cu doza magnetica va suna fix ca o chitara electrica (de cele mai multe ori, mult mai prost)

 

 

Nu este adevarat .

1.Ce suna bine si ce suna prost ramane sa decida toata lumea pentru nevoile personale .

2. L.R. Baggs M1 ( un exemplu din sute ) , este folosita de foarte multi profesionisti si live si in studio fara alte surse ( piezo sau microfon )

 

 

baietii de "bine" canta cu doza piezo si suplimentar cu un microfon in fata chitarii

 

Da , este o metoda dar nici pe departe singura .

 

 

 

 

spre ce sa ma orientez?

 

 

Spre ce iti place tie , pentru asta trebuie sa incerci personal cat mai multe , pana si doar sa cercetezi pe youtube ajuta mai mult decat discutii aici pe forum .

 

 

Link to comment
Share on other sites

Asta

 

http://carlosjuan.eu/acoustic-guitar-pickups/vip/

 

suna foarte bine

 

Paul Arva

https://www.facebook.com/paularva?fref=ts

este dealer pentru Romania iar eu sunt instalatorul Carlos in Ro

 

Eu cant doar la chitara acustica, am amplificator special de acustica si am instalat mai multe doze + preamp Carlos pana acum. Multi cantautori de folk au acest tip de doza instalat sau au in plan sa o instaleze.

Edited by EugenRo2001
Link to comment
Share on other sites

te salut si va salut ! nu sunt chitarist, dar m-a pasionat sunetul chitarei si m-a interesat cum se capteaza in conditii cat mai bune chitara acustica !

 

din ce am vazut eu in aplicatii live si in studiouri... din experienta directa si din diverse filmari si documentare...

 

1 - in studio: daca ai o chitara cu o doza buna sau cat de cat buna, se capteaza semnalul direct in mixer prin intermediul unui D.I. BOX de calitate , DAR(!!!) se capteaza chitara si cu cel putin un microfon condenser de foarte buna calitate.

 

Unul dintre cele mai folosite standarde din industria de inregistrari de studio si in aplicatii live este modelul Neumann KM 184. Acesta se foloseste individual sau sub forma unui MATCHED PAIR ! depinde mult ce tip de sunet vrei in mixajul final... sa prinda mai mult sunetul corpului sau daca vrei sa se auda si ceva din ciupitura corzilor, din miscarea mainiilor pe corzi...

 

la mixaj se face in general o combinatie intre sunetul din doza cu cel din microfon...

 

tot in studio, la chitarele acustice de super calitate(modele rare care au un sunet unic, special si care nu au fost proiectate cu doza !), NU SE FOLOSESTE DECAT CAPTAREA cu microfoane de tip condenser de foarte buna calitate !!! nu se incearca punerea vreunei doze din acelea care se ataseaza pe chitara sau alte variante din astea... pentru ca nu dau rezultate bune... uneori se intampla sa omoare sunetul pur al chitarei !!!

 

la o filmare la TVR, la emisiunea UNORA LE PLACE, eram invitat alaturi de Cyfer... el si-a adus chitara lui acustica... mi se pare ca era un Epiphone care nu avea doza montata... Liviu Elekes(un inginer de sunet foarte bun) a ales s-o capteze cu un microfon condenser SHURE SM81 si a sunat absolut fabulos !

 

in studio daca ai posibilitatea de a testa mai multe tipuri de microfoane condenser este bine s-o faci si sa vezi exact ce tip de sound se inregistreaza in functie de plasarea lor... pe albumul "desCANTECE DE BLUES" , in piesa DIN ACEST ORAS EU AM SA PLEC, colegul meu RARES TOTU a folosit pentru pasajul din partea de "bridge" a piesei o chitara acustica cu corzi de nailon(de tip flamenco), pe care a captat-o cu un microfon NEUMANN U87... si a sunat foarte bine !

 

2 - in aplicatii live treaba este un pic mai complicata !

 

conteza foarte mult(EXTREM DE MULT !!!) cat de bune sunt preampurile din mixer ! sunt foarte multe mixere care au preampuri de slaba calitate pe intrarile de instrument si atunci nu se poate reda in PA in mod corect sunetul unei chitare acustice... treaba este si mai grava daca ai o chitara care nu suna grozav la rece si mai este dotata si cu o doza de slaba calitate...

 

mai conteaza foarte mult si ce tip de D.I. BOX folosesti. unele omoara in mod grav sunetul chitarei...

 

acuma... o chestie pe care am vazut-o intr-o filmare cu AL DI MEOLA, un chitarist de top, fluent atat pe electrica cat si pe acustica... poate nu e cel mai bun exemplu, ca deh... omul are super scule si banii necesari sa-si cumpere ce poate fi mai bun pe piata... dar ca exemplu...

 

el a cantat mult timp pe chitare OVATION, despre care multa lume spune ca suna cam mult a plastic, tinand cont ca au corpul fabricat dintr-un tip de fibra de sticla sau ceva de genul asta(in orice caz un material compozit, NU LEMN !!!)... doar partea de deasupra este din lemn si griful... dar, l-am vazut pe Al Di Meola folosind si chitare acustice facute in intregime din lemn, cu doza montata pe ele... ce doza avea... asta nu stiu...

 

La el am vazut urmatoarea combinatie: semnalul chitarei pleca prin cablul principal de sunet intr-un D.I. BOX ce parea destul de "pricopsit" :);) !!!

 

din cate mi-am dat seama, acel D.I. BOX era dotat cu doua iesiri perfect calibrate(banuiesc) si semnalul era trimis printr-un cablu direct in mixerul de sala iar cu un alt cablu trimis intr-un amplificator special de chitara acustica, aflat in spatele lui Di Meola. ampliful functiona ca un fel de monitor suplimentar, pentru ca Di Meola avea in fata sa pe scena si doua monitoare de control ce pareau si ele de foarte buna calitate(ceva serie de top de pe la vreo firma buna...)

 

ampliful de chitara era captat cu un microfon plasat in fata difuzorului si semnalul pleca in mixerul de sala... SUPLIMENTAR(!!!) chitara mai era captata si cu un microfon condenser, ce parea mai mult ca sigur sa fie modelul Neumann KM 184...

 

in mod sigur, sunetistul lui Di Meola realiza in sistemul de sonorizare un mixaj al acestor 4 surse de sunet si in functie de piesa, scotea mai mult sau mai putin in evidenta una dintre sursele captate...

 

ok... la Al Di Meola discutam de o varianta super profi, destul de putin accesibila unui amator... ceva similar mi se pare ca avea si Clapton in concertul unplugged... desi acolo multe dotari erau bine mascate pe scena...

 

eu pot sa-ti dau o idee... sper sa te ajute... inainte sa cumperi o doza cu tot cu sistem de preamplificare din acela care trebuie montat in interiorul chitarei si pe chitara, ceea ce impune gaurirea corpului in unele locuri pentru mufa JACK si alte asemenea dotari, poate nu e rau sa mergi si sa testezi(daca exista posibilitatea la magazinele de instrumente muzicale din Bucuresti) niste doze din acelea care se monteaza direct de-a curmezisul rozetei, sub corzi... Exista unele modele care sunt dotate cu un dispozitiv ce contine un potentiometru de ton si unul de volum si care se pot fixa pe chitara prin banda adeziva cu doua fete sau cu banda de tip velcro... TREBUIE FACUTE TESTE pe un sistem de sunet de buna calitate, dotate cu un mixer de buna calitate cu preampuri bune ! altfel nu merge sa-ti dai seama de rezultate !

 

am mai vazut insa o varianta care nu suna rau deloc, dar, la fel, TREBUIE TESTATA ! este vorba de un microfon de mici dimensiuni de tip lavaliera, care sa se poata agata de marginea rozetei chitarei, prin intermediul unei cleme elastice, cu care sunt in general dotate asemenea modele de microfoane lavaliera... nu mai tin minte unde si la ce chitarist am vazut varianta asta, dar in opinia mea suna bine si nu prea erau probleme cu microfonia ! din nou spun(!!!) depinde mult de mixer si de preampurile din el !!!

 

sper sa te ajute ce am scris si sa gasesti cea mai buna solutie atat ca sunet cat si din punct de vedere financiar ! BAFTA MULTA !

 

P.S. daca reusesti, pune o inregistrare... sa auzim si noi ;):)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ca tot s-a deviat un pic de ce-a intrebat omul, un alt artificiu care ajuta la modelarea tonul dozei este procesorul de acustica. Acum cat de bine sau cat de prost o face difera de la caz la caz. Eu de exemplu am un Boss AD-8 care in anumite combinatii suna foarte bine. Printre altele emuleaza 6 tipuri de chitare (Martin, Gibson, Guild, etc) captate cu mai multe tipuri de mic (Neumann, AKG). Cert e ca poate modifica complet tonul original al chitarei, uneori in bine, alteori in rau :) Depinde de setari, de chitara, de boxe, de multe...

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.