www.rgc.ro Web analytics

Jump to content

Ce Mi-A Placut Si Acum Nu-Mi Mai Place


tudorzzz
 Share

Recommended Posts

genius, 3 sud est, nana, 2unlimited, dr.alban, abba, eagles, muzica usoara italieneasca, folku' romanesc, phoenix, metallica, iron maiden, dio, manowar ( in principiu tot heavyu' anilor 80 ), death metalu, nirvana, etc.

 

de ce-am deschis topicu asta? pentru ca cafenea si pentru ca prea mult vin.

 

lasand deoparte nostalgiile, voi aveti muzici care odata erau "singurele" si care acum pur si simplu nu va mai spun nimic? dar nimic nimic

sau sunt singurul tampit?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

maj. rockului classic, pasarea colibri si phoenix si restul folkului romanesc, bluesu de oras (clapton - din supraascultare probabil, si orice altceva cu strat/tele/lp/semihollow care face benduri din 3 in 3 note in prima si a doua pozitie a pentatonicii)

bon jovi, guns n roses (nu stiam sa vorbesc decat despre slash...)

 

acu... nimic, nimic.

Edited by CiocanelBloodyCIocanel
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Bine c-am scapat de pozitia #4 si nu ne uraste ramurel :D

 

Am ascultat cand eram mic tot ce povesteste Ciocanel mai sus + multe altele aferente perioadei. Mi-au placut atunci, imi plac si acum, chiar daca intre timp am pus mana pe o chitara si inteles ce si cum canta. Ca unii canta aceleasi lucruri de 20 de ani nu mai pot avea aceeasi admiratie, dar asta nu inseamna ca nu-i ascult si acum cu placere, ca n-am fost la concerte la majoritatea celor care imi placeau cand eram mic, etc.

 

Raspuns final: N-am pe nimeni care sa-mi fi placut dpdv muzical in tinerete si acum sa nu-mi mai placa. Ba pe unii inca ii redescopar.

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Cand vad pe cineva ahtiat dupa piesa asta ma gandesc la un singur lucru.

 

Muzica de puicute si baieti virgini.

 

Daca te mai declari si rocker cu piesa asta...

 

Moa' ce mi-a dat-o omu', mi s-au taiat picioarele. Ai dreptate frate, ma retrag si de maine ma apuc sa ascult si eu rock... Mi-ai putea recomanda ceva ca sunt debusolat si nu stiu incotro s-o apuc?!

 

Edit: Daca imi place si asta e de bine sau sunt genul ala si mai putin roacker?

 

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Moa' ce mi-a dat-o omu', mi s-au taiat picioarele. Ai dreptate frate, ma retrag si de maine ma apuc sa ascult si eu rock... Mi-ai putea recomanda ceva ca sunt debusolat si nu stiu incotro s-o apuc?!

 

Edit: Daca imi place si asta e de bine sau sunt genul ala si mai putin roacker?

 

 

Nu e vorba de rock, ascult si Madonna si Christina Aguilera si alte chestii dar mi se par puerile baladele.

 

Zemoase, dulcege, siropoase. Acuma nu vreau sa te ofensezi din nou dar mie imi dau asa o impresie de telenovela.

 

Cred ca ideea e despre ce ne placea si nu ne mai place. Eu am zis ca imi placeau telenovelele cu Slash si Aaxel acuma nu imi mai plac. Si tu ai zis ca daca nici November Rain... Iar eu ti-am explicat ce e valabil pentru mine si cum vad eu lucrurile. Nu inseamna ca-s dur sau altceva.

 

Peace!

Edited by ADIDAS
Link to comment
Share on other sites

 

Cand vad pe cineva ahtiat dupa piesa asta ma gandesc la un singur lucru.

 

Muzica de puicute si baieti virgini.

 

Daca te mai declari si rocker cu piesa asta...

Cand eram eu tanar ficior.....melodia aia era ZA SHIT. si mai ascultam nirvana in perioada aia. Unele melodii raman bune si dupa mult timp. November rain imi creeaza o nostalgie ca nicio alta melodie...ma face sa ma gandesc la vremurile apuse.

Link to comment
Share on other sites

@ADIDAS: Departe de mine gandul de a sari la scandal. Insa sa cataloghezi GnR ca 'muzica de puicute si baieti virgini' mi se pare ca te recomanda ca fiind un 'critic muzical' de o calitate indoielnica, indiferent de preferinte... Succesuri!

 

Edit: Sunt indiscret daca te intreb si cati ani ai? :)

Edited by sam
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@ADIDAS: Departe de mine gandul de a sari la scandal. Insa sa cataloghezi GnR ca 'muzica de puicute si baieti virgini' mi se pare ca te recomanda ca fiind un 'critic muzical' de o calitate indoielnica, indiferent de preferinte... Succesuri!

 

Edit: Sunt indiscret daca te intreb si cati ani ai? :)

 

Nu esti indiscret dar sunt un pensionar batran de la bloc care nu mai are bani de medicamente si poate d-aia ma enerveaza. LOL!

Poate am devenit prea batran pentru muzica lor sau poate trebuie sa imi iau pastila de prostata mai des. :lol::)

Edited by ADIDAS
Link to comment
Share on other sites

 

Nu esti indiscret dar sunt un pensionar batran de la bloc care nu mai are bani de medicamente si poate d-aia ma enerveaza. LOL!

Poate am devenit prea batran pentru muzica lor sau poate trebuie sa imi iau pastila de prostata mai des. :lol::)

 

Plin de intelepciune... Astept niste email-uri acum si am putea sa mai discutam mult si bine dar ii stricam topicul omului asa ca n-are rost :)

 

O alta trupa care mi-a placut cand eram mic si pentru care acum doi ani am fost special in Cluj:

 

 

Tipa (Marie Fredriksson) e destul de subreda, am inteles ca duce pe picioare un cancer ceea ce s-a vazut si la concertul de la noi, se vede si in cel de mai sus, asta e... Probabil alta "muzica de puicute si baieti virgini" ca sa parafrazez un clasic in viata...

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

 

Plin de intelepciune... Astept niste email-uri si am putea sa mai discutam mult si bine dar ii stricam topicul omului asa ca n-are rost :)

 

O alta trupa care mi-a placut cand eram mic si pentru care acum doi ani am fost special in Cluj:

 

 

Tipa (Marie Fredriksson) e destul de subreda, am inteles ca duce pe picioare un cancer ceea ce s-a vazut si la concertul de la noi, se vede si in cel de mai sus, asta e... Probabil alta "muzica de puicute si baieti virgini" ca sa parafrazez un clasic in viata...

 

S-ar putea sa fii surprins dar Roxette mi-au placut si imi mai plac inca. II ascult cu placere.

 

Ti-am spus, ascult si Madonna si Christina Aguilera si Michael Jackson si Elton John si Queen ca tot i-ai pomenit.

 

Am si eu piticii mei pe creier. Cum ziceai si tu se trage de la varsta. Nu inteleg ce ai cu un biet batran care abia-si duce zilele si are si el o meteahna. Oricum e mai bine decat TBC. :lol:

 

Sincer acuma io-s nou pe forumul asta, fii te rog mai intelegator cu mine. Inca nu stiu cine e seful pe aici.

Link to comment
Share on other sites

Chillax, nu se pune problema de sefii p-aici. Toata lumea are dreptul la replica, nu conteaza daca esti nou sau vechi. Ca mi s-a paut mie aiurea ca pe ipshi pe baladele lu' GnR, stai linistit, voi supravietui cu asta. Pana la urma topicul era despre ce ti-a placut si ce nu-ti mai place, nu despre valori VS non valori, asa cum sunt ele percepute de fiecare dintre noi.

Edited by sam
Link to comment
Share on other sites

a cataloga gnr raportandu-te la baladele ultra-cunoscute (november, don't cry, sweet child samd) dovedeste cat de bine cunosti trupa...e ca si cum ai spune ca extreme inseamna more than words, skid row i remember u, ukj cats in the cradle sau aerosmith pink...

 

problema cu unele melodii, cum ar fi baladele astea celebre este ca de cand cu rock fm si altele de genul, li se spala oamenilor creierul, over and over. asta nu inseamna insa ca unele nu pot fi cu adevarat valoroase (vorbesc la modul general)

revenind la gnr, daca insa reusesti sa depasesti momentul si sa nu asculti melodiile astea una-ntr-una vei observa ce mare diferenta este intre gnr si alte trupe de genul, analizand un pic cum sunt orchestrate melodiile si ascultand si intelegand versurile. chiar si melodiile cunoscute de toti. sau asculta si tu macar o data vreo piesa de genul breakdown, locomotive sau coma, sau (ca sa aprind flacara :)), better, sorry, madagascar). ia cea mai cheesy melodie a lor si nu se compara nici pe departe cu ce cantau trupele vremii. cat despre pussy music, ai bon jovi, journey, poison, mr big samd (daca vorbim de 80s rock).

 

si ca sa fiu ontopic, la mine tot de metallica este vorba, desi unele melodii inca imi dau piele de gaina (black, load si reload , mai putin alea ras-difuzate)

Edited by barbarossa
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

a cataloga gnr raportandu-te la baladele ultra-cunoscute (november, don't cry, sweet child samd) dovedeste cat de bine cunosti trupa...e ca si cum ai spune ca extreme inseamna more than words, skid row i remember u, ukj cats in the cradle sau aerosmith pink...

 

problema cu unele melodii, cum ar fi baladele astea celebre este ca de cand cu rock fm si altele de genul, li se spala oamenilor creierul, over and over. asta nu inseamna insa ca unele nu pot fi cu adevarat valoroase (vorbesc la modul general)

revenind la gnr, daca insa reusesti sa depasesti momentul si sa nu asculti melodiile astea una-ntr-una vei observa ce mare diferenta este intre gnr si alte trupe de genul, analizand un pic cum sunt orchestrate melodiile si ascultand si intelegand versurile. chiar si melodiile cunoscute de toti. sau asculta si tu macar o data vreo piesa de genul breakdown, locomotive sau coma, sau (ca sa aprind flacara :)), better, sorry, madagascar). ia cea mai cheesy melodie a lor si nu se compara nici pe departe cu ce cantau trupele vremii. cat despre pussy music, ai bon jovi, journey, poison, mr big samd (daca vorbim de 80s rock).

 

si ca sa fiu ontopic, la mine tot de metallica este vorba, desi unele melodii inca imi dau piele de gaina (black, load si reload , mai putin alea ras-difuzate)

 

Pentru cei mai multi GNR inseamna baladele alea zemoase si siropoase. Daca zici alte piese nici nu au auzit de ele. Deci e vorba de balade.

 

Si in plus de ce ar trebui sa cunosc trupa? Cred ca sunt multi si aici pe forum care stiu pe de rost majoritatea lick-urilor lui Slash. Asta e un forum de chitaristi nu? Cred ca dupa o vreme e normal sa te plictisesti de ele. Prima data cand le-am invatat aveam senzatia ca am descoperit America.

 

Dupa o vreme am descoperit tot felul de detalii in lick-urile lui Slash, dupa aia au devenit uzuale si apoi banale si apoi m-am plictisit de ele. Asta e.

 

Daca va simtiti mai bine sa considerati ca m-am plictisit de GNR pt. ca-s prost e OK din partea mea. Sa va fie de bine.

 

P.S. Vad ca GNR inca mai are destui fani dispusi sa te linseze daca zici ca nu-ti place trupa lor. LOL!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Acum e dimineata, cafea....:)

 

Ar fi interesant de discutat despre perisabilitatea emotiei estetice pe care o sufera muzica in timp . Raportata la celelalte arte, cred ca muzica se transforma, sufera mutatii si nu mai rezoneaza in tine la aceiasi intensitate. Probabil si pentru ca ajunge cel mai usor la suflet, creier...sau unde vreti voi. Nu ai nevoie de o pregatire academica ca sa gusti deliciile muzicale. Si asta-i misto. Poezia e din ce in ce mai obscura si autoreferentiala, arta migreaza de la abstract la kitsch si invers de nu mai intelegi nimic si peste astea vine muzica ( de masa, nu culta ) si-ti intra pe sub piele de la prima nota. Dar la fel de repede cum intra, iti si iese. Cel putin in cazul meu. Asta nu inseamna ca nu am trupe si artisti pe care ii ascultam in pubertate si pe care acum nu-i mai ascult. Dar sunt foarte multi cei pe care nu-i mai ascult.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

muzica se transforma, sufera mutatii si nu mai rezoneaza in tine la aceiasi intensitate.

 

Daca vorbim de muzica deja existenta, nu ea se transforma, aia ramane pe un disc asa cum a fost facuta de mama ei. Noi ne transformam si rezonam diferit la aceleasi lucruri in diverse momente.

Edited by sam
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

aia inseamna exact faptul ca respectivele persoane sunt superficiale si parerea lor nu valoreaza mai nimic.

sunt unii pt care queen inseamna we are the champions, we will rock u, radio gaga si it's a kind...cam ce poate insemna parerea cuiva de genul asta despre queen?

 

eu nu vreau sa linsez pe nimeni. consider ca e ok sa zici ca e de rahat orice trupa, e dreptul si gustul fiecaruia, dar sa apreciezi asa dupa ce ai ascultat toata discografia sau macar mare parte din ea. la fel si cu catalogatul unei trupe ca trupa de balade samd. deci nu mi se pare ok sa zici ca gnr e de rahat sau "baladoasa" pt ca "don't cry si november rain". poti sa zici ca e de rahat sau de fetite pt ca "discografia/versurile de la a-z". aia e altceva.

 

Pentru cei mai multi GNR inseamna baladele alea zemoase si siropoase. Daca zici alte piese nici nu au auzit de ele. Deci e vorba de balade.

 

Si in plus de ce ar trebui sa cunosc trupa? Cred ca sunt multi si aici pe forum care stiu pe de rost majoritatea lick-urilor lui Slash. Asta e un forum de chitaristi nu? Cred ca dupa o vreme e normal sa te plictisesti de ele. Prima data cand le-am invatat aveam senzatia ca am descoperit America.

 

Dupa o vreme am descoperit tot felul de detalii in lick-urile lui Slash, dupa aia au devenit uzuale si apoi banale si apoi m-am plictisit de ele. Asta e.

 

Daca va simtiti mai bine sa considerati ca m-am plictisit de GNR pt. ca-s prost e OK din partea mea. Sa va fie de bine.

 

P.S. Vad ca GNR inca mai are destui fani dispusi sa te linseze daca zici ca nu-ti place trupa lor. LOL!

Edited by barbarossa
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

"This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies.